Jump to content

Εξωτερικό φίλτρο


meteoman_79

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Καλή Χρονιά με υγεία και αγάπη!!!

 

Είμαι κάτοχος ενός ενυδρείου Juwel Rekord 70 με μεικτό όγκο περίπου 70 λίτρα.

Πρόσφατα μου χάλασε η αντλία του φίλτρου (pump multi set 400) και την αντικατέστησα με την ecoflow 300 της Juwel. Παρόλα αυτά, δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη ροή, παρόλο που έχω καθαρίσει πολύ καλά το φίλτρο κατά τα προβλεπόμενα.

 

Με αφορμή αυτή τη δυσλειτουργία και με γνώμονα ότι θα ήθελα να αυξήσω λίγο την ιχθυοφόρτιση (αυτή τη στιγμή έχω 8 Cardinal tetra, 5 corydoras panda, 2 otocinclus και 1 Mikrogeophagus Ram) αποφάσισα να πάρω ένα εξωτερικό φίλτρο....

 

Κατέληξα στα Fluval 106 και Εheim 150 2211....

Θα 'ήθελα τη βοήθειά σας στα εξής ερωτήματα:

 

1. Καταρχάς με το να αφαιρέσω το εσωτερικό και να βάλω εξωτερικό είμαι οκ ή θα έχω προβλήματα διαροοών ή άλλων δυσλειτουργιών; Πάω σε καλύτερη κίνηση;

2. Με δεδομένο ότι το φίλτρο θα μπει στο εσωτερικό του ντουλαπιού που βρίσκεται περίπου 60 cm ή 120 cm (ανάλογα με το ράφι) κάτω από το ενυδρείο μήπως έχω πρόβλημα με την πίεση και δεν στέλνει πάνω το νερό;

3. Fluval ή EHEIM; Το πρώτο εύκολη συντήρηση και ανταλλακτικά;

4. Το αφαιρώ το εσωτερικό ή το αφήνω σε περίπτωση βλάβης του εξωτερικού να λειτουργήσει ως εφεδρικό;

5. Να μείνω σε αυτή την κατηγορία φίλτρων ή να ανέβω στο 206 και 2213, αντίστοιχα; Μήπως γίνει το ενυδρείο μου πλυντήριο και δεν έχω καλή βιολογία;

6. Πώς θα κάνω τη μετάβαση από το εσωτερικό στο εξωτερικό; Το νερό μόνο αρκεί ή πρέπει να του βάλω κάποια βιολογία από το παλιό;

7. Τι βάζω μέσα στο εξωτερικό; Μακαρόνι και τα σφουγγάρια του;

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και το κυριότερο για τη βοήθειά σας

 

Να είστε καλά

 

 

Link to comment
Share on other sites

1. Το ίδιο αποφάσισα και γω εχθές έχοντας στην κατοχή μου και ένα Juwel primo 60. Για ποιο λόγο να έχεις διαρροές? Εαν φροντίζεις σωστά το φίλτρο σου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Που και που και κατα τις οδηγίες του εκάστοτε κατασκευαστή καλό είναι να λιπαίνεις τα λάστιχα και τις τσιμούχες του για να σου ζήσει μια ζωή. Φυσικά και ο τακτικός καθαρισμός της φτερωτής των σωληνώσεων και των σφουγγαριών θα πρέπει να γίνεται ανα τακτά διαστήματα και όταν θα βλέπεις η ροή να μειώνεται.

 

2. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αρκεί να ακολουθήσεις τις οδηγίες του κατασκευαστή για την ορθή θέση. Άλλωστε αυτή ειναι και η αρχή λειτουργίας του φίλτρου. Ανακυκλοφορεί το νερό με τη βοήθεια της βαρύτητας. Όσο ποιο ψηλά είναι το φίλτρο σε σχέση με τη στάθμη του input τόσο περισσότερο ζορίζεται το φίλτρο στην απόδοσή του. Υπάρχουν βέβαια και max όρια απόστασης τα οποία και δεν θα πρέπει να υπερβείς.

 

3. Εαν δεν ήμουν Jblάκιας θα πήγαινα σε Fluval με κλειστά τα μάτια. για τους λόγους που αναφέρεις. Βέβαια και τα δύο εχουν τα + και τα - τους. Σ' ένα συγκριτικό που έκανα πριν αποφασίσω, δές τα αποτελέσματα

image.thumb.png.7d483f2c822459a1e4d9a731fea81337.png

 

 

όπως βλέπεις τα Jbl σε σχέση με τα άλλα έχουν τη μικρότερη κατανάλωση, ικανοποιητική ροή για ένα 60αρι και μέση τιμή + 4 χρόνια εγγύηση. Βέβαια αυτή την τιμή την βρίσκεις μόνο στο εξωτερικό και όχι στη γνωστή αλυσίδα που τα χρεώνει σχεδόν στην διπλή τιμή.

Απο την άλλη τo Fluval έχει μεγαλύτερη κατανάλωση απο τα άλλα, δίνει τη μεγαλύτερη ροή (σε όλες τις κατηγορίες βγαίνει νικητής εαν δείς βίντεο στο you tube).

Ο πρωτοπόρος των φίλτρων η Eheim, στο μεν φτωχό classic δίνει τη μικρότερη ροή απ όλα, και στην  βελτιωμένη έκδοση experience η τιμή πάει πολύ ψηλά.

Ανταλλακτικά στην αγορά είτε εδώ είτε στο εξωτερικό θα βρείς για όλα μην σε ανησυχεί αυτό.

 

4. Εαν δε σε ενοχλεί ο χώρος που καταλαμβάνει το παλιό σου φίλτρο άστο μέσα να λειτουργεί. Όπως εσύ αισθάνεσαι. Το δικό μου πάντως θα το αφαιρέσω λόγω του χώρου που θα πιάνει, αφού όποιο και να διαλέξεις είναι ικανό να γυρίσει 3 φορές τα νερά μέσα σε μια ώρα.

 

5. Εαν δεν έχεις θέμα χρηματικό καλύτερα να πήγαινες μια κατηγορία παραπάνω, αλλά να έχεις στο νου όσο περισσότερη η ιχθυοφόρτιση τόσο καλύτερη ανακυκλοφορία και φίλτρανση θα πρέπει να έχεις.

 

6. Θα έλεγα όλη τη βιολογία του παλιού να την προσθέσεις στο νέο και έτσι οι αποικίες σου θα αναπτυχθούν πολύ ποιο γρήγορα στα νέα υλικά του καινούργιου φίλτρου.

 

7. Το νέο σου φίλτρο θα είναι ready to start όποιο κι αν διαλέξεις. Όλα έχουν μέσα τα απαραίτητα σφουγγάρια και "μακαρόνια" για τη σωστή βιολογία και λειτουργία του φίλτρου σου

 

Αυτά....ελπίζω να σε βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα παραπάνω.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Corbil έγραψε:

1. Το ίδιο αποφάσισα και γω εχθές έχοντας στην κατοχή μου και ένα Juwel primo 60. Για ποιο λόγο να έχεις διαρροές? Εαν φροντίζεις σωστά το φίλτρο σου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Που και που και κατα τις οδηγίες του εκάστοτε κατασκευαστή καλό είναι να λιπαίνεις τα λάστιχα και τις τσιμούχες του για να σου ζήσει μια ζωή. Φυσικά και ο τακτικός καθαρισμός της φτερωτής των σωληνώσεων και των σφουγγαριών θα πρέπει να γίνεται ανα τακτά διαστήματα και όταν θα βλέπεις η ροή να μειώνεται.

 

2. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αρκεί να ακολουθήσεις τις οδηγίες του κατασκευαστή για την ορθή θέση. Άλλωστε αυτή ειναι και η αρχή λειτουργίας του φίλτρου. Ανακυκλοφορεί το νερό με τη βοήθεια της βαρύτητας. Όσο ποιο ψηλά είναι το φίλτρο σε σχέση με τη στάθμη του input τόσο περισσότερο ζορίζεται το φίλτρο στην απόδοσή του. Υπάρχουν βέβαια και max όρια απόστασης τα οποία και δεν θα πρέπει να υπερβείς.

 

3. Εαν δεν ήμουν Jblάκιας θα πήγαινα σε Fluval με κλειστά τα μάτια. για τους λόγους που αναφέρεις. Βέβαια και τα δύο εχουν τα + και τα - τους. Σ' ένα συγκριτικό που έκανα πριν αποφασίσω, δές τα αποτελέσματα

image.thumb.png.7d483f2c822459a1e4d9a731fea81337.png

 

 

όπως βλέπεις τα Jbl σε σχέση με τα άλλα έχουν τη μικρότερη κατανάλωση, ικανοποιητική ροή για ένα 60αρι και μέση τιμή + 4 χρόνια εγγύηση. Βέβαια αυτή την τιμή την βρίσκεις μόνο στο εξωτερικό και όχι στη γνωστή αλυσίδα που τα χρεώνει σχεδόν στην διπλή τιμή.

Απο την άλλη τo Fluval έχει μεγαλύτερη κατανάλωση απο τα άλλα, δίνει τη μεγαλύτερη ροή (σε όλες τις κατηγορίες βγαίνει νικητής εαν δείς βίντεο στο you tube).

Ο πρωτοπόρος των φίλτρων η Eheim, στο μεν φτωχό classic δίνει τη μικρότερη ροή απ όλα, και στην  βελτιωμένη έκδοση experience η τιμή πάει πολύ ψηλά.

Ανταλλακτικά στην αγορά είτε εδώ είτε στο εξωτερικό θα βρείς για όλα μην σε ανησυχεί αυτό.

 

4. Εαν δε σε ενοχλεί ο χώρος που καταλαμβάνει το παλιό σου φίλτρο άστο μέσα να λειτουργεί. Όπως εσύ αισθάνεσαι. Το δικό μου πάντως θα το αφαιρέσω λόγω του χώρου που θα πιάνει, αφού όποιο και να διαλέξεις είναι ικανό να γυρίσει 3 φορές τα νερά μέσα σε μια ώρα.

 

5. Εαν δεν έχεις θέμα χρηματικό καλύτερα να πήγαινες μια κατηγορία παραπάνω, αλλά να έχεις στο νου όσο περισσότερη η ιχθυοφόρτιση τόσο καλύτερη ανακυκλοφορία και φίλτρανση θα πρέπει να έχεις.

 

6. Θα έλεγα όλη τη βιολογία του παλιού να την προσθέσεις στο νέο και έτσι οι αποικίες σου θα αναπτυχθούν πολύ ποιο γρήγορα στα νέα υλικά του καινούργιου φίλτρου.

 

7. Το νέο σου φίλτρο θα είναι ready to start όποιο κι αν διαλέξεις. Όλα έχουν μέσα τα απαραίτητα σφουγγάρια και "μακαρόνια" για τη σωστή βιολογία και λειτουργία του φίλτρου σου

 

Αυτά....ελπίζω να σε βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα παραπάνω.

 

 

 

 

Corbil

Σε ευχαριστώ πολύ!

Ήσουν κατατοπιστικός!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνομαι και εγω φια εξωτερικο φιλτρο για 60αρι ενυδρειο.Το fluval μαλλον δεν θα το επαιρνα λογω των σωληνωσεων τους.Αν αποφασισεις να πας σε jbl κοιτα εδω που το εχουν σε εκπτωση.Corbil τα jbl θα τα συνιστουσες δηλαδη?Ανταλακιτκα που μπορουμε να βρουμε στην Ελλαδα.meteoman_79

αν αποφασισεις να πας σε jbl κοιτα εδω  https://www.aquasabi.com/aquascaping/filtration/filter/jbl-cristalprofi-e401που τα εχουν σε προσφορα και με ενα 60αρι βρισκεις το πρωτο τους μοντελο,θα παραγειλω συντομα απο το καταστημα τους καποια πραγματα

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω για να πω την αλήθεια αγόρασα το e402 απο το Ebay στην τιμή που έχω στο πινακάκι. Ανταλλακτικά θα βρείς και στην Ελλάδα αλλα και στο ebay πανεύκολα.

Στο μεγάλο ενυδρείο έχω το 1501 και το 901. Πάω για 2ο χρόνο μαζί τους χωρίς κανένα πρόβλημα. Αθόρυβα και ακούραστα φίλτρα.

Για το μικρό ενυδρείο θα αγόραζα το fluval αλλά δεν χώραγε στο έπιπλο που έχω σαν ύψος οπότε και το απέκλεισα.

Αλήθεια τι σε ενοχλεί στις σωληνώσεις του fluval?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το jbl1501 εχω... με ενδιαμεσα 2 χρονια στο παταρι χωρις καν να το πλυνω...μια φορα πηγα να πλυνω την φτερωτη και παραλιγο να κανω ζημια...ενω δεν ακουγοταν τιποτα μετα το πλυσιμο δεν την ειχα εφαρμοσει σωστα με τον μαγνητη και επαιζε...απο τοτε δεν το ξαναακουμπησα.....ωστοσο ενω απο μηχανικης αποψης ουτε καν λαστιχο στεγανωτητας δεν εχω αλλαξει ας ηταν στην ακρη τοσο καιρο 8 χρονια μετα μην το ματιασω δεν εχει παθει τιποτα και εντελως μα εντελως αθορυβο...το μονο αρνητικο οτι οταν το πηρα δεν ηξερα τι ειναι το ebay η τα φορουμ και ειχα ακουμπησει σε αυτη τν περηβοητη αλυσιδα της αθηνας 250ευρω....δεν ξερω σε σχεση με αλλα μεγαλα φιλτρα συγκρισης σε βιολογια και τα υπολοιπα αλλα εγω εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο την jbl....

Link to comment
Share on other sites

Η πλακα ειναι οτι ολα τα αλλα φιλτρα τα βρισκεις πολυ φθηνοτερα απο Ελλαδα, ενω τα jbl το αντιθετο. Μαλλον η αλυσιδα το χει παραξηλωσει. Για την ακρίβεια το 901 το ειχα αγορασει απο εδω 40€ ακριβότερα απ οτι αγορασα το 1501 απο Γερμανία μαζι με τα μεταφορικά!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...