Jump to content

Δεν τρώει ο μονομάχος μου


sevi.boo3

Recommended Posts

Εδω και 6 μήνες έχω έναν μονομάχο σε γυάλα και δεν τρώει. Συνήθως κάθεται ακίνητο στην άκρη της γυαλας και όταν του βάζω να φάει ίσα ίσα που τσιμπάει κάτι. Τι σημαίνει αυτό? Τι να κάνω?

 

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7020a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θερμαντηρας υπαρχει?

Τι θερμοκρασια εχει το νερο?

 

Η θερμοκρασια ειναι πολυ σημαντικη για τα ψαρια και επηρεαζει αμεσα τον μεταβολισμο τους.

Link to comment
Share on other sites

Θερμαντηρας υπαρχει?
Τι θερμοκρασια εχει το νερο?
 
Η θερμοκρασια ειναι πολυ σημαντικη για τα ψαρια και επηρεαζει αμεσα τον μεταβολισμο τους.
Βάζω εμφιαλωμένο σε θερμοκρασία δωματίου

Στάλθηκε από το Lenovo A7020a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία δωματίου, δηλαδή 18 ας πούμε; 
Ρίξε μια ματιά εδώ 
 
Το πατάω και δεν μου βγαζει κάτι

Στάλθηκε από το Lenovo A7020a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος sevi.boo3 έγραψε:

Το πατάω και δεν μου βγαζει κάτι

Στάλθηκε από το Lenovo A7020a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πατάς επάνω στο λινκ και δεν δουλεύει; εντύπωση μου κάνει, τώρα το δοκίμασα πάλι κ παίζει κανονικά 

Link to comment
Share on other sites

Πατάς επάνω στο λινκ και δεν δουλεύει; εντύπωση μου κάνει, τώρα το δοκίμασα πάλι κ παίζει κανονικά 
Δεν ξέρω δεν δουλεύει

Στάλθηκε από το Lenovo A7020a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα δουλεύει. 
 
Τι θερμοκρασία έχει το νερό;
Το λέω ποιο πάνω. Ειναι από εμφυαλομενο νερό σε θερμοκρασία δωματίου

Στάλθηκε από το Lenovo A7020a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακομη και αν εχεις συνεχεια το καλοριφερ στους 22 βαθμους και κυκλοφορεις με κοντομανικο στο σπιτι, ειναι σχετικα κρυο για τον μονομαχο.

Για το εμφιαλωμενο νερο δεν βρισκω λογο,ειναι πιο σκληρο και απο της βρυσης..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι; Όταν λες γυάλα εννοείς την στρογγυλή γυάλα των 2-3 λιτρων; Φίλτρο υπαρχει;

Μια φωτο θα βοηθούσε.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Antonis K said:

Να ρωτήσω κατι; Όταν λες γυάλα εννοείς την στρογγυλή γυάλα των 2-3 λιτρων; Φίλτρο υπαρχει;

Μια φωτο θα βοηθούσε.

Μάλλον αυτό εάν κατάλαβα καλά.

 

54 minutes ago, sevi.boo3 said:

 

Εδω και 6 μήνες έχω έναν μονομάχο σε γυάλα και δεν τρώει. Συνήθως κάθεται ακίνητο στην άκρη της γυαλας και όταν του βάζω να φάει ίσα ίσα που τσιμπάει κάτι. Τι σημαίνει αυτό? Τι να κάνω?

 

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7020a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Δεν θελεις γυάλα, θελεις ενυδρείο και φίλτρο. Το πιθανότερο ειναι να εχει ταλαιπωρηθεί απο την αμμωνία το ψάρι σου.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε περισσότερες πληροφορίες αν μπορείς. Πάντως οι μονομάχοι δεν είναι ψάρια κρύου νερού. Μέτρα την θερμοκρασία νερού και πες μας. Αν και νομίζω ότι δεν είναι μόνο θέμα θερμοκρασίας..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τεστ. Βαζω νερο εμφιαλωμένο γιατί έτσι μας είχε πει μια πωλήτρια στο pet shop που το πήραμε. Και επειδή δεν έχουμε ενυδρείο και ρωτήσαμε για ψάρια που μπαίνουν στην γυάλα μας πρότεινε τον μονομάχο.

Στάλθηκε από το Lenovo A7020a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, sevi.boo3 said:

Η γυάλα είναι έτσι:29fd2c1493fa08bd3dbe21041e63becb.jpg

Στάλθηκε από το Lenovo A7020a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θα σε απογοητεύσω φίλε μου αλλά κανένα ψάρι δεν μπαινει σε γυάλα ασχέτως τι λένε κάποιοι ασυνείδητοι υπάλληλοι και ιδιοκτήτες pet shop. Ο μονομαχος σου θελει το ελάχιστο 20 λιτρο ενυδρείο, θερμοστατη στους 26 και φίλτρο σωστά "στρωμένο". Σωστό χαλίκι, ξύλα και αληθινα φυτά. Αυτη την στιγμή και για 6 μηνες ταλαιπωρείται απο την αμμωνία και τις εναλλαγες της θερμοκρασίας. Για εμενα κανε μια ερευνα αγορας των παραπάνω εαν πραγματικά θελεις να σωσεις το ψαρι σου.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να πάρεις το ενυδρειάκι των 15 λίτρων από το jumbo που έχει μέσα και ένα μικρό φιλτράκι. Δες την παρουσίαση εδώ... 

Πετάς το χρωματιστό χαλικάκι και το ψεύτικο φυτό και παίρνεις φυσικό χαλίκι ένα ξύλο και ένα φυτό και είσαι έτοιμη / έτοιμος.

Μέχρι τότε καλό θα ήταν κάθε μέρα να αλλάζεις ένα ποτήρι νερό. Πχ έχεις αφήσει δίπλα στη γυάλα ένα ποτήρι νερό από βραδύς (έχοντας ρίξει μέσα στο ποτήρι την ποσότητα του αντιχλώριου σύμφωνα με αυτό που γράφει το μπουκάλι) για να έρθει στην ίδια θερμοκρασία με το νερό του μονομάχου. Το πρωί που θα σηκωθείς θα βγάλεις ένα ποτήρι νερό από τη γυάλα και θα ρίξεις μέσα στη γυάλα αυτό που έχεις ετοιμάσει από το βράδυ. (Σιγά σιγά μην το τρελάνεις το ψάρι). Επίσης Ποτέ δεν αλλάζουμε όλο το νερό της γυάλας με την μία γιατί μπορεί να αλλάξουμε πάρα πολύ τις παραμέτρους του νερού και αυτό θα οδηγήσει το ψαράκι σε ασθένειες.

Μετά βρες μια θέση για τη γυάλα (ή αργότερα για το ενυδρειάκι) κάπου κοντά σε καλοριφέρ για να είναι πιο ζεστά και να αισθάνεται καλύτερα. Τάιζέ το μία φορά την ημέρα πολύ μικρή ποσότητα έτσι ώστε να μην ρυπαίνεται πολύ το νερό.

Αν είσαι στην Αθήνα χρησιμοποίησε το νερό της βρύσης. Είναι από τα καλύτερα της Ευρώπης. Τα εμφιαλωμένα κρύβουν κινδύνους γιατί δεν ξέρουμε που φυλάσσονται και πως και ίσως έτσι να μεταφέρουμε έτσι στα ψάρια μας ασθένειες. Αν μένεις επαρχία και το νερό δεν πίνεται τότε βρες εμφιαλωμένο με το μικρότερο ph (τα περισσότερα βέβαια έχουν Ph πάνω από 7,5 καθώς το ανθρώπινο σώμα είναι αλκαλικό και έχει ανάγκη από αλκαλικό νερό).

Κατά τ' άλλα μην φαντάζεσαι πως είναι ψάρια που κολυμπάνε πέρα δώσε διαρκώς. Άσε που στη γυάλα δεν έχει και χώρο ούτως ή άλλως. Ξεκίνα με τις καθημερινές αλλαγές νερού και βλέπεις τι θα κάνεις.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου !! ο μονομαχος ηταν η αιτια για να ασχοληθω με τα ενυδρεια !! ειναι πολυ ομορφα ψαρια ... δεν γνωριζω το κοστος του παραπανω 15λιτρου ενυδρειου ... θα σου προτεινα ομως να παρεις μεγαλυτερο !! μεσα στο ενυδρειο σου θα ηταν ωραιο να βαλεις ριζες μοπανι οι οποιες περα απο τις ιδιοτητες που απελευθερωνουν στο νερο ειναι και πιο ομορφες  στο ματι απο το να βαλεις πλαστικα διακοσμητικα , μπορεις απανω τους να δεσεις καποια ανουμπια που ειναι και ευκολο φυτο !! επισης απορω πως κανεις δεν στο εγραψε (εκτος αν δεν το ειδα ) δεν θα πρεπει να βαζεις νερο βρυσης σε οποιαδηποτε πολη και αν μενεις  αν πρωτα δεν χρησιμοποιησεις σε ξεχωριστη γυαλα - κουβα - δευτερο ενυδρειο βελτιωτικο νερου που διασπα το χλωριο το οποιο κανει κακο στο ψαρακι σου . αφηνε παντα λιγο χωρο μεταξυ νερου και λαμπας καθως το ψαρακι συνηθιζει να ανεβαινει στην επιφανεια για να φτιαχνει φωλια , οσο για το αν κολυμπανε περα δωθε οι δικοι μου που ειχα σε 30 λιτρο σχεδον γυριζαν ολο το ενυδρειο και γενικα παιζει ρολο και η επιθετικοτητα εκει για να δεις αν μπορεις να προσθεσεις καποιο αλλο ψαρι μελλοντικα ... αν προσθεσεις κατι , καλο θα ειναι να υπαρχουν κρυψωνες ( οι οποιες δημιουργουνται ειτε με ευκολα φυτακια , ειτε με ριζες μοπανι ) οποτε για να κλεισουμε αν θες το ψαρακι να ζησει καθως ηδη εχει ταλαιπωρηθει 1.παρε φιλτρο 2. ενυδρειο απο 17 λιτρα και πανω 3.ριζες μοπανι 4.χαλικι 5.βελτιωτικα νερου6. εναν κουβα για τις αλλαγες 7. ποτε δεν βαζεις σαπουνι μεσα στο ενυδρειο σου 8. θερμοστατη 25-26 βαθμους 9.θερμομετρο 10.αλλαγες μια φορα την εβδομαδα 11. σταθερη ωρα που ανοιγεις το φως 12. τελος αν θες να νιωθει πιο πολυ στο περιβαλλον του και εχεις κανει ολα τα παραπανω τα φυλλα καταπα και το κερατοφυλο (φυτο επιφανειας εκτος αν το δεσεις καπου ) βοηθανε !! καλη τυχη !! :) ελπιζω να μην ξεχασα κατι ... οταν γινουν ολα τα παραπανω θα εχει σιγουρα και μεγαλυτερη ορεξη ...

Έγινε επεξεργασία - Crowntail8
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...