Jump to content

Υπερπληθυσμός Lymnaea stagnalis βοήθεια!!!


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και καλό σαββατοκύριακο!

Θα ήθελα για μια ακόμα φορά τη βοήθεια σας.Τα σαλιγκάρια που είχα αναφέρει σε άλλο θέμα (στα ζωοτόκα για τα γκαπυ μου) είναι τελικά μεγάλος μπελας. είναι τα Lymnaea stagnalis και στο προφίλ τους γράφει οτι τρέφονται απο φυτά.Κάθε μέρα βγάζω τουλαχιστον πενήντα απο αυτά...και τώρα που θέλω να ξεστήσω κ να ξαναστήσω το ενυδρείο δεν νομίζω οτι θα καταφέρω να τα απομακρύνω ολα και κινδυνεύουν τα φυτά που θα βάλω....τα σαλιγκάρια helena λέτε να κάνουν όντως δουλεια;Γιατί είδα οτι θέλουν άμμο κ εγώ εχω χαλίκι στο ενυδρείο... Έχουν μπει τα ατιμα τα λαθρεπιβατάκια μέσα στο φίλτρο και είναι και πολλά... Τι λέτε να κάνω; 

Link to comment
Share on other sites

Τα helena θα κάνουν δουλειά αλλά θα χρειαστούν χρόνο. Βάλε μερικά και αφαίρεσε ότι μπορείς από τους "λαθρεπιβάτες" μηχανικά (απόχη, παγίδες κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Παρε gastropex που εχει 3.5 ευρω κ κανε μια θεραπεια.απο αυτο θα πεθανουν το 95 % η θεραπεία κραταει 3 μερες.κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου κ καπακι βαλε τα helena.εγω ετσι βρηκα την υγεια μου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω κ εικονα του ενυδρειου του παιδιου ,εγω με δυο σκουπες καθάρισα.βεβαια εχω ασπρη αμμο κ κανανε μπαμ.

Link to comment
Share on other sites

Με άμμο καλά τα λες Δημήτρη. Τα μαζεύεις εύκολα και ξεμπερδεύεις μια χαρά. Επειδή ο φίλος γράφει ότι έχει χαλίκι, θα σαπίσουν μέσα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Επειδη δεν εχω κ εικονα του ενυδρειου του παιδιου ,εγω με δυο σκουπες καθάρισα.βεβαια εχω ασπρη αμμο κ κανανε μπαμ.

Εχω διακόσια λίτρα με γκαπυ κ χαλίκι....κ το ενυδρείο είναι της jewel που το ενα φίλτρο του είναι σταθερό και κολλημένο στο τζάμι.

Σε δυο με τρεις μέρες περιμένω νεο υπόστρωμα για φυτά που θα μπει κάτω απο το χαλίκι καθώς και Όλον τον εξοπλισμό για φυτα ,όπως επίσης και επτα νέα φυτά καθώς τα παλιά τα ξεπαστρεψανε.  .και καλά να το αδειασω και να το καθαρίσω...

Τα προβλήματα είναι:

1- πως βγάζω τα χύμα μακαρόνια απο το φίλτρο...

2-να ξεπλυνω καλά τα σφουγγάρια μου και να το ξαναστησω κατευθείαν με βακτήρια;

Δεν εχω που να πάω τα ψάρια ξ θα τα εχω σε λεκάνη. .

Και έχουν εισχωρήσει τα σαλιγκάρια και στα φίλτρα μου....

Έγινε επεξεργασία - doroulabi
Link to comment
Share on other sites

Ε βρε γλυκια μου τοτε ειναι πανευκολο.αφου θα αδειασεις ολο το ενυδρειο,αδειασε το απο υπόστρωμα κ φυτα(οτι απέμεινε)ριξε το φαρμακο μετα κ ασε την βιολογια σου μεσα,που δεν την πειράζει ετσι κ αλλιως.βρες ομως 10 helena πχ για να στο κρατανε σ μια ισορροπία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Ε βρε γλυκια μου τοτε ειναι πανευκολο.αφου θα αδειασεις ολο το ενυδρειο,αδειασε το απο υπόστρωμα κ φυτα(οτι απέμεινε)ριξε το φαρμακο μετα κ ασε την βιολογια σου μεσα,που δεν την πειράζει ετσι κ αλλιως.βρες ομως 10 helena πχ για να στο κρατανε σ μια ισορροπία. 

Οκ...ποιο φάρμακο λες να βάλω;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Παρε gastropex που εχει 3.5 ευρω κ κανε μια θεραπεια.απο αυτο θα πεθανουν το 95 % η θεραπεία κραταει 3 μερες.κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου κ καπακι βαλε τα helena.εγω ετσι βρηκα την υγεια μου.

Τώρα είδα το ποστ Δημητρη...   Αυτό που θα το βρω καμια ιδέα;γιατί στην περιοχή μου δεν παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα σ αυτο.......εγω το βρηκα στο aquario.μπορεις να παρεις ενα τηλ μηπως στελνουν;;;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης πριν απο 4 μέρες  ολοκλήρωσα τη θεραπεία με esha 2000 για ενα θέματακι που είχαν τα ψαράκια με τις ουρές τους και τώρα όλα καλά...μπορω να βάλω και αυτό που μου προτεινες καπακι σε τρεις μέρες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπες τα ψαρακια θα ειναι αλλου;;;;;;;αν κ παλι δεν νομιζω να εχουν θεμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Δεν ειπες τα ψαρακια θα ειναι αλλου;;;;;;;αν κ παλι δεν νομιζω να εχουν θεμα.

Θα τα βαλω σε λεκάνη μέχρι να στησω το ενυδρείο...δεν εχω κάποιον άλλο να τα βάλει σε ενυδρείο...κ δεν ξέρω αν μπορω να τα βάλω παλι στο ενυδρείο μου κατευθείαν αφού το στησω....τι προτεινετε;;;

Αν δεν έχουν θέμα με τη θεραπεία καλώς...θα βγάλω οτι μπορω απο τα σαλιγκάρια κατα το στήσιμο κ βλέπουμε...helena δεν βρίσκω πουθενά...δεν έχουν διαθέσιμα.κ ένας που έχει θέλει η παραγγελία να ξεπερνά τα τριαντα ευρώ για να μου τα στείλει εδώ που είμαι...

Έγινε επεξεργασία - doroulabi
Link to comment
Share on other sites

Τοτε αλλα κ παλι με επιφύλαξη,βγαλε ενα ποσοστο της βιολογιας που θα μπορεις να καθαρισεις απο τα σαλιγκαρια πολυ καλα κ με νερο του ενυδρειου.κ βαλτην χυμα εκει που θα βαλεις τα ψαρακια με οξυγονο κ θερμοστατη.μετα βγαλε υποστρωμα κ με νερο μεσα, περνα το μ χλωρινη με ποσοστο 10 %κ αστο να δουλευει για μερικες ωρες.αδειασε το, γεμισε κ ξαναδειασε κ εισαι ετοιμη να τοποθετήσεις τα καινουργια υλικα.η χλωρινη να ειναι η απλη η πρασινη.οταν ξαναγεμισεις νερο, ριξε κ μια τριπλασια δοση prime.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Τοτε αλλα κ παλι με επιφύλαξη,βγαλε ενα ποσοστο της βιολογιας που θα μπορεις να καθαρισεις απο τα σαλιγκαρια πολυ καλα κ με νερο του ενυδρειου.κ βαλτην χυμα εκει που θα βαλεις τα ψαρακια με οξυγονο κ θερμοστατη.μετα βγαλε υποστρωμα κ με νερο μεσα, περνα το μ χλωρινη με ποσοστο 10 %κ αστο να δουλευει για μερικες ωρες.αδειασε το, γεμισε κ ξαναδειασε κ εισαι ετοιμη να τοποθετήσεις τα καινουργια υλικα.η χλωρινη να ειναι η απλη η πρασινη.οταν ξαναγεμισεις νερο, ριξε κ μια τριπλασια δοση prime.

Να το βάλω το υπόστρωμα δηλαδή σε λεκάνη με χλωρινη και νερό;μετα να ξεπλυνω καλά κ μήπως να βάλω και αντιχλωριο για σιγουριά στο υπόστρωμα πριν το βάλω ξανά στο ενυδρείο; τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Ποσα ψάρια σε πόσα λίτρα μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος doroulabi έγραψε:

Καλημέρα σε όλους και καλό σαββατοκύριακο!

Θα ήθελα για μια ακόμα φορά τη βοήθεια σας.Τα σαλιγκάρια που είχα αναφέρει σε άλλο θέμα (στα ζωοτόκα για τα γκαπυ μου) είναι τελικά μεγάλος μπελας. είναι τα Lymnaea stagnalis και στο προφίλ τους γράφει οτι τρέφονται απο φυτά.Κάθε μέρα βγάζω τουλαχιστον πενήντα απο αυτά...και τώρα που θέλω να ξεστήσω κ να ξαναστήσω το ενυδρείο δεν νομίζω οτι θα καταφέρω να τα απομακρύνω ολα και κινδυνεύουν τα φυτά που θα βάλω....τα σαλιγκάρια helena λέτε να κάνουν όντως δουλεια;Γιατί είδα οτι θέλουν άμμο κ εγώ εχω χαλίκι στο ενυδρείο... Έχουν μπει τα ατιμα τα λαθρεπιβατάκια μέσα στο φίλτρο και είναι και πολλά... Τι λέτε να κάνω; 

Παρε ενα τετραοδοντα! Θα σου πει μεγαλο ευχαριστω για το γευμα! (Δεν ξερω αν μετα δεν θα φαει και τα guppy σου:hehe)

Τωρα σοβαρα : Και με χλωρινη και με βρασιμο(υποστροματος) θα υπαρχουν αρκετα πτωματακια μεσα, θα ανεβει και η αμμωνια μετα. Λεω με τα χερακια να τα μαζευεις. Εγω εχω τετοια σαλιγκαρακια στα 120λ και ποτέ δεν μου εκαναν ζημια στα φυτα(ειναι πολυ μικρα). Τα μεγαλα τα μαζευεις και πετας.Αν υπαρχουν παρα πολλα- σημαινει οτι παραταιζεις τα ψαρακια σου. Μερικα Αμανο ειναι οτι πρεπει(καθαριζουν τα παντα).

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Astra έγραψε:

Ποσα ψάρια σε πόσα λίτρα μιλάμε;

Εχω 19 γκαπυ σε 200 λίτρα.είχα ξεκινήσει με 2 αρσενικούς κ εφτά θυληκα κ κατάφερα να βάλω κάποια μικρά σε γεννηστρα φτασαμε στα 19.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Παρε ενα τετραοδοντα! Θα σου πει μεγαλο ευχαριστω για το γευμα! (Δεν ξερω αν μετα δεν θα φαει και τα guppy σου:hehe)

Τωρα σοβαρα : Και με χλωρινη και με βρασιμο(υποστροματος) θα υπαρχουν αρκετα πτωματακια μεσα, θα ανεβει και η αμμωνια μετα. Λεω με τα χερακια να τα μαζευεις. Εγω εχω τετοια σαλιγκαρακια στα 120λ και ποτέ δεν μου εκαναν ζημια στα φυτα(ειναι πολυ μικρα). Τα μεγαλα τα μαζευεις και πετας.Αν υπαρχουν παρα πολλα- σημαινει οτι παραταιζεις τα ψαρακια σου. Μερικα Αμανο ειναι οτι πρεπει(καθαριζουν τα παντα).

Δεν είχα σκεφτεί να βάλω γαρίδες να σου πω την αλήθεια γιατί δεν μου πολυαρεσουν για ενυδρείο...αν είναι μπορεί να ρίξω μια ματια να δω τι θα βρω κ τι απαιτήσεις έχουν...ο τετραοδοντας δεν νομιζω οτι θα τα παει κ πολύ καλά με τα γκαπυ....ειδικα με τα μικρά...θα κάνω αυτό με τη χλωρίνη για να ξαναστησω το ενυδρείο κ βλέπουμε.μετά έλεγα να βάλω τα helena τελικά απλα για να κρατάνε τον πληθυσμό των λαθρεπιβατων ( αν μείνει κανενα) σταθερό.μπορω δηλαδή να βάλω κ δυο τρεις γαρίδες που να μην θέλουν έξτρα πραγματα όμως...;εχω αυξήσει το κοστολογιο ηδη με τα co2 τα υποστρώματα κτλ ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος doroulabi έγραψε:

Δεν είχα σκεφτεί να βάλω γαρίδες να σου πω την αλήθεια γιατί δεν μου πολυαρεσουν για ενυδρείο...αν είναι μπορεί να ρίξω μια ματια να δω τι θα βρω κ τι απαιτήσεις έχουν...ο τετραοδοντας δεν νομιζω οτι θα τα παει κ πολύ καλά με τα γκαπυ....ειδικα με τα μικρά...θα κάνω αυτό με τη χλωρίνη για να ξαναστησω το ενυδρείο κ βλέπουμε.μετά έλεγα να βάλω τα helena τελικά απλα για να κρατάνε τον πληθυσμό των λαθρεπιβατων ( αν μείνει κανενα) σταθερό.μπορω δηλαδή να βάλω κ δυο τρεις γαρίδες που να μην θέλουν έξτρα πραγματα όμως...;εχω αυξήσει το κοστολογιο ηδη με τα co2 τα υποστρώματα κτλ ...

Για τετραοδοντα - θα φαει τα μικρα και τα μεγαλα(οταν μεγαλωσει). Τα Αμανο ειναι must have για το φυτεμενο, δεν εχουν απαιτησεις. Πρωτα στρωσε το ενυδρειο και μετα βλεπουμε. Τα ψαρακια βαλε σε ενα πλαστικο κουτι αποθηκευσης (απο IKEA) 40-50λ μαζι με ολο το εξοπλισμο,απλα θα κανεις αλλαγες νερου καθε 2-3 ημερες(μεχρι να στρωσει το ενυδρειο σου).Στο εξωτερικο φιλτρο μειωνεις ροη για να μην κανει νεροστροβιλο στα 50λ. Εγω ετσι κανω.

Για Helena πολυ καλη ιδεα, αλλα δεν θα μπορεσει να φαει πολυ μικρα σαλιγκαρακια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για τετραοδοντα - θα φαει τα μικρα και τα μεγαλα(οταν μεγαλωσει). Τα Αμανο ειναι must have για το φυτεμενο, δεν εχουν απαιτησεις. Πρωτα στρωσε το ενυδρειο και μετα βλεπουμε. Τα ψαρακια βαλε σε ενα πλαστικο κουτι αποθηκευσης (απο IKEA) 40-50λ μαζι με ολο το εξοπλισμο,απλα θα κανεις αλλαγες νερου καθε 2-3 ημερες(μεχρι να στρωσει το ενυδρειο σου).Στο εξωτερικο φιλτρο μειωνεις ροη για να μην κανει νεροστροβιλο στα 50λ. Εγω ετσι κανω.

Για Helena πολυ καλη ιδεα, αλλα δεν θα μπορεσει να φαει πολυ μικρα σαλιγκαρακια.

Τουλαχιστον θα τρώνε τα πιο μεγαλα.. Κάτι είναι κ αυτό. ..

Αν είναι μόλις ολοκληρωσω τη διαδικασία (που βλέπω να παιρνει βδομάδα και.... ) θα ψαξω κ για ...πόσες γαρίδες λες να μπουν σε διακοσαλιτρο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος doroulabi έγραψε:

Τουλαχιστον θα τρώνε τα πιο μεγαλα.. Κάτι είναι κ αυτό. ..

Αν είναι μόλις ολοκληρωσω τη διαδικασία (που βλέπω να παιρνει βδομάδα και.... ) θα ψαξω κ για ...πόσες γαρίδες λες να μπουν σε διακοσαλιτρο;

Δεκα θα ειναι καλα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Δεκα θα ειναι καλα.

Αυτές τις ταΐζουμε κάτι έξτρα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...