Jump to content

καταλληλο υποστρωμα για καλλιεργεια Grindal worms


natateo

Recommended Posts

Καλιμερα σ΄ολους! Θελω να πω δυο λογια για το υποστρωμα για το grindal.

Μετα απο 3ς εβδομαδες , που εκανα δοκιμες σε διαφορα υποστρωματα: φυλλοχωμα (μουχλιαζει( οχι γρηγορα), μαζευει νερο κατω) , χωμα για ορχιδεες(δεν μαζευει νερο, ομως μουχλιαζει παρα πολυ γρηγορα, γιατι εχει κομματια ξυλου μεσα και ειναι πολυ "χοντρο", χαλικια διαφ. μεγεθους, λαβα θρυμματισμενη κ.α., και ΜΕΤΑ...

δοκιμασα τυρφη κοκοφοινικα.

ugro_small.jpg.32a4408e01c8f5ea56ff3953d70d0690.jpg

Εχει πολυ καλο αποτελεσμα και πολλα πλεονεκτηματα : δεν μουχλιαζει (μετα απο 2 εβδομαδες) , κραταει την υγρασια αριστα, ειναι ελαφρη και δεν περιεχει χημικα ,

κοστιζει απο 2,50 μεχρι 3,50€. Απο 1 τουβλακι  βγαινει 11λ τυρφης (ριχνω πανω βραστο νερο).

Η καλλιεργεια μεγαλωνει πολυ πιο γρηγορα απ΄οτι στο φυλλοχωμα. Στην φωτο κατω περασαν μονο 2 μερες απο το μπολιασμα με σκουλικια(ποσοτητα ηταν σαν 2 κεφαλιες απο σπιρτα). Παχος στρωματος  5-6 εκ.

5a74207f737a6_grindal1.jpg.abbd36a9920340698ad90323dd0a2451.jpg

 

Ταιζω με ψωμι ολικης αλεσης , το μουσκευω σε γαλα η κεφιρ και απο πανω ριχνω αλευρι απο βρωμη (νυφαδες βρωμης στο μπλεντερ).

Τελος ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον @panos nts για το μπολι grindal και πρωτες πληροφορειες πανω στο θεμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, και το χώμα humus είναι πολύ καλό. 

 

Δεν χρειάζεται να μπαίνεις στην διαδικασία που γράφεις για την τροφη. Δοκίμασε με κροκέτες γάτας, είναι ό,τι καλύτερο και δεν μουχλιαζει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Καλησπέρα φίλε, και το χώμα humus είναι πολύ καλό. 

 

Δεν χρειάζεται να μπαίνεις στην διαδικασία που γράφεις για την τροφη. Δοκίμασε με κροκέτες γάτας, είναι ό,τι καλύτερο και δεν μουχλιαζει.

Δοκιμη με τις τροφες ειναι σε εξελιξη...:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστηση μου είναι να βοηθάω όπου μπορώ!! Όπως και αλλοι συνχομπιστες εδώ που με βοήθησαν πολύ ήθελα και εγω να κανω το ίδιο..

Εγώ να σου πω την αλήθεια έχω πλάκα τυρφης που είναι για ερπετα και την έχω κρατήσει σχεδον 1 χρόνο!! Χωρίς να έχω αλλάξει ουτε μια φορά υπόστρωμα.. ;)

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Παιδια, τελικα κατέληξα στο χωμα απο παλιές γλαστρες, αν εχει και αρκετη τυρφη και ειναι αφρατο, ακομα πιο καλα.

Ταιζμα με γιαγουρτακι+ψωμι+λιγο νιφαδες βρωμης - να γινει σαν μαλακή πλαστελινη.Μερικες φορες βαζω μεσα βιταμινες για σκυλιά ή μαγιά μπυρας(αν εχω)

1694137587_.thumb.jpg.66aa8c0ab9aa1baa8930adf1a1e4bccb.jpg

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα θα μπορούσα να σας αγοράσω λίγη από την καλλιέργεια σας, για να ξαναφτιάξω επειδή μου χάλασε η δική μου; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...