Jump to content

Πρόβλημα νιτρικών


stelioskomselias1

Recommended Posts

Καλησπέρα σας εχω ενα ενυδρειο aquatlantic εδω και ενα χρονο εχω μεσα guppys 7 θυλικα και 3 αρσενικα και ενα γλυφτη και τρια φυτα οχι φυτεμένα δεν μπορω να κατεβασω τα ΝΟ3 ειναι μονιμα στο 100 τη μπορώ να κανω βοηθεια please. . efda4292e203f1e638ced57746678b26.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού, πόσο και κάθε πότε κάνεις; ποιο φίλτρο έχεις και τι υλικά έχει; Τα φυτά δείχνουν να υποφέρουν, θα έπρεπε να έχουν καλύτερη ανάπτυξη, μιας και είναι εύκολα. Με τι τεστ γίνονται οι μετρήσεις; θα μπορούσες να κάνεις πιο φυσικό το στήσιμο του ενυδρείου σου, τόσο εσύ, όσο και τα ψάρια θα το χαρείτε πιο πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού, πόσο και κάθε πότε κάνεις; ποιο φίλτρο έχεις και τι υλικά έχει; Τα φυτά δείχνουν να υποφέρουν, θα έπρεπε να έχουν καλύτερη ανάπτυξη, μιας και είναι εύκολα. Με τι τεστ γίνονται οι μετρήσεις; θα μπορούσες να κάνεις πιο φυσικό το στήσιμο του ενυδρείου σου, τόσο εσύ, όσο και τα ψάρια θα το χαρείτε πιο πολύ [emoji4]
Απο αλλαγες κανω μια φορα καθε εβδομάδα φιλτρα εχω δυο το δικο του που ειναι το Biobox 2 εβαλα πριν απο δυο μηνες και ενα εξωτερικο το fluval που ειναι για 150 λιτρα υλικα μακαρονια της sera και αυτο το βαμβακι παλι της fluval που κραταει της ακαθαρσίες

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τεστ μετράς; Μήπως έληξε; πόσο ταΐζεις; Με 7 γκαμπυ, 2 φίλτρα και εβδομαδιαίες αλλαγές (πόσο τις % περίπου) κάτι δεν κολλάει... Έχεις θέμα με ασθένειες ή απώλειες ψαριών; 

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τεστ μετράς; Μήπως έληξε; πόσο ταΐζεις; Με 7 γκαμπυ, 2 φίλτρα και εβδομαδιαίες αλλαγές (πόσο τις % περίπου) κάτι δεν κολλάει... Έχεις θέμα με ασθένειες ή απώλειες ψαριών; 
Μετραω με τα esha aqua testτα πρωτα ψαρακια που ειχα βαλη ψωφισαν ολα και ο γλυφτης το 2020 λιγουν ταΐζω πολυ λιγοκαι τα ΝΟ3 ειναι παλι στο 100. Εχω απελπιστική δεν ξερω τη να κανω.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετραω με τα esha aqua testτα πρωτα ψαρακια που ειχα βαλη ψωφισαν ολα και ο γλυφτης το 2020 λιγουν ταΐζω πολυ λιγοκαι τα ΝΟ3 ειναι παλι στο 100. Εχω απελπιστική δεν ξερω τη να κανω.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και τωρα που τα παρατηρώ ειναι λιγο κοκκινα τα βραγχια τους

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη υπαρχει καποιος κοντα στη περιοχη μου δηλαδή ασπροπυργο που μπορει να με επισκεφθεί στο σπιτι μου να μου πει τη πρεπει να κανω γιατι μονος μου δεν θα τα καταφερω.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια μέτρηση στο νερό της βρύσης και γράψε το αποτέλεσμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν στη θέση σου θα έκανα κάποιες ριζικές παρεμβάσεις που δεν ξέρω πως θα σου ακουστούν.

Τα νιτρικά είναι τα <<αποτελέσματα>> των ρύπων του ενυδρείου μας. Όμως επειδή η ιχθυοφόρτηση του ενυδρείου σου δεν είναι μεγάλη, αλλά και οι ρουτίνες που γράφεις είναι λογικές πρέπει να βρούμε τι είναι αυτό που προκαλεί τους ρύπους.

Για αρχή, κάνε καθημερινές αλλαγές νερού, για να δούμε πως ανταποκρίνονται τα νιτρικά, και στην περίπτωση που δεν υποχωρούν, αφαίρεσε όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά, και το βαμμένο χαλίκι που έχεις στο βυθό.

Επίσης μπορείς να προσθέσεις λίγο φυτό κερατόφυλο που θα σε βοηθήσει αρκετά.:)

 

Link to comment
Share on other sites

10 ειναι τα νιτρικά στο νερό βρυσης;

Αν μπορείς κάνε ενα πειραματακι. Κάνε τώρα μια μέτρηση στο νερό του ενυδρείο κ μετά βγάλε σε ένα μπουκαλάκι μισό νερό ενυδρείο κ μισό βρύσης. Καλό ανακάτεμα κ αλλη μια μέτρηση από το νερό στο μπουκαλι. Έτσι θα δούμε πως θα είναι τα επίπεδα των νιτρικών σε μια αλλαγή νερού της τάξης του 50%.

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη η ανθρακικη σκληρότητα ειναι στο 10 τα νιτρικα στο νερο της βρύσης ειναι 0

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα σου τα καθαρίζεις; μένουν υπόλοιπα τροφής; το τεστ, και ας μην έχει λήξει, μήπως είναι πολύ καιρό ανοιχτό; 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και η τιμή του ph ειναι περίεργη, τα τεστ ειναι στικάκια;

Μάλλον ε; Καλό θα ήταν να προμηθευτείς ενα υγρό τεστ για NO3.

Γιατί κάτι μου λέει ότι τα στικακια δείχνουν αλλά αντί άλλων.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Επειδή και η τιμή του ph ειναι περίεργη, τα τεστ ειναι στικάκια;

Μάλλον ε; Καλό θα ήταν να προμηθευτείς ενα υγρό τεστ για NO3.

Γιατί κάτι μου λέει ότι τα στικακια δείχνουν αλλά αντί άλλων.

Μας το έγραψε ότι έχει στικακια, αλλά δεν το είδαμε. 

Τα τεστ αυτά, δίνουν μια εικόνα του ενυδρείου, αλλά αξιόπιστα δεν τα λες. Πολύ καλύτερα είναι τα υγρά τεστ, όπως είπε και ο Αντώνης, οπότε καλό είναι είτε να αγοράσεις είτε να πας νερό σε πετ σοπ, κάποια κάνουν επιτόπου τεστ. Οπότε θα διασταυρωσεις τις μετρήσεις 

πριν 4 ώρες, το μέλος stelioskomselias1 έγραψε:

Μετραω με τα esha aqua testτα πρωτα ψαρακια που ειχα βαλη ψωφισαν ολα και ο γλυφτης το 2020 λιγουν ταΐζω πολυ λιγοκαι τα ΝΟ3 ειναι παλι στο 100. Εχω απελπιστική δεν ξερω τη να κανω.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω τη γινετε για αυτο και ρωτήσα αν μπορει καποιος και μενει κοντα στην πετιοχη μου να ερθει απο εδω να ριξη μια ματια να μου πει τη πρεπει να κανω γιατι δεν εχω και τεταστια εμπειρια απο αυτα τα πραγματα .

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος stelioskomselias1 έγραψε:

Παιδια δεν ξερω τη γινετε για αυτο και ρωτήσα αν μπορει καποιος και μενει κοντα στην πετιοχη μου να ερθει απο εδω να ριξη μια ματια να μου πει τη πρεπει να κανω γιατι δεν εχω και τεταστια εμπειρια απο αυτα τα πραγματα .

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Φίλε Στέλιο το ότι ξέρεις τι είναι τα νιτρικά και ότι το 100 ειναι πολυ, πίστεψε με εισαι σε πολυ καλο δρομο:)

Μην τρελαίνεσαι. Το πιθανότερο είναι να μην έχεις πρόβλημα.

Πάρε ένα υγρό τεστ για NO3 (εγω χρησιμοποιώ της API) για να το κλείσουμε το θεμα. 

Και με κάποιες μικρές βελτιώσεις που μπορείς να κάνεις στο ενυδρείο θα είσαι κομπλέ. 

Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να έρθει από το σπίτι σου καλώς. Αλλά επειδή τα γραπτά μένουν, ότι γράφεται εδώ θα βοηθήσει κ εσένα και άλλους που μπορεί να αντιμετωπίσουν ανάλογα προβλήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...