Jump to content

Συνδυασμοι ψαριων


PanagiotisSp

Recommended Posts

Παιδιά,καλησπερα και καλη χρονια,Πρόσφατα πήρα ένα ενυδρείο με διαστάσεις 100x36x45 και χωρητικότητα γύρω στα 160 λίτρα...Σκεφτομαι να βαλω στο ενυδρειο κιχλιδες αφρικης,αλλα δεν γνωριζω αρκετα για αυτα τα ψαρια...Θα ηθελα να μ πειτε καποιες πληροφοριες σχετικα με αυτα και αν μπορουν να συμβιωσουν με αλλα ψαρια και αν ναι με ποια...Ευχαριστω εκ των προτερων 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια!

 

Μπορεις να φτιαξεις ενα ομορφο ενυδρειο με κιχλιδες απο την λιμνη τανγκανικα,ριξε μια ματια εδω και θα βρεις οτι χρειαζεται ενα μικρο ενυδρειο με αφρικανες.Στο τελος του αρθρου εχει και καποιους πιθανους συνδυασμους ψαριων αλλα γενικα θα προτεινα ενα ειδος σε αυτες τις διαστασεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, argy1 said:

Καλησπερα και καλη χρονια!

 

Μπορεις να φτιαξεις ενα ομορφο ενυδρειο με κιχλιδες απο την λιμνη τανγκανικα,ριξε μια ματια εδω και θα βρεις οτι χρειαζεται ενα μικρο ενυδρειο με αφρικανες.Στο τελος του αρθρου εχει και καποιους πιθανους συνδυασμους ψαριων αλλα γενικα θα προτεινα ενα ειδος σε αυτες τις διαστασεις.

Ευχαριστώ πολυ..θα ριξω μια ματια..

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με το αν μπορω να βαλω σε αυτο το ενυδρειο elongatus Mpanga  μαζι με demasoni και αν ναι ποσα ψαρια?

Έγινε επεξεργασία - PanagiotisSp
Link to comment
Share on other sites

Ενωσα τα δυο θεματα.Καλο ειναι να μην ανοιγουμε συνεχομενα ιδια θεματα γιατι χανουμε την μπαλα και δεν μπορουν να παρακολουθησουν τα μελη ή δεν γνωριζουν οτι προκειται για την ιδια περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μενα ο φιλος Παναγιώτης εκανε το ποστ εδω υστερα απο προτροπή μου για να αρχισει σωστά το χόμπι ας τον βοηθήσουμε οσο περισσότερο γίνεται! Δεν ξέρω πολλά απο Αφρική θα μπορουσε να βαλει ισως κάποιο ειδος aulonocara μαζι με λαμπιντο;

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλη μου ειναι να περιοριστει σε καποιο ειδος απο τα προτεινομενα του παραπανω λινκ.

Η αφρικη εχει πολυ ομορφα ψαρια αλλα χρειαζεται λιτρα και δεν το λεω για να σε αποτρεψω αλλα για να σας προστατεψω απο στεναχωριες και χαμενα χρηματα.Ειναι δεδομενο οτι μετα απο 8 μηνες θα σκοτωθουν.Ειναι κριμα για τα ψαρια αλλα και για τα χρηματα που θα διαθεσει ο φιλος σου.Φιλικα στο λεω.

Τα ψαρια της τανγκανικα μπορει να μην εχουν εντονα χρωματα αλλα πιστεψε με αν παρατηρεις το ενυδρειο θα χαζεψεις με τον χαρακτηρα τους και τους κοινωνικους δεσμους που δημιουργουν.

Οι αυλονακαρες ειναι πολυ ομορφα ψαρια με χρωμα αλλα θελουν παραπανω λιτρα.Φιλος εχει ενα χαρεμι σε 400 λιτρα.Αρσενικος εμεινε ενας μετα απο δυο χρονια λειτουργιας του ενυδρειου και μεγαλωμενα απο μικρα.Για αρκετο διαστημα εβλεπε τα ψαρια του χτυπημενα στις γωνιες να πηδανε επανω ψαχνοντας απελπισμενα μια διεξοδο.Ειναι πολυ επιθετικα και ειναι πολυ ασχημο θεαμα,σε ενυδρειο του μετρου,με φαρδος 36 εκκ και ψαρια ενηλικα δεν θα κρατησει για πολυ.

Αντιθετα με μια επιλογες απο τις παραπανω,ο φιλος σου θα χαρει το ενυδρειο του για αρκετα χρονια.Θα δει τα ψαρια του να μεγαλωνουν και να πολλαπλασιαζονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικο ειναι να παει προς ταγκαμιικα μερια αλλα θα ελεγα οτι  κ ενα χαρεμακι μπαγκνα μπιρει να το φιλοξενισει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει σε 3 ειδών ψάρια που μου αρέσουν..Το ένα είναι τα pseudotropheus demasoni,Το άλλο Είναι τα elongatus mpanga και τα Labidochromis caeruleus...Αυτά ταιριάζουν μεταξύ τους στα δικά μου λιτρα; Αν όχι και τα τρία..ποσα ψάρια μπορώ να βάλω και από ποιο/ποια είδος/είδη από αυτά τα τρία που προανέφερα..

Link to comment
Share on other sites

Τον συνδυασμο θα προτεινα να τον αποφυγεις.

Τα demansoni,αν και ειναι πολυ επιθετικα,λογο του μικρου μεγεθους θα μπορουσες να βαλεις μια ομαδα απο 8-10 ατομα του ειδους σε μικρη ηλικια.Να ξερεις ομως οτι θα μεινει μονο ενα αρσενικο και γενικα τα ψαρια θα επιλεξουν ποιοι απο τους συγκατοικους θα μεινουν.

Τα elognatus ειναι μια ασφαλεστερη επιλογη αλλα λιγο μεγαλυτερα απο τα προηγουμενα.Ενα χαρεμι 1-4 θα ηταν καλα πιστευω.

Τα λαμπιντο θα τα αποφευγα.Ηρεμα ψαρια αλλα μεγαλττερα σε μεγεθος και συντομα θα ειναι στριμογμενα.Οχι οτι θα εχεις καποιο προβλημμα αλλα εμενα δεν θα μου αρεσε.

Περι διατροφης demansoni και elognatus ειναι φυτοφαγα,τα λαμπιντο ειναι τα μοναδικα σχεδον μπουνα που ειναι σαρκοφαγα.

Link to comment
Share on other sites

Demasoni κ elogantus είναι πολύ όμορφα ψάρια. Προσωπικά θα πήγαινα στα πρώτα, θα ήθελα πιο πολύ μήκος για τα δεύτερα. Πολύ πέτρα θα χρειαστείς κ για τα elogantus θα τις έφτανα μέχρι την επιφάνεια του νερού :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία...αρα απόρριπτουμε τα λαμπιντο... τα χρώματα  των θηλυκών  πως είναι  στα άλλα  2 είδη; Υπάρχουν κίτρινα ντεμασονι; τα θηλυκά  μπάνκα μου φαίνονται  αρκετά άχρωμα  σε σχέση  με τα αντίστοιχα θηλυκά ντεμασονι. 

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να βάλω ντεμασονι στο ενυδρείο μου...Τι πέτρες και τι αμμο μου προτείνετε να βαλω; 

Έγινε επεξεργασία - PanagiotisSp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπεζ λεπτη αμμο και οτι πετρες σου αρεσουν.Αρκει κατα το στησιμο να φροντισεις να αφησεις ενδιαμεσα κενα ψστε να χωρανε τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ πολύ...χρειαζονται κάποια ιδιαίτερη φροντίδα...τι τροφή να πάρω για αυτα;
Κάτσε να τα πάρεις πρώτα... Αρχικά να βρεις άμμο... απο θάλασσα η πετ; Αν πάρεις θαλασσινή χρειάζεται κάποια διαδικασία πριν την βάλεις στο ενυδρείο αν δεν κάνω λάθος.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, math01141 said:

Κάτσε να τα πάρεις πρώτα... Αρχικά να βρεις άμμο... απο θάλασσα η πετ; Αν πάρεις θαλασσινή χρειάζεται κάποια διαδικασία πριν την βάλεις στο ενυδρείο αν δεν κάνω λάθος.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σκέφτομαι να πάρω από πετ,ώστε να γλυτώσω έξτρα διαδικασίες και για να αποτρεψω πιθανά λάθη..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και χρόνια πολλά..και εγώ αρχάριος σαν εσένα ωστόσο πήρα από ακτή (αν και απαγορεύεται από νόμο να το ξέρεις) και τουλάχιστον 1 μήνα μετά δεν είχα κάποιο θέμα, όσο μπορώ να διακρίνω τουλάχιστον....τώρα τίποτα ουσίες που μπορεί να έχει και δεν έχω τεστάκι να τις δώ δεν μπορώ να στο υπογράψω...εγώ πήγα και πήρα λίγο πιο μακριά από εκει που κάνουν μπάνιο το καλοκαίρι, σχετικά κοντά στο κύμα....γέμιζα ένα κουβά περίπου στα 25 εκατοστά με άμμο, μετά με δυνατή πίεση στο λάστιχο έκανα καμιά 10αρια πλυσίματα ανα κουβά...μόλις υπήρχε ξεκάθαρη διαφορά στην θολούρα σταματούσα...λογικά όπως και σε εμένα με το που φεύγει η θολούρα πρέπει να είσαι έτοιμος..1-2 εβδομαδιαίες αλλαγές και δεν είχα καθόλου "θολούρα" από την σκόνη της άμμου

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου και χρόνια πολλά..και εγώ αρχάριος σαν εσένα ωστόσο πήρα από ακτή (αν και απαγορεύεται από νόμο να το ξέρεις) και τουλάχιστον 1 μήνα μετά δεν είχα κάποιο θέμα, όσο μπορώ να διακρίνω τουλάχιστον....τώρα τίποτα ουσίες που μπορεί να έχει και δεν έχω τεστάκι να τις δώ δεν μπορώ να στο υπογράψω...εγώ πήγα και πήρα λίγο πιο μακριά από εκει που κάνουν μπάνιο το καλοκαίρι, σχετικά κοντά στο κύμα....γέμιζα ένα κουβά περίπου στα 25 εκατοστά με άμμο, μετά με δυνατή πίεση στο λάστιχο έκανα καμιά 10αρια πλυσίματα ανα κουβά...μόλις υπήρχε ξεκάθαρη διαφορά στην θολούρα σταματούσα...λογικά όπως και σε εμένα με το που φεύγει η θολούρα πρέπει να είσαι έτοιμος..1-2 εβδομαδιαίες αλλαγές και δεν είχα καθόλου "θολούρα" από την σκόνη της άμμου

Αυτη ειμαι και μονη απαραιτητη διαδικασια που χρειαζεται να κανεις σε οποια αμμο και αν παρεις (ειτε απο θαλασσα,ειτε απο πετ). :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ πολύ...μηπως γνωρίζετε τι φυτά μπορώ να βάλω στο ενυδρειο; 
Καποιος;; Δεν έχω ιδέα τι μπορώ να βάλω και αυτούς από τα pet shop δεν εμπιστεύομαι να ρωτήσω γιατί θα μου δώσουν ότι να ναι..!

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η Αφρική συνήθως είναι πέτρινη και με χαμηλό φωτισμό, χωρίς φυτά. Οπότε αν θέλεις κάποιο φυτό για την δική σου αισθητική, αλλά και να βοηθήσει λίγο την ποιότητα του νερού, βάλε κάποιο ανθεκτικό, όπως ανουμπια ή βαλισινερια

Link to comment
Share on other sites

Η Αφρική συνήθως είναι πέτρινη και με χαμηλό φωτισμό, χωρίς φυτά. Οπότε αν θέλεις κάποιο φυτό για την δική σου αισθητική, αλλά και να βοηθήσει λίγο την ποιότητα του νερού, βάλε κάποιο ανθεκτικό, όπως ανουμπια ή βαλισινερια
Ευχαριστώ πολύ..! [emoji6]

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, PanagiotisSp said:

Ωραία ευχαριστώ πολύ...χρειαζονται κάποια ιδιαίτερη φροντίδα...τι τροφή να πάρω για αυτα;

Η ιδιαίτερη φροντίδα που θέλουν είναι ό,τι και όλα τα ψάρια γενικώς, καλή φίλτρανση, χαμηλά νιτρικά (τακτικός στις ρουτίνες σου) και σωστή θερμοκρασία. 

 

Τάισμα φειδωλά, τόσο ώστε να μην μένει τίποτα κάτω μετά από 1-2 λεπτά. Τα Demasoni είναι φυτοφάγα οπότε η τροφή που θα πάρεις να είναι για φυτοφάγες κιχλίδες.

 

Τα λίτρα σου είναι λίγα, καλύτερα να βάλεις Ταγκανίκα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...