Jump to content

Demasoni στην επιφάνεια του νερού..


PanagiotisSp

Recommended Posts

Εχθές μου ήρθαν μέσω κτελ τα demasoni μου...Το ένα κάθεται επίμονα από Εχθές στην επιφάνεια του νερού...αλλα κινειται και μέσα στο ενυδρείο και είναι και δραστηριο...Τι μπορεί να του συμβαίνει; b1c2e41e8758bb91082758c0e152045d.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πόσα ψάρια πήρες; μεγαλωμενα ή μικρά; Αν και η φωτογραφία δεν βοηθάει, λογικά αφού λες ότι κινείται, είναι  αρσενικό και κάποιο-α το κυνηγάει 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει ο Δημητριος ειναι.Γι'αυτο λεμε να περνουμε λιγα ψαρια παραπανω γιατι καλως ή κακως καποια "φευγουν".Φυσικα οσο μεγαλυτερο ενυδρειο τοσο το καλυτερο..

Μια φωτο απο ολο το ενυδρειο θα βοηθουσε.

Επισης κανε εναν ελεγχο στο νερο σου να δεις οτι δεν συμβαινει κατι αλλο οπως πχ αμμωνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, DIMITRIOS said:

Πόσα ψάρια πήρες; μεγαλωμενα ή μικρά; Αν και η φωτογραφία δεν βοηθάει, λογικά αφού λες ότι κινείται, είναι  αρσενικό και κάποιο-α το κυνηγάει 

Πήρα 8 ψάρια 3-4cm 

Link to comment
Share on other sites

Ε,αν ειναι μικρος ο χωρος ετοιμασου να μεινεις με 4-5.

Τουλαχιστον θα μεινουν αυτα που θα ταιριαξουν και αν τα μεγαλωσεις σωστα θα δεις πολλα μωρα!

 

 

Κανε και καμια μετρηση να βεβαιωθουμε!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει ο Δημητριος ειναι.Γι'αυτο λεμε να περνουμε λιγα ψαρια παραπανω γιατι καλως ή κακως καποια "φευγουν".Φυσικα οσο μεγαλυτερο ενυδρειο τοσο το καλυτερο..
Μια φωτο απο ολο το ενυδρειο θα βοηθουσε.
Επισης κανε εναν ελεγχο στο νερο σου να δεις οτι δεν συμβαινει κατι αλλο οπως πχ αμμωνια.
Βέβαια τα ψάρια δεν πολυβολταρουν...πιο πολύ είναι στις πέτρες eb3e8a157b34e068283c73074f7fc832.jpg

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε,αν ειναι μικρος ο χωρος ετοιμασου να μεινεις με 4-5.
Τουλαχιστον θα μεινουν αυτα που θα ταιριαξουν και αν τα μεγαλωσεις σωστα θα δεις πολλα μωρα!
 
 
Κανε και καμια μετρηση να βεβαιωθουμε!
Αυτές είναι οι διαστάσεις του ενυδρείου 100x36x45

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθουν να διεκδικησουν τις φωλιες τους.

 

Ειναι μικρο αλλα οπως σου ειπα θα μεινουν οσα χωρανε και ταιριαζουν μεταξυ τους.

Αυτη ειναι και η μονη δυσκολια της αφρικης,πολλα λιτρα και σωστο στησιμο να εκμεταλευτουμε τον χωρο.

 

Για να καταλλαβεις ποσο σημαντικος ειναι ο χωρος για αυτα,φαντασου οτι οι πετρες δεν ειναι μονο το σπιτι  αλλα και η τροφη τους!Οσο περισσοτερες,τοσο μεγαλυτερη επιφανεια να βοσκουν,να ζευγαρωνουν και να προστατεψουν και να προσφερουν φαγητο στους απογονους τους.Γι'αυτο ειναι τοσο επιθετικα και διεκδηκουν καθε εκκατοστο που μπορουν.Και επειδη πετρες χωρις φως δεν εχουν φαγητο,οσο και να σηκωσουμε το νταμαρι εχω καταληξει πως δεν εχει καμια σημασια.Χρειαζονται μεγαλες φωτεινες επιφανειες και φυσικα καποιες κρυψωνες αλλα οχι την μια πανω στην αλλη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος argy1 έγραψε:

Προσπαθουν να διεκδικησουν τις φωλιες τους.

 

Ειναι μικρο αλλα οπως σου ειπα θα μεινουν οσα χωρανε και ταιριαζουν μεταξυ τους.

Αυτη ειναι και η μονη δυσκολια της αφρικης,πολλα λιτρα και σωστο στησιμο να εκμεταλευτουμε τον χωρο.

 

Για να καταλλαβεις ποσο σημαντικος ειναι ο χωρος για αυτα,φαντασου οτι οι πετρες δεν ειναι μονο το σπιτι  αλλα και η τροφη τους!Οσο περισσοτερες,τοσο μεγαλυτερη επιφανεια να βοσκουν,να ζευγαρωνουν και να προστατεψουν και να προσφερουν φαγητο στους απογονους τους.Γι'αυτο ειναι τοσο επιθετικα και διεκδηκουν καθε εκκατοστο που μπορουν.Και επειδη πετρες χωρις φως δεν εχουν φαγητο,οσο και να σηκωσουμε το νταμαρι εχω καταληξει πως δεν εχει καμια σημασια.Χρειαζονται μεγαλες φωτεινες επιφανειες και φυσικα καποιες κρυψωνες αλλα οχι την μια πανω στην αλλη.

Μιχάλη αυτό είναι το θέμα του φίλου 

Η συμπεριφορά είναι απόλυτα φυσιολογική, είναι ψάρια που κινούνται γύρω από τις πέτρες, χάνονται στις φωλιές και ξεπροβαλλουν από το πουθενά :D

Έχουν πολύ ιδιαίτερο χαρακτήρα και αξίζει να τα παρακολουθήσει κανείς :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παραπανω συν το στρες.

Το ψαρι κυνηγηθηκε κατα τη διεκδικηση χωρου,και γι αυτο πηγε εκει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...