Jump to content

Σκέψη Για Γαρίδες


Recommended Posts

Οπως λοιπον λεει και ο τιτλος λογω της αναβαθμισης των μονομαχοενυδρειων μου, μου εμεινε ενα ενυδρειο 17 λιτρων το οποιο σκεφτομαι πως θα αξιοποιησω. Βλεποντας και καποια video μου αρεσαν πολυ οι red cherry. Βεβαια ειμαι ασχετος πανω στο κομματι αυτο γι αυτο και χρειαζομαι τα φωτα των σχετικων. :) Πανω κατω και με καποιες ιδεες ξερω το aquascape πως θα γινει. Δυο ομως ειναι τα βασικα ζητηματα μου. 1ον εαν ενδείκνυται 17 λιτρα για γαριδες και 2ον γνωριζω οτι εννοειται θελουν φιλτρο στρωμενο αλλα διαβασα οτι και ο βυθος θα πρεπει να ειναι στρωμενος τουλαχιστον 2 μηνες πριν την εισαγωγη τους, ισχυει οντως αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος του ενυδρείου, με προβληματίζει λίγο από την άποψη σταθερότητας συνθηκών,που πρέπει να υπάρχει, όχι όμως ότι δεν γίνεται.

Πρέπει να περιμένεις λίγο διάστημα μέχρι να προσθέσεις τις πρώτες γαρίδες, αν δεν θέλεις να ρισκάρεις.:)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μπορείς να βαλεις red cherry Κωνσταντινε. Μπολιασε φίλτρο και βυθό με λίγο χαλίκι από τα ενυδρεία που ήδη τρέχουν. Πολλοι τις βάζουν και πριν τους 2 μήνες επειδή είναι αρκετά ανθεκτικές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο και προβληματιζομαι σχετικα με το μεγεθος και τις σταθερες συνθηκες. Τον χειμωνα μπορουν να διατηρηθουν, το καλοκαιρι ομως ισως να ειναι ενα θεμα. Σχετικα με το μπολιασμα, επειδη εχω extra βιολογικο υλικο που εχει μεινει αχρησιμοποίητο, θα μπορουσα να το βαλω σε ενα διχτακι κοντα σε μια εξοδο φιλτρου ετσι ωστε μεχρι να ετοιμασω το ενυδρειο (διακοσμηση κτλ) να εχουν δημιουργηθει αποικιες βακτηρίων για να μπει στο "νεο" φιλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Απλά βγάλε ένα μέρος του βιολογικού από το μεγάλο ενυδρείο και βάλτο στο μικρό. Αντικατέστησε την ποσότητα με νέο υλικό στο παλιό φίλτρο. Έναν μονομαχο έχεις, δεν θα κλατάρει η βιολογία.

 

Τα πράγματα είναι απλά για ένα απλό γαριδαδικο με κερασάκια, χειμώνα καλοκαίρι. Απλά θα έχεις λίγες γαρίδες και όταν γεννάνε πολλές θα τις δίνεις για να έχεις όσο πιο χαμηλό φορτίο γίνεται.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, bbetta said:

Απλά βγάλε ένα μέρος του βιολογικού από το μεγάλο ενυδρείο και βάλτο στο μικρό. Αντικατέστησε την ποσότητα με νέο υλικό στο παλιό φίλτρο. Έναν μονομαχο έχεις, δεν θα κλατάρει η βιολογία.

Ναι βρε αυτο το ξερω :) Απλα, αναβαθμισα τα φιλτρα μου πριν καμμια βδομαδα οποτε εβαλα extra βιολογικο υλικο και ιδανικα δεν θα ηθελα να βγαλω siporax μεσα απο τον καδο γιατι το μισο ειναι φρεσκο. Ρωταω να δω μηπως υπαρχει η δυνατοτητα τοποθετησης πχ στην εξοδο του φιλτρου ενα διχτυ με τα siporax που μου περισσεύουν ή του σφουγγαριού που κοβει την πολλη ροη του φιλτρου που ηδη εχω και ποσο συντομα θα αποικησουν βακτηρια σε αυτα πανω ωστε να χρησιμοποιηθουν οταν το scape ειναι ετοιμο στο γαριδαδικο.

Link to comment
Share on other sites

Για 17 λίτρα και red cherry καμιά 10αριά μπαλίτσες siporax αρκούν, δεν χρειάζεται να κάνεις όλη αυτή την διαδικασία.

Οι cherry ειναι ανθεκτικά ζώα, ακόμα και σε "ακραίες" συνθήκες, αυτό που δεν αντέχουν είναι οι πολύ απότομες μεταβολές. 

 

Εγώ θα λεγα να βάλεις από το μεγάλο, το βιολογικό που θα αφαιρέσεις είναι πολύ λίγο για να κάνει διαφορά στο φορτίο του μεγάλου.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το γαρίδαδικο στηθηκε όλα στην θέση τους με κάποιες παράπλευρες απώλειες λόγω δικής μου βλακειας. Έχω γύρω στις 12 γαριδουλες μπορεί και 13. Κάποιες είναι red cherry κάποιες red chilli. Πίστευα ότι θα έβλεπα κάποια αναπαραγωγή, την προηγούμενη εβδομάδα ήταν σίγουρα μια red cherry έγκυος έβλεπα τα αυγά από κάτω και μια red chilli έγκυος. Την red cherry δεν την βλέπω. Έριξε τα αυγά, γέννησε; Αγνωστο... Τώρα είναι μόνο η Red Chilli που και αυτής με ανησυχεί η γεννα. Κάνω κάτι λάθος; Νόμιζα ότι η αναπαραγωγή τους ήταν κάτι εύκολο αλλά στους 3 μήνες γαριδάκια δεν έχω δει. Σε 2 - 3 καταστήματα που ρώτησα μου είπαν ότι θέλουν σκληρότητα του νερού για αναπαραγωγή άρα προσθήκη αλατιού, αλλά κάτι μου φαίνεται off σε αυτό. Κάποιος ειδικός να με καθοδηγήσει; 

Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2018 at 9:14 ΜΜ, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Το γαρίδαδικο στηθηκε όλα στην θέση τους με κάποιες παράπλευρες απώλειες λόγω δικής μου βλακειας. Έχω γύρω στις 12 γαριδουλες μπορεί και 13. Κάποιες είναι red cherry κάποιες red chilli. Πίστευα ότι θα έβλεπα κάποια αναπαραγωγή, την προηγούμενη εβδομάδα ήταν σίγουρα μια red cherry έγκυος έβλεπα τα αυγά από κάτω και μια red chilli έγκυος. Την red cherry δεν την βλέπω. Έριξε τα αυγά, γέννησε; Αγνωστο... Τώρα είναι μόνο η Red Chilli που και αυτής με ανησυχεί η γεννα. Κάνω κάτι λάθος; Νόμιζα ότι η αναπαραγωγή τους ήταν κάτι εύκολο αλλά στους 3 μήνες γαριδάκια δεν έχω δει. Σε 2 - 3 καταστήματα που ρώτησα μου είπαν ότι θέλουν σκληρότητα του νερού για αναπαραγωγή άρα προσθήκη αλατιού, αλλά κάτι μου φαίνεται off σε αυτό. Κάποιος ειδικός να με καθοδηγήσει; 

Red chilli δεν υπαρχει...

Μαλλον εννοεις red  rili

Tι παραμετρους  εχεις?

Απο θεμα συντηρηση τι κανεις ?

Βγαλε και μια φωτο να δουμε τι εχεις ...

Εισαι σιγουρος οτι πεταξε τα αυγα?

Αλατι δεν βαζουμε..

Οταν λες γεννα ενοεις οτι ειναι σελωμενη ή οτι εχει αυγα?

Γενικα ειναι απο τις ευκολοτερες γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι red rili είναι απλά πιο κόκκινες από τις red cherry και στο κατάστημα που τις πήρα τις είχε γραμμένες ως red chilli. Θα κάνω ένα τεστ να σου πω παραμέτρους. Γενικά κάνω γύρω στο 20% αλλαγής νερού εβδομαδιαία χωρίς να πειράζω τον βυθο με προσθήκη prime και Catappa X. Από φαγητό κάθε περίπου 3 μέρες ρίχνω μερικά μπίλακια της Sera Shrimps Natural. Την περασμένη βδομάδα 2 είχαν αυγά τα έβλεπα ήταν κίτρινα κάτω από την σέλα της. Τώρα βλέπω μόνο την μία. Θα παραθέσω και φώτο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Όχι δεν είναι red rili είναι απλά πιο κόκκινες από τις red cherry και στο κατάστημα που τις πήρα τις είχε γραμμένες ως red chilli. Θα κάνω ένα τεστ να σου πω παραμέτρους. Γενικά κάνω γύρω στο 20% αλλαγής νερού εβδομαδιαία χωρίς να πειράζω τον βυθο με προσθήκη prime και Catappa X. Από φαγητό κάθε περίπου 3 μέρες ρίχνω μερικά μπίλακια της Sera Shrimps Natural. Την περασμένη βδομάδα 2 είχαν αυγά τα έβλεπα ήταν κίτρινα κάτω από την σέλα της. Τώρα βλέπω μόνο την μία. Θα παραθέσω και φώτο. 

Πρωτη φορα ακουω για red chilli... :P

Ονομασια μαλλον του καταστηματος. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, nicpapa said:

Πρωτη φορα ακουω για red chilli... :P

Ονομασια μαλλον του καταστηματος. :)

 

 

Όπως φάνηκε ναι... :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα το βλεπω το ενυδρειακι...

Η αυγομενη που ειχες , ποσο καιρο κρατουσε τα αυγα?

Συνηθως τα κρατενε 3-4 εβδομαδες, αναλογα τις θερμοκρασιας.

Δεν νομιζω να τρεχει κατι στο ενυδρειο σου, ψαξε στην μοςς ισως δεις καποιο μικρο.

την πρωτη εβδομαδα ειναι κρυμμενα.

Το πιο πιθανο να εχανε μια γαριδα τα αυγα , θα ητανε απο αποτομη αλλαγη νερου, θα εκανε εκδυση, αλλα θα εβλεπες την εκδυηση με τα αυγα καπου.

 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Οι παράμετροι έχουν ως εξής:

ΝΟ3 : 10

ΝΟ2 : 0

GH: 8

KH: 6

PH: 6.8

CL2: 0

 

Η 1 αυγωμενη σίγουρα τα είχε 2 εβδομάδες (αυτή που δεν βλέπω) η 2η τα έχει ακόμα από κάτω και συνέχεια τα αεριζει. Η αλήθεια είναι η Moss πυκνώσε πολύ γρήγορα και χωρίς λιπάσματα η κάτι πρόσθετο οπότε είναι δύσκολο να ξεχωρίσω μικρά. Απλά γενικά με ανησυχεί γιατί ένα πρωινό που άνοιξαν τα φώτα τις είδα όλες μαζεμένες σε ένα σημείο που είχε ψοφήσει μια και την τρώγανε! :waaa: Δεν το περίμενα και έπαθα σοκ. Οπότε φοβάμαι και για τα μωράκια. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, nicpapa said:

Mια χαρα το βλεπω το ενυδρειακι...

Η αυγομενη που ειχες , ποσο καιρο κρατουσε τα αυγα?

Συνηθως τα κρατενε 3-4 εβδομαδες, αναλογα τις θερμοκρασιας.

Δεν νομιζω να τρεχει κατι στο ενυδρειο σου, ψαξε στην μοςς ισως δεις καποιο μικρο.

την πρωτη εβδομαδα ειναι κρυμμενα.

Το πιο πιθανο να εχανε μια γαριδα τα αυγα , θα ητανε απο αποτομη αλλαγη νερου, θα εκανε εκδυση, αλλα θα εβλεπες την εκδυηση με τα αυγα καπου.

 

Έχεις δίκιο! Κάποια έκανε έκδυηση και νομίζω ότι βλέπω και τα αυγά! Τι κάνω; Μπορώ να τα σώσω; Εντωμεταξύ είναι και σε σημείο που δεν πιάνονται. Ακριβως κάτω από εκεί που σχηματίζει σπηλιά μέσα στο βάθος... 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Έχεις δίκιο! Κάποια έκανε έκδυηση και νομίζω ότι βλέπω και τα αυγά! Τι κάνω; Μπορώ να τα σώσω; Εντωμεταξύ είναι και σε σημείο που δεν πιάνονται. Ακριβως κάτω από εκεί που σχηματίζει σπηλιά μέσα στο βάθος... 

 

Aν δεν εχουν χαλασει ...

Κατι τετοιο..

Απλα θελουν να κινουνται λιγο για να μην πιασουν fungus.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nicpapa said:

 

Aν δεν εχουν χαλασει ...

Κατι τετοιο..

Απλα θελουν να κινουνται λιγο για να μην πιασουν fungus.

 

 

Καθυστερημένη απάντηση αλλά προσπαθούσα να σώσω εάν μπορώ όσα γίνεται. Πρέπει να είναι 6 - 8 αυγά, πήρα ενα σακουλάκι τούλι και με πολύ προσοχή τα έβαλα μέσα ακριβώς εκεί που βγάζει την ροή το HOB φίλτρο μου. Δεν μπορώ να καταλάβω εάν έχουν χαλάσει, κίτρινα τα βλέπω. Ελπίζω να σωθούν, δεν έχω αεροπετρα όπως στο video αλλά τουλάχιστον ας έχουν κάποια ροή. Δεν θυμάμαι να κάνω απότομη αλλαγή νερού, είχα παρατηρήσει όμως μια αυξημένη επιθετικοτητα σε αυτήν την γαρίδα που ήταν έγκυος, την κυνηγούσαν καποιες. Μήπως τα έριξε από στρες; Δεν γνωρίζω, μακάρι να σωθούν τι να πω.. Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. :)

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...