Jump to content

Pacific sun reactors


Sriz

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.θελω να παραγγείλω δυο reactors της pacific sun.ειναι 1.4 λίτρα και 30 CM ύψος. Σε 240λιτρα θα μπουν σύνολο και σκεφτόμουν. Τι θα ήταν σωστό να κάνω για καλό αποτέλεσμα. Να βάλω δυο ή δεν χρειάζεται.θελω να βάλω ξεχωριστά τα υλικά. Υπάρχουν αρνητικά σε όλο αυτό? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια χαρα θα κάνεις.Να υποθέσω ότι μιλάς για άνθρακα και αντιφωσφωρο.Ετσι θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.Απο Ελλάδα η από εξω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς. Όπως είναι η φώτο. Με μια βανουλα  από επάνω για ρύθμιση ροής.τους βρήκα σε ελληνικό μαγαζί Θεσσαλονίκη και σε καλή τιμή. 55€ ο ένας. Τα μεταφορικά δεν ξέρω πόσο είναι για Αθήνα. Θα μιλήσω αύριο πάλι με το μαγαζί και θα μου πει το όλο κόστος αν και δεν έχει αλλάξει κάτι μου είπε στα 55€.και είναι και ωραίοι. Από δουλειά δεν ξέρω τι θα κάνει άλλα βλέπω και σαν εταιρία είναι πολλά υποσχόμενη. Αν μπεις στο σαϊτ έχουν φοβερά και πολύ εξελιγμένα συστήματα. Για άλλες τσέπες. :money:

filtr8_grande-600x398.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Sriz έγραψε:

Ναι ακριβώς. Όπως είναι η φώτο. Με μια βανουλα  από επάνω για ρύθμιση ροής.τους βρήκα σε ελληνικό μαγαζί Θεσσαλονίκη και σε καλή τιμή. 55€ ο ένας. Τα μεταφορικά δεν ξέρω πόσο είναι για Αθήνα. Θα μιλήσω αύριο πάλι με το μαγαζί και θα μου πει το όλο κόστος αν και δεν έχει αλλάξει κάτι μου είπε στα 55€.και είναι και ωραίοι. Από δουλειά δεν ξέρω τι θα κάνει άλλα βλέπω και σαν εταιρία είναι πολλά υποσχόμενη. Αν μπεις στο σαϊτ έχουν φοβερά και πολύ εξελιγμένα συστήματα. Για άλλες τσέπες. :money:

filtr8_grande-600x398.jpg

Πολύ καλή τιμή παρτους επισείς θα χρειαστείς από μια 1000αρα ρυθμιζόμενη και λίγο σωλήνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή τιμή. 

 

Έχεις τελειώσει με τον υπόλοιπο εξοπλισμό?

Αν όχι , οι ριακτορες είναι μια πολυτέλεια που την αφήνεις για το τέλος. 

Αν θεωρείς ότι είναι ευκαιρία και δεν θα σου λείψουν από κάτι άλλο, παρτους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.niknik έλεγα να ενώσω μαζί με την αντλία και τους δυο ριακτορες και να τους ρυθμίζω με βάνα το καθένα ξεχωριστά όπως δείχνει η φώτο ποιο πάνω. Δεν ήθελα να έχω πολλές αντλίες μέσα.αν και ο κατασκευαστής δίνει 2500 λίτρα είπα να πάρω με 5000 λίτρα για αυτό τον λόγο.βρηκα την jebao dcp5000 γύρω στο 75αρι αλλά έχω δει και την aqua medic στην διπλάσια τιμή.τωρα fishbone αυτό που έχει μείνει από εξοπλισμό είναι το skimmer η αντλία και το ρεφρακτομετρο. Α και κάτι να μετράω το Ph.θα αφήσω το skimmer  τώρα στο τέλος να έχω μαζέψει κάτι και να μπορώ να κινηθώ ανάλογα. Δεν βιάζομαι γιατί έχω στόχο να μπει σε λειτουργία αν όλα  Πάνε καλά μετά το καλοκαίρι. Καλά θέλω και βράχο και αραγωνιτη αλλά αυτά στο τέλος. Θα γράψω ποιο μετά τι έχω πάρει να μου πείτε και τι άλλο θα χρειαστώ.

Έγινε επεξεργασία - Sriz
Link to comment
Share on other sites

Από εξοπλισμό έχω πάρει....

Φωτισμος:maxspect razor r420r 16000k

(θα ξεκινήσω με lps και soft για αρχή) 

Wave maker:1 vortech mp40w es.

Αντίστροφη οσμωση 75αρα

Weipro titanium heater 300w

Arcadia chiller AT250

Jebao dp4

 80 λίτρα δοχείο για να κάνω τις αλλαγές μου και μια αντλία Jbl 1000.

Αυτά από ότι θυμάμαι.skimmer κεντρική αντλία και ρεφρακτομετρο μέσα στο επόμενο δίμηνο. 

Για βράχο θα πάω  στην real reef solutions και για αραγωνιτη στην Carib sea Arag alive Hawaiian black. Αυτά στο τέλος μαζί με αλάτι,τεστακια και βακτήρια. Κάπως έτσι το σκέφτομαι. Αν χρειάζομαι κάτι άλλο πείτε μου για να το βάλω στο πρόγραμμα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Sriz έγραψε:

Καλημέρα παίδες.niknik έλεγα να ενώσω μαζί με την αντλία και τους δυο ριακτορες και να τους ρυθμίζω με βάνα το καθένα ξεχωριστά όπως δείχνει η φώτο ποιο πάνω. Δεν ήθελα να έχω πολλές αντλίες μέσα.αν και ο κατασκευαστής δίνει 2500 λίτρα είπα να πάρω με 5000 λίτρα για αυτό τον λόγο.βρηκα την jebao dcp5000 γύρω στο 75αρι αλλά έχω δει και την aqua medic στην διπλάσια τιμή.τωρα fishbone αυτό που έχει μείνει από εξοπλισμό είναι το skimmer η αντλία και το ρεφρακτομετρο. Α και κάτι να μετράω το Ph.θα αφήσω το skimmer  τώρα στο τέλος να έχω μαζέψει κάτι και να μπορώ να κινηθώ ανάλογα. Δεν βιάζομαι γιατί έχω στόχο να μπει σε λειτουργία αν όλα  Πάνε καλά μετά το καλοκαίρι. Καλά θέλω και βράχο και αραγωνιτη αλλά αυτά στο τέλος. Θα γράψω ποιο μετά τι έχω πάρει να μου πείτε και τι άλλο θα χρειαστώ.

Έχω όλα κουμπομενα πάνω στην αντλία επιστροφής. 

Ριακτορες υλικών, ψύξη με διακλαδοτη πάνω στη jebao 6000 που δουλεύει στο ρελαντί. 

Μόνο ο ριακτορας ασβεστίου έχει δικιά του αντλία. 

Έτσι έχω  εξοικονόμηση και ρεύματος και θερμοκρασίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οποτε δεν θα χρειαστεί και για το chiller άλλη αντλία.η 5000 θα τα καλύπτει όλα. Διακλαδοτη? Βάνα πριν το chiller  και ανοίγεις καλοκαίρι? Το chiller δεν λειτουργεί μόνιμα να φανταστώ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Sriz έγραψε:

Οποτε δεν θα χρειαστεί και για το chiller άλλη αντλία.η 5000 θα τα καλύπτει όλα. Διακλαδοτη? Βάνα πριν το chiller  και ανοίγεις καλοκαίρι? Το chiller δεν λειτουργεί μόνιμα να φανταστώ. 

Όχι μόνο το καλοκαίρι. 

Τριπλό διακλάδωση και νανάκια στο καθένα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Όχι μόνο το καλοκαίρι. 

Τριπλό διακλάδωση και νανάκια στο καθένα. 

Όταν λες νανάκια τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Όταν λες νανάκια τι εννοείς?

 

Είναι κάτι μικρά ανθρωπάκια που τα έχω μέσα στο  sump και μου κάνουν δουλειές.....

Seven-Dwarfs1.jpg.e657fe021fdfbb8b5d1a9f9045834dc5.jpg

 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...