Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα αγαπητοί φίλοι.

Σκέφτομαι να βάλω CO2 από μπουκάλα στο 160λιτρο ενυδρείο μου και θα ήθελα τη συμβουλή σας.

  1. Να πάρω μπουκάλα από το γνωστό μαγαζί που έχει και πυροσβεστήρες;
  2. Να πάρω τον υπόλοιπο εξοπλισμό από Κίνα μέσω Aliexpress ή Ebay; Είναι αξιόπιστος, ή θα έχω προβλήματα; Μήπως υπάρχει κανένα μαγαζί στην Αθήνα που πουλάει τετοιου είδους εξοπλισμό που να μη σου αδειάζει όμως και την τσέπη;
  3. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να κάνω τη διάχυση; Έχω εσωτερικό φίλτρο juwel και δε νομίζω οτι θα διασπά τις φυσσαλίδες αρκετά αν ρίξω το διοξείδιο εκεί.
  4. Μπορώ να βάλω κάποιο ph sensor για να ανοιγοκλείνει το σύστημα; Πού το βρίσκω;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος yfranky έγραψε:

Καλημέρα αγαπητοί φίλοι.

Σκέφτομαι να βάλω CO2 από μπουκάλα στο 160λιτρο ενυδρείο μου και θα ήθελα τη συμβουλή σας.

  1. Να πάρω μπουκάλα από το γνωστό μαγαζί που έχει και πυροσβεστήρες;
  2. Να πάρω τον υπόλοιπο εξοπλισμό από Κίνα μέσω Aliexpress ή Ebay; Είναι αξιόπιστος, ή θα έχω προβλήματα; Μήπως υπάρχει κανένα μαγαζί στην Αθήνα που πουλάει τετοιου είδους εξοπλισμό που να μη σου αδειάζει όμως και την τσέπη;
  3. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να κάνω τη διάχυση; Έχω εσωτερικό φίλτρο juwel και δε νομίζω οτι θα διασπά τις φυσσαλίδες αρκετά αν ρίξω το διοξείδιο εκεί.
  4. Μπορώ να βάλω κάποιο ph sensor για να ανοιγοκλείνει το σύστημα; Πού το βρίσκω;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

1. Ναί μπορείς να πάρεις

2. Εγώ προτειμώ αυτά να τα παίρνω από εξειδικευμένο μαγαζί και όχι κίνα.Δές Σπύρου πάτση Technopneumatic και τα υπόλοιπα μαγαζιά

3.Να πάρεις ένα καλό διαχυτήρα.κάνει την διαφορά

4.Μπορείς αλλά θα 'ακριβίνει' πολύ το setup.Πάρε κάποιο καλό, δεν 'παίζουμε' με αυτά....

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...