Jump to content

Νεο Φυτεμενο


Recommended Posts

Καλησπερα!,καθως και με το προηγουμενο φυτεμενο δεν ειχα καπια ιδιαιτερη επιτυχια σκευτομαι να ξεκηνησω ενα νεο.Για ενυδρειο σκευτομαι να παω σε κατι μικρο καθως δεν εχω και πολυ χωρο,ετσι περιοριζομαι στα max 30 λιτρα.Απο θεμα ιχθιοφορτωσεις σκευτομαι να βαλω εναν μονομαχω και μερικες γαριδες.Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε θα ηταν το ιδανικοτερο να χρησιμοποιησω σχετικα με τα παντα.Δηλαδη απο θεμα φιλτρου μεχρι και φωτησμου υποστροματος και λιπασματων.Ευχαριστω εκ των πρωτερων!!

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος_Παυλου
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι συνχομπίστες λένε ότι δεν ταιριάζει ο μονομάχος με τις γαρίδες γιατί θα τις κυνηγάει, με αποτέλεσμα να είναι συνεχώς κρυμμένες και να μην τις χαίρεσαι. Βέβαια, είναι και στο χαρακτήρα των ψαριών, οπότε it's up to you!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος worldiver έγραψε:

Κάποιοι συνχομπίστες λένε ότι δεν ταιριάζει ο μονομάχος με τις γαρίδες γιατί θα τις κυνηγάει, με αποτέλεσμα να είναι συνεχώς κρυμμένες και να μην τις χαίρεσαι. Βέβαια, είναι και στο χαρακτήρα των ψαριών, οπότε it's up to you!

Ε ενταξει σε μια τετοια περιπτοση θα γινει σκετο γαριδαδικο 

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται καθαρά από το ψάρι αν θα θελήσει να φάει τις γαρίδες ή όχι. Θα έχεις πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα επιτυχίας εφόσον ο μονομάχος μπει στο τέλος. Σκέφτεσαι να πάρεις κάποιο ενυδρείο σετ;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται καθαρά από το ψάρι αν θα θελήσει να φάει τις γαρίδες ή όχι. Θα έχεις πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα επιτυχίας εφόσον ο μονομάχος μπει στο τέλος. Σκέφτεσαι να πάρεις κάποιο ενυδρείο σετ;
Όχι λέω να τα πάρω κομμάτι κομμάτι καλύτερα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι επιλογές άπειρες τότε... Ψάξε τι σου αρέσει στο ίντερνετ και πως θέλεις να είναι το ενυδρείο, πες μας τι σου άρεσε από αυτά που βρήκες. Πας σε κάτι low tech με εύκολα φυτά ή σε απαιτητικά φυτά με τα ανάλογα λιπάσματα, φώτα κλπ; Μονομάχος και γαρίδες έχουν απαιτήσεις ελάχιστες σε εξοπλισμό. Ένα φίλτρο με ρυθμιζόμενη και χαμηλή ροή, ένας θερμοστάτης 25-50w και ο φωτισμός εξαρτάται από τα φυτά. Τα ζωντανά προτιμούν σχετικά χαμηλό φωτισμό πάντως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος worldiver έγραψε:

Κάποιοι συνχομπίστες λένε ότι δεν ταιριάζει ο μονομάχος με τις γαρίδες γιατί θα τις κυνηγάει, με αποτέλεσμα να είναι συνεχώς κρυμμένες και να μην τις χαίρεσαι. Βέβαια, είναι και στο χαρακτήρα των ψαριών, οπότε it's up to you!

Μονο Αμανο δεν κυνηγαει, δεν του χωρανε στο στομα:)

Link to comment
Share on other sites

Οι επιλογές άπειρες τότε... Ψάξε τι σου αρέσει στο ίντερνετ και πως θέλεις να είναι το ενυδρείο, πες μας τι σου άρεσε από αυτά που βρήκες. Πας σε κάτι low tech με εύκολα φυτά ή σε απαιτητικά φυτά με τα ανάλογα λιπάσματα, φώτα κλπ; Μονομάχος και γαρίδες έχουν απαιτήσεις ελάχιστες σε εξοπλισμό. Ένα φίλτρο με ρυθμιζόμενη και χαμηλή ροή, ένας θερμοστάτης 25-50w και ο φωτισμός εξαρτάται από τα φυτά. Τα ζωντανά προτιμούν σχετικά χαμηλό φωτισμό πάντως.
Σκευτομαι να γίνει high tech....δεν έχω στο μυαλό μου συγκεκριμένα φυτά αλλά σίγουρα θέλω ένα καλό carpet και μια μίξη πράσινων και κόκκινων φυτων.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θελεις οπωσδήποτε μόνιμη παροχή διοξειδίου του άνθρακα και σε τόσο μικρό ενυδρείο αυτό είναι ένα ζορι. Το diy co2 με ζάχαρη δεν θα σε καλύψει. Άρα πρέπει σίγουρα να δεις για κάποια πατέντα με μπουκάλα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Θελεις οπωσδήποτε μόνιμη παροχή διοξειδίου του άνθρακα και σε τόσο μικρό ενυδρείο αυτό είναι ένα ζορι. Το diy co2 με ζάχαρη δεν θα σε καλύψει. Άρα πρέπει σίγουρα να δεις για κάποια πατέντα με μπουκάλα...

Θα καλυψει και βεβαια(30λ ειναι)! Το ζορι ειναι οτι αν δεν εχεις εμπειρια με diy CO2 ,τοτε μονο μονομαχος και ΟΧΙ γαριδες. Θα τις πνηξει χωρις να το θελει(το μονο σιγουρο)! Η... θα πεσει πολυ το Ph με ιδιο αποτελεσμα...:rip_1:

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, natateo said:

Θα καλυψει και βεβαια(30λ ειναι)! Το ζορι ειναι οτι αν δεν εχεις εμπειρια με diy CO2 ,τοτε μονο μονομαχος και ΟΧΙ γαριδες. Θα τις πνηξει χωρις να το θελει(το μονο σιγουρο)! Η... θα πεσει πολυ το Ph με ιδιο αποτελεσμα...:rip_1:

Και όμως φίλε μου... δεν θα τον καλύψει ικανοποιητικά. Θέλει πυκνό Carpet και κόκκινα φυτά. Εκ πείρας (σε 25λ) σου λέω πως η ζάχαρη δεν καλύπτει ικανοποιητικά τα φυτα ο φίλος. Δεν θα φτάσουν ποτε το χρωμα και την ανάπτυξη της μπουκάλας μόνο με diy και επίσης η ζάχαρη είναι πολύ ασταθής στην απόδοση της και αυτό έχει συνέπειες σε μικρό ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Και όμως φίλε μου... δεν θα τον καλύψει ικανοποιητικά. Θέλει πυκνό Carpet και κόκκινα φυτά. Εκ πείρας (σε 25λ) σου λέω πως η ζάχαρη δεν καλύπτει ικανοποιητικά τα φυτα ο φίλος. Δεν θα φτάσουν ποτε το χρωμα και την ανάπτυξη της μπουκάλας μόνο με diy και επίσης η ζάχαρη είναι πολύ ασταθής στην απόδοση της και αυτό έχει συνέπειες σε μικρό ενυδρείο.

Κοιτα το δικο μου (120λ)με 1 μπουκαλι 2λ απο coca cola , δεξια (γονια)ειναι diy diffuser με μετρητη φυσσαλιδων.:)(απο συριγγα 5μλ)

5a59dc06b77a4_.jpg.ccb6f4d1a423f0f1b40cd0ba049c2ee1.jpg5a59dc090588b_-1.jpg.df84cae396248fd5fd65259727b0726d.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ εντυπωσιακό θα έλεγα! Όταν μπορέσεις θα ήθελα μια παρουσίαση του συστήματος και τι συνταγή χρησιμοποιείς! Αναρωτιέμαι αν εκτός από μαγιά και ζάχαρη βάζεις και σόδα όπως μερικοί συστήνουν καθώς και πόσες μέρες σου κρατάει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Χμμμ εντυπωσιακό θα έλεγα! Όταν μπορέσεις θα ήθελα μια παρουσίαση του συστήματος και τι συνταγή χρησιμοποιείς! Αναρωτιέμαι αν εκτός από μαγιά και ζάχαρη βάζεις και σόδα όπως μερικοί συστήνουν καθώς και πόσες μέρες σου κρατάει 

Περιπου μισο κουτ.γλ. μαγια και 1-1.5 κουπα τσαγιου ζαχαρη για 1.8 λ νερο.(το μπουκαλι 2λ).5a5a365708a5d_.jpg.8f521dafbd5ce4573ec7231df30440a7.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Περιπου μισο κουτ.γλ. μαγια και 1-1.5 κουπα τσαγιου ζαχαρη για 1.8 λ νερο.(το μπουκαλι 2λ).5a5a365708a5d_.jpg.8f521dafbd5ce4573ec7231df30440a7.jpg
Για να συνεχίσει να γίνεται παραγωγή co2 θα πρέπει να υπάρχει θερμοκρασία δωματιου 28+ βαθμούς ή αυτό χρειάζεται μόνο για την αρχή?

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Γιωργος_Παυλου έγραψε:

Για να συνεχίσει να γίνεται παραγωγή co2 θα πρέπει να υπάρχει θερμοκρασία δωματιου 28+ βαθμούς ή αυτό χρειάζεται μόνο για την αρχή?

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δουλευει καλα και με t=23-24(μπορεις να το βαλεις διπλα στο σωμα θερμανσης, το καλοκαιρι κανενα προβλημα. αυτό χρειάζεται μόνο για την αρχή?Και για την αρχη και μετα.Απλα,οταν πεφτει παραγωγηCO2 , κανεις reset στο μπουκαλι(ανα 6-7 μερες περιπου στα δικα μου λιτρα και με 2 φυσ ανα δευτερολεπτο!), για 30λ θα χρεαστεις 1φυσαλιδα ανα 2 δευτερα, και δεν θα χρεαστει να ζεσταινεις το μπουκαλι πανω απο θερμokrasia δωματιου. Θελει λιγη εμπειρια. Με το συστημα CO2 ειναι πιο απλα τα πραγματα και πιο σταθερα,που ειναι πολυ σημαντικο! στην αρχη. Αν εχεις φρανκο, παρε συστημα CO2!

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ καλή πατέντα που είχα δει σε ενα αλλο θέμα για DIY co2, ο φιλος ειχε βάλει το μπουκάλι με το μίγμα σε ένα κουβά με νερό κ ένα θερμαντηρα μέσα. Έτσι το μίγμα είχε σταθερή θερμοκρασία (πχ 24c) ανεξαρτήτως θερμοκρασίας περιβάλλοντος. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα ασχοληθει αρκετα με το diy co2 παλιοτερα και εγω ειμουν αυτος που ειχα το μπουκαλι μεσα σε κουβα με θερμοστατη,θα σας πω οτι ειναι ταλαιπορια ολο αυτο.

Εκτος οτι δεν εχεις σταθερη ροη co2 με το diy,καθε εβδομαδα θα πρεπει να φτιαχνεις αλλο ποτε δεν βγαινει ακριβως το ιδιο με το προηγουμενο με αποτελεσμα να εχεις αυξομειωσεις και μετα την εμφανιση αλγης.

Για μενα η μπουκαλα ειναι μονοδρομος αν θες να κανεις κατι καλο.

Για high tech με δυσκολα φυτα θα χρειαστεις ακομα καλο φωτισμο και ολη τη σειρα απο λιπασματα που θα πρεπει να πεφτουν καθημερινα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Επειδη ειχα ασχοληθει αρκετα με το diy co2 παλιοτερα και εγω ειμουν αυτος που ειχα το μπουκαλι μεσα σε κουβα με θερμοστατη,θα σας πω οτι ειναι ταλαιπορια ολο αυτο.

Εκτος οτι δεν εχεις σταθερη ροη co2 με το diy,καθε εβδομαδα θα πρεπει να φτιαχνεις αλλο ποτε δεν βγαινει ακριβως το ιδιο με το προηγουμενο με αποτελεσμα να εχεις αυξομειωσεις και μετα την εμφανιση αλγης.

Για μενα η μπουκαλα ειναι μονοδρομος αν θες να κανεις κατι καλο.

Για high tech με δυσκολα φυτα θα χρειαστεις ακομα καλο φωτισμο και ολη τη σειρα απο λιπασματα που θα πρεπει να πεφτουν καθημερινα.

Συμφωνω απολυτα! Αλλα τι να κανουμε, οταν δεν περισσευουν 100-200€ για το συστημα CO2;;;; :) Αγαπημενη μπουκαλα ειναι παντα διαθεσιμη!:bow:

Link to comment
Share on other sites

λογικο ειναι να μην περισσέυουν λεφτά πλέον. Μη σκας ομως αν διαλέξεις πολύ προσεκτικα τα φυτα σου μπορεις να εχεις υπεροχο ενυδρειο και χωρις co2. βαζε κανα 20αρικο στην ακρη οποτε μπορεις και κοιτα συχνα τις αγγελίες για μεταχειρισμένο. θα βρεις με λιγότερα απο 100 ευρώ καποια στιγμή.  Λυσεις με μπουκαλια δυστηχώς δεν αποδιδουν (πλην σε καποιους που το παρακανανε με τη μελέτη και τους δουλεψε αλλά και παλι πολύ απασχόληση για να γλυτώσεις ενα σχετικά διαχειρισιμο κόστος κατω των 100) και ειναι χαμένος χρόνος και στεναχώρια.
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...