Jump to content

Μοχομαχοι


Yoodim

Recommended Posts

Γεια σας!!! 

έχω ένα ζευγάρι μονομαχων 

Το θηλυκό μου είναι γεμάτο αυγά.. Και σήμερα τους έβαλα μαζί σε ένα ενυδρείο με χαμηλό νερό και μόνο ένα κερατοφυλλο.. Δεν δεν έχει κάνει φωλιά.. Αλλά εκείνη πηγαίνει συνεχώς και χαϊδεύει απαλά τα πτέργια του.. Έχουν σταματήσει να είναι πλέον επιθετικοί ο ένας με τον άλλο.. 

εκείνος πριν του φέρω την θηλυκιά είχε γεμίσει το ενυδρείο του φουσκιτσες.. Τώρα όμως τίποτα! 

 

1) πρέπει να βγάλω την μονομαχινα μεχρο να κάνει φωλιά ο μονομάχος; 

 

2) υπάρχει κάποιος τρόπος να τον βοηθήσω;; 

 

3) εάν δεν γίνει η όλη διαδικασία τι θα συμβεί στην μονομαχινα και στα αυγά; 

 

Παρακαλώ όποιον δει τα ερωτήματα μου να Μ απαντήσει.. Διότι έχω μια υπερβολικά φουσκωμένη μονομαχινα και βιάζομαι ...ΒΟΗΘΕΙΑ!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Κατά την γνώμη μου καλό θα είναι να την αφήσεις και να παρακολουθήσεις άν ο αρσενικός κάνει φωλιά.Εφ όσον δέν είναι επιθετικός απέναντι της δέν υπάρχει πρόβλημα.

 

Το κερατόφυλλο που έχεις βοηθάει πολύ.

 

Συνήθως τα θυληκά είναι οκ καθώς κρατάνε μέσα τους τα αβγά για καιρό.

 

Κράτα μας ενήμερους!

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Yoodim έγραψε:

Γεια σας!!! 

έχω ένα ζευγάρι μονομαχων 

Το θηλυκό μου είναι γεμάτο αυγά.. Και σήμερα τους έβαλα μαζί σε ένα ενυδρείο με χαμηλό νερό και μόνο ένα κερατοφυλλο.. Δεν δεν έχει κάνει φωλιά.. Αλλά εκείνη πηγαίνει συνεχώς και χαϊδεύει απαλά τα πτέργια του.. Έχουν σταματήσει να είναι πλέον επιθετικοί ο ένας με τον άλλο.. 

εκείνος πριν του φέρω την θηλυκιά είχε γεμίσει το ενυδρείο του φουσκιτσες.. Τώρα όμως τίποτα! 

 

1) πρέπει να βγάλω την μονομαχινα μεχρο να κάνει φωλιά ο μονομάχος; 

 

2) υπάρχει κάποιος τρόπος να τον βοηθήσω;; 

 

3) εάν δεν γίνει η όλη διαδικασία τι θα συμβεί στην μονομαχινα και στα αυγά; 

 

Παρακαλώ όποιον δει τα ερωτήματα μου να Μ απαντήσει.. Διότι έχω μια υπερβολικά φουσκωμένη μονομαχινα και βιάζομαι ...ΒΟΗΘΕΙΑ!! 

Σχεδον παντα βοηθαει : συχνες αλλαγες νερου συν ταιζμα με ζωντανες τροφες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα σχετικά. Μπορεί και να μην ταιριάξουν καθόλου και να μην γίνει αναπαραγωγή. Σε εμάς που είχαμε αναπαραγωγή χωρίς να επιδιώξουμε τίποτα παρατηρήσαμε ότι όταν είναι έτοιμος ο μονομάχος την κυνηγάει διαρκώς για να την κάνει να πάει προς την φωλιά. 

Το σίγουρο είναι πως θα πρέπει να έχεις κάτι στην επιφάνεια για να στήσει την φωλιά, κάποιο σημείο στο οποίο το νερό θα είναι σχεδόν στάσιμο. Τα πολλά ξύλα και φυτά ώστε να υπάρχουν κρυψώνες για τη θηλύκια για να κρυφτεί και να ξεκουραστεί από το κυνηγητό είναι μάλλον απαραίτητα. Πάντως δεν χρειάζεται τεράστια φωλιά από φουσκάλες ακόμα και μια μικρή του αρκεί....

Δες και το δικό μας θέμα σχετικά με την αναπαραγωγή...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...