Jump to content

Μείωση παροχής co2


apostolouap

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, χρησιμοποιώ για 1,5 μήνα co2 με μικρομετρικη της ista και παροχή αυτό το διάστημα σταθερά 55-58 bpm. Σήμερα κατά την συντήρηση μέτρησα 38 bpm χωρίς να έχει πειράχτει η μικρομετρικη. Για διάχυση χρησιμοποιώ έναν απλό κεραμικό διάχυτη επίσης της ista. Παίζει να χρειάζεται καθάρισμα? Αν χρειαζόταν καθάρισμα δεν θα είχε σταθερή ροή co2 αλλά μεγαλύτερες φυσαλλίδες?

Σας ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, KostasGr said:

Μηπως σου εχει πεσει η πιεση στην μπουκαλα;

Νωρίς δεν είναι? 2kg σε 1,5 μήνα? 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κράτησε ενάμιση χρόνο, με ηλεκτρονικά, δουλεύει με τα φώτα. Το όργανο τι σου δειχνει, είναι full πίεση;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, KostasGr said:

Εμένα μου κράτησε ενάμιση χρόνο, με ηλεκτρονικά, δουλεύει με τα φώτα. Το όργανο τι σου δειχνει, είναι full πίεση;

Έχει έναν μετρητή μόνον που δείχνει από 0-1500 psi και βρίσκεται στο 900. Νομίζω Κώστα πως αφορά πίεση εξοδου του regulator

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, KostasGr said:

Ε κι από εκεί καταλαβαίνεις, είναι σταθερό αυτό ή έχει πέσει;

Το ίδιο είναι από τότε που το ξεκίνησα. Εν τω μεταξύ καθάρισα με χλωρίνη και τον diffuser μπας και είχε στουμπωσει αλλά οι φυσαλλίδες παρέμειναν χαμηλά. Περίεργο πάντως να μειωθεί έτσι ξαφνικα

Link to comment
Share on other sites

Το μανομετρο δείχνει την πίεση της μπουκάλας. Όχι εξόδου. (900psi θα είχε περάσει ο diffuser μεσα από το τζαμι:D)

Κοντά στα 1000 ειναι γεμάτη.

Η μικρομετρικη μπορεί να επηρεαστεί και από την θερμοκρασία καμία φορά ανάλογα κ με την ποιότητα της.

Ξαναρυθμισε την και παρακολούθησε τις φυσαλίδες για κάνα δυο μέρες.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Antonis K said:

Το μανομετρο δείχνει την πίεση της μπουκάλας. Όχι εξόδου. (900psi θα είχε περάσει ο diffuser μεσα από το τζαμι:D)

Κοντά στα 1000 ειναι γεμάτη.

Η μικρομετρικη μπορεί να επηρεαστεί και από την θερμοκρασία καμία φορά ανάλογα κ με την ποιότητα της.

Ξαναρυθμισε την και παρακολούθησε τις φυσαλίδες για κάνα δυο μέρες.

Σωστά Αντώνη, 900 psi περίπου 60 bar. Αν ήταν εξόδου τα λαστιχακια θα γινόντουσαν μπαλονια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...