Jump to content

Άρρωστο χρυσόψαρο


Recommended Posts

πριν 10 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Η διαδικασια με το υδροχλωρικο δεν χρειαζεται, και ασβεστολιθικές να είναι οι πέτρες δεν εχουν θέμα τα ψάρια.

Κιχλιδες δεν θα εχουν, αν μετα θα θελει κατι απο Αμαζονιο να βαλει; Με Ph-6.2 οι πετρες αυτες θα αρχηζουν να αφριζουν μεσα στο ενυδρειο:)

Με χρυσοψαρα δεν θα υπαρχει προβλημα, ομως οσο πιο ψηλο ειναι το Ph, τοσο πιο γρηγορα ανεβαινει το NH3/NH4(ειδικα στο καινουριο ενυδρειο)

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος PanagiotisSp έγραψε:

Σε ευχαριστω πολυ με τις χρησιμες πληροφοριες που μου δινεις...1ον γνωριζεις κανενα καλο e-shop για τα φυτα αυτα να τα αγορασω γιατι τα pet shop της περιοχης μ δεν εχουν πολυ καλης ποιοτητας....2ον για την προετοιμασια του νερου....βαζω αντιχλωριο και βακτηρια..κανονικες δοσολογιες...χρειαζεται να το αφησω καποιες μερες να τρεξει μονο του ή οχι?...να μεταφερω μερος απο το μπολι που μου εδωσε ο συνχομπιστας στο νεο ενυδρειο? και κατι αλλο...να του βαλω και ανθρακα για λιγες μερες ή οχι?

 

1. Pet Supermarket (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ), έχει καλά πράγματα και βολεύει με τις ηλεκτρονικές αγορές, αφού δίνει ακόμα καλύτερες τιμές. :thumbup:

 

2. Αντιχλώριο οπωσδήποτε και βακτήρια σε αναλογίες ό,τι λένε τα μπουκαλάκια. Αφού έχεις μπόλι από φίλο, χρησιμοποίησέ το, σε 1-2 μέρες προσθέτεις και τα ψάρια, αλλιώς τα βακτήρια από το μπόλι θα ψοφήσουν χωρίς "φαγητό" (τα περιττώματα των ψαριών). Άνθρακα μην βάλεις, κράτα τον αν ποτέ κάνεις θεραπεία στα ψαράκια σου (αχρείαστος να'ναι). :D

 

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Κιχλιδες δεν θα εχουν, αν μετα θα θελει κατι απο Αμαζονιο να βαλει; Με Ph-6.2 οι πετρες αυτες θα αρχηζουν να αφριζουν μεσα στο ενυδρειο:)

Με χρυσοψαρα δεν θα υπαρχει προβλημα, ομως οσο πιο ψηλο ειναι το Ph, τοσο πιο γρηγορα ανεβαινει το NH3/NH4(ειδικα στο καινουριο ενυδρειο)

 

Γι'αυτό είπα να τις δοκιμάσει με το ακουαφόρτε:hehe

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

 
Γι'αυτό είπα να τις δοκιμάσει με το ακουαφόρτε:hehe
Σε ευχαριστώ...κατι άλλο θέλω να χρησιμοποιήσω ένα φίλτρο το οποί ο το είχα εκτός για μισό μήνα περίπου..τι πρέπει να κάνω έτσι ώστε να μην έχω θέματα και να ενταχθεί σωστά στο ενυδρείο μου;

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος PanagiotisSp έγραψε:

Σε ευχαριστώ...κατι άλλο θέλω να χρησιμοποιήσω ένα φίλτρο το οποί ο το είχα εκτός για μισό μήνα περίπου..τι πρέπει να κάνω έτσι ώστε να μην έχω θέματα και να ενταχθεί σωστά στο ενυδρείο μου;

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν δεν είχε πρόβλημα με ασθένειες, τίποτα το ιδιαίτερο. Αν θες καθαρίζεις τα άλατα με ξύδι, το ξεπλένεις και είναι έτοιμο. Μην ξεχάσεις να βάλεις και σ'αυτό μπόλι. B)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχε πρόβλημα με ασθένειες, τίποτα το ιδιαίτερο. Αν θες καθαρίζεις τα άλατα με ξύδι, το ξεπλένεις και είναι έτοιμο. Μην ξεχάσεις να βάλεις και σ'αυτό μπόλι. B)
Να το ξεπλυνω με νερό ενυδρείου ή βρυσης;

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...