Jump to content

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 160lt - ΑΠΟΡΙΕΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

ξεκίνησα με ένα ενυδρείο 160lt, έβαλα ένα φίλτρο EHEIM 2214 και ένα θερμοστάτη NSH που μπάινει μέσα στο ενυδρείο. Στο πάτο του ενυδρείου έβαλα χαλίκι χαλαζία, το γέμισα με νερό και έριξα μέσα 40ml STRESS ZYME και 40ml STRESS COAT. Μετά από ένα 24ωρο έκανα tests και βρήκα τις παρακάτω τιμές

PH 8.5,

NO2-N <0,1mg/l, NO2 <0,3mg/l

NH4,NH3=0

NO3 =0

Θέλω να μάθω αν πάει καλά το ενυδρείο μου και τι άλλο πρέπει να κάνω?

Πότε θα είναι έτοιμο για να βάλω ψαράκια μέσα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ξεκίνησα με ένα ενυδρείο 160lt, έβαλα ένα φίλτρο EHEIM 2214 και ένα θερμοστάτη NSH που μπάινει μέσα στο ενυδρείο. Στο πάτο του ενυδρείου έβαλα χαλίκι χαλαζία, το γέμισα με νερό και έριξα μέσα 40ml STRESS ZYME και 40ml STRESS COAT. Μετά από ένα 24ωρο έκανα tests και βρήκα τις παρακάτω τιμές

PH 8.5,

NO2-N <0,1mg/l, NO2 <0,3mg/l

NH4,NH3=0

NO3 =0

Θέλω να μάθω αν πάει καλά το ενυδρείο μου και τι άλλο πρέπει να κάνω?

Πότε θα είναι έτοιμο για να βάλω ψαράκια μέσα?

Ευχαριστώ

Είσαι σε καλό δρόμο.

Αυτό που χρειάζεται είναι υπομονή και διάβασμα.

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω και ό,τι δεν καταλαβαίνεις όλο και κάποιος θα σε βοηθήσει εδώ μέσα :angry2:

Σημεία "κλειδιά" είναι ο κύκλος του αζώτου και η συμβατότητα των ψαριών μεταξύ τους και με τα χαρακτηριστικά του νερού που έχεις. Μή βιάζεσαι και μην εμπιστεύεσαι και πολύ τους μαγαζάτορες. Πρίν κάνεις κάτι ή αγοράσεις κάτι, διάβασε/ψάξε στο φόρουμ και στο Internet γενικά, ρώτα εδώ και μετά προχώρα για να μην έχεις δυσάρεστες επλήξεις και απογοητεύσεις. ΄Γενικά προσπάθησε να μην ενθουσιάζεσαι και να μην παρασύρεσαι. Ξέρω είναι δύσκολο να κρατηθείς... ;)

Καλώς όρισες και καλά να περάσεις με το νέο σου hobby :wootwoot:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=598

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

:)

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς όρισες!!!!!

Καλό διάβασμα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκίνημα και από εμένα!

Διάβασμα, διάβασμα και μετά λίγο ακόμη διάβασμα και όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

:)

Τόσο ψηλό είναι το PH σου; ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το άμεσο ενδιαφέρων.

Το Ph μου είναι όντως τόσο ψηλό.

Link to comment
Share on other sites

Κάλο ξεκίνημα καλό διάβασμα.

Το υψηλό Ph που έχεις είναι ιδανικό για ενυδρείο αφρικανικών κιχλίδων. Εάν θέλεις άλλα ψάρια πρέπει να κατεβάσεις το Ph. Επίσης πρέπει να μετρήσεις το Kh, και το Gh για να διαπιστώσεις κατά πόσο οφείλετε το υψηλό Ph στο νερό και κατά πόσο στην έλλειψη του CO2.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες και καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω επίσης ότι δεν έχω βάλει σε λειτουργιά την αεραντλία γιατί στο μαγαζί που τα πήρα δεν είχαν σωληνάκι να μου δώσουν. Μπορεί να φταίει αυτό που έχω υψηλό Ph?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έκανα πάλι μέτρηση του Ph και το βρήκα 8,5.

Από το μαγαζί που πήρα το ενυδρείο μου είπαν ότι σε 4-5 μέρες μπορώ να βάλω ψάρια.

Ενώ εδώ διαβάζω ότι χρειάζεται περίπου 4 εβδομάδες για να γίνει ο κύκλος του αζώτου και ότι χρειάζεται να προσθέσω αμμωνία από το φαρμακείο και να κάνω ολές αυτές τις ενέργειες που διάβασα.

Ωραίες οδηγίες μου έδωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα καταστήματα να μην τα πολυεμπιστεύεσαι. Μια άλλη λύση θα ήταν να βρείς κάποιον να σου δώσει μούργα από το δικό του ενυδρείο μετά από καθαρισμό φίλτρου, ή και ένα μικρό έτοιμο στρωμένο εσωτερικό φιλτράκι για το ξεκίνημα. Αυτό με την προυπόθεση ότι θα μπουν αμέσως μετά λίγα πρώτα ψάρια για να διατηρηθεί η βιολογία, θα συνεχίσει η προσθήκη σκευάσματος έτοιμων βακτηριδίων και αποδεχόμενος την πιθανότητα της μόλυνσης του ενυδρείου σου με τα όποια παθογόνα πιθανώς υπάρχουν στο δανεικό φίλτρο και μούργα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα είναι αυτή άλλα δεν έχω κάποιον άλλον που να ασχολείται και να έχει ενυδρείο.

Υπάρχει κάπου που να αναφέρει ποιο αναλυτικά για τις τιμές του νερού και τι πρέπει να κάνεις ανάλογα με αυτές. Ποιές είναι οι σωστές τιμές και τι πρέπει να κάνεις βάση των τιμών που θα έχεις στο νερό του ενυδρείου.

Εχω πολλές απορίες

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οι ιδανικές τιμές νερού διαφέρουν ανάλογα με τα ψάρια,(αλλά και τα ασπόνδυλα και τα φυτά) που σκοπεύεις να φιλοξενήσεις. Θα σου πρότεινα να αποφασίσεις με σιγουριά ποιό / ποιά είδη ψαριών σκοπεύεις να υιοθετήσεις και να διαβάσεις για τις συνθήκες που απαιτούν. Από εκεί και μετά όποια απορία έχεις για τις παραμέτρους νερού λύνεται και από εδώ πιο εύκολα και αναλυτικά. Γενικός κανόνας είναι πάντως NO3, NO2 μηδενικά. Το NO3 από 10-20 με ιδανικότερη τιμή το 15, σε περίπτωση που έχεις φυτά. Όσον αφορά το pH και τις σκληρότητες (γενική / ανθρακική) σχετίζονται άμεσα μεταξύ τους με διάφορους τρόπους. Να προσέχεις τον πρώτο καιρό ειδικά την KH να μην πέσει κάτω από 3, καθώς μπορεί να συμβεί pH crash στο ενυδρείο σου, με άσχημες συνέπειες για τα ψάρια σου. Θα βρείς διάφορες δημοσιεύσεις για το πως μπορείς να μεταβάλεις ποσοτικά κάποιες από τις παραμέτρους. Διάβασμα θέλει και υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτά τα sites:

http://www.istellas.gr

http://www.tsamisaquarium.gr

Εχουν πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα :)

Πιστεύω πως η χρήση της αεραντλίας διώχνοντας το CO2 ανεβάζει το PH.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο καπάκι του ενυδρείου που είναι οι λάμπες πέφτει νερό από της μπουρμπουλήθρες που κάνει η ανακύκλωση αέρα. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα?

Σήμερα είναι η τρίτη μέρα του ενυδρείου και πήρα αμμωνία για να ξεκινήσω των κύκλο του αζώτου.

Αν τα καταφέρω βέβαια γιατί από ότι βλέπω είναι λίγο δύσκολο.

Επίσης το Ph του νερό μου είναι ακόμα 8,5 πρέπει μα κάνω κάτι γι'αυτό η να το αφήσω και βλέπουμε αργότερα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το καπάκι δεν είναι DIY και οι λάμπες τοποθετημένες σωστά τότε λογικά δεν θα έχεις προβλήματα με την υγρασία. Σε περίπτωση που το έφτιαξες μόνος σου ρίξε μια ματιά στην κατηγορία DIY για να δείς τρόπους και προτάσεις που θα σου εξασφαλίσουν στεγανότητα και ασφάλεια.

Το αλκαλικό pH θεωρώ πως δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε απασχολεί προς το παρόν. Μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου, δεδομένου ότι δεν υπάρχουν ζωντανοί οργανισμοί στο ενυδρείο δεν δημιουργείται πρόβλημα. Από την στιγμή όμως που αποφασίσεις τι ψάρια θα υιοθετήσεις (κάτι που θα σε συμβούλευα να κάνεις σύντομα αλλά όχι ελαφρά τη καρδία), θα πρέπει να προσαρμόσεις το pH και τις υπόλοιπες παραμέτρους του νερού στις ανάγκες τους.

Τα ζωοτόκα είναι καλοί υποψήφιοι συγκάτοικοι για τον αρχάριο καθώς είναι ψάρια ανθεκτικά, φιλήσυχα, αναπαράγονται πολύ εύκολα, και τα χρώματα και ο χαρακτήρας τους θα σε κάνουν να τα λατρέψεις. Η τελική απόφαση όμως είναι δική σου, και θα χρειαστεί να λάβεις υπόψη σου πολλούς πολλούς παράγοντες, μέχρι να οδηγηθείς στην επιλογή που νιώθεις πως σου ταιριάζει καλύτερα.

Υπομονή σου εύχομαι, αφού αποφάσισες να παίξεις με αμμωνία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

στο ενυδρείο παρατήρησα ότι έχουν βγει κάτι μικρά φυτά σαν τις φακές (περίπου στο 1εκ και μεγαλώνουν) που βάζαμε στο δημοτικό αλλά με άσπρο κορμό και μαύρο το πάνω μέρος.

Αυτά βγαίνουν στο χαλαζία που έχω βάλει επίσης να σας πω το ενυδρείο δεν έχει αληθινά φυτά.

Ξέρει κανένας τι είναι αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...