Jump to content

Κατασκευη τετραγωνου ενυδρειου


rafael

Recommended Posts

Φιλοι καλησπερα,προτιθεμαι να φταξω ενα τετραγωνο ενυδρειο 1μΧ1μΧ50εκ.Διαβαζοντας προσεκτικα πολλα απο αυτα που εχουν γραψει παλαιοτερα οι πιο εμπειροι στις ιδιοκατασκευες-και τους ευχαριστω που τις μοιραστικαν εδω-κατεληξα στη χρηση ρονταρισμενων γυαλιων τα οποια θα κολληθουν περιμετρικα της βασης.Θελω να ρωτησω αν θα χρειαστουν κοντρες,αν ναι τι φαρδος και αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιον καλο τζαμα που να κοβει με ακριβεια και να ειναι λογικος οικονομικα.Οποιεσδηποτε συμβουλες καλοδεχουμενες και επιθυμητες!

Έγινε επεξεργασία - rafael
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε και και καλή επιτυχία!

Ήθελα να σε ρωτήσω για αρχή, έχεις κολλήσει ξανά ενυδρείο; Με τις διαστάσεις που αναφέρεις βγαίνει περίπου 500 λίτρα, δεν είναι λίγα. Και κυρίως έχει μεγάλο ύψος,σωστά;  οπότε λογικά οι κόντρες είναι μονόδρομος. Τι πάχος τζάμι θα βάλεις; 

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ για τις ευχες.Δεν εχω ξανακολλησει ενυδρειο αλλα θελω να το ρισκαρω μαζι μ'ενα φιλαρακι βεβαια που θα βοηθησει.Το υψος θα μπορουσα να το κατεβασω λιγο μιας και στην πραγματικοτητα προκειται για ερπεταριο,Θελω να προσφερω στην χελωνα μου περισσοτερο χωρο[ειναι τωρα σ'ενα εκατολιτρο].Το παχος σκεφτομουν να ειναι 10αρι εκτος αν με συμβουλευσετε κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σε συμβουλεύσω με βάση τις απαιτήσεις της χελώνας, αλλά βάλε δεδομένα στο παρακάτω προγραμματάκι που ίσως σε βοηθήσει.

Καλή επιτυχία και προσοχή.:)

http://theaquatools.com/building-your-aquarium/

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε SOTIRIS ευχαριστω.Με δεικτη 4-very safe-μου βγαζει 9αρι για 50 εκ υψος και 7αρι για 40 εκ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

Φιλε SOTIRIS ευχαριστω.Με δεικτη 4-very safe-μου βγαζει 9αρι για 50 εκ υψος και 7αρι για 40 εκ.

Επειδή τα λίτρα είναι αρκετά πήγαινε σε όσο πιο <<safe>>  μπορείς αναλόγως και των οικονομικών σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Κοντρες να βαλω περιμετρικα και στον πατο και πανω?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος rafael έγραψε:

Κοντρες να βαλω περιμετρικα και στον πατο και πανω?

Εγώ αυτό θα έκανα :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει πρωτα να μαθω τιμες πανω κατω για να δω ποσο safe θα παω!

Link to comment
Share on other sites

10 εκατοστα φαρδος οι κοντρες θα ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζετε κανεναν δοκιμασμενο τζαμα σε Κορυδαλλο,Καλλιθεα,Π.Φαληρο η κι αλλου για να ζητησω τιμες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη επιτυχια ,

για τζαμα δεν ξερω, αλλα αν σε βοηθαει αυτο ως προς το τζαμι, εγω με 1.20μ χ 60π χ55υ ηταν κατηγορηματικος για 10αρι αυτος που μου το εφτιαξε για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Για φιλτρανση τι σκεφτεσαι να κανεις με τοσα λιτρα?

 

Link to comment
Share on other sites

10αρι σιγουρα δεν το συζηταμε,περιμενω απο τους εμπειρους εδω μηπως χρειαστει και παραπανω.Φιλτρο diy  κι αυτο, βαρελακι με αντλια 2-2.500 λιτρα η γλαστρες περιμετρικα με διαφορα υλικα και φυτα που να φιλτραρουν το νερο.Ποιος σου το εφτιαξε εσενα και αν επιτρεπεται ποσο σου κοστισε?

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει οτι μεχρι 300 λιτρα χρησιμοποιουμε αψητα και μετα παμε σε ψημενα τζαμια?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβαζω αρκετα για κατασκευή ενυδρείων το τελευταίο διάστημα μου αρεσε πολυ η ιδεα του διπλου πάτου αντι για κοντρες. Δλδ δευτερο τζαμι στο πατο με μειων 10mm γυρω γύρω οσο το πάχος του γυαλιού που θα βάλεις. Ετσι εχεις διπλο εμβαδο κόλλησης!

Sent from my PRO 7 using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα ηταν το καλυτερο,εχω δει κι εγω τετοια κατασκευη και ειναι και η ευκολοτερη,Ανεβαζει ομως σημαντικα το κοστος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

10αρι σιγουρα δεν το συζηταμε,περιμενω απο τους εμπειρους εδω μηπως χρειαστει και παραπανω.Φιλτρο diy  κι αυτο, βαρελακι με αντλια 2-2.500 λιτρα η γλαστρες περιμετρικα με διαφορα υλικα και φυτα που να φιλτραρουν το νερο.Ποιος σου το εφτιαξε εσενα και αν επιτρεπεται ποσο σου κοστισε?

Καλημερα,

Μου το εφτιαξε ενας που δουλευει σε μαγαζι με ενυδριακα  και μαζι με την basking platform κοστισε 200e.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται πολυ καλη τιμη !Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Τις πανω κοντρες ποσο πιο κατω απο το χειλος του ενυδρειου τις κολλαμε?

Link to comment
Share on other sites

Το φάρδος από τις κόντρες δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις πάνω από 5 cm όπως επίσης να βάλεις και διπλό πάτο

καθώς θα προσθέσεις αρκετό βάρος.

Εφόσον πρόκειται για χελωνιέρα και δεν θα το γεμίσεις μέχρι πάνω νερο ίσως δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις και 10αρια τζάμια.

Τέλος τις πάνω κόντρες αν τις κολλήσεις στα 4cm από πάνω θα είσαι μια χαρά.

 

Τζαμά στην γειτονιά μας έχει στην Θηβών bailas glass και Νέγρης στο Ρέντη. . .

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και τις πληροφοριες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σ'ενα εσωτερικο φιλτρο τυπου sump η εισοδος του νερου ειναι καλυτερα να γινεται απο πανω η απο κατω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω και παλι τις συμβουλες σας!Χαμηλα στο ενυδρειο θελω ν'ανοιξω μια τρυπα και να βαλω μια βανα προκειμενου ν'αδειαζω μ'ενα λαστιχο στον κηπο την ποσοτητα νερου που θελω ν'αλλαξω.Ποιος τυπος βανας ειναι ο πιο καταλληλος[μιλαμε για 10 αρι τζαμι] και γενικα αν διακινδυνευω ετσι την δομη του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...