Jump to content

Γαριδα εφαγε Ζοανθους


Gio7

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους. Πριν λιγες μερες εφερα στα σπιτι μια γαριδα. Τη δευτερη δηλαδη. Ειναι η κοκκινη με τη λευκη γραμμη. Δε θυμαμαι το ονομα.

 

Επισης σε ενα ωραχο ειχα βαλει και ζοανθους σε ενα φραγκακι. Και βλεπω μια μερα να λειπει το ενα κεφαλι. Και την επομενη να λειπουν ολα.

 

Το ζοανθους πηγαινε καλα και ολο και μεγαλωνε και ανοιγε. Ωσπου τωρα τιποτα εξαφανιση.

 

Φταιει η γαριδα; υποψιαζομαι οτι ειναι αυτη. Δεν το ειδα

 

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη γαρίδα τουλάχιστον προσωπικά δεν έχω διαβάσει αλλά και από χρόνια προσωπική άποψη με πολλές που έχουν περάσει από το ενυδρείο μου να ακουμπάνε κοραλλάκια και γενικά να πειράζουν.. Οπότε το βλέπω αρκετά δύσκολο..

Τί άλλα ζωντανά έχεις μέσα και πες μας αν τα υπόλοιπα κοράλλια πάνε καλά αυτή τη περίδο ή αν έχεις παρατηρήσει κάτι περίεργο στα χρώματα τους και την ανάπτυξή τους..

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 κλοουν, μια γαριδα ντεμπελιους,τη συγκεκριμενη την amboinensis, ενα goby puellaris.

Τροχους, νασαριους και εναν αστερια αμμου.

Απο κοραλια ειμαι τα ζοανθους (κλαφτα). Ειχαν ανοιξει και μεγαλωναν.
Μια εφυλια, καπνελια, 2 ρικορντιες και ενα tridacna grocea green.

Ολα πηγαινανε ρολοι. Μεγαλωνανα και ανοιγαν μπορω να πω.

Τα φραγκακια απο ρικορβτιες και ζοανθους ηταν καινουργια. Και επειδη δεν ηξερα που να τα βαλω τα ειχα χωσει σε τρυπες βραχων.

Χθες το απογευμα βλεπω το φραγκακι απο ζοανθους σχεδον ετοιμο να πεσει βγαλμενο απο το βραχο και ελεθπε ενα κεφαλι. Το βραδυ το ειδα τελειως πεσμενο στην αμμο. Λαι σημερα το πρωι ηταν στη θεση του γιατι το στριμωξα αλλα ελειπαν ολα τα κεφαλια.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν μου λες οτι η εφύλια και η τριντάκνα πάνε καλά σημαίνει οτί είναι δύσκολο να τα επηρέασαν και να τα κατέστρεψαν σε μία μέρα οι συνθήκες νερού..

Συνεπώς τα τινα είναι 3:

Ή είναι τοποθετημένα κοντά στην εφύλια και τις βραδινές ώρες που βγάζουν τα πλοκάμια ψάχνωντας φαγητό τα έκαψαν (δεν το θεωρώ τόσο λογικό να καταστραφούν όμως σε μία μέρα), ή ο αστερίας δεν είναι άμμου( που πιστεύω θα το ήξερες), ή μετά πάμε σε κάποιο ζωντανό που υπάρχει μέσα στο ενυδρείο σαν λαθρεπιβάτης και κάνει βραδινές εξορμίσεις για φαί..Τις βραδινές ώρες ακούς τίποτα θορύβους έντονους κατά διαστήματα ή πιο σπάνια?

Ο βράχος σου και ο αραγωνίτης ήταν ζωντανοί όταν έστησες το ενυδρείο?

Έγινε επεξεργασία - Skoti
Link to comment
Share on other sites

Βραχος ζωντανος. Αραγωνιτης νεκρος. Η ευλια δε νομιζω οτι μπορει να φτασει. Αλλα πως να εξαφανισει 6 κεφαλια; βεβαια το βρσδυ γινονται σαν σπορος του ποπ κορν οποτε ειναι 6 μικρα

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι δηλαδη; ειμαι 80 λιτρα δε θα εβλεπα κατι;

Η εφυλια μπορει να τα φαει;



Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι δηλαδη; ειμαι 80 λιτρα δε θα εβλεπα κατι;

Η εφυλια μπορει να τα φαει;



Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δε ξερω αν βοηθανε. Εστειλα να δειτε τα σημεια. Μετα εμεινε το φραγκακι αδειο πανωbce1a39785accc47e06d0107db4c4b8f.jpg552474603263b5ffcd3083e8faedc2eb.jpg74d47be40dff3f6d733002a9abef223c.jpgec3f81ebd9e246c124efe8eeb89bccdf.jpgbd1c3438177330146af87e07ab1da25e.jpg0cd4991882f5fe1aca352adb667b8ece.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τα κάψει, όχι να τα φάει..

Υπάρχουν πολλοί μικροοργανισμοί που μπορούν να σου κάνουν ζημιά τις βραδινές ώρες..Θέλει λίγη παρακολούθηση με κόκκινο φακό αν είναι δυνατόν, αλλιώς άσπρο τις βραδινές ώρες μπας και δεις κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Παντως υπεθεσα οτι ειναι η γαριδα γιατι ψθες βραδυ που ειχε φυγει το φραγκακι απο την τρυπα, κοντα στο βραχο και στο σημειο ηταν η γαριδα. Φωτα σβηστα οποτε και η εφυλια σιγα σιγα μαζευε

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η γαρίδα μπορεί να σου πείραξε την θέση των ζωανθους αλλά το θεωρώ εξαιρετικα περίεργο να τα έχει πειράξει η γαρίδα.. Για την άλλη γαρίδα(DEBELIUS) αν και αυτή θεωρείται εξαιρετικά reef safe δε θα βαζα και το χέρι μου στη φωτιά..

Αλλά κατα 99,5% κάποιος άλλος οργανισμός είναι που τα εξαφάνισε..

Link to comment
Share on other sites

Οπως; κατι που μπορω να κοιταζω; γενικοτερα δεν εχω προσεξει κατι. Θορυβους που ειπες;


Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υοβαπογευμα χθες γυρναω απο δουλεια και βλεπω ενα κεφαλακι κομμενο. Εκανε μπαμ γιατι πισω το φραγκ ηταν ασπρο.

Το βραδυ μετα ταισα, και μετα απο λιγη ωρα βλεπω το φραγκακι πεσμενο απο τον βραχο. Το ξαναεβαλα στην τρυπα και σημερα το πρωι εξαγανιζολ. 5-7 κεφαλια εξαγανιατηκαν

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως εχεις καβουρακι λαθρεπιβατη...ψαξε το βραδυ αρκετη ωρα μετα που θακλεισουν τα φωτα σε τρυπες στους βραχους

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δε νομιζω για καβουρι. Γιατι οταν εφτιαχνα τονaquascape δουλρψα πολυ με τους βραχους. Τους κραταγα πολυ ωρα εξω απο το νερο. Τους βουταγα για λθγο και ξανα παλι εξω μεχρι να φτιαξω αυτο που ηθελα. Πεσανε τρυπανια και πολυ φασαρια. Δηλαδη ο αριστεροα ωραχος αποτελειται απο 6 κομμαυια και ο δεξυς απο 5 κομματια. Ε σε ολη τη δουλεια εξω απο το νερο πανω σε κιτρινη πετσετα που δουλευα δε θα επεφτε κατι;

61d21d0822dd3528377c85a9cc39929c.jpgba4b935fb4b4d8a7829816ba1917e174.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κανένα Zoa Eating Νudibranch πολύ πιθανό να μην το πήρες πρέφα. Τα ζωανθακια που έχασες είναι τα utter chaos? 

 

Ωραιο scape παρεπιπτόντως... οι Voyager είναι 1000l/h;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κανένα Zoa Eating Νudibranch πολύ πιθανό να μην το πήρες πρέφα. Τα ζωανθακια που έχασες είναι τα utter chaos? 
 
Ωραιο scape παρεπιπτόντως... οι Voyager είναι 1000l/h;
Ευχαριστω.. και σκεψου σκεφτομουν να αλλαξω τον αριστερο βραχο.

Δε ξερω ποια ζωανθους ειναι. Ειμαι τοσο νεος στον χωρο που δεν το κατεχω. Απο το ακουαριο τα πηρα αν βοηθαει αυτα τα μικρα πορτοκαλι που ειχε προσφατα. Πρεπει να ρχει ενα φραηκακι ακομα.

Κυκλοφορια 1 sicce 2000lt εχω τωρα. Ειχα δυο αλλα ειδα την εφυλια πολυ καλυτερα με τη μια. Αν και εχω παραγγειλει τη jebao sw4.

Τωρα αν ειναι αυτο που λες.... τι κανουμε; πως το βρισκω -σκοτωνω κλπ;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πιστευω και γω οτι η γαρίδα αποκλείεται να στα πείραξε. 

 

Φυσικά όμως μπορεί να πάει στο σημείο και να κάνει ανασκαφή για να βρεί φαγητό ή να εξερευνήσει το σημείο. Οταν έπεσαν τα ζωάνθους λογικό να παει η γαρίδα γιατι αποκαλύφθηκε μια παρθένα περιοχή όπου μπορεί να έκρυβε διάφορα που να μπορεί η γαρίδα να φάει.

 

Κατι άλλο ειναι. Μηπως αυτο που λεει ο @bbetta 

Link to comment
Share on other sites

Και πως το βλεπω αυτο; τι κανω για να το φαω λαχανο;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχω καβουρι παιδια. Το εβγαλα το φραγκακι και απο πισω το ειδα.

Πως το πιανουν τωρα;

Ειμαι ασχετος μη γελασετε.... να παρω μια τσιμπιδα για λουκανικα να το τρυπησω μεσα στην τρυπα γιατι αλλιως θα παιζουμε κυνηγητο

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Gio7 έγραψε:

Τελικα εχω καβουρι παιδια. Το εβγαλα το φραγκακι και απο πισω το ειδα.

Πως το πιανουν τωρα;

Ειμαι ασχετος μη γελασετε.... να παρω μια τσιμπιδα για λουκανικα να το τρυπησω μεσα στην τρυπα γιατι αλλιως θα παιζουμε κυνηγητο

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι . Κάρφωσε τον . Τώρα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...