Jump to content

Gourami 's 120lt tank


Skoti

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Φυτεμένο τοπίου με Γκουράμι

Γενικές Πληροφορίες
Συνολικά Λίτρα: 120
Sump (λίτρα):--

Οργανισμοί
Φυτά: Hygrophila Corymbosa, Heteranthera zosterifolia , Helanthium 'Quadricostatus', Echinodorus 'Ozelot', Vallisneria spiralis,Bacopa Australis,Shinnersia Rivularis 'Weiss-Grün', moss ball και κερατόφυλλο
Ψάρια: 2 pearl gouramis ,2 Neocaridina Davidi ,2 μπλε κόκκινα gouramis (δεν θυμαμαι λατινικη ονομασία) ,1 sewelia lineolata (ΠΟΛΥ ΧΑΖΙ), και 8 neon tetra

   

Άλλα είδη: Neritina family's snails, hellena snails

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Διπλής όψεως ενυδρείο χωρίς φόντο
Πέτρες: Μη ασβεστολιθικές
Ξύλα: 2 Driftwood μικρά
Υπόστρωμα: Ελάχιστο ψιλό ενεργό υποστρωμα(χαλικάκι)
Βυθός:Μίγμα λεπτόκκοκης καφέ άμμου με ψιλό χαλίκι (ενυδρειακά)

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 * 24 W
Διάρκεια φωτισμού:18:00-01:00 (7ώρες)

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: 2 εσωτερικά φίλτρα 1)450λτ/ώρα με βιολογικό υλικό και υαλοβάμβακα 2) 750 λτ/ώρα με βιολογικό υλικό και λίγο σφουγγαράκι
Θέρμανση/ Ψύξη: 150w θερμοστάτης, θα μπούνε ανεμιστηράκια για το καλοκαίρι
Λίπανση:  0,5 ml flourish ανα 3-4 βδομάδες
Παροχή CO2: Όχι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: Πολλά και διάφορα


Παράμετροι
pH: 7,7-8,0
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):  4-7
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2):  0
Νιτρικά (ΝΟ3): 15-25
Φωσφορικά (PΟ4): Δεν γνωρίζω
Μέση Θερμοκρασία (°C): 23,5-24

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: κάθε βδομάδα 20-30 %
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Μισό νερό από πρόφιλτρα αντίστροφης όσμωσης και μισό νερό αντίστροφης όσμωσης
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Καθαρισμός φίλτρων κάθε μήνα και ελάχιστο κλαδεματάκι προς το παρόν

 

 

 

 

 

Φωτό θα ανέβουν όταν επιστρέψω σπίτι. Το ενυδρειάκι στήθηκε και τρέχει για φίλο καλό!!

 

Το ενυδρειάκι τρέχει 2 μήνες και κάτι ψιλά και δεν υπάρχουν απώλειες..

Το μόνο που με ανησυχεί είναι το υψηλό ph που δεν πέφτει αν και το μισό νερό αλλαγής είναι από όσμωση με ph 7, και το υπόλοιπο που είναι από πρόφιλτρα είναι 7,4 πριν μπει στο ενυδρείο..

Τί μπορεί να συμβαίνει οεο?

Έγινε επεξεργασία - Skoti
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και περιμένουμε εναγωνίως φωτογραφίες.

Λίγη τύρφη θα βοηθούσε στην πτώση του ph. 

Η ανθρακική 4-7; Γιατί τέτοια διακύμανση;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kadmos said:

Καλορίζικο και περιμένουμε εναγωνίως φωτογραφίες.

Λίγη τύρφη θα βοηθούσε στην πτώση του ph. 

Η ανθρακική 4-7; Γιατί τέτοια διακύμανση;

Η ανθρακική μετρήθηκε πρώτα με ένα τεστ που δεν το χω εμπιστοσύνη και μου δειξε 4 αλλά όσες φορές μέτρησα με salifert που χρησιμοποιώ για το θαλασσινό μου μου έδειξε 6 και 7 απλά το έγραψα για τυχόν επισημάνσεις από εσάς διότι γνωρίζω από το θαλασσινό οτι το Kh επηρεάζει άμεσα το ph και πιστεύω οτι αυτό ισχύει και για το γλυκό κι επειδή έχω μικρό θεματάκι με το ph που δεν μπορώ να το μειώσω χωρίς να χρησιμοποιήσω κάτι extra το ανέφερα και το 4 μήπως όντως ίσχυε και μπορείτε να βγάλετε κάποιο συμπέρασμα από εκεί για το ph..

Ερώτηση για την τύρφη, αν και θα τα πούμε κι από κοντά καθώς εκτός απροόπτου θα είμαι στο καφεδάκι του Σαββάτου, αν όντως προσθέσω τύρφη θα πρέπει να παρακολουθώ το Ph και να την αφερώ όταν φέρνω το Ph στα επιθυμητά επίπεδα ή μπορώ να την έχω μόνιμα μέσα και θα μου κρατάει το ph κάπου σταθερά?

Η ερώτηση μου δηλαδή είναι αν η τύρφη θα ρίχνει συνεχώς το ph ή αν έχει ένα κατώτατο όριο που μπορεί να φτάσει το ph και να το διατηρήσει εκεί..

Ή αυτό εξαρτάται από ην ποσότητα της τύρφης που θα βάλω μέσα?

Θα πρέπει να βρω δηλαδή μία αναλογία για να μου κρατάει σταθερό το ph σε σχέση με αυτό που μου το ανεβάζει ή όση ποσότητα και να βάλω θα το ρίχνει συνεχώς?

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο!

Ξερουμε φυλο απο τα gourami? Αν πχ ειναι 2 αρσενικα ισως πεφτει λιγο κυνηγι.

Μία ώρα πριν, το μέλος Skoti έγραψε:

Ερώτηση για την τύρφη, αν και θα τα πούμε κι από κοντά καθώς εκτός απροόπτου θα είμαι στο καφεδάκι του Σαββάτου, αν όντως προσθέσω τύρφη θα πρέπει να παρακολουθώ το Ph και να την αφερώ όταν φέρνω το Ph στα επιθυμητά επίπεδα ή μπορώ να την έχω μόνιμα μέσα και θα μου κρατάει το ph κάπου σταθερά?

Η ερώτηση μου δηλαδή είναι αν η τύρφη θα ρίχνει συνεχώς το ph ή αν έχει ένα κατώτατο όριο που μπορεί να φτάσει το ph και να το διατηρήσει εκεί..

Ή αυτό εξαρτάται από ην ποσότητα της τύρφης που θα βάλω μέσα?

.Επειδη ειχα χρησιμοποιησει για ενα διαστημα τυρφη, για μενα η πιο safe επιλογη ειναι να μπαινει η τυρφη στο βαρελι με το νερο της αλλαγης μεσα σε ενα φιλτρακι. Το ποση τυρφη και ποσες ωρες πρεπει να τρεχει μεσα στο νερο, μονο με πειραματισμο θα το βρεις. Αλλα μολις βρεις τη φορμουλα θα εχεις σταθερο ph χωρις μεγαλες διακυμανσεις.

TDS στο νερο της οσμωσης εχεις μετρησει?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοον, έχουμε και λέμε!!

 

 

 

1η βδομάδαIMG-cfaba6e8c510df9d4658b1f43d348fcf-V.thumb.jpg.4113884c9d7d7aacab102322f1d86efe.jpg

 

2η  εβδομαδα IMG-dc4442243dbb1f324e6e68c95686451b-V.thumb.jpg.40f79951d96c76862f83e175a595c0f9.jpg

 

3η εβδομαδαIMG-3e2887f2137f99b504f77b5257e69d73-V.thumb.jpg.781ebfe844383b797cc78ad0a2b0b2c7.jpg

 

 

12 Δεκεμβριου  25346224_10214309369998921_1621602969_o.thumb.jpg.67ed5545fe57e41d9e51172be797d1dc.jpg

 

και σήμερα 26732760_10214534353823376_1928798105_o.thumb.jpg.4517e452986bab94401a1d875e76e0fa.jpg26735570_10214534356343439_105161181_o.thumb.jpg.06368a86caa5e5698853446032d0af06.jpg

 

 

 

 

 

Ακούω τί θα αλλάζατε..  :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antonis K said:

Καλοριζικο!

Ξερουμε φυλο απο τα gourami? Αν πχ ειναι 2 αρσενικα ισως πεφτει λιγο κυνηγι.

.Επειδη ειχα χρησιμοποιησει για ενα διαστημα τυρφη, για μενα η πιο safe επιλογη ειναι να μπαινει η τυρφη στο βαρελι με το νερο της αλλαγης μεσα σε ενα φιλτρακι. Το ποση τυρφη και ποσες ωρες πρεπει να τρεχει μεσα στο νερο, μονο με πειραματισμο θα το βρεις. Αλλα μολις βρεις τη φορμουλα θα εχεις σταθερο ph χωρις μεγαλες διακυμανσεις.

TDS στο νερο της οσμωσης εχεις μετρησει?

Ευχαριστώ πολύ για την εξήγηση..

Τα γκουράμι έχουν διαλεχτεί όλα να είναι αρσενικά με θυληκά για να μην έχω τα προβλήματα που προανέφερες..

Προς το παρόν είναι όλα ήρεμα στο ενυδρείο και εκτός από παιχνίδι δεν υπάρχουν υποψίες κυνηγητού, σκέψου δεν ξέρω καν ποιος είναι κουμανταδόρος στο ενυδρείο..Τα τέτρα περισσότερο κυνηγιούνται..χαχα

όσο για το TDS ναι μέτρησα στην προηγούμενη αλλαγή και είδα οτι μου καθαρίζει το νερό κατα 98,5%

Η ένδειξη που μου δωσε το μηχάνημα στην οθόνη στο νερό όσμωσης ήταν 0,7.

Σκέφτηκες κάτι και με ρώτησες?

Link to comment
Share on other sites

Είδες εισαι γλυκούλης και εσυ!!! αχαχαχααχα. 

Πανέμορφο και συνέχισε έτσι!!!

 

Υ.Γ. Κάνε παρουσίαση και το γαριδάδικο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

όσο για το TDS ναι μέτρησα στην προηγούμενη αλλαγή και είδα οτι μου καθαρίζει το νερό κατα 98,5%

Η ένδειξη που μου δωσε το μηχάνημα στην οθόνη στο νερό όσμωσης ήταν 0,7.

Σκέφτηκες κάτι και με ρώτησες?

Οι τιμές kh7 και ph8 είναι νορμαλ (στην Αθήνα τουλαχιστον) για ενυδρείο με νερό βρύσης μόνο. Αλλά αφού η μεμβράνη της ΑΟ είναι εντάξει, ίσως βγάζει κάτι το χαλίκι ή οι πέτρες και ανεβάζουν τις τιμές λίγο. Εγώ έφτασα να βαζω 2/3 νερό από ΑΟ για να δω μια σχετικά σημαντική πτώση.

Στα του ενυδρείου τώρα. Προσωπικά θα προτιμούσα να έλειπαν τα νέον και να αυξανόταν ο αριθμός των gourami. (Είχα ακριβώς αυτή την ψαροσυνθεση  σε παλιότερο ενυδρείο. Πως αλλάζει ο ανθρωπος:hehe) Επίσης νομίζω μια ωραία ριζα στη μέση θα έδενε όμορφα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Inked26735570_10214534356343439_105161181_o.thumb.jpg.06368a86caa5e5698853446032d0af06_LI.jpg.a4cadfd3e4c2b82f04d0de0394e74a04.jpg

Για να πάρει λίγο περισσότερη.......... μορφή θα έκανα μερικές αλλαγές.

Πιστεύω να καταλαβαίνεις τι θέλει να πει ο ποιητής. :D

Η τοποθέτηση φόντου θα βοηθούσε οπτικά.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα άλλαζα την  ψαροσύνθεση!
Αν ξεχωρίζω καλά.. βλέπω dawrf, pearl k honey!
3 είδη στα λίτρα σου δεν θα τα έβαζα!
Επίσης δεν ξέρω από που τα πήρες κ τι σου είπαν αλλά ζήτημα να έχεις 2 θηλυκά! 
Μακάρι να κάνω λάθος!
Το ότι κάποια κολυμπάνε χαμηλά άσχετα αν εσύ δεν βλέπεις να μαλώνουν..  δεν είναι καλό σημάδι!
Έχουν ανάγκη να είναι κ στην επιφάνεια!
Το νου σου μήπως δεις σημάδια στο δέρμα τους σαν πληγές! Ειδικά στα dawrf!
Σου τα γράφω αυτά γιατί την πάτησα από πετ σοπ όταν δεν γνώριζα την τύφλα μου!
Όχι ότι τώρα γνωρίζω.. αλλά λέμε τώρα.. Χα.. χα..!!!
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Antonis K said:

Οι τιμές kh7 και ph8 είναι νορμαλ (στην Αθήνα τουλαχιστον) για ενυδρείο με νερό βρύσης μόνο. Αλλά αφού η μεμβράνη της ΑΟ είναι εντάξει, ίσως βγάζει κάτι το χαλίκι ή οι πέτρες και ανεβάζουν τις τιμές λίγο. Εγώ έφτασα να βαζω 2/3 νερό από ΑΟ για να δω μια σχετικά σημαντική πτώση.

Στα του ενυδρείου τώρα. Προσωπικά θα προτιμούσα να έλειπαν τα νέον και να αυξανόταν ο αριθμός των gourami. (Είχα ακριβώς αυτή την ψαροσυνθεση  σε παλιότερο ενυδρείο. Πως αλλάζει ο ανθρωπος:hehe) Επίσης νομίζω μια ωραία ριζα στη μέση θα έδενε όμορφα. 

 

Αυτό βλέπω κι εγώ ρε Αντώνη οτι μάλλον κάτι από τις πέτρες αν και δεν είναι ασβεστολιθικές σύμφωνα με το τεστ του ξυδιού(τις μάζεψα από ποτάμι) ή την άμμο-χαλίκι ανεβάζει το ph..Θα το έχω υπό παράκολούθηση από την ώρα που έχω ηλεκτρονικό phμετρο και δεν χρειάζεται να μπλέκω με υγρά τεστάκια συνέχεια και θα ενημερώσω αν καταλάβω τί φταίει..Αν και όσο το ενυδρείο στρώνει αν δεν κάνω λάθος δημιουργουνται οξέα που ρίχνουν το ph και που ακόμα δεν έχουν δημιουργηθεί..Θα δείξει!! Αλλιώς θα πάω στην λύση της τύρφης μάλλον όπως μου πρότεινες αλλά επειδή με ξέρω και με τρώει ο πωπος μου θα το προσπαθήσω να βρω την αναλογία που πρέπει να βρω για να μου κρατάει το ph εκεί που θέλω,,Ένα ph γύρω στο 7 θα δημιουργήσει ευχάριστες συνθήκες γι αυτην την ψαροσύνθεση πιστεύετε?

Για την ιδέα με τη ρίζα ήδη ψάχνω να βρω καμιά αγγελία..  ;)

Για την ψαροσύνθεση, δεν νομίζω να αλλάξει όσο δεν υπάρχει πρόβλημα διότι οπτικά δημιουργεί ένα πολύ ευχάριστο θέαμα κι από την ώρα που έχουν μπει μέσα και είναι όλα υγιέστατα κινητικά και φαγανά να σου πω την αλήθεια φοβάμαι λίγο να την πειράξω γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μου..

Αν υπάρξει πρόβλημα όμως τότε αλλάζουν τα δεδομένα..

Προς το παρόν τα ψαράκια είναι όλα μαζί περίπου ένα μήνα και δείχνουν φιλικά μεταξύ τους..

Στην αρχή στη θέση των δύο flame gourami υπήρχαν δύο παραδεισόψαρα αλλά πήραν δρόμο την πρώτη βδομάδα διότι το αρσενικό χτυπούσε τα φυτά και το θυληκό κυνηγούσε τα υπόλοιπα ψάρια με κακό σκοπό, συνεπώς βγήκαν και μπήκαν δυο flame gourami και 8 neon και από τότε όλα πηγαίνουν ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, SOTIRIS said:

Inked26735570_10214534356343439_105161181_o.thumb.jpg.06368a86caa5e5698853446032d0af06_LI.jpg.a4cadfd3e4c2b82f04d0de0394e74a04.jpg

Για να πάρει λίγο περισσότερη.......... μορφή θα έκανα μερικές αλλαγές.

Πιστεύω να καταλαβαίνεις τι θέλει να πει ο ποιητής. :D

Η τοποθέτηση φόντου θα βοηθούσε οπτικά.

 

 

 

Τις αλλαγές των θέσεων τις καταλαβαίνω, αυτό που δεν καταλαβαίνω από το έργο τέχνης του ζωγράφου θα έλεγα εγώ είναι η τσουγγράνα μπροστά...χαχαχαχα

Μπροστά εκεί τί εννοείς? Να φυτέψω κάτι από γρασιδάκι για να μην φαίνεται άδειο?

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, AGAPI7 said:

Εγώ θα άλλαζα την  ψαροσύνθεση!
Αν ξεχωρίζω καλά.. βλέπω dawrf, pearl k honey!
3 είδη στα λίτρα σου δεν θα τα έβαζα!
Επίσης δεν ξέρω από που τα πήρες κ τι σου είπαν αλλά ζήτημα να έχεις 2 θηλυκά! 
Μακάρι να κάνω λάθος!
Το ότι κάποια κολυμπάνε χαμηλά άσχετα αν εσύ δεν βλέπεις να μαλώνουν..  δεν είναι καλό σημάδι!
Έχουν ανάγκη να είναι κ στην επιφάνεια!
Το νου σου μήπως δεις σημάδια στο δέρμα τους σαν πληγές! Ειδικά στα dawrf!
Σου τα γράφω αυτά γιατί την πάτησα από πετ σοπ όταν δεν γνώριζα την τύφλα μου!
Όχι ότι τώρα γνωρίζω.. αλλά λέμε τώρα.. Χα.. χα..!!!
 

Γεια σου ρε Αγάπη!!

Καλά ξεχωρίζεις για honey και pearl, τα άλλα δύο είναι flame..Κοίτα, το έψαξα αρκετά και είδα οτι ένα ενυδρείο αυτών των λίτρων μπορεί να σηκώσει 6 ψαράκια που δεν γίνονται και τόσο μεγάλα, αν κι επειδή με γλυκό γνωρίζω λίγα πράγματα αν μου πείτε οτι θα έχω πρόβλημα τότε θα πρέπει κάτι να αφαιρέσω..

Για τα honey είμαι σίγουρος οτι έχω ζευγάρι, τα ξεχωρίζω με γυμνό μάτι όπως και για τα flame καθώς τα διάλεξα εγώ μετά από ιδιαίτερη παρατήρηση, για τα pearl όμως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχω 2 θηλυκα(κάτι που δεν με πειράζει και το προτιμώ από το να ήταν 2 αρσενικά διότι θα υπήρχε επιθετικότητα).

Τις περισσότερες ώρες τις ημέρας και τα 6 είναι στην επιφάνεια  και έχουν το μέρος τους χωρίς να έχουν κανένα στρες από άλλο ψάρι, ανεβαίνουν άνετα παίρνουν το οξυγωνάκι τους και ήρεμα κόβουν βόλτες..Δεν υπάρχει σκιαγμένο ψάρι μέσα στο ενυδρείο και είναι όλα πολύ φιλικά ακόμα και όταν ρίχνω ταμπλετίτσα για το γατόψαρο που όλα την μοιράζονται χωρίς να υπάρχουν προβλήματα..Ο καθένας περιμένει την σειρά του... χαχαχα

Τα έχω υπό παρακολούθηση Αγάπη και προς το παρόν όλα δείχνουν υγιέστατα..  :)

Έγινε επεξεργασία - Skoti
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Skoti έγραψε:

Γεια σου ρε Αγάπη!!

Καλά ξεχωρίζεις για honey και pearl, τα άλλα δύο είναι flame..Κοίτα, το έψαξα αρκετά και είδα οτι ένα ενυδρείο αυτών των λίτρων μπορεί να σηκώσει 6 ψαράκια που δεν γίνονται και τόσο μεγάλα, αν κι επειδή με γλυκό γνωρίζω λίγα πράγματα αν μου πείτε οτι θα έχω πρόβλημα τότε θα πρέπει κάτι να αφαιρέσω..

Για τα honey είμαι σίγουρος οτι έχω ζευγάρι, τα ξεχωρίζω με γυμνό μάτι όπως και για τα flame καθώς τα διάλεξα εγώ μετά από ιδιαίτερη παρατήρηση, για τα pearl όμως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχω 2 θηλυκα(κάτι που δεν με πειράζει και το προτιμώ από το να ήταν 2 αρσενικά διότι θα υπήρχε επιθετικότητα).

Τις περισσότερες ώρες τις ημέρας και τα 6 είναι στην επιφάνεια  και έχουν το μέρος τους χωρίς να έχουν κανένα στρες από άλλο ψάρι, ανεβαίνουν άνετα παίρνουν το οξυγωνάκι τους και ήρεμα κόβουν βόλτες..Δεν υπάρχει σκιαγμένο ψάρι μέσα στο ενυδρείο και είναι όλα πολύ φιλικά ακόμα και όταν ρίχνω ταμπλετίτσα για το γατόψαρο που όλα την μοιράζονται χωρίς να υπάρχουν προβλήματα..Ο καθένας περιμένει την σειρά του... χαχαχα

Τα έχω υπό παρακολούθηση Αγάπη και προς το παρόν όλα δείχνουν υγιέστατα..  :)

Μακάρι να σου πάνε καλά!

Βρε το θέμα δεν ήταν να πάρεις ζευγάρι αλλά να πάρεις χαρέμι!
Αγοράκι είσαι! Θα έπρεπε να ξεχωρίζεις την διαφορά! Χα.. χα..!!!
Honey δεν είχα ποτέ αλλά το θηλυκό δεν είναι ασημί χρώμα όπως στα dawrf;
Πρόσεχε αυτό που σου έγραψα για τις πληγές!
Καλή συνέχεια!!! :bigemo_harabe_net-100:

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Τις αλλαγές των θέσεων τις καταλαβαίνω, αυτό που δεν καταλαβαίνω από το έργο τέχνης του ζωγράφου θα έλεγα εγώ είναι η τσουγγράνα μπροστά...χαχαχαχα

Μπροστά εκεί τί εννοείς? Να φυτέψω κάτι από γρασιδάκι για να μην φαίνεται άδειο?

Όχι να μην φυτέψεις τίποτα σε αυτό το σημείο, ή σε περίπτωση που επιθυμείς οπωσδήποτε να βάλεις κάτι να επιλέξεις ένα φυτό μικρού ύψους.

Και για να μην το ξεχάσω, επειδή βλέπω πολύ κερατόφυλο μέσα (και για όσο καιρό το έχεις)  να τσεκάρεις τα νιτρικά σου, γιατί φοβάμαι πως τα υπόλοιπα φυτά θα μένουν νηστικά.:)

Link to comment
Share on other sites

 

On 9/1/2018 at 10:56 ΜΜ, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Εγώ θα άλλαζα την  ψαροσύνθεση!
Αν ξεχωρίζω καλά.. βλέπω dawrf, pearl k honey!
3 είδη στα λίτρα σου δεν θα τα έβαζα!
Επίσης δεν ξέρω από που τα πήρες κ τι σου είπαν αλλά ζήτημα να έχεις 2 θηλυκά! 
Μακάρι να κάνω λάθος!
Το ότι κάποια κολυμπάνε χαμηλά άσχετα αν εσύ δεν βλέπεις να μαλώνουν..  δεν είναι καλό σημάδι!
Έχουν ανάγκη να είναι κ στην επιφάνεια!
Το νου σου μήπως δεις σημάδια στο δέρμα τους σαν πληγές! Ειδικά στα dawrf!
Σου τα γράφω αυτά γιατί την πάτησα από πετ σοπ όταν δεν γνώριζα την τύφλα μου!
Όχι ότι τώρα γνωρίζω.. αλλά λέμε τώρα.. Χα.. χα..!!!
 

 

Καλη χρονια κι εδω. Θα συμφωνησω με την Αγαπη. Πολλα ψαρια και λιγα λιτρα.

Τα ψαρια ειναι αυτα που λεει η Αγαπη. Dwarf, honey και pearl. Σε αυτα τα λιτρα θα κρατουσα μονο ενα χαρεμι dwarf.

 

Υ. Γ. Για ποιο λογο αυτο θεμα δεν ειναι στα ενυδρεια μελων και ειναι στα λαβυρινθοψαρα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...