Jump to content

ΕΝΥΔΡΕΙΟ JUWEL RIO 128 ΜΑΥΡΟ (101X41X50CM) 180 ΛΙΤΡΑ μπορει να φιλοξενησει δισκους???


odim

Recommended Posts

Γεια σας στην αρχη θελω να βαλω χρυσοψαρα μεσα μελλοντικα ομως θελω να παω σε δισκους που απο οτι εχω ακουσει ειναι πολυ απαιτητικα ψαρια,το εν λογω ενυδρειο ειναι αρκετο για 2-3 δισκους η θελει μεγαλυτερο σε μηκος και λιτρα??? 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα σε παρακαλεσω να μην γραφεις με κεφαλαια γραμματα.Ειναι κανονισμος του φορουμ.

 

Αφου θελεις να παρεις χρυσοψαρα γιατι μετα να τα ξεφορτωθεις και να πας σε ενα ψαρι μονο και μονο επειδη ακουγεται οτι ειναι προκληση?

Πριν αγορασουμε ενα ζωντανο οργανισμο πρεπει να μπορουμε να του προσφερουμε αυτο που χρειαζεται για οσο ειναι ζωντανο και οχι μεχρι να το βαρεθουμε.

Τα χρυσοψαρα θα ειναι μια χαρα και θα σε γεμισουμ πιστευω.Αν νομιζεια οτι δεν σου αρεσουν και θελεις δισκους,ξεκινα με την αγορα μιας μεγαλυτερης γυαλας και βαλτους κοπαδι.Αν πας σε δισκους εχεις τοσα λεφτα να ξοδεψεις που θεωρω φην αρχικη αγιρα της γυαλας μικρο ποσο

Δεν εχει νοημα να βαλεις δυο δισκους σε 180 λιτρα,δεν θα λεγεσαι δισκας αλλα δεν θα μπορεις να τα δειχνεις τα ζωντανα με υπερηφανια ουτε στους φιλους σου αλλα ουτε εδω.

Φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος odim έγραψε:

Γεια σας στην αρχη θελω να βαλω χρυσοψαρα μεσα μελλοντικα ομως θελω να παω σε δισκους που απο οτι εχω ακουσει ειναι πολυ απαιτητικα ψαρια,το εν λογω ενυδρειο ειναι αρκετο για 2-3 δισκους η θελει μεγαλυτερο σε μηκος και λιτρα??? 

 

 

Για 2-3 δίσκους το ενυδρείο είναι εντάξει.Όμως οι δίσκοι είτε μπαίνουν ζευγάρι για αναπαραγωγή είτε ομάδα των 5-6 κατ ελάχιστο.Οπότε το ενυδρείο σου δέν κάνει εφ όσον επιλέξεις το δεύτερο.

Στις διαστάσεις αυτές μπορείς να φτιάξεις ένα πανέμορφο 'κοινωνικό' ενυδρείο.Έχεις δέι κάποια άλλα ψαράκια που να σε ενδιαφέρουν ή έχεις καταλήξει στους δίσκους?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Δίας έγραψε:

Ο ανθρωπος ερωτηση εκανε ρε παιδια...

Και εγω εδωσα μια απαντηση.

 

Το να θελεις να παρεις ψαρια που ειναι μικρα και να τα μεγαλωσεις σε μια σχετικα μικρη γυαλα με την προοπτικη να αλλαξεις ενυδρειο μετα το καταλαβαινω.

Το να θελεις να παρεις ψαρια τα οποια ξερεις απο πριν οτι θα τα βαρεθεις και θα παρεις μετα άλλα δεν το καταλαβαινω.

 

Και να ξεκαθαρισω οτι δεν απανταω σαν συντονιστης αλλα σαν Μιχαλης-χομπιστας.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη,να μιλησω κι εγω οπως εχω μαθει να μιλαω τοσα χρονια.

Η απαντηση σου δεν εχει καμια σχεση με απαντησεις που εχεις δωσει κατα το παρελθον,κι αυτο μπορεις να το διασταυρωσεις.

Οσο γι αυτο που γραφεις για συντονιστες κλπ να σου πω πως ειναι ακυρο εντελως,και καλα θα ηταν να μην το εγραφες καθολου.Και οι συντονιστες χομπιστες ειστε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος odim έγραψε:

Γεια σας στην αρχη θελω να βαλω χρυσοψαρα μεσα μελλοντικα ομως θελω να παω σε δισκους που απο οτι εχω ακουσει ειναι πολυ απαιτητικα ψαρια,το εν λογω ενυδρειο ειναι αρκετο για 2-3 δισκους η θελει μεγαλυτερο σε μηκος και λιτρα??? 

Δεν θα σου απαντήσω κάνει ή δεν κάνει το ενυδρείο σου (αργότερα) για δίσκους απλά θα γράψω δυο τρία πράγματα γι`αυτούς.

Ο δίσκος είναι κοπαδόψαρο, που σημαίνει ένα ελάχιστο πλήθος ατόμων 7-8 ψάρια.

Είναι απαιτητικό ψάρι στη διατροφή του (ποιότητα και συχνότητα), και στη θερμοκρασία κράτησης του. Άρα μιλάμε για μεγαλύτερη συχνότητα στις ρουτίνες του μικρού ενυδρείου, αλλαγές νερού είτε με όσμωση η προετοιμασμένο έτοιμο νερό.

Παράμετρος επίσης που δεν μπορούμε να αγνοήσουμε το μέγεθος 17-20cm που παίρνει o δίσκος, το ταμπεραμέντο τους, και επίσης την πιθανότητα σχηματισμού ζευγαριού, μέσα στο κοπάδι.

Και ένα όμορφο άρθρο για να διαβάσεις.:)

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μελλοντικα οταν λεω μετα απο χρονια εφοσον απεβιωσουν τα χρυσοψαρα,εχω δυο σε γυαλα,το μινιμουμ ενυδρειο που μπορω να παρω ποιο ειναι??? π.χ το JUWEL REKORD 600 με τα 64 λιτρα θα μου κανει τη δουλεια η θελει παραπανω??

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος odim έγραψε:

μελλοντικα οταν λεω μετα απο χρονια εφοσον απεβιωσουν τα χρυσοψαρα,εχω δυο σε γυαλα,το μινιμουμ ενυδρειο που μπορω να παρω ποιο ειναι??? π.χ το JUWEL REKORD 600 με τα 64 λιτρα θα μου κανει τη δουλεια η θελει παραπανω??

Τι χρυσόψαρα είναι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τι χρυσόψαρα είναι?

Σου παραθέτω μια φωτο, τι χρυσόψαρα είναι?  Ποσά εκατοστά μπορούν να μεγαλώσουν? 

IMG_20180122_035400.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι το κοινό χρυσόψαρο, common goldfish, (αν δεν κάνω λάθος) και γίνεται αρκετά μεγάλο σε μέγεθος. Μπορεί να φτάσει τα 30 εκατοστά, ίσως και παραπάνω.

Οπότε όπως καταλαβαίνεις χρειάζονται μεγάλο ενυδρείο.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Είναι το κοινό χρυσόψαρο, common goldfish, (αν δεν κάνω λάθος) και γίνεται αρκετά μεγάλο σε μέγεθος. Μπορεί να φτάσει τα 30 εκατοστά, ίσως και παραπάνω.

Οπότε όπως καταλαβαίνεις χρειάζονται μεγάλο ενυδρείο.:)

ποια ειναι τα ψαρια που δε μεγαλωνουν πολυ και μπορω να τα διαχειριστω στο εν λογο  ενυδρειο???

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος odim έγραψε:

ποια ειναι τα ψαρια που δε μεγαλωνουν πολυ και μπορω να τα διαχειριστω στο εν λογο  ενυδρειο???

Εννοείς αυτό που βέπω στη φωτογραφία?

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Εννοείς αυτό που βέπω στη φωτογραφία?

οχι ρε τρελε,αυτο ειναι μια γυαλα πλαστικη μαλλον κινεζια,μιλαω για το JUWEL REKORD 600 με τα 64. 

Έγινε επεξεργασία - odim
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος odim έγραψε:

οχι ρε τρελε,αυτο ειναι μια γυαλα πλαστικη μαλλον κινεζια,μιλαω για το JUWEL REKORD 600 με τα 64. 

 

Σωστός.:D

Ρίξε μια ματιά εδώ, για να μη σου γράφω πολλές αράδες.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...