Jump to content

Υπερχείλιση κάτι έχω κάνει λάθος


mixalhs+stella

Recommended Posts

Καλημέρα πριν καιρό έκανα τρύπα στο ενυδρείο για να φιαξω σαμπ. Καποιο λάθος έχω κάνει γιατί οταν απο διακοπή ρεύματος ξαναπαίρνει μπροστά η αντλία η αναπλήρωση μαζεύει πολύ αέρα και δεν κατεβαίνει το νερό με αποτέλεσμα το ενυδρείο να ξεχειλίζει. Η φωτογραφία ποιο κατω δείχνει πως την έχω φτιάξει. Ευχαριστώ. 20171217_151657.thumb.jpg.0c8cdf0fdfdf6f7d31c4bcf5506d9cd9.jpg

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβαίνω εδω η σωλήνα καθοδου ειναι πολυ λεπτή και δεύτερον μπορουμε να δουμε πως καταλήγει κατω?  

προφανώς σου κραταει αερα μεσα γιατι πισω ακριβώς απο τζαμι εχεις βάλει γωνια και οχι "Τ" ταφ.... αυτο θα σε βοηθούσε γιατι δεν θα κρατούσε αερα μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Εκει που καταλήγει η εξοδος ειναι μεσα σε νερο η εξω;;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Εκει που καταλήγει η εξοδος ειναι μεσα σε νερο η εξω;;;;

Είναι μεσα στο νερό. Μου είπε ο Ηρακλής ποιο είναι το λάθος μου.σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. 

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου έβαλε αυτές τις σωληνώσεις????

Τι διατομή είναι αυτή???

Γιατί αλλάζεις το Φ από την είσοδο σε κάτι τόσο λεπτό???

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ποιος σου έβαλε αυτές τις σωληνώσεις????

Τι διατομή είναι αυτή???

Γιατί αλλάζεις το Φ από την είσοδο σε κάτι τόσο λεπτό???

Από το μεγάλο μαγαζί με τους σωλήνες τα πήρα είπα τι Θέλω να κάνω και μου έδωσε αυτα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος mixalhs+stella έγραψε:

Από το μεγάλο μαγαζί με τους σωλήνες τα πήρα είπα τι Θέλω να κάνω και μου έδωσε αυτα. 

Και τον ρώτησα κιόλας και μου είπε ότι όλοι έτσι τα παίρνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Βρε μήπως μπερδεύτηκες και έβαλες το σωλήνα επιστροφής από την αντλία στην υπερχείλιση???

Αυτός ο σωλήνας δεν κατεβάζει ούτε ποτήρι μπύρας :bigemo_harabe_net-178:!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Βρε μήπως μπερδεύτηκες και έβαλες το σωλήνα επιστροφής από την αντλία στην υπερχείλιση???

Αυτός ο σωλήνας δεν κατεβάζει ούτε ποτήρι μπύρας :bigemo_harabe_net-178:!!!

Πρόβλημα στο κατέβασμα δεν έχω το ενυδρείο μου είναι μικρό είναι 110 λιτρα και έχω μια αντλία 800 με 1000 λίτρα το θέμα μου είναι ο πολύ αέρας που έχω με τις συμβουλή του Ηρακλή πιστεύω ότι όλα θα είναι ο.κ. 

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπαν και οι συνχομπιστες παραπανω

εχεις κανει μερικα λαθακια

το ενα ειναι να μην καταληγει η σωληνα μεσα στο νερο του σαμπ

απο την αντλια επιστροφης που εχεις θα υπολογισεις το  νερο που πρεπει να επιστρεφει  πισωστο σαμπ

και οι σωληνωσεις που θα βαλεις θα υπερκαλυπτουν αυτο το ποσο

δηλ αν  εχεις 1000 λιτρα την ωρα  αντλια επιστροφης

οι σωληνωσεις θα ειναι για 2000 λιτρα την ωρα

και φυσικα ολες θα ειναι της ιδιας διατομης

 

Έγινε επεξεργασία - grkts
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος grkts έγραψε:

το ενα ειναι να μην καταληγει η σωληνα μεσα στο νερο

 

η σωλήνα  πρεπει να καταλήγει μεσα για την μείωση του θορύβου... απλα απο καπου πρεπει να παίρνει  αερα η σωλήνα καθόδου για αυτο, αντι για γωνια πισω απο το ενυδρείο βαζουμε "Τ" και μια ταπα απο πανω με μια μικρη τρυπούλα για να σπαει η πιεση και να τρεχει σωστα... 

Για σωλήνα καθοδου καλο θα ειναι να εχουμε οτι φ ειναι και η εισαγωγή για μπορουμε να την εκμεταλλευτούμε στο μέγιστο αν χρειαστεί. αναλογα το "φ" έχουμε και τα μεγιστα λιτρα ροης. αν εχεις εισαγωγη φ32 και σωληνα φ32 εισαι κομπλε, δεν χρειαζεσαι σωληνα φ40 δεν εχει ουσια.

αυτο ακομα που χρειάζεται ειναι ενα ποτήρι στην εισαγωγή για να μην βουλώσει. και δικη μου αποψη πάντα 2 τρυπες για μην φράξει η μια και κλαίμε!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η σωληνα δεν πρεπει να καταληγει μεσα σονι κ ντε για μείωση θορυβου.μπορει να καταληγει σ βαση με ενυδρειακο βαμβάκι κ αυτο εχει δυο καλα.1 δεν περνάει στο σαμπ τιποτα σχεδον.κ 2 επειδη εχει αερα (το βαμβακι που εχουμε μεσα το σωληνα)επανακινει το συστημα αμεσως συν το αθόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη μηπως μπορεις να μου δωσεις μια εικονα με αυτο που λες... γιατι δεν μπορω να καταλάβω τι εννοεις με το 2 βαμβακι μεσα στη σωληνα...???? 

Link to comment
Share on other sites

Ο σωληνας ειναι πανω απο την σταθμη του νερου στο σαμπ οταν αυτο λειτουργει.φτιαχνει ενα κουτακι κ το κολλας στο σαμπ που εχει ενυδρειακο βαμβακι ,το οποιο αγγιζει την σταθμη του νερου οταν αυτο λειτουργει το τονιζω.του κουτακι εχει τρυπες απο κατω για να φευγει το νερο κ να μην κανει θορυβο.το νερο που κατεβαζει ο σωληνας ειναι μεσα στο βαμβακι που παλι δεν κάνει θορυβο.οταν το σαμπ γεμισει απο διακοπη ο σωληνας ειναι ε ξω απο το νερο οποτε επαναλειτουργει χωρις να χρειαζεται καποια τρυπα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Irakles έγραψε:

Δημητρη μηπως μπορεις να μου δωσεις μια εικονα με αυτο που λες... γιατι δεν μπορω να καταλάβω τι εννοεις με το 2 βαμβακι μεσα στη σωληνα...???? 

Το βαμβακι που εχουνε ΜΕΣΑ τον σωληνα.δεν εχει ο σωληνας βαμβακι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Το βαμβακι που εχουνε ΜΕΣΑ τον σωληνα.δεν εχει ο σωληνας βαμβακι.

Ηρακλή πέτυχε δεν έχω ουτε θόρυβο και όταν κλείνω την αντλία η υπερχείλιση δουλεύει μια χαρά. 

15175858956931079130420.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος mixalhs+stella έγραψε:

Ηρακλή πέτυχε δεν έχω ουτε θόρυβο και όταν κλείνω την αντλία η υπερχείλιση δουλεύει μια χαρά. 

15175858956931079130420.jpg

Πολυ καλύτερο.μπραβο φιλε.θες να μας βαλεις μια φωτο το σαμπ;;;

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα αμφιβολία εγω ετσι την εχω και φαντάσου μπορω με δυο καθοδους φ40 παιζω απο 3000 λιτρα μεχρι 8000

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το ξέρω και θέλω κάποια λίγα κομμάτια να κάνω μια υπερχείλιση, αν δεν θες να πεις δημόσια, μπορείς να μου στείλεις ένα μήνυμα;

 

Ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...