Jump to content

Skoti 's nano reef


Skoti

Recommended Posts

Πολύ όμορφα φίλε! Το νου σου την ξένια. Αν βρει συνθήκες που γουστάρει, μπορεί πραγματικά να ξεφύγει. Τα ζωανθάκια φοβερά. Να κάνεις ένα όμορφο κήπο με ζωάνθους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για πάμε για ένα μικρό οφθαλμόλουτρο..

Κοντά ένα μήνα τώρα το ενυδρειάκι χωρίς αμμωνίες και νιτρώδη και με 10 νιτρικά..Kh Ph ασβέστιο και μαγνήσιο τα κρατώ σταθερά..

Έχω μικρές εξατμίσεις και η αλατότητα παίζει από 1024-1026.Η θερμοκρασία σταθερή στους 24-25.

Προστίθονται αργά και σταθερά διάφορα κοραλλάκια και ευχαριστώ όλα τα μέλη του aquazone που με βοηθάνε σε στοκάρισμα!!

Το στήσιμο άλλαξε λιγάκι όπως μου είχατε πει δίνοντας λίγο ύψος και απομακρύνοντας τις πέτρες από το τζάμι όσο είναι δυνατόν για να περνάει ο μαγνήτης.

Τα κλοουνάκια όπως θα δείτε σφίζουν από υγεία πλέον ..  :) 1.thumb.jpg.26ddf5aa56cea37c71a0a79dc235f247.jpg2.thumb.jpg.587361bcf9aa9cf35aacec0219da4362.jpg3.thumb.jpg.810c86e5badbcd87cdbede8fde8f46d1.jpg4.thumb.jpg.650d8109cfa5592454b5b3ace246a998.jpg5.thumb.jpg.eeaf5643874f8bfed99f33a0511063c1.jpg6.thumb.jpg.c2707fa02b11fb5b5747cd390b94f867.jpg7.thumb.jpg.90f28414e9d224149d525beede6aac01.jpg8.thumb.jpg.e410dc5522f3324359c2f8b466c44598.jpg9.thumb.jpg.2221eb6493bf9418577735b59e8e6dcc.jpg10.thumb.jpg.2359bb0282f318539652a755c3df5a44.jpg11.thumb.jpg.d03f5dc32969f459b4f0f046acec33e4.jpg12.thumb.jpg.93ba013c681d4abfc3618f6311cfcd2b.jpg13.thumb.jpg.25fc0951b96d2a0c1d00e8d465483138.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

O puellaris τι έχει στο κεφάλι του κ δεν καταλαβαίνω;
Ελπίζω να σου βγει φαγανούλης! ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μια χαρά το βλεπω και καθαρό.Μπραβο.Η απόκλιση είναι λίγο μεγάλη των δυο μονάδων και αν γίνετε συνέχεια κάποια κοραλια θα την ακούσουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

O puellaris τι έχει στο κεφάλι του κ δεν καταλαβαίνω;
Ελπίζω να σου βγει φαγανούλης! ;)

Γυαλια ηλίου χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Γυαλια ηλίου χαχαχα


Βρε.. πάλι με δουλεύεις; :rasp:
Μόνο εγώ βλέπω αυτό το ασπρόμαυρο στο μάτι του;
Εκτός αν είναι από τη φωτογραφία....

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, AGAPI7 said:


Βρε.. πάλι με δουλεύεις; :rasp:
Μόνο εγώ βλέπω αυτό το ασπρόμαυρο στο μάτι του;
Εκτός αν είναι από τη φωτογραφία....

χαχαχαχαχα... πάει από πίσω και βάφει βλεφαρίδες και φρύδια όταν βλέπει κάμερα...

https://www.liveaquaria.com/product/195/orange-spotted-goby?pcatid=195&c=15+31+195 Είναι λίγο διαφορετικός από τον puellaris..  :)

Τρώει του σκασμού!! ;)

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί τρώει τόσο πολύ όμως, που καίει τις θερμίδες..

Οι συνολικές κινήσεις μέσα στο ενυδρείο ανά ημέρα κυμαίνονται από 2 μέχρι 3 χαχαχαχα

1 hour ago, mixalisdarras92 said:

Πολύ όμορφο ενυδρείο μπράβο γεωργο πάει τρένο και φαίνεται μπράβο σου! 

Ευχαριστώ Μιχαλάρα ακόμα είναι νωρίς αλλά δείχνει να πηγαίνει σταθερά προς το καλύτερο.. ;)

2 hours ago, niknik said:

Γιωργο μια χαρά το βλεπω και καθαρό.Μπραβο.Η απόκλιση είναι λίγο μεγάλη των δυο μονάδων και αν γίνετε συνέχεια κάποια κοραλια θα την ακούσουν.

Το ρεγουλάρω σιγά σιγά Νίκο, οι αποκλίσεις είναι μικρότερες από δυο μονάδες για την ακρίβεια και αφορούν εβδομαδιαίες αποκλίσεις, αν δω οτι τα sps αρχίζουν και στραβώνουν θα δω τί μπορώ να κάνω με καμία αναπλήρωση..

Link to comment
Share on other sites

Άντε δεν ντρέπεστε... με βρήκατε μικρό κ με δουλεύετε!!! :hehe
Τώρα που το βλέπω καλύτερα, νομίζω ο puellaris έχει πιο συμμετρικά τις πιτσιλιές στο σώμα του ενώ σ' αυτό είναι πιο ανάκατες!
Κ είναι κ η διαφορά στην βλεφαρίδα.. βέβαια!!! 
Γιώργο τι εννοείς για τις μετρημένες κινήσεις;
Δεν σου κάνει "δουλειά";
Ρωτάω γιατί είναι από τα ελάχιστα ψάρια που κατάφερα να χάσω!

Έχω χάσει 2 γιατί δεν έτρωγαν. Κ είπα ότι αν δεν το έχω σίγουρο ότι θα τρώνε πριν τα πάρω, δεν ξαναπαίρνω!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μόστρα Αγάπη..

Εχει πολύ ωραία χρώματα όταν είναι βιτρίνα αλλά δεν είναι εργάτης να ψάχνει βράχο κτλ..Εγώ να φανταστείς 4-5 μήνες που τον έχω , τον έχω δει να τσιμπάει βράχο 2-3 φορές μόνο, δηλαδή καμία επαφή για παράδειγμα με τον fasciatus, αυτό που κάνει από καμιά φορά είναι να φιλτράρει τον αραγωνίτη..Πιάνει λίγο στο στόμα του τον πιπιλάει τρώει τα υπολλείματα τροφών και ξαναφτύνει τον υπόλοιπο αλλά και αυτό σπάνια..

Σε γενικές γραμμές είναι ακίνητος με μερικά χοροπηδηχτά που και που επιτόπια που με κάνει να γελάω πολύ...Σαν λόξιγκας..

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα goby ψοφάνε και ας τρώνε όπως και οι σφαλιάρες και ο λόγος είναι ότι θέλουν μεγάλη γκάμα σε φαγητό σε θερμίδες και ποιότητα που στο ενυδρειο δύσκολα βρίσκουν και οι λόγοι πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος niknik έγραψε:

Τα περισσότερα goby ψοφάνε και ας τρώνε όπως και οι σφαλιάρες και ο λόγος είναι ότι θέλουν μεγάλη γκάμα σε φαγητό σε θερμίδες και ποιότητα που στο ενυδρειο δύσκολα βρίσκουν και οι λόγοι πολλοί.

Τι ακριβώς παθαίνουν οι "σφαλιάρες";;;;; :lolu:
Ξέχασες που τον κυνηγούσα τον δικό μου με κομμάτια φρέσκιας γαρίδας στην τσιμπίδα, κ τα παράχωνα στην άμμο μήπως τα βρε κ φάει το σκασμένο..
Εμ δεν θα ανέβαζα τα νιτρικά μετά στον ουρανό;
Αν είναι έτσι Νίκο δεν παίρνω καθόλου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα να παίρνει μορφή το κουκλί λέμε!!!! Κάτι σ έχω μαζέψει και εγώ να πάρεις τώρα που θα κατέβεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Τι ακριβώς παθαίνουν οι "σφαλιάρες";;;;; :lolu:
Ξέχασες που τον κυνηγούσα τον δικό μου με κομμάτια φρέσκιας γαρίδας στην τσιμπίδα, κ τα παράχωνα στην άμμο μήπως τα βρε κ φάει το σκασμένο..
Εμ δεν θα ανέβαζα τα νιτρικά μετά στον ουρανό;
Αν είναι έτσι Νίκο δεν παίρνω καθόλου!

Καταραμένο Τ9 χαχαχα

Όχι να πάρεις κάποια είδη είναι πολύ σκληρά δηλ ο sexgutata κατά ποσοστά 70% δύσκολα θα ζήσει σε ενυδρειο πανω απο 12 μήνες.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Καταραμένο Τ9 χαχαχα

Όχι να πάρεις κάποια είδη είναι πολύ σκληρά δηλ ο sexgutata κατά ποσοστά 70% δύσκολα θα ζήσει σε ενυδρειο πανω απο 12 μήνες.

Θα περιμένω να μου πεις ποια θεωρείς σκληρά!
Είχα έναν sxgutatta k έναν puellaris!
Αν θέλεις μπορείς να το συνεχίσεις στο δικό μου θεματάκι να μην χαλάμε του Γιώργου!

Έγινε επεξεργασία - AGAPI7
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://m.liveaquaria.com/product/213/sleeper-gold-head-goby?pcatid=213&c=15+31+213

 

 

https://m.liveaquaria.com/product/206/sleeper-banded-goby?pcatid=206&c=15+31+206

 

Κυρίως αυτοί οι δύο είναι ποιο σκληροί σε ενυδρειο. Όμως με την άμμο έχουν σχέση πάθους δηλ ενδέχεται να την σηκώνουν ψηλά με αποτέλεσμα κάποια κοραλια να ψιλό θαβονται η να τγν παρουν την αμμο απο την μια πλευρα του ενυδρειου στην αλλη.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μας συνχωρεις για το out of topic.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Κουκλί έχει γίνει φίλε το νανάκι σου. Πάμε για κήπο από ζωανθάκια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο κουκλί το νανάκι φίλε! κατι τετοια βλέπω και μπαίνω σε σκέψεις.. :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Γιώργο κουκλί το νανάκι φίλε! κατι τετοια βλέπω και μπαίνω σε σκέψεις.. :P

Ασε το παραμυθι αγορι εσυ,καλη Σαρακοστη.:hehe

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα off topic παίδες..Ενυδρειακές συζητήσειςπου βοηθάνε είναι οπότε τις θέλουμε..

6 hours ago, Mr.Puff said:

Κουκλί έχει γίνει φίλε το νανάκι σου. Πάμε για κήπο από ζωανθάκια!

Ευχαριστώ Λουκά!

27 minutes ago, pan_Oz said:

Γιώργο κουκλί το νανάκι φίλε! κατι τετοια βλέπω και μπαίνω σε σκέψεις.. :P

Ευχαριστώ Παναή..

26 minutes ago, niknik said:

Ασε το παραμυθι αγορι εσυ,καλη Σαρακοστη.:hehe

Με παραμυθιάζετε ρε? χαχαχαχαχα Καλή φάση είναι Πανο, απλά ψάχνω να βρω καταναλώσεις ακόμα και δε ξέρω και για πόσο καιρό ακόμη θα ψάχνω μέχρι να στοκαριστεί φουλ.. χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, gifil said:

Έλα να παίρνει μορφή το κουκλί λέμε!!!! Κάτι σ έχω μαζέψει και εγώ να πάρεις τώρα που θα κατέβεις. 

χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, pan_Oz said:

στο παρα ενα ειμαι να στησω το κυβάκι σου λέω :P

 

Εχεις μικρό κυβάκι να κάθεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...