Jump to content

Προτάσεις για φωτιστικό Led


divingman

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να μου προτείνεται led φωτιστικό για αγορά σε ενυδρείο διαστάσεων 80*50*40ύψος.

Τα κοράλλια που  φιλοξενώ είναι soft και μερικά lps και δεν νομίζω να πάω σε sps

Το ενυδρείο αυτήν την στιγμή τρέχει με 3 Τ5 σε diy φωτιστικό χωρίς ψύξη με 1coral plus,1blue plus και μια purple plus την οποία αφαίρεσα πρόσφατα λόγω έξαρσης άλγης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό ειναι diy χωρίς ψύξη,σημερα μέτρησα την θερμοκρασία εσωτερικά του φωτιστικου και ειχε 38 C με δυο λάμπες σε λειτουργία.Πιστευω οτι το καλοκαιρι εσωτερικά το φωτιστικο θα έβραζε οποτε και οι λάμπες θα τα εχουν παιξει.Σκεφτομαι λοιπον και λεω για να αγοράσω λαμπες καινούργιες θα δώσω κοντα στα 50€ αν αγορασω και καμια 4-5   ανεμιστηρακια για pc ωστε να ψύχεται θα δωσω αλλα 20€ και δεν θα ειμαι και σιγουρος αν θα ειναι οκ η ολη κατασκευη οποτε λεω με λιγα παραπάνω χρηματα να παω σε κατι ποιο σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Για παρόμοιους λογους με εσένα πήγα σε φωτιστικο λεντ. Βρήκα ένα μεταχειρισμένο φωτιστικο της Current USA από κάποιον που το είχα πάρει από eBay. Κοιτα την σαν εταιρεία, είμαι 100% ικανοποιημένος και από τον φωτισμο, και από τις λειτουργίες, και από την θερμοκρασία του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται ψύξη οι Τ5. Βάλε αν θες μια φώτο από το φωτιστικό. 

Ρίξε κ μια ματιά στο δικό μου εδω.

4 Τ5 με μονο ενα μικρο ανεμιστηρακι απλα για μην ανεβασουν πολυ θερμοκρασια τα μπαλαστ.

Και έξοδο αέρα 45+C χωρίς κανενα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Για παρόμοιους λογους με εσένα πήγα σε φωτιστικο λεντ. Βρήκα ένα μεταχειρισμένο φωτιστικο της Current USA από κάποιον που το είχα πάρει από eBay. Κοιτα την σαν εταιρεία, είμαι 100% ικανοποιημένος και από τον φωτισμο, και από τις λειτουργίες, και από την θερμοκρασία του

 

Βασίλη καλησπέρα,μπορείς να μου πείς ποιό μοντέλο είναι?Λογικά η επιλογή του φωτιστικού γίνετε ανάλογα με το τι θέλεις να στοκαρεις στο ενυδρείο σου και όχι με τα λιτρα που έχεις?

Έγινε επεξεργασία - divingman
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Antonis K έγραψε:

Δεν χρειάζονται ψύξη οι Τ5. Βάλε αν θες μια φώτο από το φωτιστικό. 

Ρίξε κ μια ματιά στο δικό μου εδω.

4 Τ5 με μονο ενα μικρο ανεμιστηρακι απλα για μην ανεβασουν πολυ θερμοκρασια τα μπαλαστ.

Και έξοδο αέρα 45+C χωρίς κανενα πρόβλημα.

Αντώνη είναι για θαλασσινό ενυδρείο και η λάμπες παίζουν σημαντικό ρόλο για το ενυδρείο.Εσύ για θαλασσινό το έκανες το φωτιστικό σου?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, divingman said:

Βασίλη καλησπέρα,μπορείς να μου πείς ποιό μοντέλο είναι?Λογικά η επιλογή του φωτιστικού γίνετε ανάλογα με το τι θέλεις να στοκαρεις στο ενυδρείο σου και όχι με τα λιτρα που έχεις?

Εγώ έχω το Current USA Orbit Marine Pro 18-24” σε ενυδρείο ύψους 45εκ και μήκος 60εκ. Όπως εσυ κρατάω μαλακά και LPS. Για SPS γράφει και η εταιρεία πως ίσως χρειαστούν περισσότερα από ένα φωτιστικά τέτοιου είδους. Θεωρώ πως κάποιο ευκολο SPS στυλ Montipora Plate θα σήκωνε αλλά δεν θέλω να μπλέξω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος divingman έγραψε:

Αντώνη είναι για θαλασσινό ενυδρείο και η λάμπες παίζουν σημαντικό ρόλο για το ενυδρείο.Εσύ για θαλασσινό το έκανες το φωτιστικό σου?

Το φωτιστικο ειναι για hi-tech φυτεμενο που ειναι το "θαλασσινο" του γλυκού νερου:D από άποψη φωτισμού.

Trust me οι λάμπες δεν παθαίνουν τιποτα με υψηλή θερμοκρασία. Τα μπαλαστ ισως, αλλά και πάλι ούτε στους 38 , ούτε στους 45C.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν άφησα τις Τ5 με φόβο να μην πάθουν κάτι λόγω της θερμοκρασίας, ούτε το σκέφτηκα αυτό. Τις άλλαξα επειδή ανέβαζαν την θερμοκρασία του ενυδρείου μου...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Εγώ προσωπικά δεν άφησα τις Τ5 με φόβο να μην πάθουν κάτι λόγω της θερμοκρασίας, ούτε το σκέφτηκα αυτό. Τις άλλαξα επειδή ανέβαζαν την θερμοκρασία του ενυδρείου μου...

Βασίλη το φωτιστικό σου με τις Τ5 πόσα εκατοστά επάνω απο την στάθμη του νερού το είχες?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, divingman said:

Βασίλη το φωτιστικό σου με τις Τ5 πόσα εκατοστά επάνω απο την στάθμη του νερού το είχες?

Περίπου 6-7

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...