Jump to content

Καινούργιο ενυδρείο μονομάχου


LeoDeStino

Recommended Posts

Κοιτά η αντιμετώπιση είναι οι αλλαγές νερου..εγώ προσθεσα  ενα εσωτερικό φίλτρο ακόμα κ μέσα σε μια μέρα τα τράβηξε όλα..(προσωπικό πείραμα)

Αμμωνία όμως γιατί?ποσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?εχεις ψάρια μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Τρέχει σχεδόν 3 εβδομάδες, χωρίς ψάρια μέσα. Δεν περίμενα να εξαφανιστεί η αμμωνία αλλά τουλάχιστον να μειωθεί. Να έχω διαφορετικές τιμές.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πως έχεις υπερβολική τροφη μέσα που σαπίζει. Αφαίρεσε με το χέρι όση βλέπεις 

Link to comment
Share on other sites

Όντως, υπερβολική τροφή. Σήμερα έβαλα σκούπα με τούλι στο τέλος όπως μου είχε προτείνει η Μαίρη και μάζεψα κάμποσο, επανέλαβα 2-3 φορές έχει όμως αρκετή ακόμη. Όταν έβαζα το νερό πίσω, σηκωνόταν πάλι σύννεφο από τροφή. Έχω σταματήσει να ρίχνω τροφή εδώ και μέρες , όμως τι κάνω από εδώ και πέρα; Να συνεχίσω σκούπα; Να περιμένω ως έχει χωρίς να ρίχνω τροφή μέχρι να πάρω μηδενική αμμωνία; Κάτι άλλο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σύννεφο τροφη... συνέχισε σκούπες μέχρι να μην βλέπεις ούτε ένα φυλλαράκι. Κανονικά η τροφη πρέπει να είναι 1-3 φυλλαράκια όχι παραπανω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εβδομάδα 4η:

Το νερό ξεθολώσε αλλά η καφέ άλγη έκανε την εμφάνισή της.

Έκανα τις σκούπες, αφαίρεσα το 99,9 της τροφής που είχε μέσα. Έριξα απειροελαχιστη τροφή και 5 μέρες έλλειπα. Σήμερα πήρα τις μετρήσεις μου και απογοητευτηκα :

Αμμωνία : 3,0 mg/l η τιμή του αυξήθηκε

Νιτρώδη : 0 (σταθερά)

Νιτρικά : 12,5mg/l (σταθερά)

Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει με τις τιμές. 3 εβδομάδες σταθερές και 4η ανεβαίνει η αμμωνία. Υποθέτω ότι πρέπει να συνεχίσω να ρίχνω βακτήρια, θα αγοράσω το απόγευμα. Όμως μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί αυτή η ανωμαλία στις τιμές; Νιτρώδη δεν βρήκα ποτέ όμως η ύπαρξη νιτρικών σημαίνει ότι έχει αναπτυχθεί μια βιολογία, σωστά;

Σας στέλνω και μια φωτογραφία το φίλτρο μου. Πολύ καφέ το βλέπω, να ησυχάσω;


89dedf18778e98508f08b5b7363a462a.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το καφέ νομίζω είναι η διατομικη άλγη που έχει τραβήξει το φίλτρο σου. Μην ανησυχείς γι αυτήν με αλλαγές νερού και καθάρισμα θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει. Σχετικά με την αμμωνία σου...εριχνες πολλή τροφή μέσα ενώ έστρωνε; Όσο υπάρχει άφαγωτη τροφή μέσα στο ενυδρείο τόσο η αμμωνία θα υπάρχει. Φύτα έχεις γενικότερα στο ενυδρείο σου; 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Στις 3 εβδομάδες δεν τελείωνει ο κύκλος;

Έτσι ξέρω

Πείτε μου

Link to comment
Share on other sites

Το καφέ νομίζω είναι η διατομικη άλγη που έχει τραβήξει το φίλτρο σου. Μην ανησυχείς γι αυτήν με αλλαγές νερού και καθάρισμα θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει. Σχετικά με την αμμωνία σου...εριχνες πολλή τροφή μέσα ενώ έστρωνε; Όσο υπάρχει άφαγωτη τροφή μέσα στο ενυδρείο τόσο η αμμωνία θα υπάρχει. Φύτα έχεις γενικότερα στο ενυδρείο σου; 
Είχα ρίξει πολύ τροφή, αλλά την προηγούμενη εβδομάδα έβαλα σκούπα και καθάρισα όλη όση είχε απομείνει. Φυτά δεν έχω ακόμα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στις 3 εβδομάδες δεν τελείωνει ο κύκλος;
Έτσι ξέρω
Πείτε μου
Ο κύκλος τελειώνει όταν αμμωνία και νιτρώδη είναι μηδενικά. Ο χρόνος που θα πάρει δεν είναι συγκεκριμένος.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος LeoDeStino έγραψε:

Ο κύκλος τελειώνει όταν αμμωνία και νιτρώδη είναι μηδενικά. Ο χρόνος που θα πάρει δεν είναι συγκεκριμένος.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, LeoDeStino said:

Είχα ρίξει πολύ τροφή, αλλά την προηγούμενη εβδομάδα έβαλα σκούπα και καθάρισα όλη όση είχε απομείνει. Φυτά δεν έχω ακόμα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πολλές φορές μένουν υπολείμματα μικρά τα οποία δεν φαίνονται. Εγώ γενικά είμαι της άποψης ότι τα φυτά βοηθούν στην ολοκλήρωση του βιολογικού κύκλου γιατί έχουν την ιδιότητα να απορροφούν και αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά. Ταπεινή μου άποψη ξεκινά να διαμορφώνεις το aquascape με τα φυτά που σκοπεύεις να βάλεις όσο βρίσκεσαι σε αυτήν την φάση του ενυδρείου. Πιστεύω ότι θα βοηθήσουν πολύ και στις μετρήσεις σου. Οπως σου είπε και ο @bbettaγια το στρώσιμο δεν χρειάζονται παραπάνω από 1-2 flakes ή 1-2 pellets. Συνήθως η τροφή μπαίνει σε κάποια αποχή ώστε να αφαιρείται εύκολα και να μην μένουν υπολείμματα τροφής. 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή σαρακοστή, τα νέα για το 30λιτρο ενυδρείο που στρωνω θα σας τα έχω αύριο που θα τεστάρω το νερό.
Προς το παρόν μου χάρισαν ένα 10λιτρο ενυδρείο, το άφησα 24 ώρες με νερό και όλα καλά, μένει να το καθαρίσω γιατί έχει άλατα. Πως το καθαρίζω, κλασσικά ζεστό νερό και ξύδι;
Με προβληματίζει όμως τι να το κάνω, δεν έχει καπάκι, δεν έχει φως, δεν έχει φίλτρο και heater έχω να του βάλω εγώ ένα μικρό 25w.
Για να μην μπω σε τσάμπα έξοδα, μπορώ να το κάνω τίποτα ή να μην ασχοληθώ καθόλου με αυτό;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LeoDeStino said:

Καλησπέρα σε όλους και καλή σαρακοστή, τα νέα για το 30λιτρο ενυδρείο που στρωνω θα σας τα έχω αύριο που θα τεστάρω το νερό.
Προς το παρόν μου χάρισαν ένα 10λιτρο ενυδρείο, το άφησα 24 ώρες με νερό και όλα καλά, μένει να το καθαρίσω γιατί έχει άλατα. Πως το καθαρίζω, κλασσικά ζεστό νερό και ξύδι;
Με προβληματίζει όμως τι να το κάνω, δεν έχει καπάκι, δεν έχει φως, δεν έχει φίλτρο και heater έχω να του βάλω εγώ ένα μικρό 25w.
Για να μην μπω σε τσάμπα έξοδα, μπορώ να το κάνω τίποτα ή να μην ασχοληθώ καθόλου με αυτό;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν ενυδρείο καραντίνας. Το καθαρίζεις κλασσικά με νερό και ξύδι. Θερμοστάτη για όταν χρειαστείς έχεις, απλά ένα μικρό φίλτρο χρειάζεσαι να το έχεις stand by. 

Link to comment
Share on other sites

Θα του πάρω ένα μικρό φίλτρο λοιπόν για καραντίνα.
Επιστροφή στο 30λιτρο, σήμερα ημέρα μετρήσεων 5ης εβδομάδας (νομίζω).
Επιτέλους παίρνω μετρήσεις που βγάζουν νόημα, με μια μικρή πτώση της αμμωνίας και μετρήσιμα νιτρώδη για πρώτη φορά μετά από τόσο καιρό.
Έχω την εντύπωση ότι την προηγούμενη εβδομάδα που έβαλα βακτήρια απο αμπούλα αντί από το μπουκαλακι ουσιαστικά ξεκίνησε τον κύκλο.
Φωτογραφίες μετρήσεων παρακάτω c43c878d2af3655f0c6703c55a0f4dcc.jpg822ea5e439a306cbaff1f875ca3f0f01.jpg923e1da2edb219b9db686a2112219ce6.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος LeoDeStino έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους και καλή σαρακοστή, τα νέα για το 30λιτρο ενυδρείο που στρωνω θα σας τα έχω αύριο που θα τεστάρω το νερό.
Προς το παρόν μου χάρισαν ένα 10λιτρο ενυδρείο, το άφησα 24 ώρες με νερό και όλα καλά, μένει να το καθαρίσω γιατί έχει άλατα. Πως το καθαρίζω, κλασσικά ζεστό νερό και ξύδι;
Με προβληματίζει όμως τι να το κάνω, δεν έχει καπάκι, δεν έχει φως, δεν έχει φίλτρο και heater έχω να του βάλω εγώ ένα μικρό 25w.
Για να μην μπω σε τσάμπα έξοδα, μπορώ να το κάνω τίποτα ή να μην ασχοληθώ καθόλου με αυτό;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Η προσωπική μου άποψη μην ασχοληθείς καθόλου με το 10λτ.

Δύσκολο να βρεις ανάλογο φιλτράκι, και να κρατήσεις σταθερές παράμετρους νερού και θερμοκρασία.

Για το 30λτ έχεις ακόμη δρόμο.:)

Link to comment
Share on other sites

καλή σου μέρα @LeoDeStino,

 

για τα περι στρωσίματος σε έχουν καλύψει οι παραπάνω. για τις μετρήσεις σου μην ανησυχείς καθόλου. Εγώ έστησα ενυδρείο τα χριστούγεννα χωρις φυτα η τροφη (οτι αμμωνια ανεβασε ηταν λογω οργανικων του υποστρωματος) και μηδενική αμμωνία, νιτρώδη μέτρησα την προηγούμενη εβδομάδα αρα το ενυδρειο εκανε περιπου 1 μιση μηνα να στρωσει. Είχα κάνει ένα λάθος με το υπόστρωμά μου βέβαια και με καθυστέρησε μία βδομάδα παραπάνω αλλα εν τελει η υπομονη απεδωσε. Σαν αρχαριος και εγω εχω την ιδια τρελα να βαλω το ψαρακι αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι το χομπι θελει υπομονη ειτε αυτο ειναι στρωσιμο,ασθενειες κτλπ.   Καλη συνεχεια απο εμενα και συνεχισε τις μετρησεις :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, νέες μετρήσεις με την αμμωνία σταθερή αλλά αύξηση στα νιτρώδη και νιτρικά. Υποθέτω ότι από εδώ και πέρα πρέπει να περιμένω μείωση της αμμωνίας και περαιτέρω αύξηση στα νιτρώδη; 5e54f5321a07e44690dec3cacc409e96.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...