Jump to content

ick και επεται και συνεχεια


Recommended Posts

πριν 21 λεπτά, το μέλος manos0000 έγραψε:

Ενταξει ας παμε 29.το θεμα ειναι θα γινει ο κυκλος ποιο νωρις.η παλι θα φαμε κανα δίμηνο.

Μάνο το δίμηνο δεν αποκλείεται αλλά μόνο το χαλκό θα εμπιστεύομουνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 30 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Μάνο το δίμηνο δεν αποκλείεται αλλά μόνο το χαλκό θα εμπιστεύομουνα.

Τοτε πρεπει να τα επιστρεψω  στο κυριο ενυδρειο και να βαλω χαλκο.και καραντινα να πανε η γαριδα σιγουρα και ο αστεριας και οσα σαλιγκαρακια βρω επεισεις και τα κοραλακια και οτι επιζησει.

Link to comment
Share on other sites

Μάνο εσύ ξέρεις το ενυδρείο σου και εσύ θα πάρεις της αποφάσεις σου .

Εμείς ούτε εικόνα από το ενυδρείο σου έχουμε ούτε συναισθηματικά που ρίχνεις βάρος. 

Ότι και να κάνεις έχει τα ρίσκα του.

Απλά και προσωπικά αν εγώ έριχνα περισσότερο βάρος στα ψάρια και ο πληθυσμός ήταν απαγορευτικό για τα λίτρα της καραντίνα θα έβγαζα αστέρια, γαρίδα και λοιπά κοράλλια και θα πέρναγα όλο το ενυδρείο χαλκό.

Σε δύο εβδομάδες θα είχα ένα καθαρό ενυδρείο. 

Αν όμως είχα ένα ρεεφ με τούμπανο sps  Kai full κοράλλια θα πήγαινα στη λυση της καραντινας .

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστα μου φαίνονται ολα αυτα αλλα ψιλοξεκινησα ισως με λαθος νοοτροπία.η αρχικη μου σκεψη ηταν βγαζω τα προσβεβλημενα ψαρια τα βαζω καραντινα και κατι ψηλα που ηταν μεσα λεω πιθανον αφου δεν τα επηρεασε ισως τη γλιτώσουν.και αν οχι βαζω και τα υπολοιπα καραντινα και αφηνω το ενυδρειο ως εχει χωρις ψαρια και ολα καλα.και εδω αρχιζει το προβλημα που εχει ως εξής.με 1 νασο και ενα κλοουν ανεβαζω αμωνια.και δεν φτανει αυτο βλεπω οτι εχει επηρεασει και το yellow στο κυριο ενυδρειο.σημαδια δεν βλεπω αλλα η συμπεριφορα του δεν ειναι νορμαλ.τωρα μπλεξαμε.αναγκαστικα θα πρεπει να κατεβασω αλατοτητα στο κυριο ενυδρειο και ριχνω και τα ψαρια απο την καραντινα μεσα.εκτος αν έχετε να προτεινεται κατι αλλο.το cupramin θα το εχω αυριο.εντωμεταξύ βλεπω βελτιωση στον νασο και τον κλοουν

20180127_212441.thumb.jpg.5e74539d904888676fbaced0cc533473.jpg

20180127_212549.thumb.jpg.2d680114e37fe06c07af3d22171d14f7.jpg

20180127_212613.thumb.jpg.f444d2515969c48a39f0a022cf02bf8b.jpg

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βοηθήσει είδα ένα βίντεο στο youtube που λέει ότι ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο 1-2 σκελίδες σκόρδου και διώχνει το ick μέσα σε 1-2 μέρες! Χωρίς φάρμακα και χημικά!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Kostas Xanthopoulos έγραψε:

Δεν ξέρω αν βοηθήσει είδα ένα βίντεο στο youtube που λέει ότι ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο 1-2 σκελίδες σκόρδου και διώχνει το ick μέσα σε 1-2 μέρες! Χωρίς φάρμακα και χημικά!

Δυστηχως δεν παιζει κατι τετοιο φιλε μου.ευχαριστω παντως για το ενδιαφερων.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Kostas Xanthopoulos έγραψε:

Δεν ξέρω αν βοηθήσει είδα ένα βίντεο στο youtube που λέει ότι ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο 1-2 σκελίδες σκόρδου και διώχνει το ick μέσα σε 1-2 μέρες! Χωρίς φάρμακα και χημικά!

 

Μπορεί να διώχνει τα βαμπίρ , πάντως το ick σίγουρα όχι:bigemo_harabe_net-87:!

Χωρίς να θέλω να φανώ αγενής θα ήθελα να μας στείλεις το λινκ γι αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Μάνο γιατί θα ρίξεις την αλατοτητα?

Μην εφαρμόσεις υποαλατοτητα και χαλκό μαζί. 

ΘΑ βάλεις ασπόνδυλα και Κοραλία στην καραντίνα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Μπορεί να διώχνει τα βαμπίρ , πάντως το ick σίγουρα όχι:bigemo_harabe_net-87:!

Χωρίς να θέλω να φανώ αγενής θα ήθελα να μας στείλεις το λινκ γι αυτό. 

Αυτο το  video το ανεφερει ο @saxter  στο θεμα

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/106205-πρώτο-ενυδρείο-με-χρυσόψαρα/

και το video https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=hHlafBqZjJQ

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Μάνο γιατί θα ρίξεις την αλατοτητα?

Μην εφαρμόσεις υποαλατοτητα και χαλκό μαζί. 

ΘΑ βάλεις ασπόνδυλα και Κοραλία στην καραντίνα?

Ναι ασπονδυλα και κοραλια μαζι.θα ριξω την αλατοτητα για να βαλω τα ψαρια της καραντινας μεσα στο κυριο ενυδρειο.εχεις καποια αλλη ιδεα.τα ψαρια της καραντινας ειναι εδω και τεσσερις μερες αν θυμαμαι καλα στο 1010.η τουλαχιστον να την παω εκει κοντα 1014 ωστε να βαλω τα ψαρια της καραντινας μεσα.εκανα μια αλλαγη εχθες το βραδυ και ειμαι 1018.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βοηθήσει είδα ένα βίντεο στο youtube που λέει ότι ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο 1-2 σκελίδες σκόρδου και διώχνει το ick μέσα σε 1-2 μέρες! Χωρίς φάρμακα και χημικά!

Και έχει πολλά βίντεο ακόμα από άλλους που λένε ότι ψιλοκόβουμε το σκόρδο και το αναμιγνύουμε με την τροφή

Link to comment
Share on other sites

Και στην τελική αφού όλοι λένε ότι είναι τελειωμένα τα ψάρια τι έχεις να χάσεις? Σκόρδο είναι δεν θα τα σκοτώσει!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι τελιωμενα.αυτη τη στιγμη ειναι μια χαρα.απλα προσπαθουμε να μεινουνε ετσι και να μην γυρισει παλι τουμπα.

20180128_111409.thumb.jpg.f5b8b00dff5f7e4af0c3773b28910e63.jpg

20180128_111512.thumb.jpg.9c91edddfc8466d79be13ae2edb0dfa4.jpg

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Kostas Xanthopoulos έγραψε:

Και στην τελική αφού όλοι λένε ότι είναι τελειωμένα τα ψάρια τι έχεις να χάσεις? Σκόρδο είναι δεν θα τα σκοτώσει!

 

Φίλε μου αυτό το βίντεο που δείχνεις είναι με ψάρια του γλυκού νερού. 

Το ick του θαλασσινού δεν έχει καμία σχέση με το γλυκό. 

Τελείως άλλοι τρόποι αντιμετώπισης και άλλη δυσκολία. 

Ενημερωτικά οι θεραπείες είναι βασικά 2 . Χαλκός και υποαλατοτητα και άλλη μια που δεν προτείνεται σε χομπιστα άλλα μόνο σε επαγγελματίες λόγω επικίνδυνοτητας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Kostas Xanthopoulos said:

Και στην τελική αφού όλοι λένε ότι είναι τελειωμένα τα ψάρια τι έχεις να χάσεις? Σκόρδο είναι δεν θα τα σκοτώσει!

Καλημέρα φίλε μου, το σκορδάκι είναι καλό για να τονώνει το ανοσοποιητικό του ψαριού για να αντέχει με περισσότερη δύναμη απέναντι στο ick..

Δεν είπε κανένας οτι τα ψαράκια είναι χαμένα, ειδικά ο @fishbone! που παρακολουθώ τα θέματά του για τα ενυδρεία του τουλάχιστον όσο θυμάμαι εγώ έχει κάνει πετυχυμένες θεραπείες με χαλκό σε πολύ προχωρημένα στάδια του ick..

Συνεπώς το σκορδάκι δεν θα κάνει κακό όπως λες κι εσύ αλλά δεν είμαι και η λύση του προβλήματος.

Εδώ ο φίλος ο Μάνος έχει να αντιμετωπίσει μια δύσκολη κατάσταση και πρέπει να είναι γρήγορος και αποφασιστικός καθώς το ick του γλυκού είναι εντελώς διαφορετικής νοοτροπίας από το ick του θαλασσινού (πολύ πιο επιθετικό και πολύ πιο ανθεκτικό).

Μάνο να σου πω κι εγώ την προσωπική μου άποψη..

Αν τελικά χρησιμοποιήσεις χαλκό που στο προτείνω και που μπορεί να σε βοηθήσει ο Διονύσης απλά μετέφερε στο 100 άρι όλα τα ψάρια σου και κάνε τους εκεί την θεραπεία, έτσι κι αλλιώς 2-3 βδομάδες θα μένανε εκεί τα ψαρια για να ολοκληρωθεί η θεραπεία, έ ας γίνουν 4 βδομάδες και για παρακολούθηση αλλά κυρίως για να αφήσεις το main tank fishless για 1 μήνα στους 28,5-29 βαθμούς( έτσι το καταπολέμησα εγώ το ick στο ενυδρείο μου, η μόνη διαφορά είναι οτι στη καραντίνα εφάρμοσα υποαλατότητα αλλά ήταν ήδη αργά..Στο main όμως είχα μείνει με μια γαρίδα και λίγα σαλιγκάρια 33 μέρες ακριβώς και από κει και πέρα και για σχεδόν 8-9 μήνες μέχρι που ξέστησα το ενυδρείο ότι ψάρι μπήκε μέσα δεν μου εμφάνισε ποτέ τίποτα.. Αν ακολουθήσεις αυτή τη μέθοδο 

1) Δεν θα χρειαστεί να κάνεις υποαλατότητα στο main ,απλά θα ανεβάσεις θερμοκρασία μέχρι 29 σε 1023-1025 αλατότητα άντε να την κάνεις 1020-1021 κι έτσι αν η βιολογια και οι παράμετροι του ενυδρείου είναι σταθερές και καλές θα μειώσεις κατάπολυ και τον κίνδυνο να χάσεις τα ασπόνδυλα και τα κοράλλια από την υποαλατότητα οπου θέλεις να εφαρμόσεις στο main.

2) Το μεγάλο σου στοίχημα δεν θα είναι το main καθώς απλά θα συνεχίζει να δουλεύει κανονικά με αυξημένη θερμοκρασία, αλλά η καραντίνα που θα πρέπει να διατηρείς την βιολογία κατα τη διάρκεια της αγωγής με χαλκό.Σε αυτό θα σε βοηθήσει και ο Διονύσης που έχει την εμπειρία..

 

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη , ξέρω οτι είναι δύσκολη απόφαση αλλά πρέπει να πάρεις μία και μάλιστα όσο πιο γρήγορα γίνεται..

ότι κι αν αποφασίσεις μακάρι να βγεις σωστός και εδώ είμαστε για να συζητάμε!!

Έγινε επεξεργασία - Skoti
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει επίσης ο Διονύσης να μην κάνεις υποαλατότητα και χαλκό μαζί στην καραντίνα είναι πολύ σημαντικό καθώς η συνθήκη-παραάμετρος αλατότητα είναι μία από τις 3-4 βασικές συνθήκες διαβίωσης - επιβίωσης του ψαριού και καταλαβαίνεις οτι με την υποαλατότητα σίγουρα αλλάζουν πολλά πράγματα στον μεταβολισμό του ψαριού καθώς επίσης και στην ψυχολογία του ψαριού και αν τα επιβαρύνεις και με χαλκό τότε θα χεις πρόβλημα..

Παλιότερα θεωρούταν πιο safe η θεραπεία με υποαλατότητα και καλώς θεωρούταν κατά την άποψή μου γιατί παλιότερα δεν υπήρχαν οι γνώσεις και οι πληροφορίες που υπάρχουν τώρα για τη σωστή χρήση του χαλκού και συνεπώς θεωρούταν πολύ επικίνδυνο, πλέον όμως που οι πληροφορίες και οι εμπειρίες ειναι πολλές θεωρώ οτί ο χαλκός είναι πιο safe από την υποαλατότητα που ξανατονίζω οτι είναι μια πολύ σημαντική παράμετρος για την επιβίωση και συνέχιση της ζωής του ψαριού χωρίς όμως να θέλω να  σου πω οτι η υποαλατότητα είναι λάθος λύση καθώς δουλεύει στις περισσότερες των περιπτώσεων..

Υ.Γ Ξέρω οτι ένας μήνας σου φαίνεται μεγάλο χρονικό διαστημα και σε ρίχνει και ψυχολογικά αλλά πάρε μια απόφαση γρήγορα και όσο βλέπεις τα ψάρια να δυναμώνουν και το ενυδρείο να αισθάνεσαι οτι καθαρίζει πίστεψέ με δεν θα καταλάβεις πως πέρασε ο καιρός..

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Καλημέρα φίλε μου, το σκορδάκι είναι καλό για να τονώνει το ανοσοποιητικό του ψαριού για να αντέχει με περισσότερη δύναμη απέναντι στο ick..

Δεν είπε κανένας οτι τα ψαράκια είναι χαμένα, ειδικά ο @fishbone! που παρακολουθώ τα θέματά του για τα ενυδρεία του τουλάχιστον όσο θυμάμαι εγώ έχει κάνει πετυχυμένες θεραπείες με χαλκό σε πολύ προχωρημένα στάδια του ick..

Συνεπώς το σκορδάκι δεν θα κάνει κακό όπως λες κι εσύ αλλά δεν είμαι και η λύση του προβλήματος.

Εδώ ο φίλος ο Μάνος έχει να αντιμετωπίσει μια δύσκολη κατάσταση και πρέπει να είναι γρήγορος και αποφασιστικός καθώς το ick του γλυκού είναι εντελώς διαφορετικής νοοτροπίας από το ick του θαλασσινού (πολύ πιο επιθετικό και πολύ πιο ανθεκτικό).

Μάνο να σου πω κι εγώ την προσωπική μου άποψη..

Αν τελικά χρησιμοποιήσεις χαλκό που στο προτείνω και που μπορεί να σε βοηθήσει ο Διονύσης απλά μετέφερε στο 100 άρι όλα τα ψάρια σου και κάνε τους εκεί την θεραπεία, έτσι κι αλλιώς 2-3 βδομάδες θα μένανε εκεί τα ψαρια για να ολοκληρωθεί η θεραπεία, έ ας γίνουν 4 βδομάδες και για παρακολούθηση αλλά κυρίως για να αφήσεις το main tank fishless για 1 μήνα στους 28,5-29 βαθμούς( έτσι το καταπολέμησα εγώ το ick στο ενυδρείο μου, η μόνη διαφορά είναι οτι στη καραντίνα εφάρμοσα υποαλατότητα αλλά ήταν ήδη αργά..Στο main όμως είχα μείνει με μια γαρίδα και λίγα σαλιγκάρια 33 μέρες ακριβώς και από κει και πέρα και για σχεδόν 8-9 μήνες μέχρι που ξέστησα το ενυδρείο ότι ψάρι μπήκε μέσα δεν μου εμφάνισε ποτέ τίποτα.. Αν ακολουθήσεις αυτή τη μέθοδο 

1) Δεν θα χρειαστεί να κάνεις υποαλατότητα στο main ,απλά θα ανεβάσεις θερμοκρασία μέχρι 29 σε 1023-1025 αλατότητα άντε να την κάνεις 1020-1021 κι έτσι αν η βιολογια και οι παράμετροι του ενυδρείου είναι σταθερές και καλές θα μειώσεις κατάπολυ και τον κίνδυνο να χάσεις τα ασπόνδυλα και τα κοράλλια από την υποαλατότητα οπου θέλεις να εφαρμόσεις στο main.

2) Το μεγάλο σου στοίχημα δεν θα είναι το main καθώς απλά θα συνεχίζει να δουλεύει κανονικά με αυξημένη θερμοκρασία, αλλά η καραντίνα που θα πρέπει να διατηρείς την βιολογία κατα τη διάρκεια της αγωγής με χαλκό.Σε αυτό θα σε βοηθήσει και ο Διονύσης που έχει την εμπειρία..

 

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη , ξέρω οτι είναι δύσκολη απόφαση αλλά πρέπει να πάρεις μία και μάλιστα όσο πιο γρήγορα γίνεται..

ότι κι αν αποφασίσεις μακάρι να βγεις σωστός και εδώ είμαστε για να συζητάμε!!

Ωραιος ο σκοτι.αλλα αυτη τη στιγμη εχουν γινει καποιες κινησεις και ειμαστε σε καλο δρομο και δεν μπορω να κανω παλι τουμπες.τα πραγματα εχουν ως εξης.το main 1018. μια καραντινα 20 λιτρα με ασπονδυλα και κοραλια αλατοτητα 1025.μια καραντινα 60 λιτρα με αλατοτητα 1010.μετα απο ολα αυτα η καλυτερη κινηση ηταν πριν ξεκινησω ολα αυτα να κανω μια καραντινα με τα ασπονδυλα.και θεραπεια στο main είτε με υποαλατοτητα ειτε με χαλκο.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη περίπτωση λοιπόν αφού τα πράγματα έχουν έτσι προσωπικά θα έκανα το εξής, πριν ρίξω κιάλλο την αλατότητα στο main θα έβγαζα 20 λίτρα από το main  θα πρόσθετα λίγο αλάτι να φτάσει 1022-1025 η αλατότητα και θα το κρατούσα για να χω να κάνω 5-6  αλλαγές στην καραντίνα με τα ασπόνδυλα  αυτό το μήνα που θα μείνουν εκεί. ( έχω την εντύπωση οτι δεν θα χεις θέμα διατήρησης των συνθηκών στο νερό αυτό που θα αποθηκεύσεις αλλά επειδή δεν το χω δοκιμάσει περίμενε και άποψη από κάποιον που το χει κάνει δεν βρίσκω το λόγο όμως που να μην μπορείς να το κάνεις)

Για βιολογία και στα δύο ενυδρειάκια καραντίνα έχεις βάλει βράχο?

Βιολογικό υλικό απότι θυμάμαι δεν έχεις μέσα στο main, σωστά? Υαλοβάμβακα που να μην είναι μαύρος από βρώμα μέσα στο main έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι οι αποψεις του διονυση ειναι παρα πολυ στοχευμενεςκαι κατα την αποψη μου και οτι με βρισκουν απολυτα σύμφωνο. αυτο για όποιων μελλοντικά διαβασει το θεμα.τωρα ομως ετσι πως εχουν τα πραγματα και επειδη ειδη εχω ξεκινησει με υποαλλατοτητα στα δυο ψαρια απο τα εφτα συνολικα που εχουν απομεινη δεν θελω να χαλασω τη θεραπεια τη θεραπεια αφου υπαρχουν θετικες ενδείξεις.αν κατι δεν παει καλα θα χρησιμοποιησω cupramin.η καραντινα θα μείνει με τα ασπονδυλα.τωρα με το τελος της θεραπειας με υποαλλατοτητα ισως να χρησιμοποιησω και χαλκο ωστε να φυγει καθε υποψια.αλλα αυτο θα το δουμε εν καιρό.σκοτι δεν εχω βιολογικο υλικο χρησιμοποιω βραχο.υαλοβαμβακα εχω αλλα τον αλλαζω συχνα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Μάνο γιατί θα ρίξεις την αλατοτητα?

Μην εφαρμόσεις υποαλατοτητα και χαλκό μαζί. 

ΘΑ βάλεις ασπόνδυλα και Κοραλία στην καραντίνα?

Ετσι οπως ειμαστε για κανε ενα κοπο και πεσμου τι θα εκανες.προτεραιότητα τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Σκοτι δεν διαφωνω με της αποψεις σου αλλα βλεπω οτι αν τα βαλω ολα καραντινα δεν ξερω αν μπορω να τα υποστηρίξω απο θεμα βιολογιας.γιατι στα 60 λιτρα δυο ψαρια και τσιμπησα αμωνια.δευτερον ειναι δυσκολο να τα πιασω.και τριτον σε ενα μηνα δεν θα ειμαι σιγουρος οτι καθαρισα.

Link to comment
Share on other sites

Ο αλλος τροπος που σκεφτομαι ειναι ο εξης.να αφησω την αλλατοτητα στο main 1018 να βαλω χαλκο και μετα να κανω προσαρμογη στα ψαρια που ειναι σε υποαλλατοτητα και να τα βαλω και αυτα στο main.γιατι με τον αλλο τροπο ισως να μην ειμαι σιγουρος οτι καθαρισα απο το ick και στο τελος να βαλω και χαλκο.αρα περισσότερο χρονο και διπλές δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

1 ερώτηση: υπάρχουν ακόμα ψάρια μέσα στο main και πόσα?

2 ερώτηση: πόσα ψάρια έχει η καραντίνα σε πόση αλατοτητα ?

Link to comment
Share on other sites

Πεντε ψαρια στο main με 1018  και δυο καραντινα με 1010.τα ψαρια στο main φαινονται σε καλη κατασταση.τα δε στην καραντινα πλεον φαινονται και αυτα πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...