Jump to content

Την πολύτιμη βοηθεια σας παρακαλώ.


Manos Malakopoulos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Ονομάζομαι Μανωλης και είμαι απο την Θεσσαλονίκη πρόσφατα απέκτησα μια γυάλα 25 λιτρων.

 

Στο διατάυτα χώρις να κουράζω, θέλω να το τρέξω για reef, για αρχη το συγκεκριμένο θα είναι το μαθησιάκο project αν και πολλοί θα πείτε  με το δίκιο σας οτι το εγχείρημα με λίγα λίτρα θα με ταλαιπωρήσει αρκετά διότι απο οτι διάβασα οι διακυμάνσεις παραμέτρων ειναι ευμετάβλητες και δεν συχγωρούν λάθη.

 

Anyway αυτο υπάρχει προς το παρον και πάμε να διασκεδάσουμε (διασκέδαση=χόμπι) αλλά κυρίως να μάθουμε, αργότερα πάμε σε κατι μεγαλύτερο.

 

Λοιπόν προς το παρόν δεν υπάρχει δυνατότητα για sump και θα τοποθετηθεί ενα εξωτερικό φίλτρο όπου απο οτι διαβασα θα χρειαστει να τοποθετηουν μέσα ανθρακας και αντιφωσ. (διορθώστε με αν κάνω λαθος) το φίλτρο που εχω επιλεξει ειναι το http://www.amazonios.gr/product/3075/aquael-versamax-fzn-1.html.

Θερμοστάτη http://www.amazonios.gr/product/4093/aquael-heater-zone-gold-50-watt.html 

Κυκλοφορητη  http://www.amazonios.gr/product/2555/korallia-nano-pump.html 

Αυτο ειναι το πρωτο σταδιο σε δευτερο σταδιο θα αγοραστει φιλτρο α.ο,  συστημα αυτοματης πληρωσης, φωτα και οτι αλλο χρειαστει οσον αφορα τα μηχανικα μερη. Το 3 σταδιο θα ειναι βραχος κτλ. Υπομονη χρονος και ενα μικρο budget υπαρχει. Προσπαθω απο την αρχη να το παω σωστα και σιγουρα με την βοηθεια και καθοδηγηση σας οπου την ζητω ευγενικα παμε βημα προς βημα να το καταφερουμε με οσο το δυνατο λιγοτερα λαθη. 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Έγινε επεξεργασία - Manos Malakopoulos
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή λοιπον Χρόνια πολλά και εύχομαι το.νεο έτος να σου φέρει το nano reef που επιθυμείς.Να τονίσω ότι η αναπλήρωση και το ρεφρακτομετρο προηγείται,τα αλλά θα τα δούμε παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα. Νομίζω ότι κάπου είχα δει  ένα εξωτερικό κρεμαστό φίλτρο που ήταν και skimmer. Δεν θυμάμε τι μάρκα ήταν. Θα ήταν βολικό πιστεύω για νάνο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, niknik said:

Καλή αρχή λοιπον Χρόνια πολλά και εύχομαι το.νεο έτος να σου φέρει το nano reef που επιθυμείς.Να τονίσω ότι η αναπλήρωση και το ρεφρακτομετρο προηγείται,τα αλλά θα τα δούμε παρέα.

Καλημέρα,

Ρεφρακτόμετρο εχω βρει της red sea  αυτό https://www.ebay.com/itm/RED-SEA-SEAWATER-REFRACTOMETER-salt-water-salinty/322100496467?hash=item4afeaf8853:g:k-0AAOSwLs5XLgSO  Για αυτόματη πληρωση θα χρειαστω βοηθεια σιγουρα.  

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Manos Malakopoulos έγραψε:

Καλημέρα,

Ρεφρακτόμετρο εχω βρει της red sea  αυτό https://www.ebay.com/itm/RED-SEA-SEAWATER-REFRACTOMETER-salt-water-salinty/322100496467?hash=item4afeaf8853:g:k-0AAOSwLs5XLgSO  Για αυτόματη πληρωση θα χρειαστω βοηθεια σιγουρα.  

Μια χαρά είναι και αναπλήρωση τος hydor και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Mr.Puff said:

Καλή αρχή και από μένα. Νομίζω ότι κάπου είχα δει  ένα εξωτερικό κρεμαστό φίλτρο που ήταν και skimmer. Δεν θυμάμε τι μάρκα ήταν. Θα ήταν βολικό πιστεύω για νάνο ενυδρείο.

Οκ λοιπόν το οργανάκι αποκτήθηκε. Απο οτι κατάλαβα για την αυτόματη πλήρωση θα χρειαστεί ένα δοχείο μια αντλία και ενας αυτοματισμός που θα ελέχγει την στάθμη του νερού. προφανώς για hydor αναφέρεσαι στην αντλια γιατι δεν εχω βρει κατι ετοιμο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Eπισης μέσα στο φορουμ βρήκα πολλους να έχουν το συγκεκριμενο κιτ με διπλο φλοτεράκι. http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29960

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Manos Malakopoulos έγραψε:

Eπισης μέσα στο φορουμ βρήκα πολλους να έχουν το συγκεκριμενο κιτ με διπλο φλοτεράκι. http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29960

Και αυτή αξιόπιστη είναι. Απλά θα χρειαστεί να κάνεις μια πατέντα με μια βάση για να στέκονται τα φλοτερακια στην επιθυμητή στάθμη. Μια φορά στον χρόνο αλλάζεις προληπτικά φλοτερακια και είσαι οκ. 

 

Αλλά όπως σου είπα θέλει να φτιάξεις μια βάση με πλεξι να μπουν τα φλοτερακια πάνω. 

Καλή αρχή στα αλάτια! 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, revolution1925 said:

Και αυτή αξιόπιστη είναι. Απλά θα χρειαστεί να κάνεις μια πατέντα με μια βάση για να στέκονται τα φλοτερακια στην επιθυμητή στάθμη. Μια φορά στον χρόνο αλλάζεις προληπτικά φλοτερακια και είσαι οκ. 

 

Αλλά όπως σου είπα θέλει να φτιάξεις μια βάση με πλεξι να μπουν τα φλοτερακια πάνω. 

Καλή αρχή στα αλάτια! 

Ευχαριστω να εισαι καλα!

Της hydor ειναι αυτη;  https://www.amazon.com/Hydor-Smart-Level-Controller-Automatic/dp/B00EVD944A

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή είναι. Εγώ προσωπικά δεν την έχω δουλέψει, θα σου πουν εντυπώσεις τα παιδιά που την έχουν δουλέψει! 

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε στο καλάθι και το σύστημα πλήρωσης της hydor.

 

 Λοιπον μεχρι στιγμής εχουν αποκτηθεί και τα περιμενω:

 

1. Ρεφρακτομετρο Red Sea

2. Μοναδα Hydor smart level controller.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω σε πρωτη φαση να μαζέψω ολα τα απαραίτητα εξαρτηματα και τα φωτα θα τα αφησω στο τελος διοτι απο οτι καταλαβα πρεπει πρωτα να καταληξω στο τι θα βαλω μεσα στο ενυδρειο απο οργανισμους και εν συνεχεια να επιλεξω τον καταλληλο φωτισμο. 

Επομενη αγορα θα ειναι ο θερμοστατης ο κυκλοφορητης και το φιλτρο ο  @Mr.Puff παραπανω προτεινει καποιο φιλτρο με ενσωματομενο skimmer θα ηθελα την γνωμη σας.

Έγινε επεξεργασία - Manos Malakopoulos
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω ποιο ακριβώς φίλτρο λέει ο φίλος,αυτά που έχω δει είναι φίλτρα με σκιμμερ επιφανειας και όχι πρωτεϊνικο σκιμμερ. 

 

Δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι τέτοιο με μια λογική ανατάραξη επιφανειας πιστεύω θα είσαι οκ. 

 

Ουτε σκιμμερ θα χρειαστείς σε αυτά τα λίτρα(και δεν υπάρχει και κάτι αξιόπιστο)  Με 5-10 λίτρα αλλαγή την βδομάδα θα είσαι καλά κατά την γνώμη μου.

Φυσικά όλα είναι σχετικά με το τι κοράλλια σκοπεύεις να κρατήσεις!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Manos Malakopoulos έγραψε:

Θέλω σε πρωτη φαση να μαζέψω ολα τα απαραίτητα εξαρτηματα και τα φωτα θα τα αφησω στο τελος διοτι απο οτι καταλαβα πρεπει πρωτα να καταληξω στο τι θα βαλω μεσα στο ενυδρειο απο οργανισμους και εν συνεχεια να επιλεξω τον καταλληλο φωτισμο. 

Επομενη αγορα θα ειναι ο θερμοστατης ο κυκλοφορητης και το φιλτρο ο  @Mr.Puff παραπανω προτεινει καποιο φιλτρο με ενσωματομενο skimmer θα ηθελα την γνωμη σας.

Πραγματικά δεν θυμάμε τι μάρκα ήταν. Μπορεί να κάνω και λάθος. Απλά πριν πάρεις το φιλτράκι, κάνε μια ερώτηση μήπως υπάρχει κάτι. Την αναπλήρωση της waterwaves την χρησιμοποιούν πολλά παιδιά χωρίς πρόβλημα. Αυτή της hydor που σου είπε ο νικνικ παραπάνω, λειτουργεί χωρίς φλοτεράκια και κατά τη γνώμη μου είναι πολύ πιο βολική σε νάνο ενυδρείο χωρίς sump. Είναι αυτή. http://www.hydor.com/eng/prodotti-tecnici/controllers/smart-level.php  . Πωλείται χωρίς αντλία, οπότε υπολογίζεις και ένα μικρό κόστος της αντλίας.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω @Mr.Puff  και μενα η λογικη για την επιλογη της hydor ητανε οτι ειναι συμμαζεμενη και δε θα χρειαστει καλωδια και καλωδιακια περα δωθε

Έγινε επεξεργασία - Manos Malakopoulos
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, revolution1925 said:

Χωρίς να ξέρω ποιο ακριβώς φίλτρο λέει ο φίλος,αυτά που έχω δει είναι φίλτρα με σκιμμερ επιφανειας και όχι πρωτεϊνικο σκιμμερ. 

 

Δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι τέτοιο με μια λογική ανατάραξη επιφανειας πιστεύω θα είσαι οκ. 

 

Ουτε σκιμμερ θα χρειαστείς σε αυτά τα λίτρα(και δεν υπάρχει και κάτι αξιόπιστο)  Με 5-10 λίτρα αλλαγή την βδομάδα θα είσαι καλά κατά την γνώμη μου.

Φυσικά όλα είναι σχετικά με το τι κοράλλια σκοπεύεις να κρατήσεις!

Tο να αλλαζω 5-10 λιτρα την εβδομαδα πραγματικα δε με απασχολει. Τωρα για κοραλια κτλ. Για αρχη θελω κατι ευκολο οπως τα ζωανθακια και οτι αλλο μπορει να τοποθετηθει σε φωτεινο περιβαλλον χωρις να με ταλαιπωρησει και βεβαια χωρις να ταλαιπωρηθει και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή Μανώλη και χρόνια πολλά!

Ωραίος τίτλος θέματος που προδιαθέτει θετικά για απαντήσεις!

Απ ότι βλέπω το έχεις πάρει ζεστά και κάνεις σωστές κινήσεις. 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ίσως τα πολύ λίγα λίτρα. Που θα σε δυσκολέψουν σε πολλά σημεία ακόμα και στο φωτισμό.

Διάβασε αυτό :

 

 

ΘΑ σε βοηθήσει αν και πρόκειται για πολύ έμπειρο χομπιστα με τεράστιες γνώσεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Manos Malakopoulos έγραψε:

Μπήκε στο καλάθι και το σύστημα πλήρωσης της hydor.

 

 Λοιπον μεχρι στιγμής εχουν αποκτηθεί και τα περιμενω:

 

1. Ρεφρακτομετρο Red Sea

2. Μοναδα Hydor smart level controller.

 

 

Καλοριζικα την εχω 3 χρονια ρολοι,τωρα το μονο που θα βαλεις μια μικρουλα αντλια ασ πουμε 100αρα για να ανεβαζει το νερο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

1 hours ago, fishbone! said:

Καλή αρχή Μανώλη και χρόνια πολλά!

Ωραίος τίτλος θέματος που προδιαθέτει θετικά για απαντήσεις!

Απ ότι βλέπω το έχεις πάρει ζεστά και κάνεις σωστές κινήσεις. 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ίσως τα πολύ λίγα λίτρα. Που θα σε δυσκολέψουν σε πολλά σημεία ακόμα και στο φωτισμό.

Διάβασε αυτό :

 

 

ΘΑ σε βοηθήσει αν και πρόκειται για πολύ έμπειρο χομπιστα με τεράστιες γνώσεις. 

Καλημέρα,

ΠΙθανο τα σχέδια να αλλαξουν λίγο και εν τελη αν ολα πανε καλα να κατασκευσω γύαλα 50Χ50Χ50 εκ. (εχω μπει στον κυκλο σκληρων διαπραγματευσεων επι συζυγου)  εφόσον πάω σε αυτη  την λύση θα κατασκευασθεί επιπλο οπου μεσα θα τοποθετηθεί και sump στα μισα λιτρα του αρχικου. Το στοιχημα εινα τωρα αν θα γινει diy η θα το δωσω εξω. Σε γενικες γραμμες το χέρι πιάνει και δεν φοβαμαι τις σιλικονες αλλα αν θα τοποθετηθει sump σιγουρα θα πρέπει να γινει και μια μελετη για τους σωληνες καθοδου και ανοδου σωστα? Συμφωνα με παρατηρησεις που εχω κανει σε αλλα ενυδρεια με sump ενα σωληνας τοποθετειται τρυποντας το γυαλι ετσι ωστε το νερο να φευγει κατω στο sump και ενας ερχεται πανω απο το ενυδρειο οπου επιστρεφει το νερο μεσα. 

 

Έγινε επεξεργασία - Manos Malakopoulos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λένε η αρχή ειναι το ήμισυ του παντός. Το hydor έφτασε!

 

Γνωρίζει κάποιος φίλος στη Θεσσαλονίκη καποιον κάλο κατασκευαστή ενυδρείων έτσι ωστε να έχω μια εικόνα απο τιμές; Δέχομαι και π.μ. ;) 

IMG_3694.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

 

Update:

Λοιπόν εν τέλη θα κατσκευασθεί cube 55x55χ55εκ. Με ντουλάπι και sump απο επαγγελματία στην Θεσσαλονικη.

Μετά απο πολυ διάβασμα ολες αυτές τις μέρες για τον φωτισμό θα γίνω diyer και θα κατασκευάσω φωτιστικό με 6XT5,  3xbalast-dimmmer 2 lamps, και Led strip Blue για night light. Τα balast θα δέχονται τάση 0-10v για τον έλεγχο και θα χρησιμοποιηθεί Controller 5 καναλιών.

Ο controller ειναι ο Τc421 WIFI οπου με ενα mod θα μετατρέψω τις pwm εξόδους σε αναλογικές 0-10V.

Oι 4 έξοδοι θα ελέχγουν τις T5

Ch1 3xAti Blue Plus,

Ch2 2xAti Coral Plus 

Ch3 1xAti Purple Plus

Ch4 Blue Led strip. ( Εδώ θα χρησιμοποιήθει η pwm έξοδο)

 

Η  κατασκευή θα παρουσιαστεί στο ανάλογο νήμα του forum οταν θα έχει γίνει η συλλογή των υλικών.

 

Έγινε επεξεργασία - Manos Malakopoulos
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Manos Malakopoulos έγραψε:

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

 

Update:

Λοιπόν εν τέλη θα κατσκευασθεί cube 55x55χ55εκ. Με ντουλάπι και sump απο επαγγελματία στην Θεσσαλονικη.

Μετά απο πολυ διάβασμα ολες αυτές τις μέρες για τον φωτισμό θα γίνω diyer και θα κατασκευάσω φωτιστικό με 6XT5,  3xbalast-dimmmer 2 lamps, και Led strip Blue για night light. Τα balast θα δέχονται τάση 0-10v για τον έλεγχο και θα χρησιμοποιηθεί Controller 5 καναλιών.

Ο controller ειναι ο Τc421 WIFI οπου με ενα mod θα μετατρέψω τις pwm εξόδους σε αναλογικές 0-10V.

Oι 4 έξοδοι θα ελέχγουν τις T5

Ch1 3xAti Blue Plus,

Ch2 2xAti Coral Plus 

Ch3 1xAti Purple Plus

Ch4 Blue Led strip. ( Εδώ θα χρησιμοποιήθει η pwm έξοδο)

 

Η  κατασκευή θα παρουσιαστεί στο ανάλογο νήμα του forum οταν θα έχει γίνει η συλλογή των υλικών.

 

Φίλε μου με  6 τ5 μπορείς να βάλεις τα πάντα αν μπορείς να τα υποστηρίξεις με τις κατάλληλες ροές και ποιότητα νερού!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Διονύση,

Αν και αρχάριος αυτό είναι το σκεπτικό φτιάχνεις κατι απο την αρχή σωστά βημά προς βήμα και σου βγαίνει ποιο φθήνο απο το ''φθηνο''  και  σίγουρα ποιο ποιοτικό. 

Σίγουρα ο Controller δεν είναι της κατηγορίας των εταιριών με live weather και thunterstorm αλλα με ένα καλο προγραμματισμο και την βοηθειά σας θα κάνει την δουλεία του.

 

Έγινε επεξεργασία - Manos Malakopoulos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...