Jump to content

ick και επεται και συνεχεια


Recommended Posts

Λοιπον να πω και εγω την εμπειρια μου με το ιck και τα λαθη μου.τα Χριστούγεννα πηρα δυο πολυ μικρα.ενα λευκοστερνο και ενα blue tank. Το ενυδρειο μου ειναι 300 λιτρα πρωτο λαθος δεν τα περασα καραντινα βεβαια μου ειπαν οτι τα ειχαν περασει προληπτικα απο χαλκο. πριν απο δυο βδομαδες βλεπω ασπρα σημαδια και στον λευκοστερνο και στο blue tang.δευτερο λαθος κατα την γνωμη μου δεν προσπαθησα να τα πιασω.ανεβασα θερμοκρασια που πιστευω οτι και αυτο ηταν λαθος.και την τριτη μερα που φαινοντουσαν ολα φυσιολογικα με ορεξη και διαθεση ολα τα ψαρια και λεω μαλλον την γλυτώσαμε.την τεταρτη μερα χανω πεντε ψαρια.το λευκοστερνο,το blue, bicolor,bispinosa,και τον pyroferus.και τωρα δεν εχω σημαδια στα υπολοιπα αλλα δευτερογενης μολυνσεις στα κλοουνακια και στον νασο.θα βαλω φωτο.20180124_162208.thumb.jpg.eb1b328f497aa93de923610257f6f142.jpg20180124_162309.thumb.jpg.215da650475a8e4670163022b9f76e8d.jpg

20180124_162253.jpg

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε Μάνο έλεος. 

Τα έχουμε πει αυτά....

Έχεις κοράλλια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ρε Μάνο έλεος. 

Τα έχουμε πει αυτά....

Έχεις κοράλλια?

Ναι οντως διονυση ετσι ειναι.αλλα επειδη μου ειπανε για το χαλκο γελαστηκα.και την καραντινα μην νομιζεις τη φοβαμαι απο θεμα βιολογιας.και δυστηχως βρηκα πατημα ωστε να μην τη στισω.κατι ψιλα δυο εφυλιες ενα σταρ πολυπς μια γαριδα ενα αστερια και κατι σαλιγγαρια.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σχεδον απιθανο φιλε οπως τα βλεπω να την βγαλουν,,παρακολουθατο,κριμα ρε συ.Amilodinium ρημαδι.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε 

πριν 29 λεπτά, το μέλος manos0000 έγραψε:

Ναι οντως διονυση ετσι ειναι.αλλα επειδη μου ειπανε για το χαλκο γελαστηκα.και την καραντινα μην νομιζεις τη φοβαμαι απο θεμα βιολογιας.και δυστηχως βρηκα πατημα ωστε να μην τη στισω.κατι ψιλα δυο εφυλιες ενα σταρ πολυπς μια γαριδα ενα αστερια και κατι σαλιγγαρια.

 

Άρα τι έχει μείνει από ψάρια?

 

Αν δεν θες να χάσεις τα ψάρια περνά χαλκό όλο το ενυδρείο. 

 

Αν είναι λίγα τα ψάρια βάλτε καραντίνα με χαλκό. 

 

Γενικά έχεις αργήσει.  Ξεκινά χαλκό άμεσα. 

 

Τα ψάρια πόσο καιρό ήταν πριν εκδηλώσουν τα συμπτώματα?

Link to comment
Share on other sites

Προς γνωση και συμορφωση νικολα.

Εχουν μείνει δυο γκοπη ενα yellow tang ενας γιατρος ενα yellow wrasse αυτα δεν εχουν επηρεστει καθολου.και δυο κλοουν και ο naso στην καραντινα.η θερμοκρασια πηγε στους 29 βαθμους.

Τα ψαρια ηταν περιπου 20 μερες το blue και ο λευκαστερνος.τα υπολοιπα αρκετους μηνες ειδικα οι κλοουν πανω απο δυο χρονια

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λάθος την θερμοκρασία την ανεβάζουμε για να αυξήσουμε τον μεταβολισμό του παρασίτου, με σκοπό να εγκαταλείψει το σώμα του ψαριού (όπου και προστατεύεται) και να πάει να αναπαραχθεί( η στιγμή που είναι ευάλωτο).  Και εκεί χορηγούμε την αγωγή, όποια και αν είναι αυτή. 

 

@manos0000 εσυ έριξες κάποιο φάρμακο εκείνη την περίοδο?  π.χ Herbtana 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Αν δεν κανω λάθος την θερμοκρασία την ανεβάζουμε για να αυξήσουμε τον μεταβολισμό του παρασίτου, με σκοπό να εγκαταλείψει το σώμα του ψαριού (όπου και προστατεύεται) και να πάει να αναπαραχθεί( η στιγμή που είναι ευάλωτο).  Και εκεί χορηγούμε την αγωγή, όποια και αν είναι αυτή. 

 

@manos0000 εσυ έριξες κάποιο φάρμακο εκείνη την περίοδο?  π.χ Herbtana 

Και χωρις φαρμακευτικη αγωγη και t-μεχρι 29- 30 βαθμους πολλαπλασιαζεται πιο γρηγορα. Για 6-8 ωρες αντεχει και 32 βαθμουςC.

Νομιζω οτι αυξηση t στο νερο με Ph >8 , αυξανει και NH3/NH4( δεν ειμαι σιγουρη).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα λάθη είναι πολλά .

Αύξησε την ταχύτητα εκκόλαψη του παρασιτου χωρίς να έχει την λύση. 

Μέσα είχε ψάρια που είναι πολύ ευάλωτα στο ιch .

Το θέμα είναι τώρα τι κάνεις. 

Προσωπικά θα περνούσα σε πιο δραστικά μέτρα και θα πέρναγα όλο το ενυδρείο χαλκό. 

Αργά ή γρήγορα θα υπάρξει μια νέα έξαρση του παράσιτο που θα τα αποτελειώσει όλα. 

Μάνο ΠΆΡΕ τις αποφάσεις σου γρήγορα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Παιδιά τα λάθη είναι πολλά .

Αύξησε την ταχύτητα εκκόλαψη του παρασιτου χωρίς να έχει την λύση. 

Μέσα είχε ψάρια που είναι πολύ ευάλωτα στο ιch .

Το θέμα είναι τώρα τι κάνεις. 

Προσωπικά θα περνούσα σε πιο δραστικά μέτρα και θα πέρναγα όλο το ενυδρείο χαλκό. 

Αργά ή γρήγορα θα υπάρξει μια νέα έξαρση του παράσιτο που θα τα αποτελειώσει όλα. 

Μάνο ΠΆΡΕ τις αποφάσεις σου γρήγορα. 

Με χαλκο θα παει και η γαριδα... Αλλα χαλκος και UV sterilizer 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Με χαλκο θα παει και η γαριδα... Αλλα χαλκος και UV sterilizer 

Η γαρίδα, ο Αστερίας και πολύ πιθανόν και τα κοράλλια. 

Το θέμα είναι τι σε ενδιαφέρει περισσότερο?

Το παράσιτο είναι στο ενυδρείο και μάλιστα πολύ επιθετικό. 

Για καραντίνα αν δεν μείνει fisless το ενυδρείο για αρκετό καιρό, τσάμπα θεραπεία και τσάμπα χρόνος...

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος konstantinlou έγραψε:

Γειά σου φίλε!  Η λύση για το ick νομίζω απο την εμπειρία μου είναι το όζον.

 

Δεν είναι λύση απλά ελέγχει κάπως τον πλυθισμο .

Πάντα θα το έχεις μέσα και όταν θα βρίσκει ευάλωτο ξενιστή (ψάρι) θα ξαναχτυπά.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Αν δεν κανω λάθος την θερμοκρασία την ανεβάζουμε για να αυξήσουμε τον μεταβολισμό του παρασίτου, με σκοπό να εγκαταλείψει το σώμα του ψαριού (όπου και προστατεύεται) και να πάει να αναπαραχθεί( η στιγμή που είναι ευάλωτο).  Και εκεί χορηγούμε την αγωγή, όποια και αν είναι αυτή. 

 

@manos0000 εσυ έριξες κάποιο φάρμακο εκείνη την περίοδο?  π.χ Herbtana 

Οχι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Παιδιά τα λάθη είναι πολλά .

Αύξησε την ταχύτητα εκκόλαψη του παρασιτου χωρίς να έχει την λύση. 

Μέσα είχε ψάρια που είναι πολύ ευάλωτα στο ιch .

Το θέμα είναι τώρα τι κάνεις. 

Προσωπικά θα περνούσα σε πιο δραστικά μέτρα και θα πέρναγα όλο το ενυδρείο χαλκό. 

Αργά ή γρήγορα θα υπάρξει μια νέα έξαρση του παράσιτο που θα τα αποτελειώσει όλα. 

Μάνο ΠΆΡΕ τις αποφάσεις σου γρήγορα. 

Προς το παρων εχω βγαλει τα προσβεβλημενα ψαρια και τα εχω καραντινα.τα υπολοιπα που δεν εχουν προσβληθει τα εχω μεσα.η αληθεια ειναι οτι δεν εχω αποφασισει τι θα κανω.και η αληθεια ειναι οτι ειμαι προβληματισμενος.

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο πιθανων να κανω στο κυριο ενυδρειο υποαλλατοτητα αλλα οπως καταλαβαινεται κοραλακια γαριδα σαλιγκαρια και αστεριας τελος.

Link to comment
Share on other sites

Παντως καποια στιγμη πρεπει να γινει για να εχω το κεφαλη μου ησυχο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος konstantinlou έγραψε:

Γειά σου φίλε!  Η λύση για το ick νομίζω απο την εμπειρία μου είναι το όζον.

Εχω uv αλλα πρεπει να εισαι πολυ τυχερος για να την γλυτωσεις με κατι τετοια.σταθηκα μια φορα τυχερος η δευτερη ομως με τσακισε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σκεφτομαι να βαλω τα ψαρια ολα καραντινα.εχω μια γυαλα 60 λιτρα και μια 100 πιστευω θα χωρεσουν και στα 60 ετσι οπως γιναμε.2 γκοπι 1γιατρος 1 wrasse 1 naso 1 clooun.η ερωτηση ειναι η εξης.αν ανεβασω θερμοκρασια στο κυριο ενυδρειο γυρω στους 30 δεν θα ειναι ick free σε ενα μηνα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος manos0000 έγραψε:

Λοιπον σκεφτομαι να βαλω τα ψαρια ολα καραντινα.εχω μια γυαλα 60 λιτρα και μια 100 πιστευω θα χωρεσουν και στα 60 ετσι οπως γιναμε.2 γκοπι 1γιατρος 1 wrasse 1 naso 1 clooun.η ερωτηση ειναι η εξης.αν ανεβασω θερμοκρασια στο κυριο ενυδρειο γυρω στους 30 δεν θα ειναι ick free σε ενα μηνα;

Γιατί δεν βάζεις την 100?

Φίλτρα έχεις?

Για πιο λόγο θα ανεβάσεις στους 30 το ενυδρείο? Κοραλία, ασπόνδυλα τι θα γίνουν? 30 βαθμούς είναι επίφοβα. 

Εγώ θα πέρναγα χαλκό όλο το ενυδρείο να ησυχαζα. 

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κοράλλια και ασπόνδυλα, όντως το 30 αρι θα τα στρεσάρει πολυ όπως λέει και ο Διονύσης.

Αν ειναι fish only μπορείς να το κάνεις, με το σκεπτικό οτι θα εχει γρήγορο κυκλο το παράσιτο και θα ψοφήσει λόγω απουσίας ξενιστών.

 

Εγω παλιά που είχα ick και ειχα και κοράλλια + ασπονδυλα, μείωσα αλατότητα στο 1015 (σταδιακά), ανέβασα θερμοκρασία στους 28, και έριξα herbtana.  Ειχα μια γαριδα απώλεια, και 1-2 σαλιγκάρια + εναν ερημίτη.

Και μετά απο 2 εβδομάδες αν θυμάμαι καλά ήταν όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ας παμε 29.το θεμα ειναι θα γινει ο κυκλος ποιο νωρις.η παλι θα φαμε κανα δίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Γιατί δεν βάζεις την 100?

Φίλτρα έχεις?

Για πιο λόγο θα ανεβάσεις στους 30 το ενυδρείο? Κοραλία, ασπόνδυλα τι θα γίνουν? 30 βαθμούς είναι επίφοβα. 

Εγώ θα πέρναγα χαλκό όλο το ενυδρείο να ησυχαζα. 

Με το χαλκο δεν θα μεινει τιποτα βρε διονυση.αφου θα βαλω τα ψαρια αλλου ποιο το προβλημα να περιμενουμε και λιγο.φιλτρα εχω. Και Ενα μικρο σκιμερακι.βιολογικο δεν εχω και βαζω βραχο.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Αν εχεις κοράλλια και ασπόνδυλα, όντως το 30 αρι θα τα στρεσάρει πολυ όπως λέει και ο Διονύσης.

Αν ειναι fish only μπορείς να το κάνεις, με το σκεπτικό οτι θα εχει γρήγορο κυκλο το παράσιτο και θα ψοφήσει λόγω απουσίας ξενιστών.

 

Εγω παλιά που είχα ick και ειχα και κοράλλια + ασπονδυλα, μείωσα αλατότητα στο 1015 (σταδιακά), ανέβασα θερμοκρασία στους 28, και έριξα herbtana.  Ειχα μια γαριδα απώλεια, και 1-2 σαλιγκάρια + εναν ερημίτη.

Και μετά απο 2 εβδομάδες αν θυμάμαι καλά ήταν όλα οκ.

ειναι και αυτο μια επιλογη αλλα απο τη στιγμη που θα μείνει χωρις ψαρια δεν βλεπω το λογο να το κανω.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...