Jump to content

Στρες μονομάχου μετά από αλλαγή νερού


Nefeli

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! :) Εχτές, μετά την εβδομαδιαία αλλαγή νερού 50% σε ενυδρείο 20 λίτρων, ο μονομάχος είχε στρεσαριστεί τόσο πολύ, που κινιόταν από τη μια άκρη της γυάλας στην άλλη με την ταχύτητα του φωτός. Αυτό το έκανε μόλις πλησίαζα στη γυάλα να ακουμπήσω το δαχτυλό μου και να του μιλήσω. Ποτέ άλλοτε δεν είχε τέτοια συμπεριφορά μετά από αλλαγή νερού. Σε μια στιγμή κρύφτηκε και πίσω από το φίλτρο για να μη με βλέπει. Πριν την αλλαγή εννοείται ήταν ήρεμος και φιλικότατος όπως πάντα. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως δεν πέτυχα τη θερμοκρασία νερού στους 29 βαθμούς και του έβαλα λίγο πιο ζεστό (ίσως) από τη βρύση, όπως το αισθανόμουν στο χέρι μου. Στεναχωρέθηκα πολύ που αγχώθηκε έτσι το ψαράκι. Ποια είναι η γνώμη σας; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Nefeli έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους! :) Εχτές, μετά την εβδομαδιαία αλλαγή νερού 50% σε ενυδρείο 20 λίτρων, ο μονομάχος είχε στρεσαριστεί τόσο πολύ, που κινιόταν από τη μια άκρη της γυάλας στην άλλη με την ταχύτητα του φωτός. Αυτό το έκανε μόλις πλησίαζα στη γυάλα να ακουμπήσω το δαχτυλό μου και να του μιλήσω. Ποτέ άλλοτε δεν είχε τέτοια συμπεριφορά μετά από αλλαγή νερού. Σε μια στιγμή κρύφτηκε και πίσω από το φίλτρο για να μη με βλέπει. Πριν την αλλαγή εννοείται ήταν ήρεμος και φιλικότατος όπως πάντα. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως δεν πέτυχα τη θερμοκρασία νερού στους 29 βαθμούς και του έβαλα λίγο πιο ζεστό (ίσως) από τη βρύση, όπως το αισθανόμουν στο χέρι μου. Στεναχωρέθηκα πολύ που αγχώθηκε έτσι το ψαράκι. Ποια είναι η γνώμη σας; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

δεν ξερω το λογο που μπορει να στρεσαρηστηκε παραπανω αυτη τη φορα, ισως επειδη εκανες καποια κινηση διαφορετικη η αγαρμπη, τουλαχιστον ετσι την ειδε ο μονομαχος. Εχεις την θερμοκρασια πολυ ψηλα,  29 βαθμοι  ειναι υπερβολικα ζεστα, 25-26 ειναι καταλληλη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα!νομιζω το 50% ειναι λιγο υπερβολη..κανεις σωστα την διαδικασια της αλλαγης??εννοω προετημαζεις το νερο με ενα θερμαντηρα σε ενα κουβα με αντιχλωριο πρωτα?? :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με την σειρα μου πιστευω 50% αλλαγη νερου καθε βδομαδα ειναι πολυ. Επισης θα συμφωνησω με τον @Oresths_S 29 βαθμοι ειναι ψηλα. Κανονικα θα επρεπε να εισαι στους 25-26°.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Nikos Malissovas έγραψε:

καλημερα και απο μενα!νομιζω το 50% ειναι λιγο υπερβολη..κανεις σωστα την διαδικασια της αλλαγης??εννοω προετημαζεις το νερο με ενα θερμαντηρα σε ενα κουβα με αντιχλωριο πρωτα?? :)

Εγραψε : όπως το αισθανόμουν στο χέρι μου.

Αλλα μπορει να ηταν και 32 και 34 βαθμους. Οπως ειπες - θερμομετρο και αντιχλωριο.Και αλλαγες νερου πιο συχνα, ομως απο 30%

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νεφελη καλησπερα κι απο μενα.Οπως προειπαν τα παιδια προετοιμαζουμε το νερο σε δοχειο με αντιχλωριο και θερμαντηρα για να εχει την ιδια θεμοκρασια με το ενυδρειο Δεν βαζουμε ζεστο νερο απο τη βρυση[δηλαδη απο το θερμοσιφωνο],γιατι πολλες φορες συσωρευονται εκει διαφορες ουσιες,οπως βαρεα μεταλλα,που η ποσοτητα τους μπορει να μην επηρεαζει αμεσα εμας αλλα μπορει να ειναι ολεθρια για το ενυδρειο μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σε μαλώσω! Τι λέγαμε στο FloCafe; Τώρα που είναι χειμώνας μπορείς να κατέβεις σε θερμοκρασία 22-23 βαθμούς (το καλοκαίρι 25-26), πάντα όμως με θερμόμετρο! Και την αλλαγή νερού στο 30% με νερό βρύσης, αφού πρώτα το ζεστάνεις με θερμοστάτη, ώστε να είναι ευχάριστο στο μονομάχο σου! Άσε που ο θερμοσίφωνας μπορεί να έχει μέσα ουσίες που θα τον δηλητηριάσουν... Προφανώς ζεματίστηκε ο κακομοίρης και κρύφτηκε πίσω από το φίλτρο, να μην σε βλέπει :hehe

  • Like 1
  • Haha 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Το νερό το προετοιμάζω σε δοχείο με αντιχλώριο, λίπασμα για το φυτό και λίιιιγα βακτήρια και μετά το ρίχνω. Τον έχω μήνες, από τις αρχές Σεπτέμβρη που τον υιοθέτησα και πάντα κάνω ακριβώς τα ίδια. Και πάντα ήταν μια χαρά με τις αλλαγές νερού. Δεν άλλαξα το παραμικρό στη διαδικασία. Το μόνο που δεν κάνω είναι να βάζω θερμαντήρα. Το νιώθω με το χέρι το νερό. Ίσως είχε όντως κάτι από τον θερμοσίφωνα το νερό ή από το δίκτυο. Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι όλους για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Τη θεμοκρασία την έχω σταθερά στους 28-28μισι γιατί αν κατέβει αρχίζει να μαδάει η ουρά του. Δεν το ανέχεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Νεφέλη τι είδους ουρα έχει;

 

FB_IMG_1517249018685.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2018 at 7:59 ΜΜ, το μέλος worldiver έγραψε:

Θα σε μαλώσω! Τι λέγαμε στο FloCafe; Τώρα που είναι χειμώνας μπορείς να κατέβεις σε θερμοκρασία 22-23 βαθμούς (το καλοκαίρι 25-26), πάντα όμως με θερμόμετρο! Και την αλλαγή νερού στο 30% με νερό βρύσης, αφού πρώτα το ζεστάνεις με θερμοστάτη, ώστε να είναι ευχάριστο στο μονομάχο σου! Άσε που ο θερμοσίφωνας μπορεί να έχει μέσα ουσίες που θα τον δηλητηριάσουν... Προφανώς ζεματίστηκε ο κακομοίρης και κρύφτηκε πίσω από το φίλτρο, να μην σε βλέπει :hehe

Και γω αυτό πιστεύω wordiver! Ότι άθελά μου τον ζεμάτισα τον καημένο. Ακόμη μου κρατάει μούτρα μετά από 4 μέρες!! Κρύβεται και δεν έρχεται στο τζάμι να κάνει χαρούλες. Ούτε ζωγραφιστή δε θέλει να με βλέπει!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτο βλέπω ένα ψάρι με εμφανή μόλυνση στην ουρα στυλ fin rot. Αν είναι ακόμα έτσι χρειάζεται θεραπεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ @bbetta . Να υποθέσω με melafix;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα ειδικό μελαφιξ για μονομάχους. Αν δεν το έχεις χρησιμοποίησε μελαφιξ σε μικρότερη δόση εκειδη στην κανονικη τους ενοχλει. Εγώ για κάτι τέτοια χρησιμοποιώ esha 2000

Link to comment
Share on other sites

Έχω esha 2000 και του έχω κάνει ήδη 2 φορές θεραπεία. Φαντάσου πως ήταν πολύ χειρότερα η ουρά του και επανήλθε με τις θεραπείες στην κατάσταση που βλέπεις. Και η ανεβασμένη λίγο θερμοκρασία του κάνει επίσης καλό. Ευτυχώς που με πρόλαβες ώστε να μην βάλω melafix που έχω. Τον είχα υιοθετήσει σε τραγική κατάσταση. Ήταν 2 χρόνια σε 7 λίτρα. Με πλαστικά και πολύχρωμο χαλίκι. Τον συνέφερα κατά πολύ. Είναι μαχητής. Πάντως μάλλον τον τσουρούφλησα τον καημένο στην τελευταία αλλαγή και ακόμα κρύβεται κάτω από ξύλα και πίσω από το φίλτρο. Ούτε ζωγραφιστή δε θέλει να με βλέπει! Απίστευτο πλάσμα!! :mom:

Link to comment
Share on other sites

On 1/29/2018 at 2:51 PM, Nefeli said:

Υ.Γ. Τη θεμοκρασία την έχω σταθερά στους 28-28μισι γιατί αν κατέβει αρχίζει να μαδάει η ουρά του. Δεν το ανέχεται.

Αυτό δεν έχει να κάνει με άμεσα με την θερμοκρασία...Fin Rot μπορει να παθει εαν το νερο του δικτυου σου ειναι σκληρο. Ιδανικο ειναι το ουδετερο προς λιγο οξινο γι αυτα τα ψαρια. Εκει δεν χρειαζεσαι ουτε esha 2000, ουτε melafix, ουτε bettafix. Καθαρο νερο θελεις στο ph που πρεπει να ειναι γι αυτα τα ψαρια, συχνες μικρες αλλαγες νερου (του τυπου μερα παρα μερα) και καποιο αντιχλωριο με αλοη που να εχει την ικανοτητα της αναπλασης και επουλωσης καθως και βιταμινες. Τωρα το βακτηριακο Fin Rot χρειαζεται οντως θεραπεια με καποιο σκευασμα. Να ξερεις απλα οτι οσο πιο υψηλα εχεις την θερμοκρασια τοσο αυξανεται και ο μεταβολισμος του ψαριου αρα γερναει και πιο συντομα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ πως το σκληρό νερό (ειδικά όταν μιλάμε για Αθήνα που δεν έχετε τραγικές τιμές) από μόνο του μπορεί να κάνει fin rot. Το fin rot το κάνει κάποιο βακτήριο. Η θερμοκρασία σου μου φαίνεται πολύ ανεβασμένη και υπερβολικά ανεβασμένη για χειμώνα. Θα δοκίμαζα σταδιακά να την κατεβασω και παράλληλα με καινουργια θεραπεία με 2000. Σχεδόν ποτε δεν έχω αντιμετωπίσει το πρόβλημα που είχα μόνο με 3 μέρες δοσολογια, χρειάστηκα παραπάνω.

Τον χειμώνα οι 26°C είναι ιδανικά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

@bbetta   ήδη έχω κατεβάσει τη θερμοκρασία στους 26 εδώ και 2 μέρες που μιλάμε. Βέβαια τη μέρα που ανάβει το φως 8 ώρες είναι πιο ζεστό το νερό. Με ένα ειδικό όργανο που το βυθίζεις και σου δείχνει αμέσως θερμοκρασία έδειξε 31,4 και αυτό με θορύβησε πάρα πολύ τη στιγμή που ο θερμοστάτης ήταν στο 27!!! Όσο για το esha 2000 μάλλον φταίει που στις 3 μέρες σταματούσα τη θεραπεία. Θα θέλει παραπάνω μέρες για να γίνει τελείως καλά.

Link to comment
Share on other sites

Mπορει να εχει θεμα η θερμοστατης η το οργανο που μετρας τη θερμοκρασια. Θερμομετρο απλο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι @Oresths_S έχω και απλό θερμόμετρο στο ενυδρείο και δείχνει τη θερμοκρασία του θερμοστάτη. Οπότε μάλλον το όργανο χάνει. Ευτυχώς!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το όργανο χάνει. Το σιγούρεψα. Κι ο μονομάχος μου συνέρχεται. Σήμερα ήταν πολύ πιο φιλικός και ερχόταν να με δει. Ο καημενούλης. Θέλει το χρόνο του για να συνέλθει. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...