Jump to content

Αποκελυφοποίηση αυγών αρτέμιας


natateo

Recommended Posts

Καλησπερα, φιλε @submarine1981!!!

Θελω να σε ρωτησω, αν μπορω να βρω αυγα αρτεμιας σε καλη τιμη, δηλαδη οχι με 17-20€ τα 50 γρ οπως Ocean Nutrition, ομως καλης ποιοτητας;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

@natateo  

 

Βασικα μπορείς να ρωτήσεις σε μεγάλες εταιρίες όπως η INVE ή την Catvis.  Αυτές είναι απο τις top εταιρίες τόσο για κύστες αρτέμιας όσο και για εμπλουτιστικά.

Απλα δεν ξέρω αν δίνουν μικρές ποσότητες. 

Επίσης απο την INVE μπορείς να ρωτήσεις για αρτέμια AF που είναι σε σακουλάκια του 1 κιλού, και είναι μικρότερη αρτέμια σε σχέση με την άλλη που χρησιμοποιούμε ευρέως, και όπως αναγράφει και η συσκευασία έχει απο μόνη της περισσότερα ω3 και ω6 λιπαρά, χωρίς εμπλουτισμό.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα ηθελα και εγω να ρωτησω Ευγενιε μιας και εχεις μεγαλη πειρα σε αυτο το κομματι,εχει αυγα αρτεμιας στο ebay τα οποια κοστιζουν 2,67 ευρω τα 100γρ και με δωρεαν μεταφορικα.Μιας και ειναι ατκετη ποσοτητα για εναν χομπιστα και αρκετα οικονομικα νομιζω αξιζει τον κοπο να δοκιμασει κανεις και οπως βλεπω απο αξιολογησεις εχεις μεγαλη επιτυχια στην εκκολαψη.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που εχει τοσο φθηνα, και λιγο χαμηλη εκκολαψιμοτητα να εχεις, σε σχεση με μια καλη και ακριβη, παλι θα ειναι value for money. 

Και ενταξει αντι για 200.000 αρτεμιες στο γραμμαριο....αν παρεις 150.000 δεν τρεχει και κατι.

Και φυσικα αν ειναι και μαγνητικες καθαριζεις και τις κυστες και ολα καλα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν γραφει αν ειναι μαγνητισμενες.

Οταν ερθουν πως το δοκιμαζω?

Link to comment
Share on other sites

Αμα τις βαλεις σε νερο για καμια ωρα και ενυδατωθουν, με εναν μαγνητη που θα βαλεις μεσα(με παρα πολυ χαλαρη αναδευση), θα πρεπει οι αιωρουμενες κυστες να κολλισουν πανω του. Αλιως ειναι μη μαγνητικες.(λογικα μη μαγνητικες πρεπει να ειναι)

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2018 at 8:05 ΠΜ, το μέλος argy1 έγραψε:

Βασικα ηθελα και εγω να ρωτησω Ευγενιε μιας και εχεις μεγαλη πειρα σε αυτο το κομματι,εχει αυγα αρτεμιας στο ebay τα οποια κοστιζουν 2,67 ευρω τα 100γρ και με δωρεαν μεταφορικα.Μιας και ειναι ατκετη ποσοτητα για εναν χομπιστα και αρκετα οικονομικα νομιζω αξιζει τον κοπο να δοκιμασει κανεις και οπως βλεπω απο αξιολογησεις εχεις μεγαλη επιτυχια στην εκκολαψη.

Μπορεις να δοσεις link παρακαλω(για 2.67€ αρτεμια);

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορεις να δοσεις link παρακαλω(για 2.67€ αρτεμια);

https://www.ebay.com/itm/100g-Brine-Shrimp-Eggs-Artemia-Cycts-Ocean-Healthy-Nutrition-Fish-Feeding-Food/362080567418?epid=1274699778&hash=item544daf007a:g:FfAAAOSwtnpXmd~K

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σ΄ολους! Θελω να πω ενα SUPER MEGA ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε @submarine1981 για το ενδιαφερον του! Μου εστειλε "μαγνητικα"αυγα αρτεμιας

για να δοκιμασω(και ειναι παρα πολυ καλης ποιοτητας!). Ειναι ΣΩΤΗΡΙΑ!!!!! Δεν χρεαζεται να ασχολουμαι με χλωρινες κ.α. - ριχνεις 2-3 μαγνητακια(απο το ψυγειο) μεσα στο μειγμα και ολα τα τσοφλια και νεκρα αυγα κολλανε πανω τους, τα ξεπλενεις με νερο ... και... ξανα κολλας πανω στο ψυγειο.:)

Τωρα το θεμα ειναι μονο η τιμη στο internet, γιατι δεν τα κανει εισαγωγη  κανενας.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σου άρεσαν @natateo  :) 

 

Ειναι οι άτιμες μεγάλη ευκολία που καθαρίζουν έτσι. 

 

Τωρα για το ιντερνετ....η ocean nutrition δεν έχει τέτοιες?  Χωρίς να ειμαι 100% σίγουρος , νομίζω οτι κάτι έχει πάρει το μάτι μου σε μαγαζί pet 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Χαίρομαι που σου άρεσαν @natateo  :) 

 

Ειναι οι άτιμες μεγάλη ευκολία που καθαρίζουν έτσι. 

 

Τωρα για το ιντερνετ....η ocean nutrition δεν έχει τέτοιες?  Χωρίς να ειμαι 100% σίγουρος , νομίζω οτι κάτι έχει πάρει το μάτι μου σε μαγαζί pet 

 

Οι τιμες τους ειναι...:veryangry:

Link to comment
Share on other sites

σε ενυδρειακα μαγαζια δεν εχω εντοπίσει..Εστειλα μήνυμα στην ocean nutrition και επικοινώνησε μαζί μυο ο αντιπροσωπός τους που προμηθευει ολα τα ενυδρειακα μαγαζια. Μου ειπε οτι εχουν στοκ αλλα τα μαγαζια δεν το παραγγέλνουν. Μου προτεινα να το παραγγειλω απο καποιοα μαγαζι και να τον ενημερώσω.. Εχεις τρεις κωδικους. εναν με 25gr χωρις τον μαγνητικο διαχωρησ΄τηρα, εναν με συσκευυασια των 25 γρ. και εναν σε συσκευασία των 200γρ. (που ισως να μην ειναι σε στοκ). αποτι εχω δει (σε μαγαζια του εξωτερικου και ebay)  η συσκευασσία των 25γρ φτανει τα 35-40€ και των 200γρ στα 100€. Η συσκευασια μετον μαγνητη εχει 75€ αλλα δεν αξιζει καπως μπορει να γινει με κοινο μανγητη. Τωρα τι τιμές θα εχουν στην Ελλαδα δεν ξέρω. Σκεφτουμνα μήπως καναμε μαζική παραγγελία απο καποιο ενυδρειακο μαγαζι ειτε για την συκευασια των 25γρ ή των 200γρ. αναλογα με τη συμμετοχή. Ειναι ευκολο να συντηρηθουν στο ψυγειο σε κλειστο βάζο και 1 γρ ειναι αρκετη ποσοτητα για μια εκκολαψη...Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...