Jump to content

Νεο φυτεμενο-Επιλογη εξοπλισμου


νικος123

Recommended Posts

Καλημερα στην παρεα....μια χαρα κουβεντα εγινε αλλα ελπιζω να μην μπερδεψαμε περισσοτερο τον Νικο.... Και εγω εχω μικρη εμπειρια στα λεντ λογο κοστους και λογο του οτι εχω μαθει τοσο καιρο να δουλευω με τ5 και cfl λαμπες οικονομιας. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2018 at 2:21 ΠΜ, το μέλος Fred13 έγραψε:

Ουσιαστικά πάνω κάτω τα ίδια λέμε. Θα διαφωνήσω λίγο στο θέμα του ανακλαστήρα και θα σου εξηγήσω παρακάτω.

 

Πράγματι δεν έχει το dyi διαφορά στην ανάπτυξη με το kessil . Τα φυτά δεν αναγνωρίζουν από μάρκες :P Και το kessil αυτό είναι ουσιαστικά , μία overrated από το marketing μάρκα με καλής ποιότητας led και 1-2 ακόμα εξτραδάκια όσον αφορά τις επιλογές που σου δίνει στα mods και τίποτα περισσότερο. Το kessil έχει την δυνατότητα να του ορίσεις εσύ τα pick στο φάσμα που θέλεις από 6.000 έως 9.000 προκειμένου να το κάνεις στο μάτι σου όσο το δυνατόν πιο ελκυστικό. Πολυτέλεια φυσικά και την χρυσοπληρώνεις.

Γενικά, τα οφέλη του led είναι χαμηλή κατανάλωση, dimmable, χαμηλές θερμοκρασίες, μεγάλη διάρκεια ζωής. Για εμένα το σημαντικότερο από αυτά είναι ότι είναι dimmable. 

Υπάρχουν φωτιστικά τ5 dimmable δυστυχώς όμως αποδεδειγμένα μειώνουν την διάρκεια ζωής των λαμπτήρων.

 

Και τις λάμπες που σου ανέφερα ουσιαστικά σαν full spectrum τις πουλάνε γι'αυτό τις αναφέρω έτσι.  Αυτό που λες για την κοκκινωπή λάμπα την οποία συνήθως τοποθετούμε πίσω πάλι έχει να κάνει με το par. Αυτές οι λάμπες έχουν μειωμένο PΑR σε σχέση με την αντίστοιχη σε watt daylight  η οποία είναι σχεδιασμένη να έχει την μέγιστη ένταση.  Ίδια watt , τελείως διαφορετική ένταση. Arcadia πχ Λαμπτήρες. Στα ίδια watt η tropical με την daylight είναι η μέρα με την νύχτα. Η μία ενδείκνυται για ένα ενυδρείο Lowtech που δεν θέλουμε υψηλό φωτισμό και η άλλη είναι ικανή να φωτίσει ένα δωμάτιο. Πάντα στα ίδια watt.

 

Για τον ανακλαστήρα διαφωνώ στο σίγουρα κακό δεν μας κάνουν. Κατά την άποψη μου αν θέλουμε να πάμε σε High tech είναι απαραίτητοι. Χωρίς τον ανακλαστήρα ουσιαστικά αφήνουμε ανεκμετάλευτες τις λάμπες μας.

Ανακλαστήρας με ανακλαστήρα αρκετές διαφορές.  Ανακλαστήρας με όχι ανακλαστήρα τεράστια διαφορά!

Για παράδειγμα , 1 φωτιστικό Τ5 ΗΟ της coralife με 2 λάμπες μας δίνει στο υπόστρωμα PAR 25 στα 50 εκατοστά απόσταση.

Στην ίδια απόσταση , 1 λάμπα μόνο από φωτιστικό catalina μας δίνει PAR 40-45. 

Ο λόγο είναι η πολύ χαμηλή ποιότητα ανακλαστήρα που χρησιμοποιούν οι 2 coralife λάμπες με την πολύ υψηλή ποιότητα που χρησιμοποιεί η μία και μοναδική λάμπα από το catalina φωτιστικό.

 

Είχα την τύχη και μίλησα και λίγο παραπάνω με την τροπικα. Σαν πελάτης μεν αλλά ήμουν τυχερός ώστε να ανοίξω έναν ωραίο διάυλο επικοινωνίας και να πάρω κάποιες συμβουλές.

Από 1 σημείο και μετά το μόνο που πατάμε είναι το γκάζι. Τίποτα άλλο. Όσο πατάμε το γκάζι , θέλουμε και περισσότερο βενζίνη (λιπάσματα,co2). Όσο περισσότερο τρέχουμε τόσο πιο πολύ στενεύουν τα περιθώρια λάθους.

Ουσιαστικά αυτό που λέω στον φίλο μας εδώ , που συγγνώμη κιόλας που ανοίξαμε ολόκληρο debate φωτισμού , αλλά και σε άλλους που ξεκινούν είναι να χρησιμοποιήσουν λιγότερο φως απόσο νομίζουν πως χρειάζονται.

Από προσωπική πείρα και από δεκάδες θέματα που διαβάζω , έχω παρατηρήσει το εξής. 9στους10 καταναλώνουν ενέργεια και αγχώνονται για το αν θα τους φτάσει το φως για να μεγαλώσουν τα φυτά που θέλουν. Συνήθως καταλήγουμε να έχουμε παραπανίσιο φωτισμό απότι χρειαζόμασταν  και συνήθως έχουμε δυνατή παρουσία στο algae section..

Δεν αμφιβάλω ότι κάποιος κρατάει επιτυχημένα ενυδρείο με 4 και 6 λάμπες. Ναι , τις έχει 20-25 εκατοστά από την επιφάνεια, περίπου 60 εκατοστά από το υπόστρωμα. Έχει co2 υψηλά, λιπάσματα καθημερινά , υψηλή συντήρηση κλπ.

Είναι πολλά που μπορούμε να αναλύσουμε αλλά ας τα λέμε σιγά σιγά για να μην ξεφύγει και το θέμα του φίλου Νίκου .

Στην θεωρια παμε καλα.. :)

Στην πραξη τι γινεται..

Εγω δουλευω απλες οσραμ... κοστιζει περιπου 3 ευρω η τ5.. .

Το chihiros ή οπως λεγεται... ειχε παρει φιλος και το δοκιμασα σαν φωτισμό στο 180 λιτρο, ουτε την μιση τ5 δεν καλυτπει απο φωτισμό .

Σε αναλογια για να ερθεις στα ιδια ειναι μικρη σε σχεση με τα watt...

Για εμενα δεν αξιζει...

Σε αρκετα ενυδρεια μου με ευκολα φυτακια χρησιμοποιω απλα led φωτισμου , που ειναι για το σπιτι..

Εξαρταται τι φυτα θελεις να βαλεις και το σημαντικο πως θα τα υποστηριξεις..

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε απο το πολύ διάβασμα είχα γίνει γκουρού στην θεωρία, όταν αποφάσισα να εφαρμόσω την θεωρία έγινα ζύμη κουρου :)

 

Έχω μεγαλώσει απο τα ποιο απλά έως τα ποιο δύσκολα φυτά με λάμπες πανάκριβες και με λάμπες των 2 ευρώ και η διαφορά ήταν θα έλεγα αμελητέα και δεν ξέρω καν αν οφείλονταν στις λάμπες. Πλέον δεν ασχολούμαι με κελβιν, με λούμεν, με παρ, με βατ και τα συναφή. αλλά έφτιαξα μια δικιά μου απλή μπακαλίστικη θεωρία που έως τώρα λειτουργεί άψογα.

 

Αφορά μόνο της λάμπες Τ5 και ενυδρεία έως 60 εκατοστά ύψος. έχεις εύκολα φυτά (σε ότι αφορά τον φωτισμό) βάζεις 2 Τ5 στο ενυδρείο, έχεις μέτρια φυτά βάζεις 3 Τ5  και αν έχεις απαιτητικά φυτά 4 Τ5. και φυσικά όλες με ανακλαστήρες τους πιο ξεφτίλα.

led θα βάλω στο ενυδρείο όταν η τιμές τους πέσουν στις τιμές των ποιο φτηνών Τ5 και βγάζουν τον ίδιο ή περισσότερο φωτισμό.

 

Δεν μειώνω την θεωρεία ούτε της γνώσεις γράφτηκαν εδώ όλα καλά είναι και ευπρόσδεκτα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος nicpapa έγραψε:

Στην θεωρια παμε καλα.. :)

Στην πραξη τι γινεται..

Εγω δουλευω απλες οσραμ... κοστιζει περιπου 3 ευρω η τ5.. .

Το chihiros ή οπως λεγεται... ειχε παρει φιλος και το δοκιμασα σαν φωτισμό στο 180 λιτρο, ουτε την μιση τ5 δεν καλυτπει απο φωτισμό .

Σε αναλογια για να ερθεις στα ιδια ειναι μικρη σε σχεση με τα watt...

Για εμενα δεν αξιζει...

Σε αρκετα ενυδρεια μου με ευκολα φυτακια χρησιμοποιω απλα led φωτισμου , που ειναι για το σπιτι..

Εξαρταται τι φυτα θελεις να βαλεις και το σημαντικο πως θα τα υποστηριξεις..

Eγώ μαζί σου..

Ειδικά η chichiros για εμένα δεν αξίζει.

Δεν ξέρω ποιο μοντέλο σου έδωσε αλλά οι καινούργιες σειρές Α+ αποδίδουν 14820 λούμεν σε φουλ ένταση στα μεγάλα μοντέλα ουσιαστικά δηλαδή απεριόριστες.

Για εμένα όμως δεν αξίζει σχετικά με την απόδοση χρώματος . Mπλεδίζει και δεν αποδίδει σωστά τις αποχρώσεις του πράσινου. Κυκλοφορεί μία πολύ χαρακτηριστική φωτογραφία που δείχνει ενυδρείο κάτω από chichiros και στη συνέχεια το ίδιο ενυδρείο κάτω από άλλο ποιοτικότερο led ευρέους φάσματος. Είναι η μέρα με τη νύχτα. Το chichiros τις 3-4 αποχρώσεις πρασίνου που έχει μέσα τις κάνει να δείχνουν ακριβώς το ίδιο. Δεν την βρίσκω τώρα αλλά θα την βρω να την ποστάρω.

1 πολύ καλό έχει το chichiros και είναι η τιμή για όποιον θέλει φτηνά να πειραματιστεί με led.

Νίκο μπορείς να καλύψεις και με το παραπάνω το ενυδρείο 180 λίτρων χρησιμοποιόντας led.  Ναι , βάζεις 2 kessil a360 τα οποία δεν θα χρειαστεί να ξεπεράσουν ποτέ το 60-70% της έντασης τους , θεωρούνται καλά led και παίζεις με το φάσμα τους ανάλογως τι σου αρέσει.

Ωραία ως εδώ... δώσε τώρα 700 ευρώ :)

Γι'αυτό και εγώ και άλλοι όπως λέει ο Χρήστος συνεχίζω να προτιμώ τις τ5 όπου και αποτελεσματικές είναι και δυνατότητες έχουν να μου καλύψουν το μάτι αισθητικά και δεν δίνω μία περιουσία όταν θα τις αλλάξω ακόμα και αν πέσω στην παγίδα των ενυδρειακών και δεν πάω σε μοντέλα όπως αυτά που χρησιμοποιείς.

Θα διαφωνήσω λίγο όσον αφορά αυτό το γενικό μπούσουλα Χρήστο σχετικά με τον αριθμό των τ5 και το ύψος αλλά θα συμφωνήσω πως εμπειρικά μπορείς να παίξεις με αυτόν και να δεις τι αποτελέσματα θα έχεις. Στο προηγούμενο setup μεγάλωνα σχετικά απαιτητικά φυτά με 3 λάμπες , μείωσα στις 2 και ουσιαστικά δεν άλλαξε τίποτα εκτός από την ταχύτητα ανάπτυξης τους. Στην 1η περίπτωση είχα κάθε εβδομάδα απαραίτητα κλάδεμα και στην 2η όχι. Χρωματικά και στα φυλλώματα δεν είδα διαφορές. Αλλά αυτό θα αλλάξει από ενυδρείο σε ενυδρείο και το κάθε ένα είναι διαφορετικές περιπτώσεις.

 

Θα πω πως αυτό που έχει ο Νίκος με τις 4 λάμπες σε μία σχετικά μεγάλη απόσταση από το ενυδρείο είναι το καλύτερο. Κυρίως γιατί μπορεί να χρησιμοποιήσει 4 διαφορετικές λάμπες και να πετύχει οπτικά αισθητικότερο αποτέλεσμα μέσα για το dutch του απότι αν χρησιμοποιούσε 2 ακριβώς πάνω από αυτό.

Όταν μπορέσεις Νίκο θα ήθελα να δείξεις λίγο αυτό το setup σου. Πως τα έχεις κρεμάσει και πως είναι η όλη κατασκευή !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Fred13 θα στο πω ελαφρώς αναλυτικά το κόστος απο της Τ5 είναι μικρό (2 ευρώ) αντίθετος λίγο ακριβότερο (5-6 ευρώ) είναι τα ηλεκτρονικά μπαλαστ. Ο προσωπικός μου δικός μου κανόνας έχεις ως οξείς 2 λάμπες σε ένα μπαλάστ και οι άλλες δυο σε δυο διαφορετικά μπαλαστ έτσι μπορώ να κάνω παιχνίδι και να επιλέγω τα κελβιν για να δώσω το χρώμα που θέλω και να επιλέξω πόσες λάμπες θα ανάβουν επί πόση ώρα. Έτσι το ενυδρείο είναι παροπλισμένο για το μέλλον και είναι  έτυμο για αλλαγές απο το να δεχτεί μόνο ανούμπιες έως τα ποιο απαιτητικά φυτά.

Βασική προϋπόθεση να πιάνουν τα χέρια στις κατασκευές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

@Fred13 θα στο πω ελαφρώς αναλυτικά το κόστος απο της Τ5 είναι μικρό (2 ευρώ) αντίθετος λίγο ακριβότερο (5-6 ευρώ) είναι τα ηλεκτρονικά μπαλαστ. Ο προσωπικός μου δικός μου κανόνας έχεις ως οξείς 2 λάμπες σε ένα μπαλάστ και οι άλλες δυο σε δυο διαφορετικά μπαλαστ έτσι μπορώ να κάνω παιχνίδι και να επιλέγω τα κελβιν για να δώσω το χρώμα που θέλω και να επιλέξω πόσες λάμπες θα ανάβουν επί πόση ώρα. Έτσι το ενυδρείο είναι παροπλισμένο για το μέλλον και είναι  έτυμο για αλλαγές απο το να δεχτεί μόνο ανούμπιες έως τα ποιο απαιτητικά φυτά.

Βασική προϋπόθεση να πιάνουν τα χέρια στις κατασκευές.

Xρήστο καταλαβαίνω ακριβώς τι θες να πεις..

Ο μόνος λόγος που διαφώνησα για τον αριθμό λαμπών σε συνάρτηση με εύκολα -μεσαία και απαιτητικά φυτά είναι επειδή πλέον αποδεδειγμένα ανακλαστήρας με ανακλαστήρα έχουν πολύ μεγάλη διαφορά ποιότητας άρα και απόδοσης :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Χρήστος said:

Κάποτε απο το πολύ διάβασμα είχα γίνει γκουρού στην θεωρία, όταν αποφάσισα να εφαρμόσω την θεωρία έγινα ζύμη κουρου :)

 

Έχω μεγαλώσει απο τα ποιο απλά έως τα ποιο δύσκολα φυτά με λάμπες πανάκριβες και με λάμπες των 2 ευρώ και η διαφορά ήταν θα έλεγα αμελητέα και δεν ξέρω καν αν οφείλονταν στις λάμπες. Πλέον δεν ασχολούμαι με κελβιν, με λούμεν, με παρ, με βατ και τα συναφή. αλλά έφτιαξα μια δικιά μου απλή μπακαλίστικη θεωρία που έως τώρα λειτουργεί άψογα.

 

Αφορά μόνο της λάμπες Τ5 και ενυδρεία έως 60 εκατοστά ύψος. έχεις εύκολα φυτά (σε ότι αφορά τον φωτισμό) βάζεις 2 Τ5 στο ενυδρείο, έχεις μέτρια φυτά βάζεις 3 Τ5  και αν έχεις απαιτητικά φυτά 4 Τ5. και φυσικά όλες με ανακλαστήρες τους πιο ξεφτίλα.

led θα βάλω στο ενυδρείο όταν η τιμές τους πέσουν στις τιμές των ποιο φτηνών Τ5 και βγάζουν τον ίδιο ή περισσότερο φωτισμό.

 

Δεν μειώνω την θεωρεία ούτε της γνώσεις γράφτηκαν εδώ όλα καλά είναι και ευπρόσδεκτα. 

στη φαση των 4 ας πουμε που αναφερεις? ενδεικτικά τι λαμπες εννοεις ?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο osram T5 3000K, ή μόνο osram T5 6500K, ή συνδυασμό των δυο, γούστα είναι αυτά σε όλες της περιπτώσεις τα φυτά πάνε μια χαρά.

Βασικά πριν απο δυο χρόνια βρήκα σε έκτωση της λάμπες με 1,49 και πείρα οχτώ 6500Κ και και οχτώ 3000Κ μαζί με τα μεταφορικά έδωσα 28 ευρώ και έχω το κεφάλι μου ήσυχο για χρόνια της αλλάζω μόνο όταν δω ότι τα φυτά δεν πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Kαι με αυτές και με ενυδρειακές τα φυτά το ίδιο θα πάνε. Όλα marketing είναι. H arcadia που παρεμπιπτόντως χρησιμοποιώ (day + plant pro) έχει την φήμη πως πολύ απλά παίρνει τις λάμπες από Κίνα, λάμπες των 2 ευρώ ,  βαράει πάνω το arcadia aquatics και τις πουλάει 20-25.

Αυτό που ανέφερα και παραπάνω και μου το είπε ηλεκτρολόγος που τα ψάχνει είναι πως η sylvania grolux αρχίζει να χάνει από το 1ο δίμηνο και από τότε δεν την έχω στα πλάνα μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...