Jump to content

Ελαχιστα λιτρα για δυο γαριδες


Recommended Posts

πριν 43 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Α) τα έχω σκεπασμένα. δεν εχεις εξάτμιση όταν εχεις καπάκι. (οχι δεν ανεβαίνει η θερμοκρασία, ναι ξέρω οτι τα reef πρέπει να είναι ανοιχτά, οχι δεν πρόκειται να το ανοίξω για πολλούς λόγους).
Β) μένει η μάνα μου δίπλα. και να λείψω όλη μέρα πάει και τσεκάρει τη στάθμη όσες φορές χρειαστεί μέσα στη μέρα (που δεν χρειάζεται).
Γ) αμα εχεις το Β εχεις αυτόματα και δοσομετρική για το reef  και solenoid για το Co2 και αυτόματες ταΐστρες και σου ανάβει και τον θερμοσίφωνα να κάνεις μπάνιο αν βιάζεσαι. Γενικά απο "αυτοματισμούς" είμαι καλυμμένος.

Προς θεού δεν θα σου πω τι να κάνεις! Ναι οκ όλα κατανοητά!! 

Δεν έχεις πρόβλημα με το ph  που το έχεις σκεπασμένο? Σε τι τιμές βρίσκεται το ph σου την μέρα και σε τι τιμές το βράδυ που κλείνουν τα φώτα? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, revolution1925 said:

Προς θεού δεν θα σου πω τι να κάνεις! Ναι οκ όλα κατανοητά!! 

Δεν έχεις πρόβλημα με το ph  που το έχεις σκεπασμένο? Σε τι τιμές βρίσκεται το ph σου την μέρα και σε τι τιμές το βράδυ που κλείνουν τα φώτα? 

οχι δεν το ειπα με αυτη την έννοια απλά ήθελα να πω πως ηδη εχω ενημερωθεί για τα αρνητικά της όλης υπόθεσης για να μη κουράζεστε να τα ξαναλέτε. ακούστηκε διαφορετικά ομως.

Κοιτα εγώ πρόβλημα με το Ph φυσικά και δεν εχω :hehe . τα ζωντανά είναι το θέμα!  στο φυτεμένο ειναι μόνιμα στο 6.4 μερα-νυχτα (εκτός απο κανα δυο φορές που κολλησε το co2 και πηγε 6.0). Στο θαλασσινό απο την αλλη μοοολις το μέτρησα (μιας και το συζηταμε) και ειναι στο 7,8 με 8,0. και το πρωί που το εχω δει παλι εκει παει......  τι να σου πώ παράπονα δεν εχω ακούσει απο τους "κατοίκους" μεχρι τώρα. μάλλον εχουν συνηθίσει.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού μπορείς και κρατάς τέτοιες τιμές είσαι ωραίος. Μέτρα αν θες και κάνα δυωρο αφού κλείσουν τα φώτα για να σαι σίγουρος! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι φωτισμό led χρειαζεται κατι τέτοιο που λεμε? ενα μπλέ ενα ασπρο και ενα κοκκινο πχ? (πόσους βαθμούς το ασπρο?)

Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2018 at 5:45 ΠΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Τι φωτισμό led χρειαζεται κατι τέτοιο που λεμε? ενα μπλέ ενα ασπρο και ενα κοκκινο πχ? (πόσους βαθμούς το ασπρο?)

Tό κόκκινο δεν χρειαζετε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εχω αρχίσει και προχωράω αρκετά το συγκεκριμένο project (λες και με το αλλο θαλασσινό πρόλαβα και έμαθα σε ενα χρόνο τρομάρα μου).
Τώρα ειμαι στο στάδιο του φωτιστικού. εχω υπολογίσει για ενα LED 3W bright blue 460-470nm και ποιο ασπρο θα πρέπει να βάλω για να ταιριάξει? γενικά τι συνδυασμό λέτε να κάνω με τα λεντ? μπορώ να φτιάξω με οποιοδήποτε συνδυασμό απο αυτα που πουλάει ο https://futureeden.co.uk/

Κανας ζωανθος θα μπει και λιγο green star polyps που ειναι εύκολα....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα αντί για 1 τρίβατο, 3χ1watt (εκτός και αν βάλεις 3χ3watt) με royal blue, ice white, και ενα deep red! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

στο 3χ3w λες να εχω πάρα πολύ φως? Αλλα επειδή το κύκλωμα του driver θα το φτιάξω μονος μου δεν μου κανει κόπο να βάλω απο ενα ποτενσιόμετρο στο καθε λεντ και να παιξω ετσι. Απο την αλλη ομως και το 3χ1w setup ειναι ευκολοτερο και οικονομικότερο αν με καλύπτει απο φώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κανένας ηλεκτρονικός στη παρέα??
Προχωράω λιγο ακόμη το προτζεκτ τώρα που πηρα άδεια και ειμαι στη φάση της κατασκευής του φωτιστικού. Με εχει πιάσει η ξεροκεφαλιά μου και δεν δινω ενα 10ρικο να αγοράσω ενα led driver γιατι θέλω να φτιάξω ενα κύκλωμα μονος μου (με τα ελάχιστα που σκαμπάζω). Έχει κανείς υπόψιν του κανα εύκολο κυκλωματακι για την οδήγηση των 3χ1 watt led που είπε ο huski πριν? Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω ενα τροφοδοτικό 12V 5a που εχω ήδη για γενικές χρήσεις.

Μεχρι τώρα εχω κανει δοκιμή με ένα εύκολο που έχω βρει (τα q1 είναι ενα NPN transistor και q2 είναι ενα  N-channel FET ). ιδέες?

Untitled.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 11/19/2018 at 4:17 PM, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Κανένας ηλεκτρονικός στη παρέα??
Προχωράω λιγο ακόμη το προτζεκτ τώρα που πηρα άδεια και ειμαι στη φάση της κατασκευής του φωτιστικού. Με εχει πιάσει η ξεροκεφαλιά μου και δεν δινω ενα 10ρικο να αγοράσω ενα led driver γιατι θέλω να φτιάξω ενα κύκλωμα μονος μου (με τα ελάχιστα που σκαμπάζω). Έχει κανείς υπόψιν του κανα εύκολο κυκλωματακι για την οδήγηση των 3χ1 watt led που είπε ο huski πριν? Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω ενα τροφοδοτικό 12V 5a που εχω ήδη για γενικές χρήσεις.

Μεχρι τώρα εχω κανει δοκιμή με ένα εύκολο που έχω βρει (τα q1 είναι ενα NPN transistor και q2 είναι ενα  N-channel FET ). ιδέες?

Untitled.png

Τί έφτιαξες τελικά?

Link to comment
Share on other sites

το άφησα λίγο γιατι ειχα κατι δουλειές αλλά σκοπεύω να το τελειώσω την αλλη βδομάδα. Έτοιμο πάντως δεν αγοράζω μου εχει γινει εμμονή.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

το άφησα λίγο γιατι ειχα κατι δουλειές αλλά σκοπεύω να το τελειώσω την αλλη βδομάδα. Έτοιμο πάντως δεν αγοράζω μου εχει γινει εμμονή.

Αν πιανουν τα χέρια σου δε το συζητάς..Εννοειται το φτιάχνεις έτσι όπως το θέλεις εσύ..  ;) 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διάφορα σκόρπια βήματα γίνονται τον τελευταίο καιρό πάνω στο θέμα....  Καταρχήν έβγαλα άκρη με το κύκλωμα. το δοκίμασα και δουλεύει. έβγαλα και το τελικό σχέδιο για να τυπώσω τη πλακέτα.
Εχει κολληθεί το περισσότερο μέρος της γυάλας (ναι όχι ολο μαζεμένα, είναι αδύνατον λόγω σχήματος. θα καταλάβετε όταν το δείτε).
Επίσης πήρα λιγο ζωντανό βράχο που βρήκα σε κομμάτια που με βόλευαν επιτέλους. τα έχω σε μια λεκάνη νερό με τα αξεσουάρ τους για λιγες μέρες.
Το θέμα είναι οτι αν και ουτε κιλό στο σύνολο ο βράχος εχει ενα σωρό πράγματα που ζουν μέσα του που μάλλον θα έχουμε πρόβλημα (με κάνει να απορώ πως τη γλίτωσα με το βράχο από το αλλο ενυδρείο που ήταν πεντακάθαρος).
Καταρχήν πέτυχα ενα σαν σαρανταποδαρούσα που το βούτηξα με τη τσιμπίδα και το έκοψα στα δυο. το μισο το πέταξα το άλλο ζει κανονικά το βλέπω συχνά.
Μετά έχουμε το άλλο στον άσπρο σωλήνα που δεν ξέρω τι είναι και επίσης έχουμε και μερικές αστέρινες αλλά αυτές δεν είναι καθόλου πρόβλημα.... τι λέτε εσείς?

IMG_20190127_013058_HDR.jpg

IMG_20190127_141512_HDR.jpg

Link to comment
Share on other sites

μήπως τώρα που προχωράει το θέμα να αλλάζαμε τιτλο (σε κατι σαν jims pico reef πχ)? ή να ξεκινήσω καινούριο θεμα με ολα τα στάδια (εχω κρατήσει βίντεο απο ολες τις κατασκευές κτλπ)?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

μήπως τώρα που προχωράει το θέμα να αλλάζαμε τιτλο (σε κατι σαν jims pico reef πχ)? ή να ξεκινήσω καινούριο θεμα με ολα τα στάδια (εχω κρατήσει βίντεο απο ολες τις κατασκευές κτλπ)?

 

Ότι θες μου λες .

Εγώ θα πρότεινα νέο θέμα ανάλογα με το μέγεθος. 

Αν κάτω από 100λ στο Νανο reef .

Link to comment
Share on other sites

Για να οδηγήσεις ενα LED εδικά κάποιο που έχει μεγάλη κατανάλωση και τραβάζει ρεύμα, θα χρειαστείς buck converter. Υπάρχουν έτοιμοι στην αγορά ανάλογα με την τάση εισόδου και τα Amper του LED. Εγω τον τελευταίο καιρό φτιάχνω κάτι ανάλογο με μικρής όμως κατανάλωσης LED αλλά τάσης των 9V. Φυσικά υπαρχουν και LED που είναι στα 10-12 Volt με 100mA κατανάλωση και απίστευτο φωτισμό. 

 

Το να οδηγήσεις ενα LED δεν φτάνει μονο το κύκλωμα αλλά αν είναι 1W ή 3W η πολλά περισσότερα χρειάζεται να υπάρχει ψυκτρα.

 

Αυτό που κάνω είναι ένα τεστ με 48 UV smd 0805, και οδηγούνται απο ενα PIC16f628a με power transtistor και power resistor. 

 

Επίσης φτιάχνω και ενα development board για να μπορέσω να έχω όσες περισσότερες εξόδους μπορώ απο ενα PIC18F46K22 I/PT. Ετσι θα μπορώ να οδηγήσω οτι χρειάζομαι μέσω RF. Αυτό θέλει δουλίτσα....

20190127_220350.jpg

20190109_091835.jpg

Έγινε επεξεργασία - Leonardo_10
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Leonardo_10 said:

Για να οδηγήσεις ενα LED εδικά κάποιο που έχει μεγάλη κατανάλωση και τραβάζει ρεύμα, θα χρειαστείς buck converter. Υπάρχουν έτοιμοι στην αγορά ανάλογα με την τάση εισόδου και τα Amper του LED. Εγω τον τελευταίο καιρό φτιάχνω κάτι ανάλογο με μικρής όμως κατανάλωσης LED αλλά τάσης των 9V. Φυσικά υπαρχουν και LED που είναι στα 10-12 Volt με 100mA κατανάλωση και απίστευτο φωτισμό. 

 

Το να οδηγήσεις ενα LED δεν φτάνει μονο το κύκλωμα αλλά αν είναι 1W ή 3W η πολλά περισσότερα χρειάζεται να υπάρχει ψυκτρα.

 

Αυτό που κάνω είναι ένα τεστ με 48 UV smd 0805, και οδηγούνται απο ενα PIC16f628a με power transtistor και power resistor. 

 

Επίσης φτιάχνω και ενα development board για να μπορέσω να έχω όσες περισσότερες εξόδους μπορώ απο ενα PIC18F46K22 I/PT. Ετσι θα μπορώ να οδηγήσω οτι χρειάζομαι μέσω RF. Αυτό θέλει δουλίτσα....

20190127_220350.jpg

20190109_091835.jpg

Δυνατός παίκτης!!

Ενημέρωσέ μας με τα συμπεράσματα που θεωρείς οτι θα μας βοηθήσουν όταν έχεις αποτελέσματα..

Μπράβο σου φίλε!!

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι και εγώ για γαρίδες και φυτεμένο.....

 

Περιμένω κάποια υλικά να έρθουν, και καθώς και την πλακέτα pcb τον επόμενο μήνα και ξεκινάω. Το πρώτο που θα γίνει είναι να φτιάξω μια μπάρα με 3-4 σειρές LED, με τα παρακάτω χρώματα. 

 

1. Λευκό ψυχρό

2. Λευκό θερμό

3. Μπλέ ψυχρό

4. Pink & Purple. 

 

Ανάλογα την ώρα θα ανάβουν κάποια μόνα τους και θα ρυθμιστούν επίσης να ανάβουν κάποια και παράλληλα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...