Jump to content

Καινούργιο ενυδρείο μονομάχου


LeoDeStino

Recommended Posts

Χαίρεται σε όλους.

 

Τον τελευταίο καιρό έχω αποφασίσει να πάρω ένα ενυδρείο με σκοπό να βάλω έναν μονομάχο. Όπως είναι φυσικό, με απασχολεί να δώσω ό,τι καλύτερο στον μελλοντικό μου συγκάτοικο. Το πρώτο πρόβλημα μου είναι ο χώρος και γι αυτό ψάχνω ένα ενυδρείο με minimum 30lt. Σήμερα έκανα μια βόλτα στα μαγαζιά της πόλης μου, και βρήκα δυο ενδιαφέροντα αλλά οριακά για το χώρο μου ενυδρεία. Αυτό που με απασχολεί είναι το εξής : Το ένα είναι 45lt με μεγάλο ύψος (45) που το φίλτρο το έχει στο καπάκι. Δεν ξέρω όμως με πόση δύναμη ρουφάει το νερό και αν ο μονομάχος θα μπορεί να κολυμπήσει. Το άλλο είναι λίγο πιο ακριβό, είναι 40lt και είναι το κλασσικό ορθογώνιο σχήμα, το φίλτρο του είναι εσωτερικό περίπου 280lt/h.

Το ερώτημα μου λοιπόν : Ποιο από τα δύο είναι πιο κατάλληλο για έναν μονομάχο;

 

Η αλήθεια είναι ότι κοίταξα και στο ίντερνετ αλλά έχω αμφιβολία κατά πόσο θα μου παραδωθει άρτιο και τι θα γίνει σε περίπτωση που το ενυδρείο είναι ελαττωματικό. Θα με βόλευαν καλύτερα τα 30lt από άποψη χώρου (πολυ φοβάμαι μήπως μου χρειαστεί περισσότερος χώρος και φοβάμαι το οριακό) οπότε αν πιστεύετε ότι θα ήταν καλή ιδέα να παραγγείλω από το ίντερνετ δέχομαι ευχαρίστως προτάσεις.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, σε κάθε βήμα που θα κάνω, θα σας ενοχλώ. Όπως καταλαβαίνετε δεν υπάρχει βιασύνη στις κινήσεις μου.

 

Υ. Γ : Η εικόνα των μονομάχων σε όλα τα pet shop που πήγα μέσα στα ποτηράκια, απλά τραγική.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλως ηρθες και καλη χρονια.Ψαξε λιγο και στις αγγελιες εδω μεσα.Παρε μια απλη γυαλα στα 30 με 40 λιτρα και ενα απλο μικρο φιλτρακι.Απο κει και περα κανενα ευκολο φυτακι-ανουμπια,κερατοφυλλο κ.τ.λ-,κανενα ξυλο και.....αρχοντας ο μονομαχος.Στο φιλτρο βαζεις βιολογικο υλικο και χρειαζεται στρωσιμο.Μονομαχο προσπαθησε να βρεις απο μαγαζι που τους διατηρουν σε μονομαχιερες και οχι σε ποτηρακια.Αυτα προς το παρον και παλι εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τους μονομάχους είναι ότι λόγο λαβυρίνθου χρειάζονται και αέρα για να αναπνέουν. Στην περίπτωση που πάρεις αυτό με τα 45 λίτρα απλά δεν θα το γεμίζεις μέχρι επάνω.  Έχω παρατηρήσει πως τους είναι κουραστικό να κολυμπάνε ώρα στην επιφάνεια χωρίς να έχουν κάπου να κρυφτούν και να σταθούν Προσωπικά από τη στιγμή που τους έβαλα φυτό επιφανείας τα βλέπω πολύ καλύτερα. Επίσης χρειάζονται κρυψώνες οπότε κάποιο ξύλο ή και πέτρα είναι απαραίτητα.

Επίσης προτίμησε να πάρεις αυτό με το μεγαλύτερο μήκος. Θα σου χρειαστεί σε περίπτωση που θελήσεις αργότερα να βάλεις κάποιο μικρόψαρο. Το φίλτρο στο καπάκι αν είναι πολύ δυνατό μπορείς να μην το χρησιμοποιήσεις και να βάλεις ένα μικρό εσωτερικό.  

Όσον αφορά την παραγγελία είναι από Ελλάδα? Αν ναι γιατί να μην κάνεις ηλεκτρονική παραγγελία?. Θα μπορούσες να πάρεις και τηλέφωνο στο κατάστημα για να σου λύσουν όλες τις απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα κοιτάξω λοιπόν πιο μακρόστενα ενυδρεία. Αύριο θα πάω σε ένα τελευταίο pet shop που μου είπαν σήμερα ελπίζοντας να βρω κάτι που να βολεύει καλύτερα στο χώρο που διαθέτω αλλιώς θα καταφύγω στο Internet.
Θέλω να βάλω κάτω από το ενυδρείο φενιζολ για πάσα ασφάλεια, πόσα περίπου εκατοστά πάχος να το πάρω;
Τέλος, να πάρω τις ανουμπιες και να τις βάλω όσο στρώνει το ενυδρείο ή μόλις στρώσει να τις πάρω; Αυτές κάνουν για φυτά επιφάνειας;
Δυστυχώς δεν βρίσκω ούτε ξύλο, ούτε πέτρες μέχρι στιγμής (θα χρειαστεί να τα παραγγείλω από ίντερνετ αν δεν βρω ούτε αύριο) ούτε άλλα είδη ζωντανών φυτών. Κρίμα γιατί είχα δει νουφαρα από κάποιον άλλο χρήστη και μου άρεσε η ιδέα.


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα εργοστασιακα ενυδρεια δεν βαζουν κατω απο το ενυδρειο φελιζολ.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα και στις αγγελιες για φυτα και λοιπα διακοσμητικα. σε πολλους μας περισσευουν κλαδεματα, κι εγω εχω ανουμπια νανα για να σου δωσω. οι ανουμπιες δεν ειναι φυτα επιφανειας, ουτε φυτευονται, τις δενεις σε ενα ξυλο η μια πετρα, οποτε παρ'τες οταν βρεις και που θα τις δεσεις. τα φυτα μπορουν να βοηθησουν στο στρωσιμο του ενυδρειου, μην ανησυχεις για το ποτε θα τα βαλεις μεσα

καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Μπες στην ενότητα των καταστημάτων και θα δεις ότι υπάρχουν πολλά που έχουν και eshop. Ένα που έχει και οικονομικά ξύλα είναι το igna.gr (και αρκετά φυτά). Είναι πολύ εξυπηρετικοί και μπορούν να σου λύσουν ότι απορία έχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ, πήγα σε εκείνο το Pet Shop, και βρήκα όλα όσα έψαχνα. Πήρα ένα 30lt, το πλήρωσα λίγο παραπάνω αλλά αποφάσισα να το πάρω από αυτόν γιατί έχει σε καλή κατάσταση τα ψάρια, έχει όλα όσα χρειάζεται ένα ενυδρείο και ένιωσα πως πρέπει να στηρίξω ένα καλό τοπικό μαγαζί.
Αύριο θα βάλω μπρος το στρώσιμο του ενυδρείου και σε λίγο καιρό με το καλό θα έχει και κάτοικο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλογέμιστο λοιπόν!!! Μη βιαστείς να βάλεις μέσα το ψαράκι. Και κάνε το με την  ησυχία σου... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Δεν υπάρχει βιασύνη!,

Σήμερα το έβαλα μπροστά, όμως με απασχολεί το φίλτρο που έχει. Μου φαίνεται ότι είναι δυνατό, δεν ρυθμίζεται, ρουφάει από κάτω και το βγάζει σαν μικρό καταρράκτη. Το έχω βάλει όσο πιο χαμηλά γίνεται για να μην δημιουργεί ανατάραξη, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ο μονομάχος θα την βγάλει.
Υπάρχει λύση για αυτό;
Το φίλτρο μου είναι resun cx-200

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να βρω κάποιο βίντεο Online αλλά δεν νομίζω να πέτυχα το συγκεκριμένο φίλτρο.

 

Μπορείς να στρέψεις ολόκληρο το φίλτρο ώστε η έξοδος να χτυπάει στο τζάμι ή σε κάποια γωνία ;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το φίλτρο είναι αυτό? Δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα. Συνήθως στην αρχή που είναι καινούργια δουλεύουν όλα άψογα.

Με τον καιρό όμως πιάνουν "μούργα" και αρχίζει να κόβεται η ροή. Για αρχή μην βάλεις το Cartridge μέσα (το πλακέ πλαστικό με το μαύρο σφουγγάρι από την μία και το βαμβάκι από την άλλη).

 5a5b565028b1d_resuncx-200.jpg.dfc46bc950d8c7b57833347943b37c75.jpg

 

 Βάλε μαύρο βαμβάκι κάτω κάτω, μετά μπόλικο βιολογικό υλικό και πάνω ενυδρειακό βαμβάκι το οποίο θα αλλάζεις κάθε φορά που θα γίνεται καφέ. Και μέχρι να το ολοκληρώσεις και να βάλεις το ψαράκι σου μέσα θα έχει αρχίσει ήδη να μειώνεται δραστικά η ροή του.

Προσπάθησε γενικά να βρεις και να βάλεις μέσα στο ενυδρείο σου φυτά επιφανείας αρκετά ξύλα και φυτά που θα πλησιάζουν κάπως την επιφάνεια.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι μπορεί ο μονομάχος να κολυμπάει παντού όμως του αρέσει να ξεκουράζεται στην επιφάνεια και να είναι το ενυδρείο του "σχετικά πήχτρα". Γι' αυτό το λόγο τους βλέπουμε πολύ συχνά να κάθονται στο πάνω μέρος του φίλτρου ή στο θερμοστάτη.

Ελπίζω να σε βοήθησα..

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό είναι αλλά είναι το 200αρι, όχι το 400αρι όπως στην φωτογραφία. Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, βοήθησες όντως πάρα πολύ γιατί επειδή στρωνω το φίλτρο έπρεπε να πάρω γρήγορα αποφάσεις.


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται σε όλους, πέρασε η πρώτη εβδομάδα στρωσίματος, και επιστρέφω με τις πρώτες μετρήσεις. Όπως είναι φυσικό, αμμωνία στο φουλ, αλλά έχω τις εξής ερωτήσεις :

1) Σύμφωνα με τα test το Νο2 είναι μικρότερο από το Νο3, είναι φυσιολογικό;

2) Έχει μείνει τροφή στον πάτο του ενυδρείου, συνεχίζω να ρίχνω τροφή καθημερινά ή να σταματήσω για 2-3 μέρες;

4a6d867d6ad7ab0a8b5af36be1056cf5.jpga1e5d4ffc0a99c4c1563f7ef2bec40c9.jpg8c51174dfc35767fb26d3999c21e6e43.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τροφή μην ρίχνεις καθημερινά, και όταν ρίχνεις να ρίχνεις ελάχιστη, 1-2 φυλλαράκια. Βακτήρια ρίχνεις για να επιταχύνεις την διαδικασία; Αν έχεις πολύ τροφη μαζεμένη στον πάτο του ενυδρείου βγάλε ένα μέρος.

 

ΥΓ. Καλά πας, λίγο υπομονή ακόμα 

Link to comment
Share on other sites

Τροφή μην ρίχνεις καθημερινά, και όταν ρίχνεις να ρίχνεις ελάχιστη, 1-2 φυλλαράκια. Βακτήρια ρίχνεις για να επιταχύνεις την διαδικασία; Αν έχεις πολύ τροφη μαζεμένη στον πάτο του ενυδρείου βγάλε ένα μέρος.
 
ΥΓ. Καλά πας, λίγο υπομονή ακόμα 
Η τροφή μου είναι σε μικροσκοπικους κόκκους που έτσι κι αλλιώς πέφτουν στο πάτο.
Για τα βακτήρια ακολουθώ τις οδηγίες του μπουκαλιού που λέει 10ml/25 lt εβδομαδιαία, οπότε έριξα την προηγούμενη Παρασκευή και σήμερα γύρω στα 12ml (30lt είναι το ενυδρείο)

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος LeoDeStino έγραψε:

Χαίρεται σε όλους, πέρασε η πρώτη εβδομάδα στρωσίματος, και επιστρέφω με τις πρώτες μετρήσεις. Όπως είναι φυσικό, αμμωνία στο φουλ, αλλά έχω τις εξής ερωτήσεις :

1) Σύμφωνα με τα test το Νο2 είναι μικρότερο από το Νο3, είναι φυσιολογικό;

2) Έχει μείνει τροφή στον πάτο του ενυδρείου, συνεχίζω να ρίχνω τροφή καθημερινά ή να σταματήσω για 2-3 μέρες;

4a6d867d6ad7ab0a8b5af36be1056cf5.jpga1e5d4ffc0a99c4c1563f7ef2bec40c9.jpg8c51174dfc35767fb26d3999c21e6e43.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Πάντως απο της μετρήσεις σου έχει ξεκινήσει να ενεργοποιείται η βιολογία σου. Κάποια στιμή ΝΗ4 και ΝΟ2 θα γίνουν 0 και θα μετράς μόνο ΝΟ3. Υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται και πάλι σε όλους, σήμερα το ενυδρείο έκλεισε 2 βδομάδες λειτουργίας.
Οι μετρήσεις μου ακριβώς οι ίδιες, να σημειωθεί ότι άλλαξα πριν δύο μέρες 3 λίτρα (εκ των 30) ίσα για να βγάλω ένα μέρος τροφής όπως μου προτείνατε.
Ομολογώ ότι απογοητευτηκα λιγάκι γιατί περίμενα λιγότερη αμμωνία και υψηλότερο No2.

Θα ήθελα τις συμβουλές σας:

1) Όσο στρώνει το ενυδρείο δεν κάνουμε αλλαγές νερού σωστά; Πέρα από την μικρή αλλαγή που μου προτείνατε να κάνω, δεν έχω πειράξει καθόλου το νερό.

2) Έβαλα σκούπα και έβγαλα όσο περισσότερη τροφή μπόρεσα χωρίς να αλλάξω μεγάλη ποσότητα νερού. Έχει ακόμα κάμποσο όμως και αναρωτιέμαι αν είναι όντως τροφή. Συμπεριλαμβάνω φωτογραφία μετά την αφαίρεση μέρος τροφής που σας έλεγα. Ρίχνω ελάχιστη τροφή κάθε 2-3 μέρες. Φοβάμαι πως μήπως κάνω κάτι λάθος και αν τελικά είναι καλύτερα να πάρω μια αμπούλα που μου πρότεινε το Pet Shop αντί να ρίχνω τροφή.

3) Αποφάσισα ότι θα βάλω μεταξένια ψηλά φυτά για το backround και αληθινή ανουμπια δεμένη σε ξύλο. Το σκεπτικό μου είναι να δω πως θα πάει με το ένα αληθινό φυτό για μερικούς μήνες και αν πάμε καλά προσθέτω περισσότερα. Το ερώτημα είναι πότε θα την προσθέσω; Τώρα όσο στρώνει το ενυδρείο ή όταν δω πως το ενυδρείο κάπως στρώνει;

4) Ένας φίλος που ασχολούταν με ενυδρεία, μου είπε να βάλω ένα ψάρι βυθού για την άλγη. Όμως ξέρω ότι γίνονται μεγάλα τα ψάρια και δεν χωράνε σε ενυδρείο 30lt. Διάβασα για κάτι σαλιγκάρια και διάφορα τέτοια αλλά δεν είμαι γνώστης. Υπάρχει κάνα ζωντανό βυθού που να χωράει στα λίτρα μου και να μην εκνευρίζει τον μονομάχο ή να μείνω στο αρχικό μου σχέδιο με τον μονομάχο μόνο του; c12fd568037e4758bea9c5d1ae74efd8.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλέ μου :)

Βακτήρια ρίχνεις στην δοσολογία που προτείνει ο κατασκευαστής?σε αυτά τα λίτρα μην βάλεις τπτ άλλο πέρα απο σαλιγκάρια..αλλά κ γιαυτό θα πρότεινα υπομονή 2-3 μηνες να στρώσει και ο βυθός σου..όχι όσο στρώνει δεν κάνουμε αλλαγές..μπορείς να βάλεις την τροφή σε ενα καλτσακι για να μην σε δυσκολεύει στην περισιλογη της :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλέ μου [emoji4]
Βακτήρια ρίχνεις στην δοσολογία που προτείνει ο κατασκευαστής?σε αυτά τα λίτρα μην βάλεις τπτ άλλο πέρα απο σαλιγκάρια..αλλά κ γιαυτό θα πρότεινα υπομονή 2-3 μηνες να στρώσει και ο βυθός σου..όχι όσο στρώνει δεν κάνουμε αλλαγές..μπορείς να βάλεις την τροφή σε ενα καλτσακι για να μην σε δυσκολεύει στην περισιλογη της [emoji4]
Εξαιρετική η ιδέα σου με το κάλτσακι! Βακτήρια βάζω όπως ακριβώς οι οδηγίες.
Η αλήθεια είναι ότι θέλω μόνο του τον μονομάχο, απλώς με προβληματισαν

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να αφήσεις μόνο του το μονομάχο. Δεν χρειάζεσαι ψάρια για την καθαριότητα του ενυδρείου. Μπορείς και μόνος σου...:angel:

Όσο αφορά το φυτό μην βάλεις ψεύτικο. Στα ίδια λεφτά αγοράζεις κανονικό φυτό το οποίο και θα βοηθήσει και στη λειτουργία του ενυδρείου. Μπορείς αν θες να κάνεις σκούπα για να καθαρίσεις το βυθό. Αν βάλεις μία κάλτσα στην άκρη του λάστιχου από όπου θα βγαίνει το νερό στο κουβά, θα μείνουν η βρωμιές στη κάλτσα και το νερό καθαρό. Μετά θα μπορέσεις να βάλεις το νερό που έβγαλες (χωρίς τις βρωμιές που θα έχουν μείνει στη κάλτσα) ξανά μέσα στο ενυδρείο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται και πάλι, βρίσκομαι στην μέση της τρίτης εβδομάδας. Από την Παρασκευή που έβαλα τα βακτήρια μέχρι σήμερα το νερό έχει παραμείνει θολό, τώρα βλέπω ότι και το ξύλο (πριν το βάλω το είχα σε κουβα που δεν έχει μπει ποτέ τίποτα με καθημερινή αλλαγή με βραστό νερό για 2 εβδομάδες) που έχω βάλει φαίνεται να αποκτά ένα άσπρο χρώμα σε μερικά σημεία. Πήρα μέτρηση αμμωνίας, τα επίπεδα σταθερά από την πρώτη εβδομάδα μέχρι τώρα.

Γιατί υπάρχει αυτή η θολούρα; Και γιατί οι μετρήσεις της αμμωνίας δεν αλλάζουν σχεδόν 3 εβδομάδες μετά;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλέ μου..η θολούρα μπορεί να οφείλετε σε βακτηριδιακη άνθηση(bacteria bloom) και το ξύλο αν αυτό που βγάζει είναι σαν χνούδι είναι μύκητας..δεν είναι κάτι κακο,θα φύγει μονο του..αμμωνία δλδ ποσο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλέ μου..η θολούρα μπορεί να οφείλετε σε βακτηριδιακη άνθηση(bacteria bloom) και το ξύλο αν αυτό που βγάζει είναι σαν χνούδι είναι μύκητας..δεν είναι κάτι κακο,θα φύγει μονο του..αμμωνία δλδ ποσο εχεις?

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, για το ξύλο είναι αυτό που μου λες. Όσο για την μέτρηση, είναι 1,5 mg/l η αμμωνία σταθερά από την πρώτη εβδομάδα. Σήμερα δεν έκανα νιτρώδη και νιτρικά, αλλά την Παρασκευή ήταν επίσης σταθερά από την πρώτη εβδομάδα, Νο2 κάτω από 0,3 και Νο3 12,5 mg/l

Με το bacterial bloom τι κάνουμε;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...