Jump to content

Συμπεριφορά και εξοπλισμός Νεροχελώνας


Recommended Posts

Καλησπέρα στην κοινότητα. Σαν νέο μέλος να ανοίξω ένα θέμα με διάφορες ερωτήσεις ως προς την μάθηση.

Ξεκινησα πριν δυο μερες ενα ενυδρειο για δυο νεροχελωνες το πολυ .  ενυδρειο 100x40x40 με ενσωματομενο νησακι σε  θερμοκρασια νερου 25 βαθμους.

 

1η. ερωτηση >  εχω λαμπα ειναι solar glo 125 W EXO TERRA ALL IN . επισης η χελωνα δεν ανεβαινει στο νησακι λογο οτι εχει ισως πολυ ζεστη? μετρησα ειχε 45 βαθμους ενω την ειχα 20 ποντους υψος οπως αναγραφετε 20 υψος ισον με 33 βαθμους, την σηκωσα ποιο πανω ωσπου εφτασε τους 32-33 αλλα εχω προβλημα στο σαλονι με εχει τυφλωση προτεινεται καποια αλλη ? ισως μικροτερη σε watt για να κατεβει πιο κατω? και αν ναι ποσο μικρη σε 20 ποντους υψος να κανει δουλεια. ισως 80w? 50w?

 

2η.ερωτηση > η χελωνα καθεται στο νερο και βγαινει μονο για οξυγονο .ειναι κινητικη κολυμπαει καλα περπαταει καλα, λες ειναι μια υγειες χελωνα ,τρωει επισης κανονικα, δεν ανεβαινει ομως να κατσει εκτος νερου να στεγνωσει και με ανχωνει. πηρα εξτρα αποβαθρα τιποτα. 

 

3η ερωτηση > αν φτιαξω μια μικρη πισινα πανω στο νησακι και βαζω εκει μονο το φαγητο  και δεν το ριχνω στο ενυδρειο θα ανεβει ποτε να φαει ? 

 

4η ερωτηση > ως προς το νερο ποσο Νο3 ? GH? KH? ph? Cl2?  και πως να ρυθμησω πανω κατω αν χρειαζεται. εχω μονο για αντιχλωριο και βαρια μεταλα γραφει επανω.(TETRA Repto Safe New)

 

 

αυτα τα κυριοτερα για αρχη ελπιζω να μην σας κουρασα περιμνω τις γνωμες σας. φωτογραφιες θα ανεβασω λιγο αργοτερα. Ευχαριστω . με εκτιμηση Θοδωρης.

 

υγ. ξέχασα της οξείες :P

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κ εγω το ιδιο προβλημα . Ουτε η δικια μου ανεβαινε γιατι το νησακι δεν ηταν ευκολα προσβασιμο .  Προσπαθησε να εχουν οσο ευκολοτερη προσβαση γινεται . Επειδη κατι που σε σενα μπορει να φαινεται ευκολο σε εκεινες δεν ειναι .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 7/1/2018 at 1:32 ΜΜ, το μέλος Theodoros Mylonas έγραψε:

Καλησπέρα στην κοινότητα. Σαν νέο μέλος να ανοίξω ένα θέμα με διάφορες ερωτήσεις ως προς την μάθηση.

Ξεκινησα πριν δυο μερες ενα ενυδρειο για δυο νεροχελωνες το πολυ .  ενυδρειο 100x40x40 με ενσωματομενο νησακι σε  θερμοκρασια νερου 25 βαθμους.

 

1η. ερωτηση >  εχω λαμπα ειναι solar glo 125 W EXO TERRA ALL IN . επισης η χελωνα δεν ανεβαινει στο νησακι λογο οτι εχει ισως πολυ ζεστη? μετρησα ειχε 45 βαθμους ενω την ειχα 20 ποντους υψος οπως αναγραφετε 20 υψος ισον με 33 βαθμους, την σηκωσα ποιο πανω ωσπου εφτασε τους 32-33 αλλα εχω προβλημα στο σαλονι με εχει τυφλωση προτεινεται καποια αλλη ? ισως μικροτερη σε watt για να κατεβει πιο κατω? και αν ναι ποσο μικρη σε 20 ποντους υψος να κανει δουλεια. ισως 80w? 50w?

 

2η.ερωτηση > η χελωνα καθεται στο νερο και βγαινει μονο για οξυγονο .ειναι κινητικη κολυμπαει καλα περπαταει καλα, λες ειναι μια υγειες χελωνα ,τρωει επισης κανονικα, δεν ανεβαινει ομως να κατσει εκτος νερου να στεγνωσει και με ανχωνει. πηρα εξτρα αποβαθρα τιποτα. 

 

3η ερωτηση > αν φτιαξω μια μικρη πισινα πανω στο νησακι και βαζω εκει μονο το φαγητο  και δεν το ριχνω στο ενυδρειο θα ανεβει ποτε να φαει ? 

 

4η ερωτηση > ως προς το νερο ποσο Νο3 ? GH? KH? ph? Cl2?  και πως να ρυθμησω πανω κατω αν χρειαζεται. εχω μονο για αντιχλωριο και βαρια μεταλα γραφει επανω.(TETRA Repto Safe New)

 

 

αυτα τα κυριοτερα για αρχη ελπιζω να μην σας κουρασα περιμνω τις γνωμες σας. φωτογραφιες θα ανεβασω λιγο αργοτερα. Ευχαριστω . με εκτιμηση Θοδωρης.

 

υγ. ξέχασα της οξείες :P

1)  παρα πολλα w τα 125, να υποθεσω οτι ειναι και για ζεστη και uvb η λαμπα σου, εγω προσωπικα δεν τις βρισκω βολικες για χελωνες για αλλα ερπετα ισως. Εγω εχω 2, μια για ζεστη 75w (2 μηνες τον πολυ χειμωνα, τους αλλους 50w) και μια uvb 5% 13w στα 25 και 20 εκ αντιστοιχα.

2) οτι σου ειπε η monaski και παιζει ρολο και η διαφορα θερμοκρασιας νερου με στεριας.

3) Οχι, μονο στο νερο τρωνε, ΠΑΝΤΑ καθαρη απο φαι η basking area.

4) Αμμωνια νιτρωδη στο 0 οπωςδηποτε, νιτρικα χαμηλα κατω απο 7(με συχνες αλλαγες νερου πολεμαμε τα νιτρικα ) τωρα το ph  λιγο πανω λιγο κατω  δεν τρεχει τιποτα οι χελωνες δεν μασανε, το αντιχλωριο το ξερω σαν μαρκα μονο (εγω prime χρησιμοποιω).Το θεμα ειναι τι φιλτρανση εχεις ποση βιολογια τι υλικα κλπ

Αληθεια τι φιλτρο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...