Jump to content

Roots Of Heaven- The Rescape


rastafarian

Recommended Posts

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους.

Μετα απο μικρη αποχη απο το φορουμ λογο δουλειας αλλα οχι απο και απο το χομπυ,ειπα να ξεκινησω κατι νεο.

Αφου ξηλωσα το παλιο στησιμο που ειχα,το ενυδρειο ηταν αυτο, ειπα να αλλαξω λιγο το aquascape σε κατι πιο ευκολο.

Το ενυδρειο και ο εξοπλησμος ειναι ο ιδιος με το παλιο στησιμο,ισως να αλλαξω φωτισμο με κατι λεντ που εχω και τα λειτουργω σε αλλο ενυδρειο ηδη.

Το στησιμο το σκεφτομαι ως εξης:

Στη μια γωνια του ενυδρειου θα μπει υποστρωμα fluval stratum το οποιο θα ειναι ανηφορικο. Εκει θα μπει μια συνθεση απο 2 ριζες που εχω και γυρω γυρω απο το υποστρωμα θα μπουν μαυρες πετρες λαβας σαν ορια,γιατι στο υπολοιπο ενυδρειο θα μπει ασπρη αμμος.

Οπως καταλαβαινεται δεν θα παιζω με γρασιδι αυτη τη φορα,γενικα θα παιξω με ευκολα φυτα για να γλυτωσω και απο τα πολλα κλαδεματα.

Απο φυτα τωρα σκεφτομαι τα παρακατω:

Microsorum pteropus mini

cryptocoryne parva

bucephalandra 'wavy green'

rotala rotundifolia

mini pelia

fissidens fontanus

micranthemum micranthemoides

Hygrophila polysperma

Ολα τα φυτα αυτα υπαρχουν ηδη και ισως προσθεθουν και καποια ακομα στη πορεια αναλογα και με το hardscape που θα φτιαξω.

Απο ζωντανα,θα μεταφερω τις πορτοκαλι γαριδες που εχω σε αλλο ενυδρειο,το οποιο και θα ξεστησω τελειως.

Απο ψαρια,ισως βαλω cpd η κατι αναλογο μικρο.

Σας βαζω και μια φωτο απο ενα ενυδρειο που βρηκα στο ιντερνετ για να παρετε μια ιδεα περιπου τι θελω να κανω

 

tumblr_oi51hgi3tc1s3c1oao1_1280.thumb.jpg.7ebdf8b733f6fea809588e22f9ad755d.jpg

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω στην φωτο Κώστα, είναι τελείως σύμφωνο με τα δικά μου γούστα. Θα περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον την πορεία του ενυδρείου, χαίρομαι που θα αρχίσεις να ξαναγράφεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη,ειπα να κανω κατι διαφορετικο αυτη τη φορα,χωρις γρασιδια και δυσκολα φυτα γιατι το κλαδεμα,ειδικα του γρασιδιου, με κουρασε αρκετα.

Θα παιξω με ευκολα φυτα κατα βαση,βεβαια co2 κα λιπασματα θα μπαινουν κανονικα μιας που τα εχω ολα.

Πιστευω τις επομενες ημερες να καταφερω να ανεβασω τις πρωτες φωτο απο το στησιμο,αν και πρεπει κανονικα να περιμενω να βουλιαξει η μια ριζα που αγορασα σημερα :P

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς όρισες Κώστα και καλή αρχή!

Ωραία ιδέα και αν πας με τα φυτά που αναφέρεις θα χρειάζεσαι λίγο χρόνο συντήρησης και θα έχεις 1 ωραίο μακροπρόθεσμο scape.

 

Αναμένουμε υλικό ! Τι ρίζα πήρες redmoor η κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονία Κώστα μου και με το καλό οι αλλαγές.

Η αλήθεια είναι οτι χαίρομαι πολύ που ξανά διαβάζω ποστ σου. Περιμένουμε φωτο φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος mod να μεταφέρει το θέμα του φίλου στην ενότητα των αρχαριων παρακαλω:P:P

Καλή επάνοδο Κωστή.

Αναμένουμε φωτο-υλικο.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Ευχαριστω παιδια,ηταν θεμα χρονου να ξεστηθει το αλλο scape γιατι το κλαδεμα κουρασε πολυ.

Τωρα στοχευω σε κατι πιο ευκολοσυντηρητο ωστε να μη μου τρωει πολυ χρονο.

Απο λιπασματα θα πεφτουν οι σκονες και απο co2 εχω τη 2κιλη μπουκαλα απο το αλλο,θελει γεμισμα βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλημερα @rastafarian! Το μινι πελια ειναι riccardia chamedryfolia; Και για μινι micrisorum pteropus γραψε δυο λεξεις(πρωτη φορα ακου), και που τα βρικες(ψαχνω για ρικαρδια αρκετο καιρο)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πολυ καλημερα @rastafarian! Το μινι πελια ειναι riccardia chamedryfolia; Και για μινι micrisorum pteropus γραψε δυο λεξεις(πρωτη φορα ακου), και που τα βρικες(ψαχνω για ρικαρδια αρκετο καιρο)

Ναι,η mini pelia ειναι η riccardia chamedryfolia.

Το microsorum mini ειναι microsorum pteropus το οποιο δεν μεγαλωνει πολυ οσο το κλασσικο.

Και τα 2 φυτα τα εχω αρκετα χρονια και τα μεταφερω απο scape σε scape για να μη χαθουν.

Τη mini pelia τη βρισκεις μονο ebay η απο αλλο site εξωτερικου,Ελλαδα μονο απο κανεναν χομπιστα,σε μαγαζια δυσκολο να τη βρεις,βασικα δεν την εχω βρει πουθενα Ελλαδα.

Το microsorum mini το εχω πετυχει 1-2 φορες σε pet city αλλα και αυτο απο ebay θα το βρεις,εγω απο εκει το αγορασα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Welcome back, Κωστή & καλή επιτυχία στο νέο σου εγχείρημα! :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα καθησα και εφτιαξα ενα hardscape που μου αρεσει αρκετα.

Ισως καποιες μικροαλλαγες να τις κανω,αλλα σε γενικες γραμμες καπως ετσι θα ειναι.

Στο κομματι μπροστα και στο πλαι που εχω αφησει,θα μπει ασπρη αμμος.

Ακουω προτασεις η αλλαγες :D

IMG_20180123_121712.thumb.jpg.38280d666f7384f3661a8ade7fd1e034.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Πολύ ωραία επιλογή η μαύρη λάβα. Με αυτές στήνω τώρα και εγώ και είναι πολύ ωραίες.

Ωραία έχει κάτσει, δες λίγο αυτό το ξύλο που σου κυκλώνω με μπλε στη φωτό. Μου απέσπασε λίγο τη προσοχή από το γενικό σύνολο. Ίσως στη θέση του μπει κάτι με τη φορά των κόκκινων γραμμών.

Εκεί νομίζω πως δεν προσφέρει κάτι αλλά τραβάει και το ενδιαφέρον από την πίσω ρίζα η οποία είναι και πολύ ωραία.

IMG_20180123_121712.thumb.jpg.38280d666f7384f3661a8ade7fd1e034.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτο που εχεις κυκλωσει Ευθυμη δεν μπορει να μετακινηθει γιατι ειναι κομματι της ριζας απο πισω,ειναι ολο μαζι.

Το μονο που μπορω να κανω σ αυτο το σημειο ειναι να βαλω καποιο φυτο εκει,πχ bucephalandra 'wavy green'  και να το ψιλοκαλυψω ετσι.

Επισης δεν εχω βαλει ολο το υποστρωμα στη πισω γωνια,εκει θα σηκωθει κι αλλο

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Βασικα αυτο που εχεις κυκλωσει Ευθυμη δεν μπορει να μετακινηθει γιατι ειναι κομματι της ριζας απο πισω,ειναι ολο μαζι.

Το μονο που μπορω να κανω σ αυτο το σημειο ειναι να βαλω καποιο φυτο εκει,πχ bucephalandra 'wavy green'  και να το ψιλοκαλυψω ετσι.

Επισης δεν εχω βαλει ολο το υποστρωμα στη πισω γωνια,εκει θα σηκωθει κι αλλο

A, μάλιστα δεν μπορούσα να το καταλάβω απτη φωτό. Σίγουρα τα φυτά θα καλύψουν τέτοια σημεία που τώρα είναι γυμνά και φαίνονται. Ωραία επιλογή η bucephalandra , διαβάζω βέβαια πως έχει ιδιαιτερότητες ειδικά στην αρχή , ότι θέλει χαμηλό φως και ότι συμπεριφέρεται σαν κρυπτοκορίνα που χάνει τα φύλλα της. Με όλες τις λάβα εκεί μπορείς να δοκιμάσεις πολλά είδη αν και νομίζω πως 2-3 άντε 4 είδη φτάνουν Ελλάδα ..

Με τις πέτρες νομίζω πως δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να παίξεις, είναι ήδη ωραία στημένες και υπάρχει βάθος. Ίσως όταν τοποθετήσεις όλο το υπόστρωμα να μπορέσεις να κάνεις και μικρές βελτιώσεις για να δώσεις ακόμα περισσότερο βάθος. 

Ίσως δεν χρειαστούν αλλά κοίταξε μήπως βάλεις και κανένα στηριγματάκι σε κάποια σημεία πριν γεμίσεις με νερό ώστε να ενισχύσεις το υπόστρωμα και να μην πέσει με τον καιρό. Οι πέτρες θα παίξουν αυτό το ρόλο απλά για καλό και για κακό μπορείς να βάλεις καμία πατέντα σε μερικά σημεία!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,τελικα εριξα ολο το υποστρωμα πισω και σε καποια κενα αναμεσα στις πετρες.

Εβαλα και την αμμο αλλα οπως θα δειτε τις παρακατω φωτο,λειπουν τα μικρα κομματια απο τα ξυλα.

Αυτα τα θα βαλω παλι μεθαυριο οπου θα ξεκινησω και το φυτεμα.

IMG_20180123_172837.thumb.jpg.56b6d2cb519758fd0996c1b40d0ecc98.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λίγο καλύτερο από πριν.:rasp:

Θέλεις και άλλα ξύλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Λίγο καλύτερο από πριν.:rasp:

Θέλεις και άλλα ξύλα.

 

Ρε συ,αφου δεν τα εχω βαλει ολα τα ξυλα λεμε,δεν εχω βαλει κανενα απο τα μικρα κομματια :P

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

 

Ρε συ,αφου δεν τα εχω βαλει ολα τα ξυλα λεμε,δεν εχω βαλει κανενα απο τα μικρα κομματια :P

Καλά θα κάνω υπομονή να το δω με όλα τα κομμάτια.:D

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Καλά θα κάνω υπομονή να το δω με όλα τα κομμάτια.:D

 

Δες την πρωτη που εβαλα σημερα και φαντασου το οπως ειναι τωρα και αυτα τα ξυλα :P

Link to comment
Share on other sites

Ήδη πολύ καλύτερα και με τις μικρότερες πέτρες που έβαλες μπροστά. Για εμένα πολλά ξύλα δεν χρειάζονται. Τα πολύ μικρά πιθανότατα θα καλυφτούν τελείως μακροπρόθεσμα.

1-2 ίσια ξύλα μέσα από τις πέτρες κατάλληλης διαμέτρου και θα είναι έτοιμο.

 

Μη βιαστείς να γεμίσεις , άστο μερικές μέρες. Κάθε μέρα κάτι μικρό θα το αλλάζεις :P:P 

Έχω φτιάξει τη γωνία με πέτρες στο δικό μου εδώ και 20 μέρες και μέχρι πριν 3-4 μέρες τις είχα αλλάξει καμία 10αρια φορές γιατί κάθε φορά έβλεπα κάτι προς διόρθωση!

Tί άμμο χρησιμοποιείς ; Tην έπλυνες όσο καλύτερα μπορούσες ;

Πρέπει να σου ομολογήσω πως δεν συμπαθώ την λευκή άμμο. Συνήθως είναι πολύ ελαφριά 0,5μμ-1mm και το κυριότερο πως την κρατάς πάντα λαμπερή; Φαίνονται όλα..

Από την άλλη θα φωτίσει το ενυδρείο. Δεν ξέρω, είναι ρίσκο για εμένα το λευκό.

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Η χρήση των μικρών ξύλων στην αρχική φωτογραφία, δημιουργεί μια αίσθηση βάθους στο μάτι.:)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θελω να γεμισω οσο πιο γρηγορα γινεται γιατι εχω τα φυτα αλλου και εχουν ταλαιπωριθει αρκετα και πρεπει να μπουν σ αυτο γιατι βλεπω να χαλανε τελειως στο τελος.

Οσο για τα ξυλα,θα βαλω και τα μικρα που εχω και μετα βλεπουμε,αν χρειαστει να βαλω και αλλα αυτο γινεται και αργοτερα που θα ειναι ηδη γεματο το ενυδρειο.

Την αμμο την ειχα αγορασει απο πετ σουπερμαρκετ πριν κανα χρονο για το 100αρι και περισσεψε,οπωτε την ειχα ηδη.

Δεν την επλυνα καθολου,την εβαλα οπως ηταν.Οπως και τις πετρες το ιδιο :P

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Η χρήση των μικρών ξύλων στην αρχική φωτογραφία, δημιουργεί μια αίσθηση βάθους στο μάτι.:)

 

Στην αρχικη φωτογραφια εννοεις το παραδειγμα η τη δικη μου πρωτη με ολα τα ξυλα? :P

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος rastafarian έγραψε:

 

Στην αρχικη φωτογραφια εννοεις το παραδειγμα η τη δικη μου πρωτη με ολα τα ξυλα? :P

Εννοώ το παράδειγμα.:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...