Jump to content

Διατροφή


Recommended Posts

Καλησπέρα ,

Εδώ κ λίγο καιρό έχω αγοράσει κάποια ζωντανά mealworm για το χελωνάκι μου και θα ήθελα αν μπορεί να μου πει κάποιος ποσά θα πρέπει να τρώει καθημερινά και με ποια συχνότητα μέσα στην εβδομάδα . Εκτός από αυτά  το ταΐζω γαρίδες κ πελέτ.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα ζωντανά όπως και στους ανθρώπους υσχύει η ποικιλία... Όμως στην περίπτωση των mealworms (και εφ όσον μιλάμε για red ear χελωνάκι) θα πρέπει να ταίζεται αραιά μιας και είναι δύσκολο να χωνευτεί αλλά και γενικά αποτελούν μια χαμηλής θρεπτικής αξίας τροφή

Link to comment
Share on other sites

Το χελωνάκι είναι Missisipi  Map .... άπλα έχω διαβάσει ότι έχει μεγάλα ποσοστά πρωτεΐνης που χρειάζονται τα μικρά χελωνάκια ! Επίσης όσες φορές προσπάθησα να ταΐσω λαχανικά δεν τα έφαγε .

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα λαχανικα με τιποτα δεν τρωει. Εχω παρατησει τις προσπαθειες. Εδω κι εναμιση χρονο προσπαθω αλλα χωρις επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

On 7/1/2018 at 10:22 ΜΜ, το μέλος monaski έγραψε:

Το χελωνάκι είναι Missisipi  Map .... άπλα έχω διαβάσει ότι έχει μεγάλα ποσοστά πρωτεΐνης που χρειάζονται τα μικρά χελωνάκια ! Επίσης όσες φορές προσπάθησα να ταΐσω λαχανικά δεν τα έφαγε .

τα mealworms τα εκοψα και εγω λογο λιπους και επειδη ειναι δυσπευτα. Απο σκουλικια τωρα τις δινω γαιωσκοληκες (nightcrawler, red worm).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...