Jump to content

Κατασκευη τετραγωνου ενυδρειου


rafael

Recommended Posts

πριν 19 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Εννοεις να σε προλαβω και οχι να σε γρουσουζεψω!!

Σε ρωτησα για τα ροδακια γιατι φαινονται απο την φωτο οτι δεν ειναι βαρεως τυπου και σε βαριες κατασκευες οπως αυτη της οποιας το συνολικο βαρος θα ξεπερναει τα 700 κιλα παιζουν ρολο μεχρι και οι βιδες που θα βιδωσεις.Σιγουρα το βαρος μοιραζεται και δεν θα το κανεις βολτες μεσα στο σαλονι αλλα αν δεν ειναι απολυτα αλφαδιασμενο το φορτιο που θα παιρνουν καποιες ροδες θα ειναι οριακο ισως και μεγαλυτερο απο αυτο που θα αντεχουν.

Η μεσαια ροδα δεν χρησιμευει καπου και εφοσον το πατωμα σου ειναι πλακακι πιθανοτατα καποια θα φευγουν και τα ροδακια δεν θα μπορεσεις να τα τακαρεις αλλα θα πρεπει να τακαρεις ολη την γυαλα πανω στην παλετα...

Οσο για την ζαρντιερα μπορω να σκεφτω μερικους λογους που δεν μετακινειται ευκολα αλλα το πιθανοτερο ειναι να μην εχεις χρησιμοποιησει τα καταλληλα ροδακια...

 

Εδω ειμαστε ολοι για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο!!Για να μην πηγαινεις λοιπον με τον σταυρο στο χερι κανοντσς προσευχες feel free to ask.... :)

Αν θελεις μπορεις να κανεια και mention ετσι ωστε να το βλεπει το μελος απο το οποιο θεωρεις οτι θα λαβεις ασφαλεις απαντησεις...

 

Εννοειται οτι κανω πλακα με το γρουσουζεμα ετσι.....?Η κατασκευη δεν θα ξεπερασει τα 700 κιλα γιατι το ενυδρειο δεν θα γεμισει φουλ.Υπολογιζω 320-350 λιτρα.Τα τζαμια ηταν γυρω στα 120 κιλα.Αν βγαλω την μεσαια ροδα και ενισχυσω με αλλα δυο περιμετρικα θα ειναι ασφαλεστερο?Αυτα μπορω να τα παρω με φρενο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις να βαλεις 6 ροδες??

Το ενυδρειο παντως αν δεν το γεμισεις μεχρι τις κοντρες θα δειχνει ασκημο οταν το κοιτας απο μπροστα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Εννοεις να βαλεις 6 ροδες??

Το ενυδρειο παντως αν δεν το γεμισεις μεχρι τις κοντρες θα δειχνει ασκημο οταν το κοιτας απο μπροστα...

εννοω να βαλω 8 [εχει ηδη επτα].Εχεις δικιο αλλα δεν μπορω να το γεμισω μεχρι τις κοντρες γιατι η χελωνα θελει εξεδρα.Αν το γεμισω μεχρι εκει θα καθεται παρεα μου στον καναπε!:hehe

Έγινε επεξεργασία - rafael
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα.... να σε σιγουρος πως θα το εκτιμήση ιδιαιτερος :)  ..... δεν τις κανεις 9 τις ροδες να το χρησιμοποιείς και σαν καροτσακι στην λαικη.....:heheχααχα σε πειραζω, δεν αντεξα. Περα απο την πλακα.... πριν βαλεις το ενυδρειο επανω βαλε ενα κομματι εξηλασμενης πολυστερίνης ετσι ωστε να παταει ομιομορφα το τζαμι και να παρει τα τυχόν κενα. Πριν το γεμισεις φερε και εναν παπα χααχαχα παλι σε πειραζω. Μια χαρα τα πας.... καλη συνεχεια φιλε μου!!

 

Μια προταση και για την Ελενη......

Pallet furniture: cabinet for aquarium

 

και μια ακομη.....

Cinder block aquarium stand - this would be one seriously heavy combination

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πάει για χελώνα φυσικά αλλάζει το θέμα του γεμίσματος. . .

Κατά τα άλλα ρόδες πρέπει να βγάλεις και όχι να βάλεις!!

Έκανες δοκιμή να το βάλεις στην θέση του να δεις τι λέει το αλφάδι ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

χαχαχα.... να σε σιγουρος πως θα το εκτιμήση ιδιαιτερος :)  ..... δεν τις κανεις 9 τις ροδες να το χρησιμοποιείς και σαν καροτσακι στην λαικη.....:heheχααχα σε πειραζω, δεν αντεξα. Περα απο την πλακα.... πριν βαλεις το ενυδρειο επανω βαλε ενα κομματι εξηλασμενης πολυστερίνης ετσι ωστε να παταει ομιομορφα το τζαμι και να παρει τα τυχόν κενα. Πριν το γεμισεις φερε και εναν παπα χααχαχα παλι σε πειραζω. Μια χαρα τα πας.... καλη συνεχεια φιλε μου!!

 

Μια προταση και για την Ελενη......

Pallet furniture: cabinet for aquarium

 

και μια ακομη.....

Cinder block aquarium stand - this would be one seriously heavy combination

Απλα τελειο!Το δευτερο ειναι με αλφαμπλοκ?Rik μες στο μυαλο μου εισαι !Και ναι !Θα τις κανω 9 γιατι τωρα πληρωνουμε και τις σακουλες!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εκανα καμια δοκιμη γιατι ειμαι ψιλοτεζα απο γαστρεντεριτιδα.Ελπιζω αυριο να ειμαι καλυτερα και ν'ασχοληθω .Πες μου πρεπει να βγαλω ροδες?Γιατι?

πριν 32 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Εφόσον πάει για χελώνα φυσικά αλλάζει το θέμα του γεμίσματος. . .

Κατά τα άλλα ρόδες πρέπει να βγάλεις και όχι να βάλεις!!

Έκανες δοκιμή να το βάλεις στην θέση του να δεις τι λέει το αλφάδι ?

 

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα.... να σε σιγουρος πως θα το εκτιμήση ιδιαιτερος [emoji4]  ..... δεν τις κανεις 9 τις ροδες να το χρησιμοποιείς και σαν καροτσακι στην λαικη.....:heheχααχα σε πειραζω, δεν αντεξα. Περα απο την πλακα.... πριν βαλεις το ενυδρειο επανω βαλε ενα κομματι εξηλασμενης πολυστερίνης ετσι ωστε να παταει ομιομορφα το τζαμι και να παρει τα τυχόν κενα. Πριν το γεμισεις φερε και εναν παπα χααχαχα παλι σε πειραζω. Μια χαρα τα πας.... καλη συνεχεια φιλε μου!!
 
Μια προταση και για την Ελενη......
3b2ab595a753be48d7c1e5bdbd45f71b.jpg&key=aa547252ac3c179e84c19ed1e449d0f890858bb339a9e208204c5cb51bfe1b91
 
και μια ακομη.....
4e344581037e601c43122cd0c50b1d82.jpg&key=bbe0e0ee683559470fa8bfecf9c0e0e5d8d98ce994df56b2e6a8e341451654af
Τούβλα είναι αυτά;;;Ωραίο φενεται αλλά είναι κολλημένα τα 'τούβλα';;;
Details please,I'm intrested!!!!

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@rafael

Καταρχήν περαστικά!!

Όταν με το καλό σηκωθείς κάνε την δοκιμή και αναλόγος το απότελεσμα θα το συζητήσουμε ξανά. . .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Elef3004 έγραψε:

Τούβλα είναι αυτά;;;Ωραίο φενεται αλλά είναι κολλημένα τα 'τούβλα';;;
Details please,I'm intrested!!!!

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

 

πριν 17 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Απλα τελειο!Το δευτερο ειναι με αλφαμπλοκ?Rik μες στο μυαλο μου εισαι !Και ναι !Θα τις κανω 9 γιατι τωρα πληρωνουμε και τις σακουλες!

Καλημερα παιδια..... για τσιμεντολιθα τα κοβω μια που λειτουργουν καλυτερα στατικα.... απο εκει και περα σανιδες 3 εκατοστων και τα φιξαρης με καποια κολλα η απλα ακουμπιστα μια που με το βαρος του ενυδρειου δεν πανε πουθενα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια..... για τσιμεντολιθα τα κοβω μια που λειτουργουν καλυτερα στατικα.... απο εκει και περα σανιδες 3 εκατοστων και τα φιξαρης με καποια κολλα η απλα ακουμπιστα μια που με το βαρος του ενυδρειου δεν πανε πουθενα.....
Τους τσιμεντολιθους από που μπορώ να τους προμηθευτω;Είναι ακριβοί;; Και οι σανίδες απο τί δέντρο είναι;;;(βελανιδιάς κλπ)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Elef3004 έγραψε:

Τους τσιμεντολιθους από που μπορώ να τους προμηθευτω;Είναι ακριβοί;; Και οι σανίδες απο τί δέντρο είναι;;;(βελανιδιάς κλπ)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Τσιμεντόλιθους μπορείς να βρεις από μάντρα οικοδομικών υλικών.

Δεν έχουν ακριβά. Περίπου 70-80 λεπτά το τεμάχιο.

Ξυλεία για τέτοια χρήση θα ήταν προτιμότερο να χρησιμοποιηθεί κόντρα πλακέ θαλάσσης.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κοντρα πλακε θαλασσης σιγουρα ειναι καλο υλικο αλλα και αρκετα ακριβω....πευκο ειναι ποιο οικονομικη λυση.... η καποια μελαμινη η βακελιτης.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μεσα στο θεμα ''κατασκευη τετραγωνου ενυδρειου'' κρυβεται ενα υποθεμα ''κατασκευη βασης απ'οτι βρειτε σε μαντρες'':hehe

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τσιμεντόλιθους μπορείς να βρεις από μάντρα οικοδομικών υλικών.
Δεν έχουν ακριβά. Περίπου 70-80 λεπτά το τεμάχιο.
Ξυλεία για τέτοια χρήση θα ήταν προτιμότερο να χρησιμοποιηθεί κόντρα πλακέ θαλάσσης.[emoji4]
Ευχαριστώ πολύ. Κολλάνε στο ξύλο με σιλικόνη;

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω αυτήν την κόλλα και μου λύνεται το πρόβλημα?[emoji23]

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

@rafael

Τελικα θα το γεμισουμε?? :P

 

Αστα φιλε ουτε το γεφυρι της Αρτας αυτο το ενυδρειο.Ποτε ο Γιαννης δεν μπορει ποτε ο :bigemo_harabe_net-119:του πονει!

Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2018 at 7:02 ΜΜ, το μέλος rastaman έγραψε:

Εφόσον πάει για χελώνα φυσικά αλλάζει το θέμα του γεμίσματος. . .

Κατά τα άλλα ρόδες πρέπει να βγάλεις και όχι να βάλεις!!

Έκανες δοκιμή να το βάλεις στην θέση του να δεις τι λέει το αλφάδι ?

Σημερα κινητοποιηθηκαμε λιγο και  το ανεβασαμε στη βαση.Νομιζω ειναι οκ.[rastaman τι λες?]Αυριο η μεθαυριο γεμιζω.ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

20180401_230238.jpg

20180401_230300.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλογεμιστω....... κανε ενα τεστ drive πρωτα γεμισε το και αστο μερικες μερες να δεις εαν εχεις καποιο ουσιαστικο προβλημα......

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλαρακο.Μολις μπηκα μεσα.....φυτεψα τα καλαθακια για την ζαρντινιερα !Ετοιμα και αυτα σε μια πλαστικη κουτα με κυκλοφορητη αναμενουν.Επειδη δεν εχω ξανακολλησει ενυδρειο ,μου παει τρεις και μια για το γεμισμα.Ειδα ονειρο σημερα οτι ανοιξε σα γαρυφαλλο!Δεν ειμαι πολυ καλα εεε?:nurse:Θελω επαγγελματικη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Xε χε... βγαλε το αυτοκινουμενο εξω.... βεραντα, αυλη μπαλκονι και γεμισε το εκει για σιγουρια. Εαν θες υπαρχουν γωνιες αλουμινιου οπου μπορεις να κολλησεις εξωτερικα για παν ενδεχομενο.

Link to comment
Share on other sites

3.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.....Λετε να το κανω κι αυτο?Εχει διπλο πατο ,κοντρες επανω συν το τζαμι του φιλτρου και την ζαρντινιερα τα οποια θεωρω οτι δενουν ακομα περισσοτερο την κατασκευη.Παντως το σκεφτομαι απο πλευρα αισθητικης'μου αρεσουν πολυ αυτες οι γωνιες που εβαλες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...