Jump to content

Πολύωρη μεταφορά ψαριών


footpo23

Recommended Posts

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα του ΑΖ.

 

Πρόσφατα παρήγγειλα ψάρια θαλασσινου από προπαραγγελια γνωστού μαγαζιού. Όσα ψάρια έχω προσθέσει στο παρελθόν ήταν είτε Ευρώπης είτε Ασίας με την διαφορά ότι το μαγαζί έκανε την προσαρμογή στα ενυδρεία του και τα πήρα μετά .

 

Το θέμα μου όμως είναι ότι στην προκειμένη περίπτωση το μαγαζί θα τα παραλαβει από ασιατική χώρα και θα τα στείλει σχεδόν αμέσως.

 

Τι κινδύνους ενέχει αυτό; Να φοβάμαι γενικά για την υγεία των ψαριών; Χρειάζεται να προσέξω κάτι ή να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Όσο νά νε ειναι ενα μεγάλο στρες αυτό. 

Το κατάστημα αναλαμβάνει την ευθύνη αν φτάσουν τα ψάρια ψόφια ? 

Αν ναι τοτε κανεις όσο μπορείς αργή προσαρμογή γιατι τώρα που έχουμε χειμώνα η θερμοκρασία του νερού τους, ενας θεός ξέρει τι τιμή θα έχει όταν φτάσει στα χέρια σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Όσο νά νε ειναι ενα μεγάλο στρες αυτό. 

Το κατάστημα αναλαμβάνει την ευθύνη αν φτάσουν τα ψάρια ψόφια ? 

Αν ναι τοτε κανεις όσο μπορείς αργή προσαρμογή γιατι τώρα που έχουμε χειμώνα η θερμοκρασία του νερού τους, ενας θεός ξέρει τι τιμή θα έχει όταν φτάσει στα χέρια σου.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν ρώτησα ξεκάθαρα το μαγαζί για την κάλυψη, αλλά από τα συμφραζόμενα των λεγομένων του κατάλαβα πως λόγω χαμηλής τιμής των ψαριών μάλλον δεν προβλέπεται από τη στιγμή που φύγει από τα χέρια του. Μάλλον ο σκοπός της άμεσης αποστολής είναι από όσο κατάλαβα να μην του μείνουν στα χέρια του οι απωλειες και τις χρεωθεί το ίδιο το μαγαζί.

 

Οπότε τι κανουμε στην περίπτωση που τα ψάρια φαινονται  καλά ή σε περίπτωση που δεν φαίνονται καλά μέσα από τη σακούλα;

 

Θα βοηθήσει η μέθοδος της σταγόνας σε κάποια από τις 2 περιπτώσεις ή μόνο εξίσωση της θερμοκρασίας και κατευθείαν Μπλουμ για να μην στρεσαρονται κι άλλο;

Έγινε επεξεργασία - footpo23
Link to comment
Share on other sites

Με την μέθοδο της σταγόνας είναι οτι καλύτερο μπορείς να τους κάνεις.

Εκτός και αν ειναι τόσο καλά τα ψάρια στην σακούλα μέσα (σαν να τα αγόρασες εκείνη την στιγμή) οπότε κάνεις εξίσωση θερμοκρασίας, και προσθέτεις σιγα σιγα νεράκι ενυδρείου στην σακούλα και σε 15 λεπτά (όσο πάρει η διαδικασία) τα αμολάς μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου άποψη είναι μετά από μεγάλη προσαρμογή να μπούνε καραντίνα. 

Μέσα από την σακούλα άντε να δεις τι έχουν τα ψάρια. 

Αν δεν έχεις άλλα ψάρια στο ενυδρείο ίσως να το ρισκάρεις αν κάτι υπάρχει και φανεί αργότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητη η καραντίνα; Ποτέ μου δεν χρειάστηκε να κάνω. 

Και τα μαγαζιά από όσο μπορώ να καταλάβω όταν παραλαμβάνουν ψάρια εκτός ΕΕ δεν κάνουν καραντίνα από τη στιγμή που τα διαθέτουν είτε άμεσα προς πώληση είτε 24-48 ώρες αργότερα. 

 

Πόσο πιθανό είναι να έρθει μαζί και κάποια αρρώστια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος footpo23 έγραψε:

Είναι απαραίτητη η καραντίνα; Ποτέ μου δεν χρειάστηκε να κάνω. 

Και τα μαγαζιά από όσο μπορώ να καταλάβω όταν παραλαμβάνουν ψάρια εκτός ΕΕ δεν κάνουν καραντίνα από τη στιγμή που τα διαθέτουν είτε άμεσα προς πώληση είτε 24-48 ώρες αργότερα. 

 

Πόσο πιθανό είναι να έρθει μαζί και κάποια αρρώστια;

 

Φίλε μου δικό σου το ενυδρείο , δικά σου τα λεφτά , δικό σου και το Ρίσκο. 

Εγώ ψάρια που δεν τα έχω δει να κολυμπάνε να τρώνε και να έχει περάσει και λίγος καιρός ούτε απ έξω από το ενυδρείο μου δεν περνάνε. 

Αλλά εγω είμαι και λίγο γκαντέμης :cigar:!

Για το ποσό πιθανό να έρθει ασθένεια θα σου πω .... πολύ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το ερθει η ασθένεια είναι εύκολο ειδικά σε ένα εξασθενημένο οργανισμό να εκδηλωθεί επισείς εύκολο.Τωρα το ιδανικό είναι η υπάρξη καραντίνας. Περνάς χαλκό,ταΐζεις ποιο ευκολα το ψάρι.Τωρα εάν αυτό δεν γινετε κάνεις θερμοκρασιακή προσαρμογή ρίχνεις stopamo και μεσα με φωτα κλειστα κατα προτιμηση.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...