Jump to content

Χτυπημένο(;) χρυσόψαρο;


Recommended Posts

Μόλις ήρθε και το φάρμακο.

Παρακάτω παραθέτω τις οδηγίες που έχει στα Ελληνικά.

Για να ξεκινήσω άμεσα , τι να κάνω ; 

Θεραπεία για τρεις μέρες μόνο ( όσο λέει ) με απόλυτη νηστεία ; ( δεν αναφέρει τάισμα ή όχι )

Επίσης στο ίδιο ενυδρείο με το άλλο ή σε μεγάλη λεκάνη με αεραντλία ; 

IMG_20180801_115403897_2.jpg

Έγινε επεξεργασία - alcamus06
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

10 hours ago, Sturm said:

Παντως το ενυδρειο που τα φιλοξενεις ειναι λαθος.

Γιατί είναι λάθος το ενυδρείο ; Ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλά δεν αναφέρει κάτι στις οδηγίες για μπανιο , για τροφή ή για το αν θα γίνει μαζί με άλλο ψάρι ή θεραπεία ή όχι. 

Link to comment
Share on other sites

Μπανιο κάνεις με το Baktopur Direct, εσύ φαντάζομαι έχεις το υγρό. Ακολούθα τις οδηγίες. 

 

Για το τάισμα, θα σου έλεγα μην ταΐζεις. Τώρα που θα το κάνεις, δική σου απόφαση, όπου και να το κάνεις, αεραντλία οπωσδήποτε. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, alcamus06 said:

 

Σήμερα πριν 15 λεπτά ξεκίνησα τη θεραπεία με βάση τις οδηγίες. Έριξα τις σταγόνες που αντιστοιχούν στα λίτρα του ενυδρείου μου και αποφάσισα να γίνει η θεραπεία μαζί με το άλλο ψάρι στο ίδιο ενυδρείο. Αεραντλία έχω μια με δύο εξόδους αρκετά δυνατή , θα δουλεύει συνεχώς. Αν δείτε τις οδηγίες επάνω λένε :

1η μέρα θεραπεία 2η παύση και 3η πάλι θεραπεία. Αλλαγή προφανώς αυτές τις τρεις μέρες δεν κάνω. Πότε θα ταιζατε και πότε θα κάνατε αλλαγή νερού εσείς ; Η θεραπεία συνεχίζεται μέχρι να γίνει εντελώς καλά το ψάρι ή είναι μόνο για τρεις μέρες. Οι οδηγίες είναι μόνο αυτό που παραθέτω στην πιο πάνω εικόνα. Επειδή δεν έχω εμπειρία για αυτό σας ρωτάω. Ευχαριστώ πολύ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι συγγνωμη που αργησα να απαντησω.

Δυστυχως δεν εχω το κουτι μπροστα μου να σου πω αλλα κατι θυμαμαι,για μπανιο. Τελοσπαντων, ξεκινας.την θεραπεια οπως λενε οι οδηγιες. Θα μετρας 24ωρα για την δοσολογια. Κλεισε φωτα και μην ταισεις.

Αν δεις οτι καλυτερευει το ψαρι δεν συνεχιζεις. Αλλιως πας σε 2ο κυκλο θεραπειας. Αλλαγη νερου οταν τελειωσεις την θεραπεια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Sturm. Αν θες κοίτα κάποια post πίσω έχω τις οδηγίες του φαρμάκου. Μετράω ακριβώς 24 ώρες για κάθε δόση. Σήμερα παύση. Αύριο πάλι στις 5 το απόγευμα η δεύτερη χορήγηση . Νομίζω πως φαίνεται αρκετά καλύτερα , αλλά όχι ότι έχει καθαρίσει η περιοχή με το αιμάτωμα( αν και φαίνεται καλύτερα η).Το μόνο που με αγχωνει είναι ότι δεν έχει φάει από την Παρασκευή που μας πέρασε καθόλου , παρά μόνο δύο φορές από μισό και έναν αρακά αντίστοιχα. Το πρήξιμο και το φούσκωμα έχει φύγει εντελώς. Αύριο είναι η δεύτερη αγωγή με σταγόνες. Σύμφωνα με τις οδηγίες πήρα και βιταμίνες. Το μικρό ψαράκι που είναι καλά , μπορώ να το βγάλω να φάει κάπου αλλού εκτός ενυδρείου και να το βάλω ξανά μέσα ; ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμενεις να εξαφανιστει το αιματωμα ετσι απλα. Κανεις την θεραπεια και παρακολουθεις. Αν χρειαστει κανεις και δευτερο κυκλο. 

Το ψαρι δεν τρωει γιατι δεν το ταιζεις, σωστα; αν ταισεις τωρα πολυ πιθανον να εχεις αυξηση της αμμωνιας. Οποτε αστο δεν παθαινει τιποτα ουτε το ενα ουτε το αλλο.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν τρώει γιατί δεν τα ταιζω. Από την δεξιά πλευρά που είχε ένα λεπι με αιμάτωμα καθάρισε εντελώς. Η αριστερά πλευρά επίσης καθαρίζει αρκετά. Πιστεύω πάμε καλά , το προλάβαμε. Επίσης ο ποπος του που ήταν αρκετά ανοικτός επανήλθε σε φυσιολογικό μέγεθος. Σήμερα είναι η δεύτερη μέρα της θεραπείας. Θα ανεβάσω φωτογραφίες την Κυριακή το απόγευμα. Σας ευχαριστώ όλους για το άμεσο ενδιαφέρον και τις παρατηρήσεις σας. Επίσης κατάλαβα πως το μέγεθος του ενυδρείου είναι λάθος ως προς το μήκος οπότε Χριστούγεννα θα τους πάρω ένα σπιτάκι 120 λιτρων αλλά με μεγάλο μήκος και όχι ψηλό. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σαφως καλυτερη κινηση. Μπραβο αντε να γλυτωσουμε και κανα ψαρι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο που πρέπει να αγχώνεσαι είναι το τάισμα, μην ταΐζεις, δεν παθαίνουν τίποτα τα ψάρια.

Καλησπέρα Sturm. Αν θες κοίτα κάποια post πίσω έχω τις οδηγίες του φαρμάκου. Μετράω ακριβώς 24 ώρες για κάθε δόση. Σήμερα παύση. Αύριο πάλι στις 5 το απόγευμα η δεύτερη χορήγηση . Νομίζω πως φαίνεται αρκετά καλύτερα , αλλά όχι ότι έχει καθαρίσει η περιοχή με το αιμάτωμα( αν και φαίνεται καλύτερα η).Το μόνο που με αγχωνει είναι ότι δεν έχει φάει από την Παρασκευή που μας πέρασε καθόλου , παρά μόνο δύο φορές από μισό και έναν αρακά αντίστοιχα. Το πρήξιμο και το φούσκωμα έχει φύγει εντελώς. Αύριο είναι η δεύτερη αγωγή με σταγόνες. Σύμφωνα με τις οδηγίες πήρα και βιταμίνες. Το μικρό ψαράκι που είναι καλά , μπορώ να το βγάλω να φάει κάπου αλλού εκτός ενυδρείου και να το βάλω ξανά μέσα ; ευχαριστώ.
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , σημερινή φωτογραφία. 

Νομίζω η θεραπεία ήταν 100% επιτυχημένη αλλά και η διάγνωση σας επίσης ακριβής. Σήμερα σκεφτομαι σύμφωνα με τις οδηγίες να ρίξω 10 σταγόνες βιταμίνες. Και αύριο το απόγευμα να κάνω μια μερική αλλαγή. Πριν την αλλαγή να ταισω ελάχιστα ; Σας ευχαριστώ πάλι όλους 

IMG_20180804_110443517.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ταισε λιγο να δεις αν τρωνε. Φαινεται καλυτερα αλλα δεν χαλαρωνεις ακομη. Το παρακολουθεις και πραττεις αναλογα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά το ψαράκι σήμερα μας άφησε ... Ενώ όλα πήγαν καλά μετά τη θεραπεία , έκανε κανονικά πλέον κακά , μικρά στο χρώμα της τροφής που ξεκολλούσαν εύκολα ... Ήταν ζωηρό , έτρωγε κανονικά.... Ξαφνικά χωρίς κάποια αλλαγή στο ενυδρείο ή κάτι άλλο από προχθές  φαινόταν οκνηρό ... Χθες το μεσημέρι είδα πως πάλι ξεκίνησε να φαίνεται σιγά σιγά το αιμάτωμα πάλι. Το απομωνοσα σε μια μεγάλη λεκάνη , του έβαλα πάλι το bactur , με φουλ αεραντλία.Σημερα στις 12 το μεσημέρι το έβλεπα πήγαινε κάπως πλάγια ... Πήγα σε φαρμακείο , πήρα flagyl .... Μήπως το προλάβω...αλλά μετά από λίγο το ψάρι απλά επέπλεε στην επιφάνεια. Το ερώτημα μου είναι γιατί έγιναν όλα τόσο γρήγορα ; Έκανα στο ενυδρείο με το μικρό χρυσόψαρο μια αλλαγή 20% . Πρέπει να προσέχω κάτι άλλο ; Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - alcamus06
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος alcamus06 έγραψε:

Τελικά το ψαράκι σήμερα μας άφησε ... Ενώ όλα πήγαν καλά μετά τη θεραπεία , έκανε κανονικά πλέον κακά , μικρά στο χρώμα της τροφής που ξεκολλούσαν εύκολα ... Ήταν ζωηρό , έτρωγε κανονικά.... Ξαφνικά χωρίς κάποια αλλαγή στο ενυδρείο ή κάτι άλλο από προχθές  φαινόταν οκνηρό ... Χθες το μεσημέρι είδα πως πάλι ξεκίνησε να φαίνεται σιγά σιγά το αιμάτωμα πάλι. Το απομωνοσα σε μια μεγάλη λεκάνη , του έβαλα πάλι το bactur , με φουλ αεραντλία.Σημερα στις 12 το μεσημέρι το έβλεπα πήγαινε κάπως πλάγια ... Πήγα σε φαρμακείο , πήρα flagyl .... Μήπως το προλάβω...αλλά μετά από λίγο το ψάρι απλά επέπλεε στην επιφάνεια. Το ερώτημα μου είναι γιατί έγιναν όλα τόσο γρήγορα ; Έκανα στο ενυδρείο με το μικρό χρυσόψαρο μια αλλαγή 20% . Πρέπει να προσέχω κάτι άλλο ; Ευχαριστώ

δυστυχώς μια βακτηριακη μολυνση μπορει να προχωρησει και μετα την θεραπεια. Κανε μετρησεις νερου στο ενυδρειο(αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα). Μετα την θεραπεια(αν τν εκανες στο μεγαλο ενυδρειο), παει η βιολογια μετα το bactopur.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο συνηθες λαθος που κανουμε ολοι ειναι οτι παραμενουμε στον εναν κυκλο θεραπειας και οτι μετα δεν ενισχυουμε το ψαρι με βιταμινες. Βεβαια ισως να μην το ειπαμε κι εμεις. Επισης το ψαρι αρκετες φορες κινδυνευει και απο την δευτερευουσα ασθενειας. 

Τελοσπαντων αυτα συμβαινουν. Κριμα το ψαρακι. Παμε για αλλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Το πιο συνηθες λαθος που κανουμε ολοι ειναι οτι παραμενουμε στον εναν κυκλο θεραπειας και οτι μετα δεν ενισχυουμε το ψαρι με βιταμινες. Βεβαια ισως να μην το ειπαμε κι εμεις. Επισης το ψαρι αρκετες φορες κινδυνευει και απο την δευτερευουσα ασθενειας. 

Τελοσπαντων αυτα συμβαινουν. Κριμα το ψαρακι. Παμε για αλλα.

Πολυ σωστος ο @Sturm. Οταν κανουμε αντιβακτηριακη θεραπεια, συχνα βγαινουν  δευτερογενεις μολυνσεις (κανονικα μυκητιακες), μερικες φορες και ενας κυκλος αντιβιωσης δεν αρκει...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...