Jump to content

Τα έσωσα λίγο πριν το τέλος


Recommended Posts

Πολλη καλημερα στην παρεα.

Οπως αναφέρω και στον τιτλο καταφερα βαση αυτων που βλεπω απο συμπεριφορες να σώσω 2 ζωες..

  • Τα βιντεο αναφέρονται στο θηλυκο orada red cap αυτο που ηταν κατα την γνωμη μου πιο σοβαρο το προβλημα μιας και ηταν θεμα ημερων να πεθανη.
  • Το δευτερο ψαρακη ηταν το black moor που μαλλον εχει τυφλωθει.

 

Ολα ξεκινησαν οταν ημουν στο ενυδρειο χθες για να του κανω την απαιτουμενη αλλαγη.

Κάνοντας την αλλαγη διαπίστωσα πως το ενα  θηλυκο orada δεν μπορουσε να παραμεινει κατω και ανεβενε στην επιφανεια και δεν του φτανει αυτο ειχε και το κομον το αρσενικο να το στρεσαρι κι άλλο για να το ζευγαρωσει.

Ταυτοχρονα ομως διαπιστοσα οτι και ο black moor εχει τυφλωθει...εχει πιαση επιφανειακα στα ματια του κατι σαν μια ασπρη πετσα (δεν ξερω μύκητας ειναι μολυνση ειναι παντος το σιγουρο ειναι πως δεν βλέπει καλα η και σχεδον καθολου).

Πραγματικα εκεινη την ωρα ενα μερος μεσα μου ελεγε παρατατα αφου το βλεπεις θα πεθανουν....

ομος ενα πιο δυνατο συναισθημα με εκανε ετρεξα σφεντονα στο αμαξι και πηγα να προμηθευτω θεραπια για τα ψαρια μου.

Πριν απο ολα αυτα ομος κοιταξα γεμισα το πλαστικο δοχειο 25 λιτρων με νερο του εβαλα θερμοστατη στους 24 βαθμούς και αλατι.

το οραντα το πηρα λιγο στα χερια μου και το ψηλαφισα μολις εφτασα το δαχτυλο μου στον πρωκτο του δεν προλαβα να κανω οτι το πιεζω και αρχισε να βγαζει νερο σαν να κατουραει με πιεση και η κοιλια του αδειασε ολη απο το νερο αυτο με αποτελεσμα να ειναι σαν κουφιο μεσα.

Παει λεω τωρα την εκανα την βλακια μου το σκοτοσα με τα χερια μου!

Τελος παντων παω σε ενα pet shop παιρνω esha2000 και esha goldy.

μαζί με αυτα πηρα και ενα φιλτρακι γιατι δεν μου δουλεβε το αλλο που ειχα.

Τελος τους εβαλα τα φαρμακα και λιγες βιταμινες στην καραντίνα και σημερα το θηλυκο orada κολυμπαει σε ολη την καραντινα χωρις να το παρει πανω καπιο κενο αερα και ο black moor δείχνει τα ματακια του να καθαριζουν απο το ασπρο στιγμα μιας και δείχνει ενδιαφερον για το θηλυκο και οταν πηγα το χερι μου κοντα τους ανταποκρίθηκε άμεσα ενω χθες δεν εκανε τιποτα οσο πλησιαζα με την αποχή παρα μονο οταν η ακουμπισα τρομαξε.

Για καλη μου τυχη βαση των αποτελεσματων βλεπω πως η αμεση σκεψη και αμεση κινηση σωζουν ζωες.

1) εδω ξεκινουν ολα

 

2)Εδω βλεπουμε μετα το πολυ κυνηγητο και πρώην του αφαιρεσω τα υγρα απο την κοιλια.

 

3) Εδω με το ζορι αναπνεει

 

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι οπος ειναι τωρα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιος θανατος γιατι; Μια προσωρινη οπως φαινεται δυσλειτουργια της νυκτικης κυστης του ενος και καποια μολυνση στα ματια του αλλου.

Τα ματια του black moor μπορει να μην εχουν και κατι, θολονουν με τον καιρο μιας και τα χτυπουν δεξια-αδιστερα αφου προεξεχουν.

Link to comment
Share on other sites

βέβαιος θανατος γιατί στο παρελθόν όσα μου έπαθαν νυκτικη κύστη μου πέθαναν.

Ναι δεν ξέρω ο moor μέσα στα μάτια του έχει μια θαμπάδα δεν γυαλίζουν πλέον . 

Σιχνα πυκνά όπου ακούω για τυφλά ψάρια μετά τους πεθαίνουν γιατί δεν βλέπουν την τροφή με αποτέλεσμα να μένουν νηστικα

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Γιάννη ! Μπράβο για τις ενέργειές σου ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω κι εγώ μιας κι έχω χρυσόψαρα και με ενδιαφέρει, με τα esha2000 και esha goldy τι γιάτρεψες;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά το esha goldy να πω πως δεν είναι φάρμακο. Αν έδωσα αυτή την εντόπισε ζητάω συγγνώμη. 

Το goldy είναι για την καλύτερη ποιότητα του νερού ιδικά για χρυσόψαρα, φέρνουμε με την χρήση του βάση τα λεγόμενα του κατασκευαστή σε πιο φυσικά επίπεδα όπως για παράδειγμα αν παίρναμε νερό από τον βιότοπο τους.

Το esha 2000 θεραπεύει και προλαμβάνει μυκητιάσεις λοίμωξης εσωτερικά και εξωτερικά στο σώμα τους.  

εμένα για παράδειγμα είχε πάθει κάτι σαν το dropsy - υδρωπικια Η κάποια λοίμωξη εντερική και είχε πρήξιμο στην κοιλιακή περιοχή με αποτέλεσμα να επιπλέει και να αδυνατεί να κολυμπήσει σωστά. 

Με την βοήθεια από εμένα που του αφαίρεσα το νερό που είχε μαζέψει στο κενό που έκανε με τον αέρα η κοιλιά του το έβαλα σε καραντίνα με goldy για να είναι πιο άνετα στο νερό και να χαλαρώσει και την συνιστώμενη ποσότητα σε esha 2000 .

τις πρώτες ώρες δεν μπορούσε και πάλι να κολυμπήσει σωστά τώρα ομος κολιμπαει πιο άνετα και δεν το παίρνει πάνω σαν να είναι μπαλονη.

Αυτά για το red cap . 

Για το moor δεν ξέρω κατά πόσο έχει δουλέψει θα δείξει αργότερα που θα πάω να τα δω.

Αν και φοβάμαι γιατί μέσα μέσα τα μάτια του είναι θολά, ασπρηζουν ενο εξωτερικά ή θαμπαδα έφυγε. 

Αν γλίτωσε η όχι από μόνιμη τύφλωση θα το μάθω σε λίγο καιρό. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Γιαννη και χρονια πολλα.

Καταρχην εχεις πολλα ψαρια εκει μεσα και δεν ξερω κατα ποσο το κομον θα επρεπε να ειναι με τα πιο δυσκινητα αλλα ειδη. Απο κει ξεκιναμε και εχουμε προβληματα.

Το ρεντ καπ μαλλον καποιο προβλημα νυκτικης κυστης ειχε γιατι για dropsy δεν το βλεπω. 

Το μαυρο ψαρι αν δεις οτι συνεχιζει η θολουρα στο ματι βαλε myxazin. Η θολουρα ειναι υποπτη. Ειτε γιατι καποιο το χτυπησε ειτε γιατι υπαρχει καποιο θεμα που προσεβαλε τα ματια.

Και βιταμινουλες. 

Ο θερμαντηρας μου φαινεται πρεπει να ειναι ολος μεσα στο νερο.

Μπραβο που ενηργησες αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Καλησπερα Γιαννη και χρονια πολλα.

Καταρχην εχεις πολλα ψαρια εκει μεσα και δεν ξερω κατα ποσο το κομον θα επρεπε να ειναι με τα πιο δυσκινητα αλλα ειδη. Απο κει ξεκιναμε και εχουμε προβληματα.

Το ρεντ καπ μαλλον καποιο προβλημα νυκτικης κυστης ειχε γιατι για dropsy δεν το βλεπω. 

Το μαυρο ψαρι αν δεις οτι συνεχιζει η θολουρα στο ματι βαλε myxazin. Η θολουρα ειναι υποπτη. Ειτε γιατι καποιο το χτυπησε ειτε γιατι υπαρχει καποιο θεμα που προσεβαλε τα ματια.

Και βιταμινουλες. 

Ο θερμαντηρας μου φαινεται πρεπει να ειναι ολος μεσα στο νερο.

Μπραβο που ενηργησες αμεσως.

Καλημέρα και καλή χρονιά. 

βάση χώρου αφού φτάσουν τα ψαρια σε τελικό μέγεθος σίγουρα υπερβάλλω στον αριθμό τους.

Έχω δηλώσει από τα πρώτα μου ποστ

πώς έχω έρωτα από τότε που είδα τα red cap, η εξήγηση του οτι έχω και 2 κλασικά χρυσόψαρα μέσα  ενα comon και ενα shubunkin  ειναι ότι το comon το πήρα γιατί αυτα είναι που ζευγαρώνουν πιο εύκολα από όλα τα ίδι fancy αυτό όμως απαγορεύετε?

Μέχρι τον άλλο χειμώνα Έχω σκεφτεί να χαρίσω τα οραντα και να πάρω αλλά 2 σουμπουκιν γιατί μου αρεσουν τα οραντα αλλά αυτή η ένταση και η επιθετικότητα το θηρίο που βγάζουν τα κομον με τα σουμπουκιν είναι άλλο πράγμα, μου θυμίζουν τους καλοκαιρινούς μήνες που πάω για ψάρεμα και ακούω όλο  το βράδυ τα κοπάδια να περνάνε και να κάνουν πλαφ πλουφ και φασαρία. 

Πάμε στη θεραπεία του moor.

Λες όπως φοβάμαι και εγώ πως είναι ύποπτη η θολούρα στα μάτια. τα έχω σε καραντίνα τώρα.  αν είναι κάποιο μικρόβιο στο μεγάλο ενυδρείο τότε τη κάνω.

Link to comment
Share on other sites

θα ξεκινήσω άμεσα γιατί η θαμπαδα παρέμεινε 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...