Jump to content

Πρόβλημα με βαλισνεριες και εχινοδορους


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Λοιπόν υπάρχει το εξής πρόβλημα: Σε φυτεμένο 100 λίτρα το οποίο είναι ακόμα στο στρώσιμο (1.5 βδομάδα) με java fern, moss balls, Helanthium tenellum, βαλισνεριες, εχινοδορους, ντοματιες και ανουμπιες από την μέρα που μπήκαν όλα μαζί, οι βαλισνεριες και οι εχινοδοροι μαυρίζουν και σαπίζουν. Αυτό ξεκίνησε από την πρώτη μέρα.

Υπόστρωμα seachem red με από πάνω ψιλοκκοκο χαλικακι. Από την πρώτη μέρα μπήκαν 6 ταμπλέτες seachem. Φίλτρο astro 600l/h με spray bar. Φωτισμό έχω ένα μπακάλικο ( μια λάμπα led 5w cold white και ένα μικρό ενυδρειακο led 5w) μέχρι να έρθουν οι λεντοταινιες που θα κουμπώσουν σε controller. Όλα τα υπόλοιπα φυτά έχουν κανονική ανάπτυξη με τις ντοματιες να αναπτύσσονται υπερβολικά γρήγορα. Και ρωτώ.Ειναι λίγος ο φωτισμός ή πολύς και "καίει" τα φυτά? Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή. 4ee7c39441e40b508905557f77801e81.jpgd1c173d0b9098546ce1bf01d8ced8b59.jpg29d9a3aace5037d5d32109b2daf8fde9.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι εκτός από τις ταμπλέτες και prime δεν έχει μπεί τίποτα άλλο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο πολυ φωτισμος δεν καιει τα φυτα απλα θα ειχες θεμα με αλγες.

Ο φωτισμος σου βασικα ειναι πολυ λιγος.

Ομως,τα φυτα θελουν χρονο για να προσαρμοστουν και μπορει στην αρχη να αρχιζουν να χαλανε,μετα ομως αν εχεις τις καταλληλες συνθικες παιρνουν παλι τα πανω τους.

Εγω βασικα θα σου ελεγα να τους δωσεις λιγο χρονο ακομα να δεις πως τα πανε.Ριξε και κανενα γενικο λιπασμα για αρχη και βλεπεις.

Επισης πληροφοριακα να σου πω πως δεν υπαρχει moss ball,η μπλα που πουλανε λανθασμενα ως moss ball, ειναι μπαλα αλγης και της χειροτερης που θα μπορουσες να εχεις,ειναι μπαλα απο αλγη κλαδοφορα και πολλες φορες γεμιζει το ενυδρειο σου απο τετοια αλγη λογω αυτης της μπαλας.

Εγω αν ειμουν στη θεση σου θα την εβγαζα.

Link to comment
Share on other sites

Οι moss balls που έχω είναι οι Cladophora aegagropila. Άλγη ακόμα και την πρώτη μέρα που είχα ελάχιστη ποσότητα καφέ τριχωειδη εξαφανίστηκε και μάλλον έκαναν καλή δουλειά οι λαθρεπιβάτες. Σκεφτόμουν το flourish από seachem αλλά απ την άλλη και τα 2 δεν είναι φυτά που παίρνουν τα πάντα από τις ρίζες τους? Θεωρητικά δεν θα έπρεπε να είναι μια χαρά με τις ταμπλέτες?

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος kazakios έγραψε:

Οι moss balls που έχω είναι οι Cladophora aegagropila. Άλγη ακόμα και την πρώτη μέρα που είχα ελάχιστη ποσότητα καφέ τριχωειδη εξαφανίστηκε και μάλλον έκαναν καλή δουλειά οι λαθρεπιβάτες. Σκεφτόμουν το flourish από seachem αλλά απ την άλλη και τα 2 δεν είναι φυτά που παίρνουν τα πάντα από τις ρίζες τους? Θεωρητικά δεν θα έπρεπε να είναι μια χαρά με τις ταμπλέτες?

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Αυτο ακριβως σου λεω,δεν ειναι moss ball,ειναι μπαλα αλγης κλαδοφορας,η χειροτερη αλγη που υπαρχει η οποια δεν φευγει με τιποτα...Εγω παντως δεν θα το διακινδυνευα με αυτες τις μπαλες.

Οπως σου ειπα,μη περιμενεις να δεις αναπτυξη απο τις πρωτες μερες,τα φυτα θελουν χρονο να προσαρμοστουν,συν οτι εχεις πολυ χαμηλο φως αυτη τη στιγμη.

Τις ταμπλετες που ακριβως τις εχεις βαλει?

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν 6 ταμπλέτες σε όλο το υπόστρωμα μοιρασμένες και σε αποστάσεις 3-5 εκατοστά από τις ρίζες. Για τις moss ball με προβληματίσες αρκετά! Θα πρότεινες flourish ή πιστεύεις ότι μπορεί να οφείλεται σε έλλειψη co2 οπότε να κοιτάξω για μικρές ποσότητες excel?

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

 

Αυτο ακριβως σου λεω,δεν ειναι moss ball,ειναι μπαλα αλγης κλαδοφορας,η χειροτερη αλγη που υπαρχει η οποια δεν φευγει με τιποτα...Εγω παντως δεν θα το διακινδυνευα με αυτες τις μπαλες.

Οπως σου ειπα,μη περιμενεις να δεις αναπτυξη απο τις πρωτες μερες,τα φυτα θελουν χρονο να προσαρμοστουν,συν οτι εχεις πολυ χαμηλο φως αυτη τη στιγμη.

Τις ταμπλετες που ακριβως τις εχεις βαλει?

Κανεις λαθος για Cladophora aegagropila! Ποτέ δεν "φευγει" απο το σχημα της μπαλας. Την εχω σ΄ολα μου τα ενυδρεια. Και αντιθετα! Βοηθαει για να μην υπαρχουν αλγες στο ενυδρειο! Αυτο που εννοεις ειναι αλλη cladophora, που ποτέ δεν κανε σχημα μπαλας! Σαν κλαδια δεντρων  ειναι.

Πολλες φορες καποιο την μπερδευουν και με Spirogyra(μεγαλο προβλημα για το ενυδρειο!)

Τωρα για τα φυτα.

Το φως θελει ακομα Χ2 λαμπες,αν θα παρεις led 5-6w.

To Seachem red ειναι σαν απλο χαλικι, το μονο που περιεχει ειναι : Aluminum 15710 Barium 104 Calcium 120 Cobalt 8 Chromium 22 Copper 19 Iron 16190 Potassium 2417 Magnesium 2816 Manganese 47 Sodium 365 Nickel 7 Vanadium 18 Zinc 50 Units=mg/kg, source: Plasma Emission Spectrometer, EPA Method 6010, Univ. of Georgia Chemical Analysis Lab . Δηλαδη καθολου μακρο για να μεγαλωνουν τα φυτα! Βαλε μακρο λιπασματα; N, P, K. πεινανε τα φυτα σου φιλε @kazakios.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε ο φιλος @rastafarian τα φυτα θελουν χρονο για να παρουν μπρος( 7-10 ημερες). Πες μας για τις μετρησεις νερου , αν εχεις κανει(Ph, NH3/NH4,

NO2,NO3)

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Κανεις λαθος για Cladophora aegagropila! Ποτέ δεν "φευγει" απο το σχημα της μπαλας. Την εχω σ΄ολα μου τα ενυδρεια. Και αντιθετα! Βοηθαει για να μην υπαρχουν αλγες στο ενυδρειο! Αυτο που εννοεις ειναι αλλη cladophora, που ποτέ δεν κανε σχημα μπαλας! Σαν κλαδια δεντρων  ειναι.

Πολλες φορες καποιο την μπερδευουν και με Spirogyra(μεγαλο προβλημα για το ενυδρειο!)

Τωρα για τα φυτα.

Το φως θελει ακομα Χ2 λαμπες,αν θα παρεις led 5-6w.

To Seachem red ειναι σαν απλο χαλικι, το μονο που περιεχει ειναι : Aluminum 15710 Barium 104 Calcium 120 Cobalt 8 Chromium 22 Copper 19 Iron 16190 Potassium 2417 Magnesium 2816 Manganese 47 Sodium 365 Nickel 7 Vanadium 18 Zinc 50 Units=mg/kg, source: Plasma Emission Spectrometer, EPA Method 6010, Univ. of Georgia Chemical Analysis Lab . Δηλαδη καθολου μακρο για να μεγαλωνουν τα φυτα! Βαλε μακρο λιπασματα; N, P, K. πεινανε τα φυτα σου φιλε @kazakios.

 

 

 

Δεν κανει λαθος....

Αυτο που λες δεν ισχυει... πως μπορει μια αλγη να βοηθαει στον να μην υπαρχουν αλλες αλγες?

Ειναι cladophora , τωρα ειναι σε μπαλα , αργοτερα θα ειναι σε ολο το ενυδρειο εφοσον της δωσεις σωστες συνθηκες αναπτυξης,

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Δεν κανει λαθος....

Αυτο που λες δεν ισχυει... πως μπορει μια αλγη να βοηθαει στον να μην υπαρχουν αλλες αλγες?

Ειναι cladophora , τωρα ειναι σε μπαλα , αργοτερα θα ειναι σε ολο το ενυδρειο εφοσον της δωσεις σωστες συνθηκες αναπτυξης,

Παιδια μην λετε ανοησιες!

http://tropica.com/en/plants/plantdetails/Cladophoraaegagropila(000CST)/4385

Δηλαδη Tropica προτεινει να βαλεις κατι, που δεν πρεπει στο ενυδρειο;;;; Θελει να παθουν ολοι ζημια;;;;

Και μεσα σε 5 χρονια στο τροπικο ενυδρειο με φως 1.2 w/l  δεν μου εκανε καμια κινηση να καταστρεφει ολα. Απλα το καλοκαιρι αλλαζει μερικες φορες σχημα- τυπου μουρα γινεται. Τοτε την κοβου με ψαλιδι και κανω καινουρια μπαλακια. Τωρα γεμισα πια, εχω πολλα μικρα

κλαδοφορακια.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Παιδια μην λετε ανοησιες!

http://tropica.com/en/plants/plantdetails/Cladophoraaegagropila(000CST)/4385

Δηλαδη Tropica προτεινει να βαλεις κατι, που δεν πρεπει στο ενυδρειο;;;; Θελει να παθουν ολοι ζημια;;;;

 

Δεν το προτεινει απλα το πουλαει...

Διαβασε  και η τροπικα τιαναφερει. ,.

Cladophora aegagropila is not really a plant, but a ball of algae

Και εγω απλα να κανω μια ερωτηση ?

Γιατι κανεις να βαλει στο ενυδρειο του μια μπαλα αλγης και οχι καπια μοςς?

Την ειχα παλαιοτερα σε ενα ενυδρειο που αγορασα , με ζωντανα φυτα, και ναι απο τοτε μου ειχε ξεκινησει η gladophora στο ενυδρειο, και την μετεφερα και σε αλλα .

Απλα οπως ειπα πρεπει να εχεις συνθηκες για να σου αναπτυχθει cladophora, συνθηκες που αρεσουν στα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Άλγες να πω την αλήθεια και εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάπου. Και την συγκεκριμένη moss ball την είδα σε αρκετά aquascape οπότε πιστεύω αν υπήρχε πρόβλημα όλο και κάποιος θα έλεγε κάτι. Για μετρήσεις έχουμε:
NH3/NH4=0
NO2=5
NO3=20
Όλες είναι με υγρά τεστ tetra και aquilli.
Οι τιμές είναι φυσιολογικές καθώς είναι στην δεύτερη βδομάδα στρωσιματος και το στρώσιμο γίνεται με βακτήρια bactoactive.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος nicpapa έγραψε:

 

Δεν το προτεινει απλα το πουλαει...

Διαβασε  και η τροπικα τιαναφερει. ,.

Cladophora aegagropila is not really a plant, but a ball of algae

Και εγω απλα να κανω μια ερωτηση ?

Γιατι κανεις να βαλει στο ενυδρειο του μια μπαλα αλγης και οχι καπια μοςς?

Την ειχα παλαιοτερα σε ενα ενυδρειο που αγορασα , με ζωντανα φυτα, και ναι απο τοτε μου ειχε ξεκινησει η gladophora στο ενυδρειο, και την μετεφερα και σε αλλα .

Απλα οπως ειπα πρεπει να εχεις συνθηκες για να σου αναπτυχθει cladophora, συνθηκες που αρεσουν στα φυτα.

ΝΑΙ ειναι ΜΠΑΛΑ! BALL! Και ναι ειναι algae! Και δεν αναπτυσσεται αλλιως!

Φωτο απο χαλακι Cladophoras που εχω στο γαριδαδικο μου. Θα το βγαλω τωρα...5a6cdb8ec612b_20180127_2156451.jpg.fe95dd86ccdfb784c3a0e8edf77633cc.jpg5a6cdb903ffcb_20180127_2200381.jpg.92dcbdde91a9110a29519a99638f1a8d.jpgΠανω σε  λαβα.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος για Cladophora aegagropila! Ποτέ δεν "φευγει" απο το σχημα της μπαλας. Την εχω σ΄ολα μου τα ενυδρεια. Και αντιθετα! Βοηθαει για να μην υπαρχουν αλγες στο ενυδρειο! Αυτο που εννοεις ειναι αλλη cladophora, που ποτέ δεν κανε σχημα μπαλας! Σαν κλαδια δεντρων  ειναι.
Πολλες φορες καποιο την μπερδευουν και με Spirogyra(μεγαλο προβλημα για το ενυδρειο!)
Τωρα για τα φυτα.
Το φως θελει ακομα Χ2 λαμπες,αν θα παρεις led 5-6w.
To Seachem red ειναι σαν απλο χαλικι, το μονο που περιεχει ειναι : Aluminum 15710 Barium 104 Calcium 120 Cobalt 8 Chromium 22 Copper 19 Iron 16190 Potassium 2417 Magnesium 2816 Manganese 47 Sodium 365 Nickel 7 Vanadium 18 Zinc 50 Units=mg/kg, source: Plasma Emission Spectrometer, EPA Method 6010, Univ. of Georgia Chemical Analysis Lab . Δηλαδη καθολου μακρο για να μεγαλωνουν τα φυτα! Βαλε μακρο λιπασματα; N, P, K. πεινανε τα φυτα σου φιλε [mention=63941]kazakios[/mention].
 

 

 
Συμφωνώ μαζί σου αλλά μάκρο δεν υποτίθεται ότι περιέχουν οι ταμπλέτες? Γιατί θεωρητικά τοσο εύκολα φυτά με αυτό το υπόστρωμα και με τις ταμπλέτες θα έπρεπε να είναι μια χαρά.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος kazakios έγραψε:

Άλγες να πω την αλήθεια και εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάπου. Και την συγκεκριμένη moss ball την είδα σε αρκετά aquascape οπότε πιστεύω αν υπήρχε πρόβλημα όλο και κάποιος θα έλεγε κάτι. Για μετρήσεις έχουμε:
NH3/NH4=0
NO2=5
NO3=20
Όλες είναι με υγρά τεστ tetra και aquilli.
Οι τιμές είναι φυσιολογικές καθώς είναι στην δεύτερη βδομάδα στρωσιματος και το στρώσιμο γίνεται με βακτήρια bactoactive.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μια χαρα εισαι για δευτερη εβδομαδα! Απλα Aquilli ειναι χαλιααααααααααααααα!Παρε API  η Salifert

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος kazakios έγραψε:

Συμφωνώ μαζί σου αλλά μάκρο δεν υποτίθεται ότι περιέχουν οι ταμπλέτες? Γιατί θεωρητικά τοσο εύκολα φυτά με αυτό το υπόστρωμα και με τις ταμπλέτες θα έπρεπε να είναι μια χαρά.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ταμπλετα τι μαρκα ειναι; Τι γραφει, οτι περιεχει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

ΝΑΙ ειναι ΜΠΑΛΑ! BALL! Και ναι ειναι algae! Και δεν αναπτυσσεται αλλιως!

Φωτο απο χαλακι Cladophoras που εχω στο γαριδαδικο μου. Θα το βγαλω τωρα...5a6cdb8ec612b_20180127_2156451.jpg.fe95dd86ccdfb784c3a0e8edf77633cc.jpg5a6cdb903ffcb_20180127_2200381.jpg.92dcbdde91a9110a29519a99638f1a8d.jpgΠανω σε  λαβα.

 

Tι να σου πω  τωρα...

Αφου νομιζεις οτι ειναι ετσι...

Θα κατσω νομιζεις να διαφωνησω...

Πιστεψε οτι θέλεις...

Οπως σου ειπα φτιαξε λιγο συνθηκες για φυτα, στο ταπερακι και στον κουβα .  βαλε λιπασματα Co2... και θα δουμε η μπάλα τι θα γινει..

Link to comment
Share on other sites

Ταμπλετα τι μαρκα ειναι; Τι γραφει, οτι περιεχει;
Είναι οι γνωστές flourish tabs της seachem. Πιστεύω ότι περιέχουν τα πάντα.baec6096a5d7139dbf9451d5dd074f50.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kazakios έγραψε:

Είναι οι γνωστές flourish tabs της seachem. Πιστεύω ότι περιέχουν τα πάντα.baec6096a5d7139dbf9451d5dd074f50.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλες ταμπλετες. Κατω στις ριζες εβαλες; Αν ναι πρεπει να πιασει συντομα. Εχεις CO2 η Exell; Aν οχι, μπορεις να κανεις αλλαγες νερου απο λιγο καθε μερα

απο την βρυση(περιεχει αρκετο CO2) . Το CO2 - για να παρουν μπρος τα φυτα γρηγορα.

Και φτιαξε το φως!

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

 

Tι να σου πω  τωρα...

Αφου νομιζεις οτι ειναι ετσι...

Θα κατσω νομιζεις να διαφωνησω...

Πιστεψε οτι θέλεις...

Οπως σου ειπα φτιαξε λιγο συνθηκες για φυτα, στο ταπερακι και στον κουβα .  βαλε λιπασματα Co2... και θα δουμε η μπάλα τι θα γινει..

Στο High-tech ηταν κανα 2 χρονια, καθε μερα ανεβαινε πανω απο pearling. Απλα σου λεω σαν μουρο γινοταν. Αυτο ,που ηταν πανω σε λαβα , το κουρευα που και που.

Link to comment
Share on other sites

Καλες ταμπλετες. Κατω στις ριζες εβαλες; Αν ναι πρεπει να πιασει συντομα. Εχεις CO2 η Exell; Aν οχι, μπορεις να κανεις αλλαγες νερου απο λιγο καθε μερα

απο την βρυση(περιεχει αρκετο CO2) . Το CO2 - για να παρουν μπρος τα φυτα γρηγορα.

Και φτιαξε το φως!

Οι ταμπλέτες μπηκαν στο υπόστρωμα σε κοντινές αποστάσεις από τα φυτά αλλά όχι δίπλα στις ρίζες. Co2 δεν έχω καθώς είναι εύκολα όλα τα φυτά που μπήκαν και δεν θεωρείται απαραίτητο σε αυτά. Απ την άλλη το σκεφτόμουν και εγώ για excel αλλά ξέρω ότι έχει άσχημες σχέσεις με τις βαλισνεριες οπότε το σκέφτομαι ακόμα για να μην τις καταστρέψει τελείως. Θα δοκιμάσω excel σε μισές δόσεις από τις κανονικές και θα κοιτάξω μέχρι να έρθουν οι λεντοταινιες να βάλω προσωρινά καμιά λάμπα ακόμα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kazakios έγραψε:

Οι ταμπλέτες μπηκαν στο υπόστρωμα σε κοντινές αποστάσεις από τα φυτά αλλά όχι δίπλα στις ρίζες. Co2 δεν έχω καθώς είναι εύκολα όλα τα φυτά που μπήκαν και δεν θεωρείται απαραίτητο σε αυτά. Απ την άλλη το σκεφτόμουν και εγώ για excel αλλά ξέρω ότι έχει άσχημες σχέσεις με τις βαλισνεριες οπότε το σκέφτομαι ακόμα για να μην τις καταστρέψει τελείως. Θα δοκιμάσω excel σε μισές δόσεις από τις κανονικές και θα κοιτάξω μέχρι να έρθουν οι λεντοταινιες να βάλω προσωρινά καμιά λάμπα ακόμα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Φτιαξε ενα μπουκαλι diy CO2 μονο για την αρχη,μετα δεν χρεαζεται με ευκολα φυτα.5a6ce705ab0df_.jpg.32da5dfd45b4ea0e5e1a2bd0db3c6f23.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 1/27/2018 at 4:24 ΜΜ, το μέλος rastafarian έγραψε:

Ο πολυ φωτισμος δεν καιει τα φυτα απλα θα ειχες θεμα με αλγες.

Ο φωτισμος σου βασικα ειναι πολυ λιγος.

Ομως,τα φυτα θελουν χρονο για να προσαρμοστουν και μπορει στην αρχη να αρχιζουν να χαλανε,μετα ομως αν εχεις τις καταλληλες συνθικες παιρνουν παλι τα πανω τους.

Εγω βασικα θα σου ελεγα να τους δωσεις λιγο χρονο ακομα να δεις πως τα πανε.Ριξε και κανενα γενικο λιπασμα για αρχη και βλεπεις.

Επισης πληροφοριακα να σου πω πως δεν υπαρχει moss ball,η μπλα που πουλανε λανθασμενα ως moss ball, ειναι μπαλα αλγης και της χειροτερης που θα μπορουσες να εχεις,ειναι μπαλα απο αλγη κλαδοφορα και πολλες φορες γεμιζει το ενυδρειο σου απο τετοια αλγη λογω αυτης της μπαλας.

Εγω αν ειμουν στη θεση σου θα την εβγαζα.

Kώστα μου συμφωνώ σε όλα εκτός από 2.

Τα φυτά μπορούν να λιώσουν από πολύ φωτισμό. Το pogostemon helferi το αγόρασα 3 φορές μέχρι που αφαίρεσα μία λάμπα και σταμάτησε να λιώνει. Ήταν κεντρικά, δεχόταν πολύ φως και τα 2 πρώτα γλαστράκια τα έχασα μέσα σε 10 μέρες. Δεν προσαρμόστηκαν ποτέ και λιώσανε. Το 3ο που μπήκε όταν είχα μειώσει τον πολύ υψηλό φωτισμό σε μεσαίο πήγε σφαίρα μέχρι το τέλος του ενυδρείου.

Και το 2ο είναι ότι υπάρχει μπάλα moss. Δεν μιλάω για την cladophora ball αλλά για πραγματικό moss ball που στην πραγματικότητα το φτιάξανε έτσι για να το πουλήσουν. Απλά την μπλέκουν σε ένα διχτάκι με σχήμα μπάλας (συνήθως java moss) βάζουν πετονιά και βαρυδάκι , το πετάς μέσα και το αφήνεις να αιωρείται.

Στην περίπτωση αυτή με 10 w led δεν πάει πουθενά.  Τα φυτά που λέει το πιθανότερο είναι πως λιώνουν από έλειψη co2. Συνήθως το λίγο φως θα πατήσει παύση στην οποιαδήποτε ανάπτυξη και το φυτό θα πεθάνει αλλά μετά από κάποιο διάστημα.

On 1/27/2018 at 9:38 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Παιδια μην λετε ανοησιες!

http://tropica.com/en/plants/plantdetails/Cladophoraaegagropila(000CST)/4385

Δηλαδη Tropica προτεινει να βαλεις κατι, που δεν πρεπει στο ενυδρειο;;;; Θελει να παθουν ολοι ζημια;;;;

Και μεσα σε 5 χρονια στο τροπικο ενυδρειο με φως 1.2 w/l  δεν μου εκανε καμια κινηση να καταστρεφει ολα. Απλα το καλοκαιρι αλλαζει μερικες φορες σχημα- τυπου μουρα γινεται. Τοτε την κοβου με ψαλιδι και κανω καινουρια μπαλακια. Τωρα γεμισα πια, εχω πολλα μικρα

κλαδοφορακια.

Φαίνεται ότι διαφωνώ μαζί σου επανειλημένα. Δεν το κάνω επίτηδες απλά οι απόψεις μας διαφέρουν.

Την τρόπικα την έχω σε εκτίμηση και μιλάω και προσωπικά πλέον με άτομο μέσα από την εταίρια. Εξαιρετικοί επαγγελματίες και εταιρία που πάντα είχε όραμα για το επόμενο βήμα.

Είσαι λάθος όμως στο θέμα αυτής της μπαλίτσας.

Βάζεις την κλαδοφόρα μέσα στο ενυδρείο και αν οι συνθήκες την ευνοήσουν ή φύγει και διασκορπιστεί λίγο αυτό που θα καταφέρεις θα είναι να εισάγεις στο ενυδρείο σου μία άλγη εφιάλτη και πολύ δύσκολη να ξεφορτωθείς.

Η τρόπικα πουλάει τα μπαλάκια αυτά για ενυδρειάκια πολύ απλά για παιδιά . Είναι χαρακτηριστικό και 1 βίντεο που τα χρησιμοποιεί όπου μέσα βάζει και 1 πλαστικό καραβάκι.

Το ενυδρείο προορίζεται για παιδάκι οπότε βάζει μέσα καραβάκι και 2-3 μπαλίτσες κλαδοφόρας. 

Νομίζω , καταλαβαίνεις την διαφορά από ένα φυτεμένο ενυδρείο με απαιτήσεις ενός χομπίστα που ασχολείται.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι διαφωνώ μαζί σου επανειλημένα. Δεν το κάνω επίτηδες απλά οι απόψεις μας διαφέρουν.
Την τρόπικα την έχω σε εκτίμηση και μιλάω και προσωπικά πλέον με άτομο μέσα από την εταίρια. Εξαιρετικοί επαγγελματίες και εταιρία που πάντα είχε όραμα για το επόμενο βήμα.
Είσαι λάθος όμως στο θέμα αυτής της μπαλίτσας.
Βάζεις την κλαδοφόρα μέσα στο ενυδρείο και αν οι συνθήκες την ευνοήσουν ή φύγει και διασκορπιστεί λίγο αυτό που θα καταφέρεις θα είναι να εισάγεις στο ενυδρείο σου μία άλγη εφιάλτη και πολύ δύσκολη να ξεφορτωθείς.
Η τρόπικα πουλάει τα μπαλάκια αυτά για ενυδρειάκια πολύ απλά για παιδιά . Είναι χαρακτηριστικό και 1 βίντεο που τα χρησιμοποιεί όπου μέσα βάζει και 1 πλαστικό καραβάκι.
Το ενυδρείο προορίζεται για παιδάκι οπότε βάζει μέσα καραβάκι και 2-3 μπαλίτσες κλαδοφόρας. 
Νομίζω , καταλαβαίνεις την διαφορά από ένα φυτεμένο ενυδρείο με απαιτήσεις ενός χομπίστα που ασχολείται.
Έβαλα από χθες άλλη μια 4w ψυχρή led και αύριο πάω για excel. Θα δω μέσα στην βδομάδα πως θα πάνε και θα ενημερώσω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...