Jump to content

Tropheus tank.....


isildur_13

Recommended Posts

Φιλε μοιαζει πολυ ομορφο!Καλογεμιστο!

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική όλη η κατασκευή.

Δεν ξέρω να σου πω αν η τοποθέτηση που έχεις κάνει στις πέτρες βολέψει τα ψάρια που θα βάλεις, αλλά σαν στήσιμο είναι πολύ όμορφο.

Καταλαβαίνω απόλυτα τι σημαίνει να έχεις κουβαλήσει, καθαρίσει, και όλα τα υπόλοιπα, αλλά είναι από τις πιο όμορφες διαδικασίες η δημιουργία του scape, και το αντιστάθμισμα των προηγούμενων.:D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη η γυαλα και γενικα η κατασκευη.

Το στησιμο δεν με συγκινει ιδιαιτερα,μου θυμιζει φυτεμενο (αυτα τα μαγκουμια ή πως τα λενε :P ).Προσωπικα θα προτιμουσα κοτρονες και οχι αυτες τις πετρες.Αν ψαξεις στο youtube για βιντεο καταδυσεων απο την λιμνη μπορει να δεις καποιο περιβαλλον που να ταιριαζει καλυτερα στο φυσικο τους,αν φυσικα σου αρεσει και εσενα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι σαν εικονα μου κανει αρκετα... ετσι κ αλλιως ειτε κοτρωνια ειτε αυτες τις πετρες στο τελος η αλγη κανει κουμαντο..... 

Θα ηθελα να ρωτησω ρε αφρικανοι.... μαζι με tropheus τι θα λεγατε? ενα κοπαδακι julidochromis... κατι αλλο? ή θα προτιμουσατε μονα τους τα tropheus? 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου φιλαράκι!

Γενικά δεν θα πρότεινα ψάρια που τρέφονται κυρίως με ζωική πρωτεΐνη. Eretmodus και Petrochromis είναι καλές επιλογές με την πρώτη να την θεωρώ καλύτερη και από άποψη λιτρων αφού με ένα ζευγαράκι είσαι κομπλέ.

Έχω δει αρκετούς να κρατάνε με κοχυλοψαρα(κυρίως multis), τα οποία αν και σαρκοφάγα μαλλον τα ψιλοκαταφερνουν με μια δίαιτα κάπως πιο ισορροπημένη.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειτα απο ενα μηνα κ αφου ελειψα στο Βελγιο, επιτελους γεμισα το ενυδρειο... το περιμενα πως κ πως! μες στη βδομαδα ερχονται κ κατι υπεροχα Tropheus kasakalawe... 

Αυτο που βλεπω κ δεν με ικανοποιει ειναι η οξυγονωση.... η επιφανεια αναταρασσεται αλλα ομολογουμενως δεν βλεπω κ τρελες φυσαλιδες..... αεραντλια ενδεικνυται? Χρησιμοποιει κανεις? 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως με την δυνατη αναταραξη μπορεις να πετυχεις καλυτερα αποτελεσματα.

Δεν βαζεις ενα βιντεο να δουμε, μηπως παρεις και καμια καλυτερη ιδεα για την εξοδο?

Link to comment
Share on other sites

VID_20180519_210419.mp4

Δε ξερω εαν μπορειτε να δειτε τπτ... επρεπε να κατεβασω πολυ τη ποιοτητα για να μην ειναι το αρχειο πανω απο 4mb

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:

VID_20180519_210419.mp4

Δε ξερω εαν μπορειτε να δειτε τπτ... επρεπε να κατεβασω πολυ τη ποιοτητα για να μην ειναι το αρχειο πανω απο 4mb

Δεν μπορώ να το δω εγώ :( ανέβασε το στο YouTube :) 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάτε για οξυγόνο εγώ λόγο θεραπείας σκέφτηκα και έβαλα κάτι τέτοιο :) κάνει;; Εάν όχι μην με μαλωσετε 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το βλέπω.

Μικρο φιλτρακι με συστημα βεντουρι που κανει οξυγόνωση στο νερό.

 

Link to comment
Share on other sites

@isildur_13 Ειναι οντως λιγο..

Το αριστερο μπαστουνι βγαζει?

Αν εστρεφες και αυτο προς τα επανω?

Link to comment
Share on other sites

  Το αριστερο που ειναι η επιστροφη το σπαω σε 2 το ενα κατω το αλλο επιφανεια... χανει λιγο ομως! Εκανα λιγες αναδιαταξεις παντως.. για δειτε τωρα? καλυτερα? 

VID_20180520_111828.mp4

Link to comment
Share on other sites

Και επιτελους μετα απο τοσο καιρο, ξεκινησε το ενυδρειο! Η αρχη ειναι μια μιξη απο μπολιασμα κ αμπουλες prodibio.... η συνεχεια θα κρινει εαν πηγε καλα ή οχι....! Προς το παρον οι μετρησεις μου ειναι καθαρες, αλλα θελει στενη παρακολουθηση... Ευχαριστω πολυ τον @kosmas για τη γενναιοδωρια του, και που ειχα την ευκαιρια να δω ενα τοσο ομορφο αφρικανικο.... και φυσικα τον @pas4για τα υπεροχα Tropheus kalakawase του! Ηρθαν σημερα... προσαρμοστηκαν με drip acclimation και τωρα τα αφηνω στην ησυχια τους.... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο δεκα μερες στο ενυδρειο τα tropheus ειναι υπερκινητικα.... τρωνε τα παντα κ τα βλεπω φυσιολογικα... απο τροφες ταιζω

ocean nutrition vegi flakes και spirulina  flakes, 3algae κ spirulina της tropical, sera san και sera flora

Ποια αλλη τροφη θα προτεινατε οσοι εχετε εμπειρια απο tropheus? Διαβαζω πολυ για nls... αλλα δεν εχω ταισει ποτε... ξερει κανεις? 

 

PicsArt_06-02-01.31.19.jpg

PicsArt_06-02-01.30.51.jpg

PicsArt_06-02-01.30.31.jpg

PicsArt_06-02-01.30.07.jpg

PicsArt_06-02-01.29.42.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα!

Απο τροφες,με εξαιρεση τις δυο τελευταιες κατα την γνωμη μου,ταιζεις πολυ καλα!

Η nls ειναι εξαιρετικης ποιοτητας τροφη αλλα για τροφεους δεν θα την εδινα.Τα τροφεους ειναι περισσοτερο φυτοφαγα και η nls θεωρω οτι ειναι πολυ καλη γενικη τροφη με πρωετινη και σκορδο.Αν ειχες αυλονακαρα ή καποια mbuna θα ελεγα ναι.Και μονο απο το χρωμα της καταλαβαινεις οτι απευθυνεται αλλου,εσυ χρειαζεσαι καθαρα φυτικες τροφες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλος πολυ ομορφο το acuascape σου,ευγε!Κρατα μας ενημερους μιας κ δεν τρεχουν πολλα ενυδρεια με tropheus στο φορουμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...