Jump to content

Χρειαζεται δευτερο φιλτρο;


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια με μια ακομα απορια. Οπως καταλαβαινεται εχω να μαθω πολλα ακομα και οι απορριες ειναι πολλες!

Το ενυδρειο ειναι 325 λιτρα και εχει αυτη την στιγμη ενα εξωτερικο φιλτρο της haquoss με τις εξης προδιαγραφες
 FOR AQUARIUM UP TO : 350lt
WATER FLOW : 1000 lt/h
POWER : 18 Watt

Το ενυδρειο αυτη την στιγμη φιλοξενει περιπου 35 ψαρια (platy,cory,cherry barbs) και αλλα 6 μωρα.

Στο πρωτο και το δευτερο καλαθακι εχει υαλοβαμβακα, στο τριτο δυο διχτακια με κεραμικο και στο τελευταιο βιομπαλες...
Βλεπω οτι η καφε αλγη φευγει πολυ αργα και βασανιστικα... Δεν δημιουργειται οσο γρηγορα δημιουργουνταν πριν 3-4 μηνες, αλλα το ενυδρειο τρεχει κοντα στον 1.5 χρονο...

(Σκεφτομαι στο μελλον να το ξαναστησω και να το κανω χρυσοψαραδικο η κυχλιδοενυδρειο που εκει οντως χρειαζεται δευτερο φιλτρο νομιζω- αλλα ας μην το λαβουμε υπ'οψην για την ωρα καθως εαν γινει θα χρειαστει πολυ χρονος)

Τωρα λοιπον που σκεφτομαι να το καθαρισω και να το ξανα αρχισω λογω της φαγουρας που εχουν τα ψαρια (καποιοι λογικα ξερετε γιατι σας εχω πρηξει με αυτο το θεμα-αν και υποχωρησε αρκετα μετα απο ενα δυνατο καθαρισμα που εκανα σε χαλικι και φυτα) πως θεωρειται οτι πρεπει να κινηθω; Να προσθεσω απλα και αλλα κεραμικα στο τριτο και δευτερο καλαθακι; Η να κοιταξω για καποιο δευτερο (εξωτερικο φυσικα) φιλτρο; 

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινησουμε με απλες ερωτησεις για να καταλαβουμε γιατι οπως λες ξυνονται τα ψαρια.

Το αν θα χρειαστης αλλο φιλτρο ειναι ενας αλλος παραγοντας.

Καθε ποτε κανεις αλλαγη στο νερο?

Θελεις επισεις καποιες διορθωσεις στο φιλτρο ( στα υλικα ).

Θα προτηνα αντι τα δυο καλαθια με ενυδριακο βαμβακι, να γινει το ενα με υλικο και το αλλο με σφουγκαρι.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, giorgosmarios said:

Θα ξεκινησουμε με απλες ερωτησεις για να καταλαβουμε γιατι οπως λες ξυνονται τα ψαρια.

Το αν θα χρειαστης αλλο φιλτρο ειναι ενας αλλος παραγοντας.

Καθε ποτε κανεις αλλαγη στο νερο?

Θελεις επισεις καποιες διορθωσεις στο φιλτρο ( στα υλικα ).

Θα προτηνα αντι τα δυο καλαθια με ενυδριακο βαμβακι, να γινει το ενα με υλικο και το αλλο με σφουγκαρι.

Σε ευχαριστω κατ'αρχας που μπηκες στον κοπο :) 

Οι αλλαγες γινονται συνηθως ανα 5 με 7 μερες. Αλλαζω ενα 20-30% του νερου.

Οι μετρησεις ειναι φυσιολογικες, εχω ασχοληθει παρα πολυ με το εν λογω θεμα και το μονο παραξενο που βλεπω ειναι οτι στο χαλικι μαζευεται κατι σαν σκονη που καθεται και πανω στα τζαμια ριζες κλπ. Ειναι κατι μακροστενα ασπρα πραγματακια που ισα ισα τα βλεπεις. Τα ειδα απο την στιγμη που τα κοριντορας αρχισαν να σκαβουν τον βυθο για να φανε οταν ριχνω τροφη...
Γενικα τα ψαρια ξυνονται και ανα καιρους αναπνεουν γρηγορα και ''χασμουριουνται''. Τα βραγχια τους ηταν κοκκινα (οχι και τα δυο και στα δυο), αλλα μετα που χορηγησα baktopur αυτο υποχωρησε (το κοκκινισμα).

Εχω συμπληρωσει και φορμα ασθενειων σε εκεινο το μερος του φορουμ
Αμμωνια 0
Νιτρωδη 0
Νιτρικα στις 7 μερες θα πανε 5-10

ph 8
kh 11



Για το φιλτρο συμφωνω απολυτα. Σφουγγαρακι εννοεις το μπλε; 
Σκεφτομουν να παρω σημερα κεραμικα αλλα τα πιο φθηνα που ειχε εκει που πηγα ηταν στα 18 ευρω τα 500γρ................

 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια φωτογραφία του φίλτρου, ή κάποιο link για να δούμε πιο είναι και τι καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, SOTIRIS said:

Βάλε μια φωτογραφία του φίλτρου, ή κάποιο link για να δούμε πιο είναι και τι καλύπτει.

http://www.aquarialand.com/catalog/products/filter-systems/external-filters/haquoss-maxxxima-1000#.WlUi0d-WaUk οριστε! :) 

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω δουλέψει το συγκεκριμένο φίλτρο, θεωρώ πως είναι οριακό για ενυδρείο 325λτ.

Για να μην υπάρξει όμως λανθασμένη εντύπωση, αυτό που σου γράφω έχει να κάνει με το ερωτημα σου, σχετικά με την επάρκεια του φίλτρου και για μελλοντική χρήση (χρυσόψαρα) και όχι με τα προβλήματα που αντιμετώπισες.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, SOTIRIS said:

Αν και δεν έχω δουλέψει το συγκεκριμένο φίλτρο, θεωρώ πως είναι οριακό για ενυδρείο 325λτ.

Για να μην υπάρξει όμως λανθασμένη εντύπωση, αυτό που σου γράφω έχει να κάνει με το ερωτημα σου, σχετικά με την επάρκεια του φίλτρου και για μελλοντική χρήση (χρυσόψαρα) και όχι με τα προβλήματα που αντιμετώπισες.

Καταλαβα. Και εγω η αληθεια ειναι πως για αυτο σκεφτομαι να κανω τοσο πολυ την μεταβαση σε καποιο πιο μεγαλο ψαρι, γιατι εκτος απο το κοστος των ψαριων θα ειναι και το κοστος του φιλτρου...

 Για την ωρα θεωρεις πως το να προσθεσω λιγα ακομα κεραμικα και ενα σφουγγαρι θα ηταν περιτο;

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτοντας τα κεραμικά αυξάνεις την βιολογική δυνατότητα του φίλτρου σου.

Τα σφουγγάρια πιθανόν να μειώσουν την ροή.

Πάντως είναι χρήσιμο τα βιολογικά υλικά, να είναι καλυμένα από υλικά που κάνουν μηχανική φίλτρανση, γιατί τα κρατάνε καθαρά και μεγαλώνουν και τη διάρκεια ζωής τους.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, SOTIRIS said:

Προσθέτοντας τα κεραμικά αυξάνεις την βιολογική δυνατότητα του φίλτρου σου.

Τα σφουγγάρια πιθανόν να μειώσουν την ροή.

Πάντως είναι χρήσιμο τα βιολογικά υλικά, να είναι καλυμένα από υλικά που κάνουν μηχανική φίλτρανση, γιατί τα κρατάνε καθαρά και μεγαλώνουν και τη διάρκεια ζωής τους.

εννοεις στο ιδιο καλαθακι;
Μπορω να βαλω δηλαδη ενα ακομα καλαθακι με κεραμικα και να βαλω και στα δυο απο πανω υαλοβαμβακα η σφουγγαρακι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

εννοεις στο ιδιο καλαθακι;
Μπορω να βαλω δηλαδη ενα ακομα καλαθακι με κεραμικα και να βαλω και στα δυο απο πανω υαλοβαμβακα η σφουγγαρακι;

Ναι.:)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, SOTIRIS said:

Ναι.:)

Εγινε Σωτηρη, θα το τακτοποιησω το θεμα αμεσα. Σε ευχαριστω για ακομα μια φορα για την βοηθεια σου!

Κατι τελευταιο.... Σαν δευτερο φιλτρο ποιο θα προτεινες; Κατι οσο πιο οικονομικο γινεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Ναι.:)

Σωτήρη μου έχω την αίσθηση πως το κεραμικό θα μειώσει παραπάνω την ροή. Τα jbl φίλτρα πωλούντουσαν γεμάτα κεραμικό και στα νεότερα μοντέλα τα βγάζουν με 1 κάδο κεραμικό και 3 σφουγγάρι. Θεώρησα πως έγινε για λόγους οικονομίας δικούς τους αλλά το έψαξα και έμαθα πως τελικά έγινε για να διατηρείται η ροή και ταυτόχρονα η βιολογία μιας και το σφουγγάρι θα λειτουργήσει πανομοιότυπα.

Πάντως είσαι οριακά αγαπητέ φίλε.  Εγώ θα πήγαινα και σε 2ο φίλτρο για να έχω αυξημένη βιολογία και μεγαλύτερη κυκλοφορία.

Το 1000λ/ω είναι η ονομαστική ροή του φίλτρου σου. Υπολόγισε δηλαδή πως με τα υλικά μέσα και καθώς το φίλτρο μαζεύει κοινώς βρώμα η συγκεκριμένη ροή υπολογίζεται στο 600-700λ/ω.

Γυρνάει περίπου 2 φορές τα λίτρα του ενυδρείου σου ανά ώρα. Καλό είναι να στοχεύσεις παραπάνω. 5-6 φορές τα λίτρα σου και αν είσαι σε ενυδρείο με πολλά φυτά ακόμα παραπάνω.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Fred13 said:

Σωτήρη μου έχω την αίσθηση πως το κεραμικό θα μειώσει παραπάνω την ροή. Τα jbl φίλτρα πωλούντουσαν γεμάτα κεραμικό και στα νεότερα μοντέλα τα βγάζουν με 1 κάδο κεραμικό και 3 σφουγγάρι. Θεώρησα πως έγινε για λόγους οικονομίας δικούς τους αλλά το έψαξα και έμαθα πως τελικά έγινε για να διατηρείται η ροή και ταυτόχρονα η βιολογία μιας και το σφουγγάρι θα λειτουργήσει πανομοιότυπα.

Πάντως είσαι οριακά αγαπητέ φίλε.  Εγώ θα πήγαινα και σε 2ο φίλτρο για να έχω αυξημένη βιολογία και μεγαλύτερη κυκλοφορία.

Το 1000λ/ω είναι η ονομαστική ροή του φίλτρου σου. Υπολόγισε δηλαδή πως με τα υλικά μέσα και καθώς το φίλτρο μαζεύει κοινώς βρώμα η συγκεκριμένη ροή υπολογίζεται στο 600-700λ/ω.

Γυρνάει περίπου 2 φορές τα λίτρα του ενυδρείου σου ανά ώρα. Καλό είναι να στοχεύσεις παραπάνω. 5-6 φορές τα λίτρα σου και αν είσαι σε ενυδρείο με πολλά φυτά ακόμα παραπάνω.

 

 

 

Χμμμμ αρα εσυ διαφωνεις με την προσθηκη παραπανω κεραμικων;

Και ναι σιγουρα συμφωνω για την αγορα ενος ακομα φιλτρου, η απορια μου ειναι εαν πρεπει να ειναι στην ιδια κυκλοφορια καθως αυτο που εχω ηδη εχει πολυ δυνατη ροη και το εχω βαλει να χτυπαει στο τζαμι γιατι αλλιως σπανε τα φυλα απο τις βαλισνεριες.

Επισης δεν ξερω τι φιλτρο μπορω να βρω που να ειναι σχετικα φθηνο, καθως αυτο που εχω το ειχα αγορασει κοντα στα 170 ευρω τοτε!
Για την ωρα δεν μπορω να διαθεσω το ιδιο ποσο, για αυτο και θα ηθελα μια κατατοπιση για το τι θεωρειται καλο.

@SOTIRIS οσο για το προβλημα με το ξυσιμο, σημερα χορηγησα dactymor και το ενυδρειο γεμισε ασπραπραγματα παντου, ενω τα ψαρια μολις το χορηγησα αρχισαν να ξυνονται στην περιοχη των βραγχιων σαν παλαβα... Αρα νομιζω πως το προβλημα ενδεχεται να ηταν οντως flukes :) 

Link to comment
Share on other sites

Koίταξε να δεις , αυτό που λέει ο Σωτήρης για το κεραμικό υλικό και την βιολογία είναι ορθό.  Το μακαρόνι και άλλα υλικά που προορίζονται για βιολογική φίλτρανση είναι ιδανικά λόγω της δομής τους για αποίκιση ωφέλιμων βακτηρίων σε μεγαλύτερους αριθμούς από το σφουγγάρι.

Παρόλα αυτά θα κόψουν την ροή περισσότερο απότι τα σφουγγάρια.

 

Από την άλλη το σφουγγάρι θα αποκτήσει εξίσου βιολογία και θα είσαι μια χαρά. Γιαυτό και δεν τα πλένεις ποτέ με νερό βρύσης , για να μην σκοτώσεις τα βακτήρια.

Στην πραγματικότητα όλα πιάνουν βιολογία. Και το σφουγγάρι των πιάτων να πετάξεις θα αποκτήσει βιολογία. Οτιδήποτε πορώδες είναι ιδανικό για αποίκηση.

 

Θα σου πρότεινα λοιπόν 1 κάδο κεραμικό υλικό σαν πρώτο στάδιο φίλτρανσης και μετά σφουγγάρια, χοντρότρυπα και στο τελευταίο στάδιο φίλτρανσης 1 μικρή φλούδα ενυδρειακό βαμβάκι η οποία ουσιαστικά τραβάει οτιδήποτε δεν μπόρεσαν να τραβήξουν τα προηγούμενα στάδια φίλτρανσης.

 

Όλα τα σύγχρονα πλέον φίλτρα έχουν την δυνατότητα να μειώσεις τη ροή, συνήθως μέχρι 50% κάτω και πλέον κάποια από αυτά ακόμα περισσότερο.

Δεν θα με απασχολούσε ιδιαίτερα το ενδεχόμενο περίσσειας δύναμης και κυκλοφορίας από την στιγμή που θα μπορούσα να την μειώσω.

Στο χρηματικό τώρα εγώ θα πρότεινα να κάνεις μία αγορά και καλή όταν θα έχεις την δυνατότητα.

Μακροπρόθεσμα και αυτό που τελικά παίζει ρόλο σε ένα προϊον που αγοράζουμε είναι η αντοχή του στον χρόνο και πως ανταπεξέρχεται σε αυτόν.

Οπότε ίσως με λίγο υπομονή να πας σε μία λύση ναι μεν ακριβότερη αλλά καλής ποιότητας.

Ακόμα κάτι το οποίο θα πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψιν για την επιλογή σου είναι η εύρεση ανταλλακτικών για το φίλτρο. Που τα βρίσκεις, πόσο άμεσα τα έχουν διαθέσιμα κλπ.

Ένα πολύ μεγάλο καλό του να λειτουργεί κάποιος από φίλτρο είναι ότι σε περίπτωση βλάβης του ενός δεν μένει ποτέ από φίλτρανση γιατί έχει το άλλο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

Εγινε Σωτηρη, θα το τακτοποιησω το θεμα αμεσα. Σε ευχαριστω για ακομα μια φορα για την βοηθεια σου!

Κατι τελευταιο.... Σαν δευτερο φιλτρο ποιο θα προτεινες; Κατι οσο πιο οικονομικο γινεται.

Υπάρχουν στις αγγελιες απιστευτα φιλτρα σ καταπληκτικές τιμες.μην βιαζεσαι απλα εχε το νου σου κ θα βρεις.το δευτερο φιλτρο στα λιτρα σου ειναι αναγκαίο.για τα σφουγγαρια βιολογικα υλικα κ τετοια θα πρεπει πρωτα να αποφασίσεις το χρονο που μπορεις να διαθεσεις ,επίσης παιζουν ρολο οι τροφες που θα δινεις.κανε πρωτα ενα μεγαλο βημα μ ενα δευτερο καλο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Τελεια! Θα το ψαξω παιδια ευχαριστω παρα πολυ!

Βεβαια αυτο με τον ελεγχο ροης το βλεπω μονο σε καποια πανακριβα της eheim, τα fluval πχ δεν το αναφερουν! :( 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

Τελεια! Θα το ψαξω παιδια ευχαριστω παρα πολυ!

Βεβαια αυτο με τον ελεγχο ροης το βλεπω μονο σε καποια πανακριβα της eheim, τα fluval πχ δεν το αναφερουν! :( 

Δεν το αναφέρουν το ξερω.

εχουν ομως ολα την δυνατότητα απλα δεν το διαφημίζουν.

στα 106 206 306 και 406 απλα σηκώνεις εναν μοχλό και αναλογα με το ποσο θα το σηκώσεις μειώνεις και τη ροη.

σε αυτα τα μοντέλα η ροη μειώνεται 50 τοις εκατο μαξ. 

στα fx4 και fx6 η ροη μειώνεται σηκώνοντας παλι το βανάκι της εξόδου .

προσωπικα δεν έμεινα ευχαριστημένος με το φλουβαλ.

θορυβο εκανε , στις αλλαγές νερού ηταν περιπέτεια να ξεκινήσει ξανα και τελος οι σπιράλ σωλήνες του ειναι εφιάλτης . Βρωμίζουν πανεύκολα και αν θες να εφαρμόσεις πανω τους εξάρτημα οπως ριακτορα η εξωτερικό θερμοστάτη πρεπει να κανεις πατέντες .

τα μόνα φλουβαλ που αξίζουν ειναι τα fx4 fx6 καθώς ειναι πανίσχυρα , πολύς χώρος για υλικά , αλλαγές νερού απο το φίλτρο ,self prime .

εξακολουθούν ομως να χργσιμοποιουν τους ίδιους απαίσιους σωλήνες και ειναι ενας βασικός λόγος που δεν προχώρησα σε αγορά τους .

Τα eheim μειώνουν την ροη αν οχι ολα τα περισσοτερα μοντέλα .

καλη ποιότητα , λιγα θεματα με τον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα και τα ανταλλακτικά αλλα σε γενικές γραμμές στιβαρά ,αθόρυβα και ολίγον τι η porsche των φίλτρων .

Τα Jbl που παρεμπιπτόντως αγόρασα για πρωτη φορα τωρα ειναι εξίσου ποιοτικά , Γερμανικής κατασκευής που καλως η κακώς φημίζεται , αθόρυβα , αποδοτικά σε κατανάλωση και η ροη τους ρυθμίζεται έως και 50 τοις εκατο κατω . Τα βρισκεις πανάκριβα στην Ελλάδα καθώς ο αντιπρόσωπος ψάχνει για κορόιδα και αν τα ψάξεις απο γερμανικό eshop τα βρισκεις σε προσφορά έως και 50 τοις εκατο χαμηλότερη τιμή απο Ελλάδα .

aquael

ομορφα φίλτρα οχι διάσημα στο χόμπι αλλα καλής ποίοτητας .

δυνατοτητα να μειώσεις τη ροη .

ακριβα και με δυσκολία εύρεσης ανταλλακτικών .

tetratec 

ισχυει οτι και στα aquael.

oase .

τα οασε διαθέτουν πρωτοποριακό προφιλτρο και καποια ενσωματωμένο θερμοστάτη .

ακριβα και για ανταλλακτικά θα χρειαστείς την Νικολούλη να σου βρει .

εχουν παραπανω θόρυβο απο αλλα σύγχρονα φίλτρα .

 

το γούστο ειναι υποκειμενικό και η επιλογη δικη σου .

συνοπτικα προσπαθω να σου δωσω πληροφοριες χωρις να θελω να σε κατευθύνω καπου απαραίτητα .

μεταχειρισμενο δεν θα επαιρνα .θα εκανα υπομονη οσο χρειαζόταν . Δουλεμένα pump οσο καλοδιατηρημένα και αν ειναι εχουν χάσει διάρκεια ζωης και οπως σου ειπα παραπανω αυτο που τελικα μετραει και δεν κλαίμε τα λεφτα μας ειναι η ανθεκτικότητα στον χρονο σε συνδιασμο με τη καλη απόδοση .

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, σε ευχαριστω!

Βλεπω τωρα μερικα της eheim και της tetra, συγκεκριμενα το Eheim Classic 2217 και το ex1200 plus.

αλλα στο δευτερο της τετρα, το οποιο μ'αρεσε παρα πολυ σαν κατασκευη, λενε οτι ορισμενα εχουν θεμα με τις τσιμουχες στο καπακι του καδου με αποτελεσμα τις διαρροες...
170 ευρα και διαρροες; Δεν ξερω... Αν και οπως ειπα μ'αρεσε παρα πολυ!

Απο την αλλη της eheim μου φαινεται πολυ λιτο και απερρητο και βλεπω οτι εχει και μεγαλη καταναλωση (20 watt!)

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

Καταλαβα, σε ευχαριστω!

Βλεπω τωρα μερικα της eheim και της tetra, συγκεκριμενα το Eheim Classic 2217 και το ex1200 plus.

αλλα στο δευτερο της τετρα, το οποιο μ'αρεσε παρα πολυ σαν κατασκευη, λενε οτι ορισμενα εχουν θεμα με τις τσιμουχες στο καπακι του καδου με αποτελεσμα τις διαρροες...
170 ευρα και διαρροες; Δεν ξερω... Αν και οπως ειπα μ'αρεσε παρα πολυ!

Απο την αλλη της eheim μου φαινεται πολυ λιτο και απερρητο και βλεπω οτι εχει και μεγαλη καταναλωση (20 watt!)

Eντάξει είναι τα 20 watt , δεν είναι τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...