Jump to content

Απορίες με sump της elos


timik

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα! 

Ετοιμάζω σιγά σιγά το 400λιτρο και θέλω μια βοήθεια στο sump. 

Μιλάμε για το sump του elos system 120 (δώρο από φίλο) και λέω να δουλέψω με αυτό!

 

Βρήκα κάποιες ιδέες στο νετ και σκέφτομαι να πράξω ανάλογα. 

Στην φωτογραφία φαίνεται να πέφτει η υπερχείλιση στο μεγάλο δωμάτιο και να παίρνει απο εκεί το skimmer και το στέλνει στο πρώτο μικρό δωμάτιο. Απο αυτό συνεχίζει στο δεύτερο και στο τρίτο για μηχανικό, βιολογικό και χημικό καθαρισμό. 

 

Το ερώτημα είναι: εφόσον πέφτει στο πρώτο από όπου παίρνει και η αντλία επιστροφής δεν μένει αρκετό νερό ασκιμάριστο κλπ? 

Έχετε κάποια ιδέα για καλύτερη χρήση? 

 

Επίσης στο δωμάτιο της αναπλήρωσης έχουν βάλει αλγες. Να το κάνω έτσι ή να το κρατήσω για αναπλήρωση και να βάλω σε ενα απο τα μικρά άλγες ?

 

Ευχαριστώ!

 

 

 

αρχείο λήψης.jpg

Elos090630 sump autopsy.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος timik έγραψε:

Παίδες καλησπέρα! 

Ετοιμάζω σιγά σιγά το 400λιτρο και θέλω μια βοήθεια στο sump. 

Μιλάμε για το sump του elos system 120 (δώρο από φίλο) και λέω να δουλέψω με αυτό!

 

Βρήκα κάποιες ιδέες στο νετ και σκέφτομαι να πράξω ανάλογα. 

Στην φωτογραφία φαίνεται να πέφτει η υπερχείλιση στο μεγάλο δωμάτιο και να παίρνει απο εκεί το skimmer και το στέλνει στο πρώτο μικρό δωμάτιο. Απο αυτό συνεχίζει στο δεύτερο και στο τρίτο για μηχανικό, βιολογικό και χημικό καθαρισμό. 

 

Το ερώτημα είναι: εφόσον πέφτει στο πρώτο από όπου παίρνει και η αντλία επιστροφής δεν μένει αρκετό νερό ασκιμάριστο κλπ? 

Έχετε κάποια ιδέα για καλύτερη χρήση? 

 

Επίσης στο δωμάτιο της αναπλήρωσης έχουν βάλει αλγες. Να το κάνω έτσι ή να το κρατήσω για αναπλήρωση και να βάλω σε ενα απο τα μικρά άλγες ?

 

Ευχαριστώ!

 

 

 

αρχείο λήψης.jpg

Elos090630 sump autopsy.jpg

Εγω θα εβγαζα την καλτσα ,στο πρωτο θαλαμισκο θα εβαζα τα υλικα φιλτραρισματος στο δευτερο την αντλια επιστροφης και την χαετο μονη εκει που ειναι και θα εβαζα χτενια στο διαχωριστικο ταμι ετσι ωστε να μην πανε κομματια της αλλου και εχουν θεμα οι αντλιες.Ξεχωριστα θα εφτιαχνα χωρο για την αναπληρωση.Επισεις καπου εκει θα μπει και ο θερμοστατης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα αυτό που λες για την επιστροφή .

Τι εννοείς εκεί που έχει την υπερχείλιση έχει και την επιστροφή ? Στο ίδιο διαμέρισμα? Αν ναι είναι λάθος.  άλλα μού κάνει εντύπωση!

Πάντως μια χαρά σαμπ θα γίνει!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! 

 

niknik  Το διαμέρισμα που έχει την χαετο στην φωτογραφία είναι κλειστό (ο κατασκευαστής το έχει για αναπλήρωση) συνεπώς θα πρέπει να υπάρχει άλλη αντλία που να στέλνει το νερό σε αυτό! Ακόμη και αν το τρυπήσω η στάθμη δεν θα φτάσει ποτέ στο σημείο που είναι στην φωτογραφία!

 

fishbone  Αυτό καταλαβαίνω εγώ βλέποντας την φωτογραφία. Σίγουρα είναι λάθος! 

 

 
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος timik έγραψε:

Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! 

 

niknik  Το διαμέρισμα που έχει την χαετο στην φωτογραφία είναι κλειστό (ο κατασκευαστής το έχει για αναπλήρωση) συνεπώς θα πρέπει να υπάρχει άλλη αντλία που να στέλνει το νερό σε αυτό! Ακόμη και αν το τρυπήσω η στάθμη δεν θα φτάσει ποτέ στο σημείο που είναι στην φωτογραφία!

 

fishbone  Αυτό καταλαβαίνω εγώ βλέποντας την φωτογραφία. Σίγουρα είναι λάθος! 

 

 
 

Εάν θες να το δουλέψεις για τη χαετο θα πρέπει να κοντηνεις το διαχωριστικο τζαμι 2 με 3 εκατοστα .Ετσι θα κινειτε το νερο με φυσικο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ Για να γίνει αυτό που λες πρέπει να κατέβει το τζάμι τουλάχιστον 15 -18 cm 

Φαντάσου πως η σωστή στάθμη του νερού είναι κάπου στα 7 cm κάτω από το ύψος των μικρών διαμερισμάτων!

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2018 at 9:10 ΜΜ, το μέλος timik έγραψε:

Χμμ Για να γίνει αυτό που λες πρέπει να κατέβει το τζάμι τουλάχιστον 15 -18 cm 

Φαντάσου πως η σωστή στάθμη του νερού είναι κάπου στα 7 cm κάτω από το ύψος των μικρών διαμερισμάτων!

Τοτε του αφερεις 2 εκατοστα απο το κάτω μερος.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πρότεινα στον φίλο να μην μπλέξει με χαετο εφόσον είναι έτσι το σαμπ. Ας βάλει το νερό της αναπλήρωσης εκει, ωραία και νοικοκυρεμένα :) 

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα πάλι δεν γίνεται γιατί είναι πολύ ψηλά η κορυφή του! 

Πρέπει να βγει όλα και να κοπεί.

Επίσης αν κοιτάξεις καλύτερα δεν είναι ένα το χώρισμα μεταξύ τρίτου μικρού διαμερίσματος και μεγάλου (αναπλήρωσης). Υπάρχει κενό ανάμεσα τους.

Η αλήθεια είναι πως δεν μου αρέσει η ιδέα να το χαλάσω και να κάνω μετατροπές!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Εγω θα πρότεινα στον φίλο να μην μπλέξει με χαετο εφόσον είναι έτσι το σαμπ. Ας βάλει το νερό της αναπλήρωσης εκει, ωραία και νοικοκυρεμένα :) 

Και αν χρειαστεί ????

Link to comment
Share on other sites

Ε....αν χρειαστεί βλέπεις τότε τι θα κάνεις.  

 

Ας ξεκινήσει το ενυδρείο με τις βασικές του λειτουργίες, και μετά που θα έχεις αποκτήσει και μια εμπειρία, το βλέπεις ξανά το θέμα τις χαέτο.  

 

Απλά βλέπω πολύ μανούρα, να χαμηλώσεις το τζάμι, κλπ, ενώ είναι έτοιμο για αναπλήρωση.  Αν στο μέλλον δείς οτι ο χώρος σου επιτρέπει ενα άλλο δοχείο για αναπλήρωση, τότε το καταργείς και το κάνεις refugium (χαετο) .


Γνώμη μου πάντα όλα αυτά.

Αν φυσικά θέλεις να βάλεις χαέτο απο την αρχή τότε εννοείται και θα βάλεις, να την ευχαριστηθείς :) 

Link to comment
Share on other sites

Λέω να την βάλω από την αρχή! 
Ετοιμάζω μια φωτογραφία του τι σκέφτηκα για να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας! 

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαίνεται κάτι τέτοιο ?

Η επιστροφή  τρέχει στο πρώτο μικρό που εχει κάλτσα και απο κάτω πίτες βαμβάκι

Περνάει στο δεύτερο μικρό που έχει δύο σάκους με μακαρόνια (εχω την τύχη να έχω πολλάαααααα) 

τρίτο στάδιο βιόσφαιρες και από εκεί να τρέχει στο μεγάλο πίσω. Δεν είναι καλύτερο βέβαια να μην είναι μέσα στο νερό, αλλά να τρέχει απο πάνω τους?????

Στο μεγάλο δε θα υπάρχει η αντλία επιστροφής αλλά και η αντλία του skimmer. Το σκιμαριμένο νερό θα τρέχει στον ίδιο χώρο. (φοβάμαι λίγο τις φυσαλίδες ίσως με κάλτσα στην έξοδο του skimmer διορθωθεί) 

Όπως φαίνεται στο μεγάλο πίσω δωμάτιο (στην αριστερά πλευρά)  υπάρχει χώρος να γίνει ένα χώρισμα με χτένι και βαμβάκι έτσι ώστε να μπει η χαέτο! 

Ακούω γνώμες! 

Τι προσθέτω τι αφαιρώ τι αλλάζω ????

 

27267203_10212928269099620_251617177_o.jpg

27330281_10212928268899615_752769378_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα έβγαζα το βαμβάκι και τις βιόσφαιρες εντελώς. 

Το μακαρόνι θα το άφηνα, και ίσως να το έβαζα στην θέση του βαμβακιού. 

 

Με αυτά προκύπτουν 2 τμήματα άδεια. Σε αυτά ίσως να έβαζα την χαέτο , για να κερδίσω το τμήμα αριστερά για την αναπλήρωση. 

 

Το σκίμερ θα ήθελα να ρουφάει απο το σημείο που κατεβαίνει το νερό. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το βαμβάκι γιατί ? Αρκεί η κάλτσα για την βρωμικλα ???

Οσο για τις σφαίρες δεν είναι καλό να έχουμε όσο το δυνατό περισσότερα βακτήρια ???

Για το skimmer και εγώ το σκεφτόμουν έτσι αλλά δεν χωράει η άτιμη η αντλία στο πρώτο διαμέρισμα! 
 

Συγχώρεσε με αλλά προσπαθώ να καταλάβω!

Έγινε επεξεργασία - timik
Link to comment
Share on other sites

@timik   Τον ρόλο του βιολογικού φιλτρου θα στον κάνει ο ζωντανός βράχος και ο αραγωνίτης. Οτι  υλικό φίλτρου βάλεις παράγει ΝΟ3 και δεν τα θέλουμε.  Το μακαρόνι υποστηρικτηκά φτάνει πιστεύω που έχεις.

 Απο την στιγμή που θα φιλτράρεις το νερό απο κάλτσα, εισαι οκ με το μηχανικό φιλτράρισμα, και δεν θα χρειαστείς βαμβάκι. (2η πηγή ΝΟ3). Απλά θα χρειαστεί να τις πλένεις ή να τις αλλάζεις γιατί θα βουλώνουν. (Θα σου πουν τα παιδιά που ξέρουν, γιατί εγω ποτέ δεν έχω βάλει κάλτσες σε ενυδρείο)

Επίσης ενα είδους φίλτρου θα ειναι και η Chaeto, οπότε δεν φοβηθείς με το να  αφαιρέσεις τις βιόσφαιρες.( απο βακτηριδιακής άποψης το λεω)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! 

Είχα στο μυαλό μου όσο περισσότερες φωλιές έχουμε = τόσο περισσότερα και τα βακτήρια! 

 

Θα το δουλέψω με το Elos skimmer NS 500 επίσης δώρο του φίλου Ηλία! 

Φαντάζομαι με καλύπτει έτσι δεν είναι? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος timik έγραψε:

Σε ευχαριστώ! 

Είχα στο μυαλό μου όσο περισσότερες φωλιές έχουμε = τόσο περισσότερα και τα βακτήρια! 

 

Θα το δουλέψω με το Elos skimmer NS 500 επίσης δώρο του φίλου Ηλία! 

Φαντάζομαι με καλύπτει έτσι δεν είναι? 

Ο φιλος σου ποσα λιτρα ειχε ;;;;δεν τον καλυπται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισείς το δώρο που σου έχει κάνει ο φίλος είναι και πολύ ακριβό,άρα έχει καλο φιλο.Απολαυσετο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος niknik έγραψε:

Επισείς το δώρο που σου έχει κάνει ο φίλος είναι και πολύ ακριβό,άρα έχει καλο φιλο.Απολαυσετο.

 Σωστοςςςς ο Νικόλας :bow:!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

niknik Ναι ο Φίλος είναι διαμάντι... 

Ηλίας Καλαμάτα :bow:
Φαντάσου πήρα και το ενυδρείο της ELOS 300 λιτρα 

Όλο το πακέτο λεμε!!!!! 
Βέβαια έφτιαξα καινούριο ενυδρείο γιατί έχει κάποιες φθορές αλλά με έφτιαξε άσχημα! 

Όσο για τα βακτήρια τελικά τι να κάνω? Να βάλω και στα δύο βιολογικό και βιόσφαιρες ή όχι? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 12/2/2018 at 3:47 ΜΜ, το μέλος timik έγραψε:

niknik Ναι ο Φίλος είναι διαμάντι... 

Ηλίας Καλαμάτα :bow:
Φαντάσου πήρα και το ενυδρείο της ELOS 300 λιτρα 

Όλο το πακέτο λεμε!!!!! 
Βέβαια έφτιαξα καινούριο ενυδρείο γιατί έχει κάποιες φθορές αλλά με έφτιαξε άσχημα! 

Όσο για τα βακτήρια τελικά τι να κάνω? Να βάλω και στα δύο βιολογικό και βιόσφαιρες ή όχι? 

Εξαρτατε πως θες να το τρεξεις,ψαρια μονο?κοραλια?τι κοραλια?βραχο θα βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα τρέξει με κοράλια μαλακά και ψάρια. 
ο Βράχος θα είναι νεκρός που θα μπει αλλά και λίγο μπόλι! 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...