Jump to content

Πρόβλημα με βαλισνεριες και εχινοδορους


Recommended Posts

Η βαλισνέρια φίλε μου θα έχει πρόβλημα με το excel. Το excel είναι μια χαρά γενικότερα για ενυδρεία χωρίς άεριο co2. Mε τον άνθρακα σε υγρή μορφή βαλισνέρια το πιθανότερο να λιώσει. Με όλα τα άλλα φυτά δεν θα έχεις πρόβλημα αντιθέτως θα πάνε καλύτερα.

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Fred13 said:

Η βαλισνέρια φίλε μου θα έχει πρόβλημα με το excel. Το excel είναι μια χαρά γενικότερα για ενυδρεία χωρίς άεριο co2. Mε τον άνθρακα σε υγρή μορφή βαλισνέρια το πιθανότερο να λιώσει. Με όλα τα άλλα φυτά δεν θα έχεις πρόβλημα αντιθέτως θα πάνε καλύτερα.

 

Οχι απαραιτητα εαν ξεκινησει με το μισο της συνιστώμενη δοσολογίας, μερα παρα μερα και σιγα σιγα το αυξησει στην συνιστωμενη δοσολογια.  

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ αυτό σκεφτόμουν γιατί ξέρω τις σχέσεις του ενός με το άλλο. Έλεγα να παίξω με μισές δοσολογιες για αρχή και μετά αναλόγως να πράξω. Τουλάχιστον για τις άλλες 2-3 βδομάδες μέχρι να στρώσει το ενυδρείο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον να πάρουν και τα πανω τους οι εχινοδοροι που λόγω φυλλώματος κάνουν το μεγάλο μπαμ ότι υπάρχει πρόβλημα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε @kazakios 2 ψυχρες Led δεν ειναι καλο, δεν βρηκες καμια με ζεστο φως η τυπου Plant;

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά προσωρινές περιμένω την λεντοταινια που σε καμία βδομάδα θα την έχω. Πήρα σήμερα excel και έριξα την μισή από την κανονική δόση. Επίσης έβγαλα έξω κάποια φυτά για να καθαρίσω τα σάπια φύλλα καθώς δεν κοβοντουσαν και παρατήρησα ότι πέταξαν καινούργιες ρίζες και πολύ ψιλά φυλλαράκια οπότε νομίζω ήθελε όντως το χρόνο του.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος kazakios έγραψε:

Είναι καθαρά προσωρινές περιμένω την λεντοταινια που σε καμία βδομάδα θα την έχω. Πήρα σήμερα excel και έριξα την μισή από την κανονική δόση. Επίσης έβγαλα έξω κάποια φυτά για να καθαρίσω τα σάπια φύλλα καθώς δεν κοβοντουσαν και παρατήρησα ότι πέταξαν καινούργιες ρίζες και πολύ ψιλά φυλλαράκια οπότε νομίζω ήθελε όντως το χρόνο του.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Καλημερα.

Οταν λες οτι εβγαλες εξω καποια φυτα,τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

 
Καλημερα.
Οταν λες οτι εβγαλες εξω καποια φυτα,τι εννοεις?
Καλημέρα. Τα έβγαλα εκτός νερού για κάνα λεπτό έκοψα ότι ήταν να κοπεί και τα ξαναεβαλα. Δεν εννοούσα μόνιμα..... [emoji23][emoji23][emoji23]

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kazakios έγραψε:

Καλημέρα. Τα έβγαλα εκτός νερού για κάνα λεπτό έκοψα ότι ήταν να κοπεί και τα ξαναεβαλα. Δεν εννοούσα μόνιμα..... emoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Καλα καταλαβα οτι εκανες αυτο.

Τα φυτα δεν τα βγαζουμε απο το ενυδρειο για να τα κλαδεψουμε,αυτο το κανουμε μεσα στο ενυδρειο με ψαλιδι.

Οπως το κανεις εσυ,τα φυτα σου ποτε δεν θα προσαρμοστουν και ποτε δεν θα καταφερουν να ριζωσουν και να μεγαλωσουν αν καθε φορα που θες να κλαδεψεις τα ξεριζωνεις

Συν οτι οταν κανεις κατι τετοιο,ανακατευεις και τον βυθο,με αποτελεσμα να σηκωνει αμμωνια,ακομα και να σου βγαζει και αλγες.

:)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα αλλά πίστεψέ με δεν κοβοντουσαν με τίποτα!!! 2-3 εχινοδοροι είχαν μαραθεί τόσο πολύ τα φύλλα τους που το ψαλίδι στην ουσία τα "μασούσε" οπότε ήταν η τελευταία λύση. Και μιλάμε για καινούργιο ψαλίδι.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...