Jump to content

Πρόβλημα με microsorum και ντοματιά


Recommended Posts

8uVmsG.jpg

Γεια σας εδώ και καμιά βδομάδα παρατηρώ ότι το ενυδρείο έχει θολό νερό στην αρχή νόμιζα ότι ήταν η ιδέα μου αλλά συμβαίνει όντος. 

Άρχισα με αλλαγές νερού και καθάρισμα φίλτρου χωρίς διαφορά!

Μετά διάβασα για το bacterial bloom και νομίζω ότι είναι αυτό γιατί είχα κάποια φυτά με μαύρα φύλλα. Σε ένα microsorum είχαν βγει αρκετά μαύρα φύλλα και σε τρείς ντοματιες τα φύλλα τους χαλούσαν και κόβονταν μετά από λίγο.

Τώρα έβγαλα εντελώς το microsorum με το πρόβλημα και έκοψα τις ντοματιες με το πρόβλημα. 

Έκανα και σκούπα βυθού (εκεί που μπορώ). Γιατί το πρόβλημα είναι ότι δεν υπήρχε ελεύθερος χώρος για σκούπα, πολλά φυτά και πέτρες!

Χρησιμοποιώ το λίπασμα plant growth Premium Fertiliser  Plant Care της tropica.

Ξέρουμε γιατί χάλασαν τα φυτά και τι να κάνω άλλο με το θολό νερό??

Έγινε επεξεργασία - Kostas Xanthopoulos
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : θολό νερό και τα φύλλα από κάποια φυτά μαυρίζουν και χαλάνε

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 100

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): 500l/h

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):6 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 2 μικρά oranda χρυσόψαρα + 2 applesnails

- Ρουτίνες : αλλαγή νερού ανά 10 μέρες ανά βδομάδα λίπασμα όπως λέει το κουτί

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0 (τώρα με το bloom 0.5)

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 0

- Θερμοκρασία: 22-23

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: sera, tetra

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε..... ποιο φιλτρο εχεις;  φωτισμος;;;θερμοκρασια;;;

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικό aquael 500 για 500l/h, θερμοκρασία 22-23 εκεί περίπου, φωτισμός 15:00-22:30  

Έγινε επεξεργασία - Kostas Xanthopoulos
Link to comment
Share on other sites

Κωστη αυτα τα φιλτρακια θα σου ελεγα οκ εαν ειχες μικροψαρα αλλα για τα χρυσοψαρα δεν κανουν. Δεν μπορουν να σε καλυψουν σαν μηχανικη φιλτρανση αλλα ουτε σαν βιολογια. Εν ολιγης αυτη την στιγμη το ενυδρειο σου ειναι το κυριως φιλτρο αυτη την στιγμη. Οποτε κατα αρχας θα σου προτεινα ενα εξωτερικο φιλτρο αρχικα για να κανεις σωστη δουλεια μια που εχουν μεγαλο καδο φιλτρανσης και θα σε βοηθησει σημαντικα. Επισης εαν βλεπω καλα εχεις ποταμησιο βοτσαλακι για βυθο.... δεν βοηθαει... κραταει πολυ πραμα δυστηχως και καμια μερα μπορει να τα βρεις σκουρα με τα ψαριασου. Οσο για τον φωτισμο εννοουσα βατ και κελβιν. Σημαντικο αυτη την στιγμη ειναι να δωσεις φουλ αναταραξη της επιφανειας του νερου για να οξυγονωθει καλα η γυαλα και να παρουν το πανω χερι τα βακτηρια σε σχεση με το φυτοπλαγκτον που αυτη την στιγμη ειναι σε εξελιξη. Μειωσε κσι την φωτοπεριοδο για την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Έχεις υπόψην κάποιο? 

Link to comment
Share on other sites

Eheim Ecco Pro καμιά γνώμη για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Απο φιλτρα πολλα και διαφορα..... η eheim η fluval και η jbl εχουν ποιοτικα φιλτρα. Βεβαια υπαρχουν και ποιο οικονομικες λυσεις οπως η κινεζικη sun sun αρκετα αξιοπιστα αλλα με λιγοτερο καλα πλαστικα. Θα σου προτεινα να κοιταξεις να ειναι απο 1000 λιτρα ανα ωρα και πανω...συγκρινε καταναλωση...ογκο καδου και αν περιεχονται τα υλικα φιλτρανσης στο ολο πακετο αγορας.

Link to comment
Share on other sites

Την Καλημερα μου!!

Link to comment
Share on other sites

Μου μοιάζει περίεργο, μετά από έξι μήνες λειτουργίας του ενυδρείου τα νιτρικά να είναι 0.

Αν μετράς σωστά και έχεις νιτρικά 0 τα φυτά πως θα τραφούν?

Τι βιολογικό υλικό έχεις στο φίλτρο σου?:)

Οπωσδήποτε για το πρόβλημα της θολούρας πρέπει να υπάρχει καλή ανατάραξη της επιφανείας-οξυγόνωση

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Kostas Xanthopoulos έγραψε:

Τέλεια! Έχεις υπόψην κάποιο? 

Ψαχνωντας λιγο στο νετ ειδα μια οικονομικη και τιμια λυση πιστευω.... αν και δεν ξερω εαν εχει και τα υλικα φιλτρανσης στο ολο πακετο....

https://enudreio.com/filtra/exoteriko-filtro-sun-sun-hw302.html

 

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά αν δεν είναι 0 είναι το αμέσως επόμενο, το χρώμα αλλάζει δεν αλλάζει. Τα ψαράκια είναι 2 και μικρά μήπως δεν παράγουν πολύ αμμωνία? Μήπως τα φυτά τρώνε κατευθείαν τα νιτρικά? Λοιπόν τώρα ξαναμετραω και άντε να είναι 3mg, 5 που είναι η επόμενη βαθμίδα με τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Στο φίλτρο έχω siporax mini και το σφουγγάρι που είχε

Link to comment
Share on other sites

Για καινούριο φίλτρο λέω για το Eheim Ecco Pro 300 - 2036, 750l την ώρα δεν φτάνει?100l έχω ενυδρείο! Το βρησκω γύρω στα 100-130€ και έχει ξεχωριστά δοχεία για τα υλικά! Τα συμπεριλαμβάνει κιόλας.

 

Έγινε επεξεργασία - Kostas Xanthopoulos
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο μετά από bactirial bloom δεν θα πρέπει να έχω αύξηση στα νιτρώδη ή στα νιτρικά? Αφού μηδένισε η αμμωνία? Μήπως δεν είναι bloom τελικά? Και αν όχι τι είναι αυτή η θολούρα? 

Πρόσφατα έβαλα diy co2 με σόδα + κιτρικό οξύ μήπως από αυτό κάτι? Σε άλλο post διάβασα σε diy μαγιάς μήπως μπήκε μίγμα στο ενυδρείο αλλά σε μένα δεν είναι μαγιά και δεν υπάρχει περίπτωση το μπουκάλι έχει τρελό κενό δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Fluval 306 99€

Καλά δεν είναι? 1150l την ώρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Kostas Xanthopoulos έγραψε:

Eheim Ecco Pro καμιά γνώμη για αυτό?

Εχω Ecco Pro 200 (120λ ενυδρειο) τωρα και 4 χρονια  δουλευει αψογα, αθορυβα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Kostas Xanthopoulos έγραψε:

Άσχετο μετά από bactirial bloom δεν θα πρέπει να έχω αύξηση στα νιτρώδη ή στα νιτρικά? Αφού μηδένισε η αμμωνία? Μήπως δεν είναι bloom τελικά? Και αν όχι τι είναι αυτή η θολούρα? 

Πρόσφατα έβαλα diy co2 με σόδα + κιτρικό οξύ μήπως από αυτό κάτι? Σε άλλο post διάβασα σε diy μαγιάς μήπως μπήκε μίγμα στο ενυδρείο αλλά σε μένα δεν είναι μαγιά και δεν υπάρχει περίπτωση το μπουκάλι έχει τρελό κενό δεν γίνεται.

Bacterial bloom ειναι..... απλα με την προσθηκη CO2 υπαρχει μεγαλυτερη διαλυμενη ποσοτητα διοξειδιου στο νερο σε σχεση με το οξυγωνο οπου χρειαζονται τα βακτηρια για να λειτουργησουν. Τα νο3 μπορουν να μηδενισουν εαν αποροφηθουν απο τα φυτα. Πρεπει να υπαρχει ισοροποια μεταξυ νιτρικων οξυγωνου και διοξειδιου γιατι αλλιως πρεπει να προσθετουμε επιπλεων θρεπτικα. Το οτι μετρας ομως και αμμωνια αυτο ειναι ενδειξη οτι και η βιολογια ζωριζετε υπο αυτες της συνθηκες. Ειμαι υπερ του Φλουβαλ.....καλυτερα να εχεις ενα ποιο δυνατο φιλτρο μια που η ροη πεφτει στην πραξη με τα υλικα φιλτρανσης και με τον ογκο αποβλυτων που μαζευουν.

Link to comment
Share on other sites

@Kostas Xanthopoulos μαλλον παραταισες τα ψαρακια σου.Οπως ειπε ο @Rik , νιτρικα δεν εχεις: μπορουν να μηδενισουν εαν αποροφηθουν απο τα φυτα (εχεις μονο 2 ψαρακια) .

Αμμωνια μερικες φορες ανεβαινει μετα τη σκουπα - κανεις αλλαγη νερου, καθαριζεις το φιλτρο, ριχνεις καλα βακτηρια.

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα το fluval! Ωραίο! Πλυντήριο το ενυδρείο! Ερώτηση ο σωλήνας εισαγωγής τον δείχνει να είναι κάθετος στο ενυδρείο αλλά δεν μου χωράει βρησκει κατω! Τον έβαλα διαγώνια προς τα κάτω. Σωστός? Επίσης ξέρουμε πότε θα υποχωρήσει το bactirial bloom?

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο Κωστη. Ενα καλο φιλτρο ειναι παντα μια καλη επενδυση για την σωστη λειτουργια του ενυδρειου. Το μπαστουνι μπορειςνα το πλαγιασεις φυσικα και βαλε ολο το κεραμικο υλικο που εχεις απο το παλιο στο καινουργιο φιλτρο για να το μπολισεις. Δεν θα το πιστεψεις αλλα ολο αυτο τον καιρο το μυαλο μου ειχε κολλησει οτι μιλαμε για alge bloom..... για αυτο σου εγραφα για φυτοπλαγκτον και φωτοπεριοδο.....οπως και να εχει μιλωντας για bacterial bloom αυτο το επαθες επειδη εχεις βοτσαλακι και με την σκουπα εφερες στην στηλη αρκετα αναεροβια βακτηρια στην στηλη με το αναλογο αποτελεσμα. Τωρα για να μην το ξαναπαθεις καλο ειναι καποια στιγμη να βγαλεις το βοτσαλακι που μαζευει αρκετα αποβλητα λογο της πολυ μεγαλης κοκκομετριας και να βαλεις ψιλο χαλαζιακο χαλικακι. Αυτο δεν επιγει αυτη την στιγμη μια που θα πρεπει να στρωση καλα το φιλτρο σου για την ωρα. Η θολουρα σε λιγες μερες θα φυγει απο μονη της αλλα καλο ειναι να ταιζεις απο λιγο για λιγες μερες μεχρι να επανελθουν ολα στην κανονικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...