Jump to content

Αγορά ενυδρείου και φωτισμός


Recommended Posts

Μου προτάθηκε το συγκεκριμένο ενυδρείο: Rehau 240

Διαστάσεις ενυδρείου: 120x40x50cm
Λίτρα: 240
Φωτισμός: 2 λάμπες Τ5 39W

 

Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι ένα βιοτοπικό ενυδρείο με φυτά, πέτρες, ξύλα, (άμμο ή χαλίκι δεν ξέρω τι χρειάζεται ακομα) και θα βάλω 20 tigers barbs και 1 red tailed shark.

Είναι καλό ενυδρείο για τα λεφτά του? Τι παίζει με τον φωτισμό?, βρίσκω εύκολα ανταλλακτικά?

 

 5a7431c28ae63_rehau240.jpg.f3316e0b47179f39c42fa47213ce7e11.jpg

Έγινε επεξεργασία - Hustler
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο και μου είπε πως έχει ένα χρόνο εγγύηση, μιας και στην σελίδα δεν αναγράφεται τίποτα. Μου φαίνεται λίγος ο χρόνος της εγγύησης πάντως. Αν ξέρει κάποιος καλύτερα για το ενυδρείο ας μου πει δυο λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Νιμιζω οτι αυτο το ενυδρειο το εχουν αρκετοι,δεν εχω δει να γραφετε τιποτα ασχημο.

Οσον αφορα τα ψαρια,η γνωμη μου ειναι να μη βαλεις το red tail,που δεν ειναι και καρχαριας..Ειναι επιθετικα ψαρια.

Αρκεσου στα τιγρακια και αν θες μπορεις να βαλεις διαφορετικα χρωματα,οπως πρασινα και πορτοκαλι,οτι μονο τα κλασικα κοκκινομαυρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Νιμιζω οτι αυτο το ενυδρειο το εχουν αρκετοι,δεν εχω δει να γραφετε τιποτα ασχημο.

Οσον αφορα τα ψαρια,η γνωμη μου ειναι να μη βαλεις το red tail,που δεν ειναι και καρχαριας..Ειναι επιθετικα ψαρια.

Αρκεσου στα τιγρακια και αν θες μπορεις να βαλεις διαφορετικα χρωματα,οπως πρασινα και πορτοκαλι,οτι μονο τα κλασικα κοκκινομαυρα.

 

Θα αρχίσω με τιγράκια και βλέπω στην πορεία.
Εμένα τα ανταλλακτικά με προβληματίζουν περισσότερο, θα βρίσκω εύκολα τις λάμπες του?

Link to comment
Share on other sites

Αν το μόνο που σε αγχώνει είναι οι λάμπες τότε μην σκας. Απλές λάμπες του εμπορίου γ ψυχρό φως και sylvania γ φυτεμένο βρίσκεις παντού στα μαγαζιά με λάμπες. Δεν χρειάζεται να σε αγχώνει κάτι. 

Έγινε επεξεργασία - gifil
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου και καλό μήνα. 

Να σε ενημερώσω πως έχω πάνω από 1 χρόνο το Rehau 300 και ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος και από φωτισμό που βρίσκεις εύκολα λάμπες όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω αλλά και σε περίπτωση που σου χαλάσει φωτιστικό υπάρχουν ανταλλακτικά...

Είναι από τα καλύτερα ενυδρεία μέχρι τώρα που έχω πάρει και φαίνεται αθάνατο...

Το μόνο που πρέπει να προσέχεις σε εργοστασιακό ενυδρείο είναι η σιλικόνη γιατί τα έχουν πολύ καιρό η χρόνια στις αποθήκες στα μαγαζιά με αποτέλεσμα σε μερικά ενυδρεία να στεγνώνει η σιλικόνη. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Καλημέρα φίλε μου και καλό μήνα. 

Να σε ενημερώσω πως έχω πάνω από 1 χρόνο το Rehau 300 και ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος και από φωτισμό που βρίσκεις εύκολα λάμπες όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω αλλά και σε περίπτωση που σου χαλάσει φωτιστικό υπάρχουν ανταλλακτικά...

Είναι από τα καλύτερα ενυδρεία μέχρι τώρα που έχω πάρει και φαίνεται αθάνατο...

Το μόνο που πρέπει να προσέχεις σε εργοστασιακό ενυδρείο είναι η σιλικόνη γιατί τα έχουν πολύ καιρό η χρόνια στις αποθήκες στα μαγαζιά με αποτέλεσμα σε μερικά ενυδρεία να στεγνώνει η σιλικόνη. 


Επειδή μένω Λευκάδα και το ενυδρείο θα το παραγγείλω και δεν μπορώ να δω τι θα αγοράσω παρά μόνο όταν φτάσει, λες να τον ρωτήσω πόσο καιρό το έχει σε stock στην αποθήκη πριν το παραγγείλω?

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις πολύ καλή αγορά. Το συγκεκριμένο είναι τέλειο. Λάμπες μη το φοβάσαι, βρίσκεις άνετα. Δεν νομίζω να χρειάζεται να ρωτήσεις για το πόσο καιρό είναι αποθηκευμένο, το συγκεκριμένο φεύγει πολύ και κάνουν συνέχεια εισαγωγές ενώ οι αποθήκες τους στον Πειραιά που έχω δει, έχουν καλές συνθήκες. 

 

Αν σε κάνει να νιώθεις πιο άνετα όμως πάρε να σου πουν. Πάρε στο κατάστημα στην Πειραιώς και ζήτα τον Βασίλη από τα ενυδρειακά, αν τον πετύχεις θα σε εξθπηρετήσει πολύ καλά, πες ότι είσαι από το AZ. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Giannis_X έγραψε:

........γιατί τα έχουν πολύ καιρό η χρόνια στις αποθήκες στα μαγαζιά με αποτέλεσμα σε μερικά ενυδρεία να στεγνώνει η σιλικόνη...... 

Είναι σπάνιο φαινόμενο πάντως και συνήθως τα βγάζουν σε "προσφορές" για να φύγει το στοκ. 

Link to comment
Share on other sites

To είδα από κοντά πριν λίγες μέρες γιατί το πήρε φίλος.

 

Εμένα μου αρέσει. Δεν βρίσκω κανένα λόγο να πάει κάποιος σε premium και να δώσει ένα σκασμό λεφτά.

Η πας σε τέτοια επιλογή ή σε κομμάτι κομμάτι όπως σου ξαναείπα.

 

Οι 2 39αρες είναι υπερ αρκετές αλλά έχω την αίσθηση πως δεν φοράνε ανακλαστήρες. Παρόλα αυτά αν κριθεί απαραίτητο λόγω φυτών τους βάζεις και ανακλαστήρα.

 

Αυτό που εγώ δεν θέλω να κάνεις είναι να βιαστείς.

Δηλαδή τι εννοώ.

Παίρνεις τώρα το πακετάκι του ενυδρείου.

Μετά; Τι κάνεις μετά ;

 

Μετά θέλει την υπομονή να μην προχωρήσεις σε τίποτα προτού διαβάσεις αυτά που είπαμε στο άλλο θέμα σου. Το στρώσιμο ενός ενυδρείου και τον κύκλο του αζώτου.

 

Μην ακούς πετσοπά. Δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί τους απλά δεν τους νοιάζει να σου πουλήσουν παγκάσιους σε ενυδρείο 50 λίτρων . Γιατί απλά αυτή είναι η δουλειά τους.

 

Άκου τι σου προτείνω.

Επειδή έχεις αναφέρει την λέξη φυτεμένο.

 

Πάρε το ενυδρείο , φτιάξε τον διάκοσμο κλπ κλπ, διάβασε πολύ καλά πως θα το στρώσεις και πήγαινε σε ένα setup χωρίς co2 , με πολύ εύκολα φυτά.

Αυτό που με λίγα λόγια σου λέω είναι να επικεντρωθείς αρχικά στο κομμάτι ψάρι και σιγά σιγά να πας στο φυτεμένο ενυδρείο. Και τα 2 μαζί θα σου πέσουν αρκετά βαριά για τα πρώτα σου βήματα.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτά μπορείς να μιλήσεις και με Μισιρλή να σε καθοδηγήσει, κάνει αυθημερόν αποστολές, θα παραγγείλεις και θα τα έχεις μέσα σε 24-48 ώρες. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Fred13 έγραψε:

To είδα από κοντά πριν λίγες μέρες γιατί το πήρε φίλος.

 

Εμένα μου αρέσει. Δεν βρίσκω κανένα λόγο να πάει κάποιος σε premium και να δώσει ένα σκασμό λεφτά.

Η πας σε τέτοια επιλογή ή σε κομμάτι κομμάτι όπως σου ξαναείπα.

 

Οι 2 39αρες είναι υπερ αρκετές αλλά έχω την αίσθηση πως δεν φοράνε ανακλαστήρες. Παρόλα αυτά αν κριθεί απαραίτητο λόγω φυτών τους βάζεις και ανακλαστήρα.

 

Αυτό που εγώ δεν θέλω να κάνεις είναι να βιαστείς.

Δηλαδή τι εννοώ.

Παίρνεις τώρα το πακετάκι του ενυδρείου.

Μετά; Τι κάνεις μετά ;

 

Μετά θέλει την υπομονή να μην προχωρήσεις σε τίποτα προτού διαβάσεις αυτά που είπαμε στο άλλο θέμα σου. Το στρώσιμο ενός ενυδρείου και τον κύκλο του αζώτου.

 

Μην ακούς πετσοπά. Δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί τους απλά δεν τους νοιάζει να σου πουλήσουν παγκάσιους σε ενυδρείο 50 λίτρων . Γιατί απλά αυτή είναι η δουλειά τους.

 

Άκου τι σου προτείνω.

Επειδή έχεις αναφέρει την λέξη φυτεμένο.

 

Πάρε το ενυδρείο , φτιάξε τον διάκοσμο κλπ κλπ, διάβασε πολύ καλά πως θα το στρώσεις και πήγαινε σε ένα setup χωρίς co2 , με πολύ εύκολα φυτά.

Αυτό που με λίγα λόγια σου λέω είναι να επικεντρωθείς αρχικά στο κομμάτι ψάρι και σιγά σιγά να πας στο φυτεμένο ενυδρείο. Και τα 2 μαζί θα σου πέσουν αρκετά βαριά για τα πρώτα σου βήματα.

 

 

 


Μην αγχώνεσαι δεν πρόκειται να βιαστώ καθόλου, έχω πει πως θα το πάω αυτό βήμα βήμα.
Αρχικά αποφάσισα για τι θέλω να φιλοξενήσω και τις διαστάσεις του ενυδρείου, και ποιο ενυδρείο θα πάρω. Θα το παραγγείλω αύριο κι όποτε έρθει, εν τω μεταξύ διαβάζω ήδη εδώ και πόσες μέρες γενικές γνώσεις πάνω στα φυτά και στο στρώσιμο, ποιο ειδικά μπαίνω τώρα σιγά σιγά. 
Δεν βιάζομαι καθόλου, με ενδιαφέρει όλα να γίνουν σωστά και το αποτέλεσμα να είναι ωραίο.
Σκέφτομαι λόγω της απειρίας μου να κάνω ένα low tech ενυδρείο, αν και μου αρέσει η πολύ βλάστηση δεν είμαι ακόμα για high tech και δεν θέλω να μπλέξω με Co2 kai Ao.

1) Παρ'όλα αυτά γίνεται να είναι πυκνή η βλάστηση σε low tech ενυδρείο? Μου αρέσει το πράσινο γενικά.

2) Το κόστος συντήρησης ενός ενυδρείου μεγαλώνει ανάλογα με τα λίτρα? Δηλαδή ένα ενυδρείο 400 λίτρα θα έχει 2πλάσιο κόστος συντήρησης από ένα 200 λίτρα? (Επειδή ένας φίλος μου σκέφτεται να πάρει ενυδρείο 60 λίτρα και μου είπε ότι θα του άρεσε να πάρει μεγαλύτερο αλλά φοβάται τα έξοδα και με προβλημάτισε) Δηλαδή αν πάρω ενυδρείο 120 λίτρα για να κάνω τα ίδια πράγματα αλλά σε μικρότερη κλίμακα θα έχω πολύ λιγότερα έξοδα από ότι στα 240 λίτρα που σκέφτομαι να πάρω? Παίζει να έχω και τα μισά?

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Hustler έγραψε:


Μην αγχώνεσαι δεν πρόκειται να βιαστώ καθόλου, έχω πει πως θα το πάω αυτό βήμα βήμα.
Αρχικά αποφάσισα για τι θέλω να φιλοξενήσω και τις διαστάσεις του ενυδρείου, και ποιο ενυδρείο θα πάρω. Θα το παραγγείλω αύριο κι όποτε έρθει, εν τω μεταξύ διαβάζω ήδη εδώ και πόσες μέρες γενικές γνώσεις πάνω στα φυτά και στο στρώσιμο, ποιο ειδικά μπαίνω τώρα σιγά σιγά. 
Δεν βιάζομαι καθόλου, με ενδιαφέρει όλα να γίνουν σωστά και το αποτέλεσμα να είναι ωραίο.
Σκέφτομαι λόγω της απειρίας μου να κάνω ένα low tech ενυδρείο, αν και μου αρέσει η πολύ βλάστηση δεν είμαι ακόμα για high tech και δεν θέλω να μπλέξω με Co2 kai Ao.

1) Παρ'όλα αυτά γίνεται να είναι πυκνή η βλάστηση σε low tech ενυδρείο? Μου αρέσει το πράσινο γενικά.

2) Το κόστος συντήρησης ενός ενυδρείου μεγαλώνει ανάλογα με τα λίτρα? Δηλαδή ένα ενυδρείο 400 λίτρα θα έχει 2πλάσιο κόστος συντήρησης από ένα 200 λίτρα? (Επειδή ένας φίλος μου σκέφτεται να πάρει ενυδρείο 60 λίτρα και μου είπε ότι θα του άρεσε να πάρει μεγαλύτερο αλλά φοβάται τα έξοδα και με προβλημάτισε) Δηλαδή αν πάρω ενυδρείο 120 λίτρα για να κάνω τα ίδια πράγματα αλλά σε μικρότερη κλίμακα θα έχω πολύ λιγότερα έξοδα από ότι στα 240 λίτρα που σκέφτομαι να πάρω? Παίζει να έχω και τα μισά?

Eνοείται lowtech. 

Μπορείς να έχεις πραγματική ζούγκλα με lowtech. Πολλές πάρα πολλές επιλογές φυτών για lowtech θα στο κάνουν ζούγκλα.

 

Δεν θα συμφωνήσω απαραίτητα με αυτό που σου λέει ο φίλος σου.

Αυτό που πάντα αλλάζει είναι η αγορά του εξοπλισμού. Μεγάλο ενυδρείο= μεγάλο φίλτρο. Μεγάλο ενυδρείο =μεγαλύτερο φωτιστικό Μεγάλο ενυδρείο=περισσότερο χώμα και hardscape

Μεγάλο ενυδρείο=μεγαλύτερος θερμοστάτης Μεγάλο ενυδρείο=περισσότερα λίτρα αλλαγή νερού Μεγάλο ενυδρείο=μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος.

 

Σε τρόμαξε ε ; Δεν χρειάζεται.

Όχι τα 400 με τα 200 λίτρα δεν θα σου βγάλουν διπλάσια έξοδα.

 

Αφού παίρνεις πακέτο , ο φωτισμός είναι μέσα στην τιμή. Δεν θυμάμαι αν έχεις και φίλτρο μέσα στη τιμή.

Το χώμα το αγοράζεις μια φορά για πολύ καιρό και θα θεωρούταν έξοδο μόνο για κάποιον που ήθελε πχ να πάει σε σύστημα ada με πλήρες υπόστρωμα και πρόσθετα. Εκεί θα φαινόταν αισθητά η διαφορά .

 

Ο θερμοστάτης σαν αρχικό κόστος είναι τρίχες η διαφορά για έναν που κάνει για 240 λίτρα και έναν για 400.

 

Τα λίτρα νερού. Θα αλλάζεις 200 λίτρα στο 400αρι και 120 λίτρα στα 240. Πάλι σαν έξοδο είναι μικρό.

 

Η κατανάλωση ρεύματος είναι μεγαλύτερη ναι. Αλλά όχι τόσο ώστε να σε αποτρέψει να πας σε κάτι μικρό αντί σε κάτι μεγαλύτερο.

 

Για εμένα τα λίτρα του rehau 300 είναι ότι πρέπει να ξεκινήσεις. Ξεκινάς με μεγάλο ενυδρείο και προσωπικά μου φαίνεται ότι μόνο κέρδος θα έχεις απαυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο που θα πάρω είναι αυτό http://www.petsupermarket.gr/9153/προϊόντα/ενυδρείο-rehau-240-μαύρο.html sorry που βάζω λινκ.

Με αυτό το ενυδρείο τι άλλο θα χρειαστεί να πάρω εκτός απο γυάλα, καπάκι φωτισμό που νομίζω τα έχει, φίλτρο, θερμοστάτη και ανεμιστηράκια? Αυτα τα παίρνω ξεχωριστά έτσι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Hustler έγραψε:

Το ενυδρείο που θα πάρω είναι αυτό http://www.petsupermarket.gr/9153/προϊόντα/ενυδρείο-rehau-240-μαύρο.html sorry που βάζω λινκ.

Με αυτό το ενυδρείο τι άλλο θα χρειαστεί να πάρω εκτός απο γυάλα, καπάκι φωτισμό που νομίζω τα έχει, φίλτρο, θερμοστάτη και ανεμιστηράκια? Αυτα τα παίρνω ξεχωριστά έτσι?

Νομιζω ναι, ξεχωριστα τα παιρνεις. Φυσικα θα χρειαστεις φιλτρο, υλικα φιλτραρισματος (δηλαδη βιολογικο υλικο, σφουγγαρακια και ανθρακα μονο σε ειδικες περιπτωσεις), θερμοστατη για τα λιτρα σου, θερμομετρο, λαμπες αργοτερα μολις αποφασισεις τι ακριβως θες απο φυτα, νομιζω αυτα. Τωρα για ανεμιστηρακια μπορεις να κανεις diy κατασκευη, ψαξε στο φορουμ και στο ιντερνετ για custom ψυξη σε ενυδρειο, σιγουρα θα υπαρχει ενα θεμα και στο aquazone, με ελενκτη θερμοκρασιας κιολας, ωστε να μην ασχολησαι καθολου (σχεδον) με θερμοκρασια. Φυσικα εκτως απο αυτα, ειναι και ο διακοσμος που θα θελεις να βαλεις. Αληθεια, τι περιπου σκεφτεσαι? Εχεις σκεφτει κατι για φιλτρο?

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Νομιζω ναι, ξεχωριστα τα παιρνεις. Φυσικα θα χρειαστεις φιλτρο, υλικα φιλτραρισματος (δηλαδη βιολογικο υλικο, σφουγγαρακια και ανθρακα μονο σε ειδικες περιπτωσεις), θερμοστατη για τα λιτρα σου, θερμομετρο, λαμπες αργοτερα μολις αποφασισεις τι ακριβως θες απο φυτα, νομιζω αυτα. Τωρα για ανεμιστηρακια μπορεις να κανεις diy κατασκευη, ψαξε στο φορουμ και στο ιντερνετ για custom ψυξη σε ενυδρειο, σιγουρα θα υπαρχει ενα θεμα και στο aquazone, με ελενκτη θερμοκρασιας κιολας, ωστε να μην ασχολησαι καθολου (σχεδον) με θερμοκρασια. Φυσικα εκτως απο αυτα, ειναι και ο διακοσμος που θα θελεις να βαλεις. Αληθεια, τι περιπου σκεφτεσαι? Εχεις σκεφτει κατι για φιλτρο?


Οχι για φίλτρο δεν έχω ψάξει καθόλου, 20 tiger barbs + 1 ψάρι bottom feeder που να μπορεί να τα βγάλει πέρα με τα tiger barbs θέλω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Hustler έγραψε:


Οχι για φίλτρο δεν έχω ψάξει καθόλου, 20 tiger barbs + 1 ψάρι bottom feeder που να μπορεί να τα βγάλει πέρα με τα tiger barbs θέλω.

Στο αλλο θεμα σου ειχες πει για loach, αλλαξες γνωμη? Καποιο πλεκο ισως ηταν μια επιλογη. Γνωριζεις μηπως παραμετρους νερου? Αν ειναι το pH και οι σκληροτητες ανεβασμενες δεν θα ειναι και οτι καλυτερο 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για το νερό δεν γνωρίζω. Μήπως να παραγγείλω κάνα τεστ να δω? Για τα loach άλλαξα γνώμη διότι πρέπει να πάρω τουλάχιστον 5. Σκέφτομαι παρ'όλα αυτά ένα red tailed shark που δε θα έχει πρόβλημα με τα tiger barbs συν ότι είναι και bottom feeder και θα είναι μια χαρά από ότι έχω δει και σε άλλα τανκ στο ίντερνετ που το έχουν συνδυάσει. @Oresths_S

Έγινε επεξεργασία - Hustler
Link to comment
Share on other sites

Aν εννοεις το epalzeorhynchos bicolor, δεν ειναι bottom feeder, με την εννοια που ειναι τα corydoras πχ. Δεν το εχω κρατησει αυτο το ψαρι και ουτε μπορω να εχω γνωμη, δεν ξερω αν μπορει να ζησει με τα τιγρακια μιας και τα δυο ειναι θεωρητικα οχι και τα πιο φιλησυχα ψαρια. Καλο θα ηταν να παραγγειλεις κανενα τεστ, υγρα, για pH και gH. 

Tωρα για φιλτρο, υπαρχουν αμετρητες επιλογες. Fluval, eheim οι πιο δημοφηλεις, υπαρχουν ομως και αλλες εξισου ποιοτικες λυσεις, οπως sicce, tetra sun sun, κτλ. Γενικα θελει ψαξιμο. Καλο ειναι επισης σαν γενικος κανονας να εχει κυκλοφορια το φιλτρο σου 4 με 5 φορες τα λιτρα του ενυδρειου, αλλα και αρκετη χωρητικοτητα καδου για υλικα. Δες και στην ενοτητα για την φιλτρανση για θεματα παρομοιας φυσης, ωστε να αντλησεις και αλλες πληροφοριες

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Aν εννοεις το epalzeorhynchos bicolor, δεν ειναι bottom feeder, με την εννοια που ειναι τα corydoras πχ. Δεν το εχω κρατησει αυτο το ψαρι και ουτε μπορω να εχω γνωμη, δεν ξερω αν μπορει να ζησει με τα τιγρακια μιας και τα δυο ειναι θεωρητικα οχι και τα πιο φιλησυχα ψαρια. Καλο θα ηταν να παραγγειλεις κανενα τεστ, υγρα, για pH και gH. 

Tωρα για φιλτρο, υπαρχουν αμετρητες επιλογες. Fluval, eheim οι πιο δημοφηλεις, υπαρχουν ομως και αλλες εξισου ποιοτικες λυσεις, οπως sicce, tetra sun sun, κτλ. Γενικα θελει ψαξιμο. Καλο ειναι επισης σαν γενικος κανονας να εχει κυκλοφορια το φιλτρο σου 4 με 5 φορες τα λιτρα του ενυδρειου, αλλα και αρκετη χωρητικοτητα καδου για υλικα. Δες και στην ενοτητα για την φιλτρανση για θεματα παρομοιας φυσης, ωστε να αντλησεις και αλλες πληροφοριες


Ναι για αυτό λέω, το έχω ψάξει αρκετά και πιστεύω ότι μπορεί να ζήσει με τιγράκια. Τι καταστήματα πουλάνε pH test και gH τεστ εκτός από pet shops ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...