Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ! ΜΑΥΡΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ


Recommended Posts

Γεια σας!!! 
Μόλις ήρθα στην παρέα σας..ελπίζω να γράφω στο σωστο μέρος :Ρ 

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το ψαρακι μου! το ψαρακι μου ειναι Ορλαντα και το εχω εδω και 3 μηνες. Πριν ενα μηνα αλλαξα ενυδρειο διοτι ειχαμε ενα ατυχημα και πηρα ενα 33lt. Εχω μεσα ενα καινουριο φιλτρο (το ειχε μεσα το ενυδρειο) TC-200. Κανω αλλαγη νερου ανα 4-5 μερες 30% και ταισμα δυο φορες τη μερα διοτι στο πετ σοπ μου ειπαν να μην το κανω μια φορα τη μερα ( πρωι-βραδυ σταθερη ωρα 3-4 φυλλαρακια). Βαζω καθε φορα οταν κανω αλλαγη το υγρο το μπλε (αντιχλωριο νομιζω ειναι,  6-7 ml ) και το κοκκινο το αντιαμμωνιακο ( ~6ml) Γενικη αλλαγη νερου (καθαρισμα δλδ και στα πετραδακια κλ ) κανω μια φορα το μηνα. Αυτον τον τελευταιο μηνα λοιπον που ειναι στο καινουριο ενυδρειο το ψαρακι εμφανισε κατι μαυρα στιγματα (σαν εγκαυματα απο αμμωνια) στα  πτερυγια και το σωμα. Σιγα σιγα αφου εγιναν πιο εντονα και μαυρισαν περισσοτερο, εμφανιστηκαν και στην κοιλιτσα και στο προσωπο. Πολλες φορες καθεται κατω ή πανω στην επιφανεια στη γωνια χωρις να κολυμπαει. Οταν ομως εκανα τη μετρηση η αμμωνια βγηκε 0. Δεν υπαρχει στην περιοχη καποιος να με βοηθησει καθως μου λενε οτι δεν ξερουν ποιο μπορει να ειναι το προβλημα αφου ειναι 0. Το ταισμα το γυρισα μια φορα τη μερα για να μειωσω λιγο την τροφη.  Εχω διαβασει καποια πραγματα για τον κυκλο του αζωτου, αλλα η αληθεια ειναι πως δεν εχω καταλαβει εντελως τη διαδικασια.  μηπως εχω κανει κατι λαθος? ξερετε ποια πρεπει να ειναι τα επομενα βηματα μου? 

Υ.Γ  δεν εχω αληθινα φυτα μεσα!! θερμοκρασια δεν εχω μετρησει μεχρι τωρα. Γενικα το νερο δεν ειναι κρυο.. εκτιμω οτι ειναι περιπου απο 20C μεχρi 24C
Ευχαριστω πολυ!!! 
Καλη χρονια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Nefs έγραψε:

Γεια σας!!! 
Μόλις ήρθα στην παρέα σας..ελπίζω να γράφω στο σωστο μέρος :Ρ 

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το ψαρακι μου! το ψαρακι μου ειναι Ορλαντα και το εχω εδω και 3 μηνες. Πριν ενα μηνα αλλαξα ενυδρειο διοτι ειχαμε ενα ατυχημα και πηρα ενα 33lt. Εχω μεσα ενα καινουριο φιλτρο (το ειχε μεσα το ενυδρειο) TC-200. Κανω αλλαγη νερου ανα 4-5 μερες 30% και ταισμα δυο φορες τη μερα διοτι στο πετ σοπ μου ειπαν να μην το κανω μια φορα τη μερα ( πρωι-βραδυ σταθερη ωρα 3-4 φυλλαρακια). Βαζω καθε φορα οταν κανω αλλαγη το υγρο το μπλε (αντιχλωριο νομιζω ειναι,  6-7 ml ) και το κοκκινο το αντιαμμωνιακο ( ~6ml) Γενικη αλλαγη νερου (καθαρισμα δλδ και στα πετραδακια κλ ) κανω μια φορα το μηνα. Αυτον τον τελευταιο μηνα λοιπον που ειναι στο καινουριο ενυδρειο το ψαρακι εμφανισε κατι μαυρα στιγματα (σαν εγκαυματα απο αμμωνια) στα  πτερυγια και το σωμα. Σιγα σιγα αφου εγιναν πιο εντονα και μαυρισαν περισσοτερο, εμφανιστηκαν και στην κοιλιτσα και στο προσωπο. Πολλες φορες καθεται κατω ή πανω στην επιφανεια στη γωνια χωρις να κολυμπαει. Οταν ομως εκανα τη μετρηση η αμμωνια βγηκε 0. Δεν υπαρχει στην περιοχη καποιος να με βοηθησει καθως μου λενε οτι δεν ξερουν ποιο μπορει να ειναι το προβλημα αφου ειναι 0. Το ταισμα το γυρισα μια φορα τη μερα για να μειωσω λιγο την τροφη.  Εχω διαβασει καποια πραγματα για τον κυκλο του αζωτου, αλλα η αληθεια ειναι πως δεν εχω καταλαβει εντελως τη διαδικασια.  μηπως εχω κανει κατι λαθος? ξερετε ποια πρεπει να ειναι τα επομενα βηματα μου? 

Υ.Γ  δεν εχω αληθινα φυτα μεσα!! θερμοκρασια δεν εχω μετρησει μεχρι τωρα. Γενικα το νερο δεν ειναι κρυο.. εκτιμω οτι ειναι περιπου απο 20C μεχρi 24C
Ευχαριστω πολυ!!! 
Καλη χρονια!!!!!

Μια φωτο παρακαλω!( ψαρι και ενυδρειο):)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το φίλτρο είναι καινούριο ξεκινα καθημερινές αλλαγές για αρχή και τα άλλα τα βλέπουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, natateo said:

Μια φωτο παρακαλω!( ψαρι και ενυδρειο):)

Συγγνωμη για το spamming... αλλα εν τελει, τα καταφερα! 

Έγινε επεξεργασία - Nefs
Link to comment
Share on other sites

30% ετσι? οταν κανω τις αλλαγες καθημερινα συνεχιζω να προσθετω απο τα υγρα αντιχλωριο και αντιαμμωνιακο? περιπου ποσα ml να ριχνω? 2-2.5 ml? 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 8 ώρες, το μέλος Nefs έγραψε:

30% ετσι? οταν κανω τις αλλαγες καθημερινα συνεχιζω να προσθετω απο τα υγρα αντιχλωριο και αντιαμμωνιακο? περιπου ποσα ml να ριχνω? 2-2.5 ml? 

Ναι αλλαγες καθε μερα 30% , με αντιχλωριο(δοσολογια βλ. στο μπουκαλακι σου).

Τα χρυσοψαρα οταν μεγαλωνουν μερικες φορες αλλαζουν το χρωμα τους, ομως οπως εγραψες: Πολλες φορες καθεται κατω ή πανω στην επιφανεια στη γωνια χωρις να κολυμπαει. ειναι δηλητηριαση απο αμμωνια(90%). Το τεστ αμμωνιας ,που εχεις  απο ποια εταιρια;

Πεταξε τις πολυχρωμες πετρες και πλαστικα φυτα! Αυτα πολλες φορες βγαζουν δηλητηριοδεις ουσιες στο νερο.

Και!!!!! Διαβασε στο forum αρθρα,για το πως πρεπει να ξεκινησεις το καινουριο ενυδρειο!!!!!!!!!!! Υπαρχουν παρα πολλα!

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το ενυδρείο σου δεν μου φαίνεται για 33 λίτρα, αλλά για 12. Μπορείς να μας δώσεις τις διαστάσες του, μήκος Χ πλάτος Χ ύψος;

 

Επίσης, όπως σου είπε και η @natateo, βγάλε όλα τα πλαστικά που έχεις μέσα, είναι παράγωγα πετρελαίου και βγάζουν τοξίνες. Ίσως να είναι και αυτά υπεύθυνα για την ασθένεια του ψαριού. Στο ενυδρείο μας προσπαθούμε να αντιγράψουμε τη φύση, οπότε μόνο φυσικά προϊόντα όπως ξύλα, πέτρες, χώμα (κατάλληλα επεξεργασμένα) και αληθινά φυτά έχουν θέση.

Έγινε επεξεργασία - worldiver
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...