Jump to content

Ελαχιστα λιτρα για δυο γαριδες


Recommended Posts

Έστω ότι θέλουμε να έχουμε ένα ενυδρείο με μόνο μία ( ε και το ζευγάρι της για παρέα) δύο γαρίδες (οποία ναναι που να μην απαιτεί και πολύ χώρο, εξάλλου όλες πανέμορφες είναι).... Ποια είναι τα ελάχιστα λίτρα που απαιτούνται ? Αλλά μιλάμε για το ελάχιστο δυνατόν.  

 

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μικρό ενυδρείο σημαίνει και πολυυυ ασταθείς συνθήκες και απότομες μεταβολές... Ειδικά στα θαλασσινά που έχουμε και το θέμα της αλατοτητας! Νομίζω ένα τέτοιο ενυδρείο μόνο προβλήματα θα δημιουργούσε. Lysmata προσωπικά δεν θα έκλεινα σε υπερβολικά μικρό ενυδρείο, έχοντας δει το μέγεθος και την χαρη των ενηλίκων. Καμία sexy shrimp ίσως. Πάντως εγώ σε τόσο μικρό ενυδρείο θαλασσινό δεν θα πήγαινα. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι γνωστά ολα αυτά αλλά δεν ειπαμε καθόλου για λίτρα. ειπαμε μόνο το ελάχιστο δυνατόν.  ποιο ειναι λοιπόν κατα τη γνώμη σας? (το μονο που δεν χρειάζεται να ληφθει υποψιν είναι η εξάτμιση του νερού).
Πχ αν με ρώταγες πριν 12 χρονιά περίπου που έφτιαξα το πρώτο μου φυτεμένο, πόσα λίτρα θαλασσινό ειναι το ελάχιστο για να κανεις σωστή δουλειά θα σου ελεγα 200 λιτρα. Σημερα ομως θες η ανακάλυψη του σκιμερ θες η γνώση που προσφέρεται ευκολότερα απο το ίντερνετ θες γενικά η τεχνολογία που πηγε μπροστά.... τα καταφέρνουμε μια χαρά και σε 50αρια και με μπόλικα κοράλλια και ψαράκια (αναλογικά) μεσα. Οπότε οταν πρόκειται μόνο για μια-δυο γαρίδες (ειδος δεν ξερω προτείνετε) ποσο μπορούμε άραγε να πέσουμε??

Επίσης εχω παραδειγμα ανθρώπου που κρατάει ενα 20αλιτρο (με ερημίτες και μια γαρίδα) και για να το κρατησει του βάζει νερό απο τις αλλαγες που κανει στο 300αρι του. Βοηθάει αυτη η μέθοδος κάπως?

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Ναι γνωστά ολα αυτά αλλά δεν ειπαμε καθόλου για λίτρα. ειπαμε μόνο το ελάχιστο δυνατόν.  ποιο ειναι λοιπόν κατα τη γνώμη σας? (το μονο που δεν χρειάζεται να ληφθει υποψιν είναι η εξάτμιση του νερού).
Πχ αν με ρώταγες πριν 12 χρονιά περίπου που έφτιαξα το πρώτο μου φυτεμένο, πόσα λίτρα θαλασσινό ειναι το ελάχιστο για να κανεις σωστή δουλειά θα σου ελεγα 200 λιτρα. Σημερα ομως θες η ανακάλυψη του σκιμερ θες η γνώση που προσφέρεται ευκολότερα απο το ίντερνετ θες γενικά η τεχνολογία που πηγε μπροστά.... τα καταφέρνουμε μια χαρά και σε 50αρια και με μπόλικα κοράλλια και ψαράκια (αναλογικά) μεσα. Οπότε οταν πρόκειται μόνο για μια-δυο γαρίδες (ειδος δεν ξερω προτείνετε) ποσο μπορούμε άραγε να πέσουμε??

Επίσης εχω παραδειγμα ανθρώπου που κρατάει ενα 20αλιτρο (με ερημίτες και μια γαρίδα) και για να το κρατησει του βάζει νερό απο τις αλλαγες που κανει στο 300αρι του. Βοηθάει αυτη η μέθοδος κάπως?

Φίλε μου το να κρατάς ένα ενυδρείο 20-30 λίτρα με δύσκολα κοράλλια είναι ένα πολύ δύσκολο εγχείρημα. 

Αν είναι μόνο με 1-2 γαρίδες ή κάνα δυο κλόουν τότε είναι σίγουρα πιο εύκολο. Όμως πρέπει να υπάρχει εμπειρία 

Οι αλλαγές ενός τέτοιου ενυδρείου είναι εβδομαδιαίες 4-5  λίτρα. 

Σίγουρα όχι όμως νερό από ένα άλλο ενυδρειο. Θα γέμισει νιτρικά/ φωσφορικα άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν μιλάμε για κοράλια, μονο το βραχακι που θα εχει μεσα για να δημιουργηθεί φυσικό περιβάλλον για τις γαρίδες (του θαλασσινού αναπαράγονται καθόλου?).
Και εγώ σκεφτόμουν οτι μπορει να γινει στα 30 λιτρα σιγουρα αρκει να ειναι αρκετά σαν χώρος για το ειδος της γαρίδας.  για λιγότερο ουτε εγώ θα προτεινα σε κανέναν να δοκιμασει εκτώς και αν ειχε εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Ναι δεν μιλάμε για κοράλια, μονο το βραχακι που θα εχει μεσα για να δημιουργηθεί φυσικό περιβάλλον για τις γαρίδες (του θαλασσινού αναπαράγονται καθόλου?).
Και εγώ σκεφτόμουν οτι μπορει να γινει στα 30 λιτρα σιγουρα αρκει να ειναι αρκετά σαν χώρος για το ειδος της γαρίδας.  για λιγότερο ουτε εγώ θα προτεινα σε κανέναν να δοκιμασει εκτώς και αν ειχε εμπειρία.

ΘΑ έβαζα άλλα 10λιτρα (40) και θα έβαζα και δύο κλοουνακια εκτροφείου να γουστάρω!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά με άλλα δέκα βάζεις και κοράλλια!  Όχι αυστηρά ένα ζευγάρι γαρίδες. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Μετά με άλλα δέκα βάζεις και κοράλλια!  Όχι αυστηρά ένα ζευγάρι γαρίδες. 

Κοραλια Δημητρη μπορεις να βαλεις σε οποιαδηποτε λιτρα απλα ο βαθμος δυσκολιας ειναι πολυ μεγαλος οσο τα λιτρα ειναι λιγα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερική βλέπω τώρα μια «τρέλα» με reef σε μέγεθος jar, βάζου δλδ 3-4 λίτρων με εύκολα κοράλλια! Ισχύει δηλαδή αυτό που λέει ο Νίκος ότι μπορείς να βάλεις σε οποιαδήποτε λίτρα κοράλλια. Για Γαρίδες ίσως θα έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα και πολύ πιο όμορφες γαρίδες με αναπαραγωγές αν το κάνεις γλυκό! 

Για θαλασσινού γαρίδες πάντως, μου είχαν προτείνει στα λίτρα μου (80) ότι μπαίνουν 2 λυσματα. Άρα σε ένα 40αρι μπορείς να βάλεις μια φαντάζομαι. Ξαναλεω ότι γίνονται τέρατα όταν μεγαλώσουν και μεγαλώνουν και γρήγορα μάλιστα. Η επιλογή των sexy shrimp πως σου φαίνεται; Είναι πολύ μικρές, πάνε σε ομάδα και είναι καλύτερη επιλογή 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Στην Αμερική βλέπω τώρα μια «τρέλα» με reef σε μέγεθος jar, βάζου δλδ 3-4 λίτρων με εύκολα κοράλλια! Ισχύει δηλαδή αυτό που λέει ο Νίκος ότι μπορείς να βάλεις σε οποιαδήποτε λίτρα κοράλλια. Για Γαρίδες ίσως θα έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα και πολύ πιο όμορφες γαρίδες με αναπαραγωγές αν το κάνεις γλυκό! 

Για θαλασσινού γαρίδες πάντως, μου είχαν προτείνει στα λίτρα μου (80) ότι μπαίνουν 2 λυσματα. Άρα σε ένα 40αρι μπορείς να βάλεις μια φαντάζομαι. Ξαναλεω ότι γίνονται τέρατα όταν μεγαλώσουν και μεγαλώνουν και γρήγορα μάλιστα. Η επιλογή των sexy shrimp πως σου φαίνεται; Είναι πολύ μικρές, πάνε σε ομάδα και είναι καλύτερη επιλογή 

Εγώ θα έβαζα σε 40 λίτρα 2 γαρίδες και sexy εύκολα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε

Νομιζω πως 30-40 λίτρα είναι ότι πρεπει ώστε να μπορεσεις να φτιάξεις ένα υπέροχο ενυδρειακι 

Η επιλογή τον sexy shrimp είναι μονόδρομος και ένα pom pom crab

Και αν τις συνδυάσεις με καμία ανεμώνη θα γίνει κουκλακι

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη εχω αδυναμια στις sexy , θα έβαζα 2 ανεμωνες carpet  και πάνω τους πολλές sexy shrimp. Επίσης θα μπορείς να βάλεις και κανένα σαλιγκαράκι, ερημίτη, tube worm και σιγα σιγα θα φτιάξεις ενα 40 λτ ενυδρείο σαν ζωγραφιά. 

 

Απλά λόγω λίτρων θα πρέπει να προσέξεις τις τιμές του νερού σου, μέχρι να στρώσει το ενυδρείο και να πηγαίνει στον αυτόματο :) 

Link to comment
Share on other sites

καλά οτι θα ειναι χαρμα οφθαλμών με τις ανεμώνες κτλπ ειναι το μόνο σίγουρο αλλά παλι ξεφεύγουμε αφου ο πρωταρχικός στόχος ειναι τα ελάχιστα λιτρα με την ελάχιστη συντήρηση. Ανεμώνη θα μπει μόνο εαν ειναι απαραίτητη για τις γαρίδες ωστε να μπορούν να ζήσουν σωστά. Με 40 λιτρα ειχα υποψιν μου ηδη οτι γίνεται η όλη φαση.
Υπολόγιζα για 30 και ανάλογα με το τι θα προτείνατε εσείς που ξέρετε καλύτερα ηθελα να δω αν γινοταν να πέσω στα 20-25 (με ευλαβικό στρώσιμο εννοείται κτλπ).
Sexy ειχα σκοπό να δω αν μπορώ να βάλω και στο 60αρι μου (ελπίζω να μην θελουν άμμο) οπότε σκεφτόμουν αν υπάρχει κάποιο ειδος που λογω πχ επιθετικότητας να μπαίνει μονο του υποχρεωτικά και να επέλεγα αυτο (ισως η boxer? δεν το εχω ψάξει).
Εντωμεταξύ αναπαραγωγή πετυχαίνουμε επι την ευκαιρία?
reef σε 2-3 λιτρα δεν μπορώ να το φανταστώ αλλά αφου το κάνουν θα γίνεται κιολας!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το project που λέγαμε άλλαξε λίγο μορφή και έγινε λιγο πιο.... Τριγωνικό!

Βρήκα ένα χώρο που μένει πάντα αχρησιμοποίητος στο σπίτι και θα τον εκμεταλλευτώ για αυτό που λέγαμε.
στη φωτογραφία εχω σημαδέψει με κόκκινο το σχήμα του -Pico πλέον ενυδρείου με κόκκινο χρώμα. θα είναι ενα τρίγωνο που θα κουμπώσει στη γωνία του πάγκου. οι διαστάσεις θα ειναι 30 με 28 υψος. βγαίνει περίπου 18 λιτρα. 
Θεμα εξατμισης το καλοκαίρι παλι δεν τίθεται όπως με όλες τις γυάλες μου. Τα υπόλοιπα που θα προκύψουν είμαι διαθετημένος να τα αντιμετωπίσω γιατι αν θα πιάσει το θεμα θα γινει πολύ όμορφο.
Ανάλογα το κόστος του τζαμιού και το κόστος του φωτιστικού led (που θα κρεμιέται από πάνω με συρματακι μάλλον) θα κριθεί και το αν θα το φτιαξω απο αυριο κιόλας ή θα περιμένω να μαζέψω τα λεφτά.  θα το φτιάξω ολο μόνος (και το κόλλημα των τζαμιών, μόνο το κόψιμο δεν μπορώ να κανω) για τη χαρα της δημιουργίας.
Χρειάζομαι βοήθεια για το φως, να είναι οτι μικρότερο και διακριτικό γίνεται και να είναι κατάλληλο για ισως κανα ζωανθο. δεν νομιζω να βαλω τίποτα αλλο μέσα.

Οι γνωμες σας??

SAM_0327.JPG

Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε καποιο μαγαζί να κόψω τζαμια με λογικές τιμες? Αν υπάρχει καποιος που σας εξυπηρετεί ηδη για να γλυτωσω την ερευνα αγοράς (για τοσο λιγο τζαμι δεν εχει νόημα το κέρδος θα το φαω στις βενζίνες).
Αττική ή Χαλκίδα ή θηβα ειναι τα μέρη που κινούμαι.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον στη κουζινα δεν μαγειρευεται. ή ειναι τεραστια! .μονο εγω δεν εχω ουτε σπιθαμη στη κουζινα και οσο χωρο και να εχω δεν μου φτάνει? 

μια λαμπα led με μπλε και λευκά νομιζω θα σε καλυψει..

δυσκολο εγχειρημα. Για φιλτρανση, κυκλοφορία, τι θα βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

ξέρουμε καποιο μαγαζί να κόψω τζαμια με λογικές τιμες? Αν υπάρχει καποιος που σας εξυπηρετεί ηδη για να γλυτωσω την ερευνα αγοράς (για τοσο λιγο τζαμι δεν εχει νόημα το κέρδος θα το φαω στις βενζίνες).
Αττική ή Χαλκίδα ή θηβα ειναι τα μέρη που κινούμαι.

Ριξε μια ματια στις αγγελιες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

μαλλον στη κουζινα δεν μαγειρευεται. ή ειναι τεραστια! .μονο εγω δεν εχω ουτε σπιθαμη στη κουζινα και οσο χωρο και να εχω δεν μου φτάνει? 

μια λαμπα led με μπλε και λευκά νομιζω θα σε καλυψει..

δυσκολο εγχειρημα. Για φιλτρανση, κυκλοφορία, τι θα βαλεις?

Εχεις και δεν το ξερεις.....χαχαχα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και ομως μαγειρεύω προσωπικά πολύ και φαγητά και γλυκά αλλά οταν σχεδίασα τη κουζινα κράτησα τον πάγκο επειτηδες αδειο γιατι δεν θελω διαφορα οπως καφετιερες και μιξερ κτλπ επάνω συνεχεια οπότε εχω μπόλικο χώρο. η κουζίνα ειναι μικρή μη νομιζετε. αυτη τη γωνια (και μια αλλη που υπαρχει επισης) δεν τις χρησιμοποιώ καθολου. αν δεν ηταν και οι μπριζες επάνω (τις οποίες τις εβαλα εκει για να κρατησω τα πλακακια "καθαρά" ) θα το πηγαινα μεχρι επανω σε υψος αλλά δεν προεβλεψα οταν τα εφτιαχνα!
για φιλτρανση εχω κατι υπόψιν μου θα το δειτε οταν το φτιάξω αν το πετύχω.
Μπορει να ειναι δυσκολο αλλά μετά απο πολλές κατασκευές που εχω κανει στη ζωη μου και στις δουλειες μου εχω φτασει στο συμπέρασμα πως ολα (μα ολα) γινονται απλά μερικές φορές πρεπει απλά να βρεις τον τρόπο και να εχεις τα λεφτα. βασικά τιποτα δεν ειναι αδυνατον. (εδώ εχουμε διασπάσει το ατομο και ενα αμαξι πλέον κοβει βόλτες στο ηλιακο μας συστημα!)
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, niknik said:

Ριξε μια ματια στις αγγελιες.

τις κοίταξα ολες. δεν βρήκα τίποτα σχετικό με μαγαζια που πουλάνε τζαμια. Μήπως εχει το φορουμ καποιο χορηγό να στηρίξω?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για ένα τέτοιο σχέδιο τριγωνικό θα πήγαινα σε τζαμά να μου το κολλήσει.  Το γυαλί πρέπει να κοπεί υπό γωνία για να γίνει σωστή δουλειά. 

 

Επίσης η αναπλήρωση με προβληματίζει... Που θα την κρύψεις σε ένα τέτοιο μέρος???

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν περισσότερα τα λίτρα θα το κόλλαγε άλλος αλλά στα 18 που βγαίνει το καταφέρνω έστω και αν είναι τρίγωνο (στη χειρότερη δεν θα περάσει τα stress test). 

Το θέμα της αναπλήρωσης το έχω λύσει για όλα τα ενυδρεία σπίτι μου αλλά αν έπρεπε θα έμπαινε στο από κάτω ντουλάπι και το νερό θα ανέβαινε επάνω διακριτικά με ένα σωληνάκι αεραντλίας από τρύπα στον πάγκο.  όλα γίνονται. Επίσης υπάρχει και εναλλακτική θέση κρυφή αν χρειαζόταν αναπλήρωση αλλά δεν. 

Link to comment
Share on other sites

Α) τα έχω σκεπασμένα. δεν εχεις εξάτμιση όταν εχεις καπάκι. (οχι δεν ανεβαίνει η θερμοκρασία, ναι ξέρω οτι τα reef πρέπει να είναι ανοιχτά, οχι δεν πρόκειται να το ανοίξω για πολλούς λόγους).
Β) μένει η μάνα μου δίπλα. και να λείψω όλη μέρα πάει και τσεκάρει τη στάθμη όσες φορές χρειαστεί μέσα στη μέρα (που δεν χρειάζεται).
Γ) αμα εχεις το Β εχεις αυτόματα και δοσομετρική για το reef  και solenoid για το Co2 και αυτόματες ταΐστρες και σου ανάβει και τον θερμοσίφωνα να κάνεις μπάνιο αν βιάζεσαι. Γενικά απο "αυτοματισμούς" είμαι καλυμμένος.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...