Jump to content

Γρήγορη πτώση ροής


KostasGr

Recommended Posts

Σε ενυδρείο 300λ με 2 εξωτερικά φίλτρα, ένα Fluval 406 κι ένα Dophin CF1400, παρατηρώ τελευταία ότι πέφτει η ροή και των 2 σχετικά σύντομα, σε διάστημα 10 ημερών και λιγότερο. 

 

Τελευταία ανοίχτηκαν και τα 2 και τρόμαξα με την κατάσταση που αντίκρισα ενώ με τους καθαρισμούς είμαι τακτικός. Τα προφίλτρα ήταν τέρμα στουμπωμένα, τα βιολογικά υλικά επίσης και γενικώς ο κακός χαμός. 

 

Τα καθάρισα, τα ξανατοποθέτησα και η ροή επανήλθε κατά 80% ενώ μόλις έκανα κι έναν καθαρισμό των σωλήνων ήρθαν στο 100%. 

 

Μια εβδομάδα αργότερα και τα 2 φίλτρα παρουσιάζουν πάλι μεγάλη πτώση. Οι σωλήνες είναι καλά, προφανώς εσωτερικά είναι πάλι χάλια. Να πω ότι μπορώ και παρακολουθώ την κατανάλωση των φίλτρων μου από όπου και καταλαβαίνω με ακρίβεια την πτώση απόδοσης μιας και πέφτει σημαντικά η κατανάλωσή τους. Το 406 από 19.5W που καίει κανονικά, αυτή τη στιγμή είναι στα 16. 

 

Επειδή στο ενυδρείο έχουν φιλοξενηθεί πολύ περισσότερα από 10 ψάρια που έχω τώρα και τα ταΐσματά μου είναι κανονικά χωρίς υπερβολές, το μόνο που υποπτεύομαι είναι ο Pleco Και η ξυλόσκονη που δημιουργεί. Επίσης αφήνει πολλά περιττώματα. Μπορεί να φταίει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Κώστα τι πλεκο έχεις και σε τι μέγεθος; πολύ πιθανό να συμβάλει στο πρόβλημα. Ίσως κινείται κοντά στην εισαγωγή των φίλτρων και στέλνει έτσι επιπλέον άμμο ή ότι έχει απομείνει στο βυθό σου. Μήπως και τα μπαστούνια είναι πολύ κοντά στο βυθό; 

Link to comment
Share on other sites

Άμμος όχι, δεν μπαίνει, είναι καθαρά βρώμα των ψαριών και πολύ σκούρα. 

 

Έχω εδώ και 1 μήνα περίπου έναν L137  16-17εκ που τρώει τα πάντα. 

Link to comment
Share on other sites

Αφού η μόνη πρόσφατη αλλαγή είναι η προσθήκη του Pleco και εγώ αυτόν υποπτεύομαι... Δεν είναι και μικρός αυτός που έχεις και γενικά η φάρα τους είναι γνωστές... κουρ@δομηχ@νές :cigar: 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς σαν εκείνα της Eheim? Δεν νομίζω να έχεις μεγάλη διαφορά στην μείωση της ροής αλλά θα σου είναι σίγουρα ευκολότερο να καθαρίζεις το προφιλτρο από το να ανοίγεις το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Προφιλτρο έχω δοκιμάσει παλαιότερα, προστατεύει τα υλικά του φίλτρου, αλλά μπουκώνει πολύ πιο γρήγορα. Όπως αναφέρθηκε ήδη, είναι απλά πιο εύκολο να καθαριστεί. Οι ξυλοφαγοι φίλοι μας, δημιουργούν τέτοια θέματα 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, σίγουρα ο soniae φέρει μεγάλο μερίδιο ευθύνης για τη κατάσταση των φίλτρων, αλλά και τα υπόλοιπα ψάρια, όσο μεγαλώνουν θα "φορτώνουν" κι αυτά πολύ τα φίλτρα. Το μεγαλύτερο ενυδρείο είναι απαραίτητο και εκεί θα πρότεινα να προσανατολιστείς σε σαμπ. Τη βρώμα με τέτοιες κιχλίδες και πλέκο δεν την γλυτώνεις, και το άνοιξε -κλείσε φίλτρα θα σε κουράσει πολύ... 

Προς το παρόν, μια οικονομική λύση για προφίλτρο είναι να βάλεις την είσοδο του κάθε μπαστουνιού σε ένα χοντρότρυπο (coarse) ενυδρειακό σφουγγάρι. Κάθε βδομάδα με την αλλαγή το ξεπλένεις  και γλυτώνεις το συχνό άνοιγμα των φίλτρων.

Όποιος έχει τα πλέκο έχει και τις σκούπες.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά ευχαριστώ όλους. Τόσο πολύ δεν το περίμενα. 

 

@kadmos μεγαλύτερο ενυδρείο οπωσδήποτε αν και το θέμα της βρώμας δεν θα αλλάξει. Προσανατολίζομαι άμεσα να πάρω ένα μεγαλύτερο φίλτρο και μετέπειτα θα έρθει και η γυάλα. 

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
Link to comment
Share on other sites

Θα επιμείνω να μην δώσεις λεφτά για μεγαλύτερο εξωτερικό, αλλά να πας σε σαμπ όπου μπορείς να δημιουργήσεις διαμέρισμα μεγάλης επιφάνειας για τον μηχανικό καθαρισμό. Για να καταλάβεις στο δισκάδικο (και οι δίσκοι δεν είναι oscar κλπ όσον αφορά τη ρύπανση) όπου φιλοξενούνται και κάποια πλέκο, τα σφουγγάρια στο σαμπ υπάρχουν ουσιαστικά για να "κρατάνε" πάνω τους το ενυδρειακό βαμβάκι το οποίο πρέπει ν' αλλάζει το πολύ κάθε βδομάδα. Διαφορετικά το διαμέρισμα υπερχειλίζει... Δυστυχώς όταν έφτιαξα το σαμπ δεν υπήρχε χώρος για μεγαλύτερο διαμέρισμα μηχανικής φίλτρανσης , αλλά θα το διορθώσω. Αν και πιστεύω ότι πάλι μιλάμε για ημίμετρα όταν έχεις ξυλοφάγα...

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα επίσης να σε ρωτήσω, ποια, πόσα και σε τι μέγεθος ψάρια έχεις.

Αφου σκέφτεσαι το μεγαλύτερο ενυδρείο, γιατί να αγοράσεις φίλτρα για το υπάρχων; Γιατί δεν κρατάς τα χρήματα να πας στο μεγαλύτερο κατά προτίμηση με sump, όπως πρότεινε ήδη η κακή επιρροή @kadmos

Link to comment
Share on other sites

@KostasGr Τι το θες κι ανοίγεις τέτοια θέματα; Πούλα τα όλα και βγάλε εισιτήριο για Βραζιλία να το ευχαριστηθείς. Αν ακούς τύπους σαν εμένα και τον άλλον, τον @DIMITRIOS,πιο ακριβά θα σου βγει.:hehe

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι οκ, λέτε το πιο σωστό το οποίο μακροχρόνια βγαίνει και πιο φθηνό θα έλεγα. 

 

Για να μπει Sump θα πρέπει να μπει custom ενυδρείο/βάση, στα έτοιμα που βγαίνουν οικονομικά δεν ταιριάζει κάτι.

 

Αν πάω σε Custom μόνο στην Άβυσσο έχω δει δουλειά από κοντά που μου έκανε κλικ σε ένα που είχε και το δοκίμαζε για διαρροές, πολύ προσεγμένη δουλειά. 

 

Το Custom θα είναι 150Χ60Χ65. 

 

@DIMITRIOS  Εκτός του Pleco, 1 Oscar (15), 1 Texas (12), 1 Dempsey (12), 1 Green Severum (11), 1 Red Spotted Severum (8), 1 Blue Dempsey (8),  2 Surinamensis (10), 1 Green Terror (10)

 

Στις παρενθέσεις τα μεγέθη. Αγοράστηκαν όλα προ 2μήνου περίπου σε μικρή ηλικία. Ο Oscar όπως καταλαβαίνεις τα τρώει ΟΛΑ. 

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
Link to comment
Share on other sites

@KostasGr τα ψάρια είναι πολλά για 300 λίτρα και αρκετά μεγάλα. Παράγουν και αυτά ακαθαρσιες και μεγαλώνουν ήδη. 

@kadmos νομίζεις ότι θα του βγει πιο φθηνό, θα φορτώσει ότι ψαρεψει και όντας άγρια ψάρια, θα πρέπει να τους στήσει 1 τόνο ενυδρείο :D

Link to comment
Share on other sites

Ο Κώστας είναι καλό παιδί και δεν θα 'ρχόταν με σακούλες. Σε άλλους έχει βγει το όνομα (αδίκως θα έλεγα), αλλά τέλος πάντων.:usd:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, στο νέο ενυδρείο με τις διαστάσεις που αναφέρεις και αν υποθέσω λχ ότι θα είναι 10αρι το τζάμι και με στήλη νερού στους 60 πόντους, βγαίνει μαξ 515 λίτρα. Σαφώς περισσότερα από τώρα, αλλά όχι και πολλά για το μέλλον. Πάντα για τα υπάρχοντα ψάρια. Μήπως να του δώσεις βάθος και ύψος λίγο ακόμα, αν δεν σε παίρνει σε μήκος; Κ το προτείνω γιατί μίλησες για diy και όχι έτοιμο. 

Υ. Γ μήπως να βγάλεις εμένα και τον @kadmos από την κουβέντα, να γλυτώσεις; :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 150 ειναι οριο, τα αλλα θα τα μετρησω ακριβως. Οταν μεγαλωσουν αρκετα τοτε θα βγουν και καποια ψαρια.

Οπτικο υλικο, καθαρισα το 406.

Βαμβακι μετα απο 1 εβδομαδα.

ed1525a5575b9f167564c0869819c19c.jpg

Βρωμα απο σωληνα εισαγωγης

5f71b32e6c6cc297ef28f4fb0525a31f.jpg

Καταναλωση πριν

29d52fd9e31be36162984249c6f19d66.jpg

Και μετα

30d3033a84e7aee4573bb26e23c06b1f.jpg

Ημερησια πτωση καταναλωσης

74cbeae0f673f404ccb55cb5f72faa93.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ξύλα έχεις μέσα; πολύ βρωμιά, αλλά λογικό με ένα ξυλοφαγο πλεκο κάποιων εκατοστών και τόσο μεγάλο αριθμό ψαριών για αυτά τα λίτρα :)

Link to comment
Share on other sites

Γνώριμη εικόνα τα σφουγγάρια.:D Και επειδή είναι κάπως χοντρά, στην αρχή τα περισσότερα σκουπίδια σίγουρα πέρασαν και στο βιολογικό. Αν το έχεις σε διχτάκια, ξέπλυνέ ένα κάθε φορά που ανοίγεις για μην μπουκώσουν.

Ευτυχώς τα ξύλα δεν είναι μαλακά, αλλιώς θα έβγαζε περισσότερα πέλετ το καμάρι σου. Το χρειάζεται βέβαια κατά τ' άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα λυση στο προβλημα μου.

Στο ενα απο τα 2 φιλτρα εβγαλα το βιολογικο και τοποθετησα μονο μαμβακι.

Στην εισοδο εβαλα προφιλτρο με αποτελεσμα να μην περναει η βρωμα μεσα.

77cb9e0ac063d6c6a8c9fe139a87ddf7.jpg

Σημερα μετα απο 2 μερες το ενα απο τα 2 σφουγγαρια του προφιλτρου...

e913a96cd2f44c766af7556533aaf62c.jpg

Η ροη απτόητη!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πω πω βρώμα... Αν σε 2 μέρες έγινε έτσι, λογικό να έχουν θέμα με την ροή τα φίλτρα. Μακάρι να λύθηκε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόση μαυρίλα? Ουτε στο 3μηνο δε γίνεται τόσο μαύρο το βαμβάκι μου που έχω πρίν την έξοδο του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχουν η ειχαν μονστερ αμερικανες γνωριζουν πως ειναι φυσιολογικα αυτα τα αποβλητα. Οτι φιλτρο και να βαλεις ο ογκος των αποβλυτων δεν αλλαζει....ισα ισα που θα αυξανη οσο τα θηριακια μεγαλωνουν και τρωνε ποιο πολυ. Σιγουρα αν κρινω απο τον δικο μου απλο πλεκο 35+ εκατοστα τα απο βλητα του ειναι σιγουρα παρα πολλα. Ενα σαμπ σαν δεξαμενη καθιζισης πριν  απο τα εξωτερικα φιλτρα ειναι η λυση. Στα συν πολλα εξωτερικα φυτα φουλ αερισμος και τα πολλα λιτρα ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...