Jump to content

Αλλαγή διατροφής σε χελώνες-πως?


Recommended Posts

Καλησπερα και καλως σας βρηκα,

ειμαι νεο μελος και κατοχος δυο νεροχελωνων scripta elegans, κανα μηνα τωρα εχω ξεκινησει πιο σοβαρα την προσπαθεια οσον αφορα διατροφη  με λαχανικα οπως μαρουλι λολα πικραλιδα και δεν τρωνε με τιποτα :mellow: καθε μερα τους βαζω καινουργια κρεμασμενα με ενα κλιπ και ουτε που τα ακουμπανε, μονο καροτο εχω καταφερει μεχρι τωρα να τις δωσω  που δεν εινα και για συχνα.

Ηλικιακα ειναι η μια 1 και κατι και η αλλη 2 παρα, και αλλοι λενε ειναι νωρις για greens αλλοι λενε πρεπει να τα μαθαινουν απο μικρα. Αυτο με το ποσοστο πρωτεϊνης-φυτικων στην διατροφη που πρεπει να αλλαζει οσο μεγαλωνουν με αγχωνει γιατι φοβαμαι για pyramiding (δεν τις λες και αδυνατες) και εχω αρχισει να τους κανω μια μερα την εβδομαδα νηστεια ( για τη μεγαλη και δυο ).Μεχρι τωρα η διατροφη ηταν  καθε απογευμα με pellets -μερα παρα μερα- και ενδιαμεσα γαιωσκωληκες, γρυλους, αποξειραμενες γαριδες και κανα γκαπυ μια φορα το μηνα.

ΥπαρχεΙ καποιος με εμπειρια στο θεμα να βοηθησει με το πως θα τις κανω να φανε πρασιναδα? Κατι μεθοδους που λενε κοψιμο καθε πρωτεϊνης μεχρι να φανε τα λαχανικα ισχυουν ?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα και καλως ηρθες!Πιστευω και εγω οτι ειναι νωρις ακομα για τις χελωνες σου να τραφουν σε μεγαλυτερη αναλογια με φυτικες τροφες.Αλλωστε τα pellets περιεχουν κι αυτα φυτικες ινες και καλυπτονται.Η δικη μου ειναι 5 ετων και τρεφεται αποκλειστικα με  pellets ,λιγο καροτο και αρακα βρασμενα αραια και που και χαιρει ακρας υγειας.Αυτο το λεει και ο κτηνιατρος που την παρακολουθει.Αυτο με το καημενο το γκαπι με ανατριχιασε!Καλυτερα λιγη σαρδελα οταν παιρνετε για το τραπεζι σας.Παντως συνεχισε να τους τα προσφερεις καπου καπου κι ας μην τα τρωνε.Οταν θα το εχουν αναγκη θα το αποδεχτουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απάντηση,

Με καθυσηχασες αρκετα γιατι ειχα τρομαξει λιγο. Αναφορικα με το γκαπυ, επειδη το προτεινει στο διαιτολογιο το redearslider.com το εδινα αλλα  σκεφτομουν να μην τους δινω αλλο γιατι οντως ειναι λιγο βαρβαρο ( οι σαρδελες απο κονσερβα εννοεις?).

Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω -αν δεν ειναι εναντια στους κανονες του φορουμ- τι μαρκα pellets δινεις και ποσο? το καροτο και ο αρακας μια φορα την εβδομαδα ή πιο πολυ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σαρδελα ωμη οπως την παιρνεις απο τον ψαρα! Τους κανει πολυ καλο!Αρακα δινω μια φορα αλλα καροτο προσπαθω σχεδον καθε μερα.Αλλοτε το τρωει αλλοτε οχι!Τα pellets τ'αλλαζω συνεχεια,απλα προσεχω η συνθεση να εχει και φυτικες ινες.Δινω επισης και κομματακια βραστου κοτοπουλου οταν εχουμε χωρις σαλτσες η λαδια.Τωρα στο περιπου ,ποσοτητα οχι μεγαλυτερη απο το μεγεθος του κεφαλιου της μια φορα την μερα.Οπωσδηποτε νηστεια μια η δυο φορες την εβδομαδα μιμουμενος την φυση οπου δεν θα εβρισκε τροφη καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι για την ανταποκριση,

θα δινω πιο συχνα καροτο ( νομιζα οτι δεν κανει καθε μερα) αφου εχουν μαθει και το τρωνε, η νηστεια εχει μπει ηδη στο προγραμμα  (μια μερα την εβδομαδα για την μικρη , για τη μεγαλη δυο ) και θα την συνεχισω. Ευτυχως με την ποσοτητα των pellets τοσο τις εδινα ανεκαθεν και θα κανω ερευνα για το ποιες εχουν φυτικες ινες και ποσο.

Εχω και κατι αποριες με τα υλικα στο φιλτρο μου αλλα θα ανοιξω νεο θεμα γι' αυτο. Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια σε μικρα res οπως ακριβως πωλουντε στα pet shop,ποσες ημερησιως γαριδες ειναι καλη ποσοτητα; Ρωτω γτ ειναι κουφιες κ ξερες,κ δ μπορεις ν υπολογισεις συμφωνα με το κεφαλι τους,(που κανονικα θ πρεπε 2-3 ν χουν το μεγεθος του κεφαλιου μωρων! Μιλαω για τις μικρες gammarus,οχι τις μεγαλες! Εμενα τρωνε 10 την μερα περιπου,γι αυτο ρωταω!μηπως τις υπερταιζω;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η ποσοτητα οχι παραπανω ομως.Καλο ειναι να τους συνηθισεις σε μια ποικιλια τροφων απο τωρα.Δοκιμασε και τιποτα φρεσκο οπως γαυρο, σαρδελα, κοτοπουλο ασπραδι αυγου, καροτο.Τα ψαρια ωμα τα υπολοιπα βρασμενα και ολα κομμενα σε πολυ-πολυ μικρα κομματακια.Μια μερα την εβδομαδα νηστεια........και μετα εξομολογηση!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχχαχαχαχα νηστεια ακομη δ εχει πεσει! Κοτοπουλο κ λαχανικα που δινω στην μεγαλη δινω κ σ αυτα που κ που,αυριο ξεκινανε κ reptomim sticks ,θα τα ψιλοκοβω! Σημερα τους πεταξα αποξειραμενο mosquito για μονομαχους !το φαγαν αλλα δ ενθουσιαστηκαν!

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Nikos Alexandropoulos έγραψε:

Χαχαχχαχαχαχα νηστεια ακομη δ εχει πεσει! Κοτοπουλο κ λαχανικα που δινω στην μεγαλη δινω κ σ αυτα που κ που,αυριο ξεκινανε κ reptomim sticks ,θα τα ψιλοκοβω! Σημερα τους πεταξα αποξειραμενο mosquito για μονομαχους !το φαγαν αλλα δ ενθουσιαστηκαν!

Πολυ σωστος με τα λαχανικα εγω το αμελησα δυστηχως και τωρα δεν δεν τα ακουμπανε παρα μονο το καροτο.

 Στα μωρα δινε σχεδον καθε μερα τα sticks (ειδικα της reptomin ειναι απο τα καλα και εχει και για μωρα σε μορφη pellets) μεχρι να χρονισουν, εγω εμεινα και μενω πολυ ευχαριστιμενος με τα pellets της omega one. Για τις γαριδες μεχρι εκει ειναι καλη ποσοτητα αλλα κανα 2-3 φορες το πολυ την εβδομαδα και αν μπορεις πασπαλισε τες με σκονη ασβεστιου d3.  Eγω οταν πηραν μποϊ τους αρχισα και ζωντανο 2 φορες την εβδομαδα (γρυλο, σκουλικι). Μετα το χρονο το σωστο ειναι 1- 2 φορες την εβδομαδα νηστεια οπως ειπε και ο rafael.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τα βουταω σε ζωμο τονου κ τα πανε μαρουλι τα λαχανανικα! Pelets  δ χω βρει της reptomim,μονο στικς βρηκα! Εδω επαρχεια δυσκολα κ προπαραγγελιες!εχεις λινκ ή καποιο μαγαζι συγκεκριμενο που προμηθευεσαι; Το ασβεστιο σε σκονη, τα ζωντανα meals,και τα πελετς που εμπιστευεσαι; Με βιταμινα υγρη τις πασπαλιζω μεχρι τωρα,και ασβεστιο απο κοκκαλο σουπιας! Μετα τον χρονο ναι 2 μερες νηστεια επιβαλλεται!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Nikos Alexandropoulos έγραψε:

Τα βουταω σε ζωμο τονου κ τα πανε μαρουλι τα λαχανανικα! Pelets  δ χω βρει της reptomim,μονο στικς βρηκα! Εδω επαρχεια δυσκολα κ προπαραγγελιες!εχεις λινκ ή καποιο μαγαζι συγκεκριμενο που προμηθευεσαι; Το ασβεστιο σε σκονη, τα ζωντανα meals,και τα πελετς που εμπιστευεσαι; Με βιταμινα υγρη τις πασπαλιζω μεχρι τωρα,και ασβεστιο απο κοκκαλο σουπιας! Μετα τον χρονο ναι 2 μερες νηστεια επιβαλλεται!!! 

το μαγαζι θα στο στειλω pm αυριο ομως γιατι ο ζυθος των καπηλειων με στελνει στην αγκαλια του μορφεα.Πολυ καλο με το ζωμο, εγω το εχω φοβηθει για το νερο, χωρις λαδι ε?οκ με τις βιταμινες τα ιδια εκανα και εγω, πλεον ριχνω του νερου  για καμια βδομαδα πριν αλλαξω τον ανθρακα

 

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω το ιδιο φιλε μου ετοιμαΖομουν!οποτε θες,καληνυχτα κ καλη ξεκουραση!σε νερο φυσικα ναι,αν κ το λαδι δ τους κανει κακο!δ με νοιαζει ν λερωνουν οι τροφες καθως ταιζω 20λεπτα εκτος ενυδρειου!δ εχω αλλαξει ακομα ανθρακα!ουτε καποιο υλικο!μολις εστησα μπολι νομιζω! Ειναι 15μερες το φιλτρο,αλλαζω νερο 30% καθε βδομαδα,κ προσθετω τοτε σταγονες!μεχρι στιγμης ουτε μυρωδια,ουτε κιτρινιλα ή στερεα αποβλητα!την 3η βδομαδα θ δειξει! Θ τα πουμε αυριο! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...