Jump to content

Tropheus tank.....


isildur_13

Recommended Posts

 Καλησπέρα και πάλι μετα απο ενα χρονο...Μετα απο 3 malawi, mbunas και aulonacara..... πρωτη φορα παω για ταγκανικα κ συγκεκριμενα για tropheus.. 

Εχω στη διαθεση μου ενα ενυδρειο 120×45×60 και προβληματιζομαι για τη φιλτρανση.... δε θελω πλεον να κατεβασω sump.... οποτε σκεφτομαι για εσωτερικο χωρισμα στη μια μερια..... αυτο ομως θα σημαινε οτι θα φαω 15 ποντους απο το μηκος.... 

Θελω λοιπον τη γνωμη σας.... αρκει ενα main ενυδρειο 100-105×45×60 για μια ομαδα 10-12 tropheus? 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Η σκεψη σου για εσωτερικο μου φαινσται παρα πολυ καλη.Δεν χρειαζεται να φας 20 ποντους ομως,και 12 νομιζω ειναι αρκετοι αλλα αν δεν θες να χασεις καθολου μηκος μπορεις να το κανεις στην πλατη ξεκινωντας απο γωνια και προχωροντας λιγο προς το κεντρο.Γωνια δηλαδη και η στενη πλευρα στο πλαι,να κοιταε το φιλτρο στην πλατη αλλα οχι σε ολο το μηκος,ελπιζω να καταλαβες τι εννοω.

Στην αρχη 10-12 ψαρια θα ειναι καλα αν ειναι μικρα και μεγαλωνουν μαζι.Στην πορεια το αν ειναι αρκετος ο χωρος για ολα θα σου το δειξουν αλλα το θεωρω απιθανο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παααρα πολυ επιθετικα.Χρειαζεσαι πιο πολλα λιτρα.Αν κ δεν εχω φιλοξενισει ποτε αλλα απο εμπειριες φιλων κ απ αυτα που εχω δει στα ενθδρεια τους δε το συνιστω.Καλυτερα καντο στη πλατη το σαμπ,αν κ θα σε δυσκολευει πιο πολυ στον καθαρισμο του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην φας μήκος, θα το χρειαστείς. Τα λίτρα είναι λίγα, αλλά σε παρόμοιες διαστάσεις ο φίλος Ανδρέας κράτησε με επιτυχία τροφεους. Δες εδώ 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/32250-to-malawi-ενυδρείο-μου-δεν-είναι-πια-malawi/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ενυδρειο με λιγα λογια προτεινετε για τα tropheus? Οχι βιβλιογραφικα... γιατι οι διαφορες πηγες αναφερουν ακομα κ 190 λιτρα.... 

Εμπειρικα εννοω.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Τι ενυδρειο με λιγα λογια προτεινετε για τα tropheus? Οχι βιβλιογραφικα... γιατι οι διαφορες πηγες αναφερουν ακομα κ 190 λιτρα.... 

Εμπειρικα εννοω.... 

Διάβασες το λινκ που σου έβαλα; στις διαστάσεις που αναφέρεις κράτησε ο Ανδρέας τροφεους με πολλές γέννες. Καλή φιλτρανση είχε βέβαια. Άρα παίξε με εξωτερικά φίλτρα. Από τα λίτρα σου και πάνω γίνεται 

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικα το διαβασα και εχει κ αλλες πληροφοριες για τα tropheus που σιγουρα θα βοηθησουν..... 

Επειδη λοιπον ειμαι οριακα στα 300 λιτρα αποφασισα να φτιαξω ενα πιο μεγαλο ενυδρειο στα 135×55×60 με εσωτερικο σαμπ.... οπου μια αντλια κοντα στα 2000 λιτρα θα αναλαβει τη φιλτρανση του βιολογικου κ ενας κυκλοφορητης απεναντι θα βοηθα τη κυκλοφορια.... 

Στοχευω να γυρναει το νερο περιπου 10 φορες..... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με αποριες οσον αφορα τη κυκλοφορια του ενυδρειου..... 

Η επιστροφη απο το sump θαναι περιπου 2500 λιτρα/ωρα, στο κυριως ενυδρειο με 1,20 μηκος τι κυκλοφορητη στην απεναντι πλευρα προτεινεται? 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν σου χρειαζεται κυκλοφοριτης με αυτη την ροη.

Αν τον εχεις βαλ'τον αλλα αν προκειται να αγορασεις θα ελεγα να δοκιμασεις πρωτα να δεις μηπως επαρκει η ροη.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι θα εχω μοναχα 4× τα λιτρα μου... κ μαλιστα μονοπατα..... κατι που δε βοηθα ουτε τη κυκλοφορια ουτε την οξυγονωση του ενυδρειου.... 

Link to comment
Share on other sites

Το σαμπ θα καλύπτει όλη την πλάτη, ένα μέρος της ή μήπως θα είναι στο πλάι; τι διαστάσεις θα έχει; 

Βάλε την επιστροφή του sump να κάνει ανατάραξη στην επιφάνεια. Αν έβαζα επιπλέον κυκλοφορητη, μάλλον τον tunze 6025 θα επέλεγα 

Link to comment
Share on other sites

Το σαμπ θαναι πλαινο στη νεκρη γωνια, θαναι 15×55×60 και θα επιστρεφει στο main ενυδρειο 120×55×60...

η επιστροφη θα χτυπα την επιφανεια.... H 6025 ειναι 2,500 λ/ωρα,  μια χαρα... 

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου αν πας για εσωτερικό να το φτιάξεις στην μέση της πλάτης ώστε να μην χάσεις μήκος.. κυκλοφορητή θα έβαζα 100% γιατί είναι ψάρια που τους αρέσει η ροή. 

Εγώ αυτή τη στιγμή έχω μια ομάδα σε 120εκ. μήκος, με 3 φίλτρα και κυκλοφορητη. 

Αν και είναι ακόμα σχετικά μικρά καταλαβαίνω ότι ήδη τα πράγματα στενεύουν. Οπότε αν έχεις τη δυνατότητα να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο μην το σκέφτεσαι.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει χωρος για μεγαλυτερο ενυδρειο.... δυστυχως...

Φτιαχνω ενα ενυδρειο 460 λιτρα κοντα, ξερω οτι οσο πιο μεγαλο τοσο καλυτερα... αλλα ας μην υπερβαλλουμε... μισος τονος ειναι μεγαλο ενυδρειο για species tank..... 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εννοουσα είναι οτι από τη στιγμή που έχεις τα 135εκ μήκος, να μην το μικρύνεις στα 120εκ. για το φίλτρο. Για αυτό και πρότεινα να βαλεις το φίλτρο στη πλάτη.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο σαυτο που μου προτεινεις, απλα ο χωρος που θα μπει ειναι ιδιαιτερος και δε θα εχω προσβαση ευκολα στο πισω μερος... οποτε αναγκαζομαι στην ουσια να θυσιασω 15 ποντους.... 

 Σημερα εκοψα τους κοιλοδοκους κ αυριο θα κολληθουν.... ρεγουλατορους ελπιζω να μη χρειαστω....

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις 2 ωραία εξωτερικά φίλτρα?Με το εσωτερικό σαμπ θα χάσεις αρκετό πολύτιμο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα εδω κ χρονια δεν υπαρχει συγκριση ενος σαμπ με εξωτερικα φιλτρα..... οι λογοι παρααα πολλοι....

Πολυ πιο δυσκολα στη συντηρηση... 

Πολυ πιο δαπανηρα... 

Λιγη χωρητικοτητα βιολογιας.... ή οποιαδηποτε υλικου

Εμφανισιακα, σωληνες, πτερωτες ζημιες θορυβος, ειλικρινα φιλε μου μετα απο τοσα στραπατσα πουχω φαει απο τα κανιστρα ουτε να το σκεφτομαι δε θελω..... 

Για μενα.... αυτα που κερδιζεις με μια απλη γωνιτσα μεσα στο ενυδρειο σου ειναι υπερπολλαπλασια εν καιρω απο τα λιγα λιτρα που θυσιαζεις.... 

Φυσικα ολα ειναι θεμα γουστων κ επιλογων....και ολα με πολυ μερακι λειτουργουν....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ, με το σαμπ δεν το κατέχω, για να λες κάτι ξέρεις παραπάνω.Αν και σκέφτομαι να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο και να το κάνω με σαμπ.

Από τροφέους ποιο είδος σκέφτεσαι να βάλεις?Έχεις βρει κάτι?

 

Link to comment
Share on other sites

Πολλα σκεφτομαι απο ειδη αλλα στο τελος οπου βρω ομορφα ζωντανα θα τα παρω.... ελπιζω να εχω διαφορες επιλογες σε κανα μηνα που θαναι ετοιμο το ενυδρειο κ στρωμενο.... 

Προς παρον με βασανιζουν οι κατασκευες κ συγκεκριμενα οι κοιλοδοκοι.... :hehe

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμη κολλημενη η βαση.... κ με πολυ καλη δουλεια... πρωτη φορα κολλαμε με τοση ακριβεια.... βγηκε πολυ καλα! Μινιαρισμα και βαψιμο κ μελαμινες για την ολοκληρωση.... 

PicsArt_02-01-10.23.18.jpg

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια δουλεια!

Βεβαια προσωπικα θεωρω υπερβολη τα δυο καθετα στο κεντρο.Και με ενα καλα θα ησουν και ειχες χωρο για δευτερη γυαλα απο κατω σε περιπτωση αναγκης,sump και γενικα περισσοτερο χρηστικο θα ηταν.

Αλφαδιασμα με τακους ή κολησατε παξιμαδια για ποδια?

Link to comment
Share on other sites

Το ποδι παραειναιιιι υπερβολη δε το συζητω με 5αρι βαρεως τυπου... 

Το στησαμε ετσι γιατι βοηθα στο design που θελω να δωσω εκει που θα μπει....καθως δε θα ντυθει εξ'ολοκληρου ο σκελετος.... 

Αλφαδιασμα με λαστιχενιους τακους

Link to comment
Share on other sites

Παραλληλα εχει πεσει κ η παραγγελια για τον εξοπλισμο... που περιλαμβανει 2 jagger σε controller.....και απο κυκλοφορια..... 

αντλια επιστροφης η sicce syncra 2.5 στα 2.400λ/ωρα και ενας κυκλοφορητης sicce xtreme στη  αλλη ακρη με 3.500λ/ωρα...

παω δλδ για 13 φορες την ωρα το συνολο του ενυδρειου.... μηπως ειναι υπερβολικη η κυκλοφορια? 

στοχευω περισσοτερο στη  οξυγονωση και να εχω συνεχως την επιφανεια σε εντονη κινηση.... 

Απο φωτισμο ειμαστε τυχεροι εδω στην Αφρικη.... εχω επιλεξει κατι καινουργια sun sun κινεζικα led που κυκλοφορουν στα μαγαζια και ολοι εχετε δει.... ειναι πολυ αξιολογα ομολογω

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...